tr:Dirac Denizi

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

16. bölümde Shinji, Havari Leliel'in "gölgesine" (aslında vücududur) çekilir. Ritsuko bu alanı bir Dirac Denizi olarak tanımlar.

Ritsuko: “Altı yüz seksen metre çapında ve üç nanometre kalınlığında. Ultra ince alan, içe doğru yönlendirilmiş bir AT Alanı tarafından desteklenir. İçeride Dirac Denizi denen hayali bir alan var. Muhtemelen başka bir evrene bağlı olduğunu düşünüyorum.”

16. bölümde atıfta bulunulan bu özel Dirac Denizi, muhtemelen üç boyutta mevcuttur. Bu nedenle, Ritsuko boyutlarını "680mx3nm" olarak listelediğinde "çap" terimi hem uzunluğu hem de genişliği ifade eder (bu Dirac Denizi'ne bakıldığında bir daire göreceksiniz). Perspektif açısından bu, söz konusu Dirac Denizi’nin hacmini yaklaşık bir milimetre küp yapar. Açıktır ki, böyle bir alan bir Evangelion'u tutacak kadar büyük değildir ve Ünite-01'in bu Dirac Denizi'nden normal ölçekte çıktığı gerçeğine dayanarak, bu boşluğa sığacak şekilde sıkıştırılmadığı sonucuna varılabilir. Bu aslında Ritsuko'nun başka bir boyuta götüren bu Dirac Denizi teorisinin doğru olduğunu kanıtlıyor (bölüm 16'da da sunulmuştur), çünkü Ünite 01, aksi takdirde içinde var olabileceği bir alana sahip olmayacaktı.

Esasen, kaçmanın neredeyse imkânsız olduğu bir tür cep boyutudur.

Notlar

  • Dirac Denizi gerçek bir bilimsel terimdir (animede tam olarak açıklanmasa da). 1930'da İngiliz fizikçi Paul Dirac tarafından icat edilen, negatif enerjiye sahip sonsuz bir parçacık denizi olarak vakumun teorik bir modelidir.


Bu makale hoş olmayan "Eksik" adını taşıyor. Bu kötü bir şey. Her yerde NGE hayranlarına harika bir hizmet sunun!