tr:Teori ve Analiz: Ritsuko'nun Sorgulanması

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Neon Genesis Evangelion'un en çok tartışılan yönlerinden biri, Ritsuko'nun Seele tarafından sorgulanmasına aşırı tepki vermesi ve bunun Gendo'ya ihanet etmesine ve Reiquarium'un yıkılmasına yol açmasıdır. Gendo'nun onu Rei'nin yerine sorguya göndermesi böyle bir tepkiye neden olmak için tek başına yeterli miydi, yoksa açıkça belirtilmeyen başka bir şey mi oldu? Bu makale, Ritsuko'nun sorgulanmadan önce ekran dışında cinsel saldırıya uğradığı teorisini ortaya koyuyor. Muhalefet argümanı da belirtilecektir.

Savunucuların Argümanı[1]

Kedi Sahnesi

Senaryo

Büyükanneden Gelen Telefon Çağrısı
23 034.jpg 23 035.jpg 23 036b.jpg 23 036d.jpg 23 037b.jpg
23 038b.jpg 23 039a.jpg 23 039b.jpg 23 040.jpg

(Görseller soldan sağa doğrudur.)

 • Nerv Karargahı. Gecenin geç bir vakti.

Acele inşaat işinin sesleri yankılanıyor. Cephe neredeyse eskisi gibi.

 • Masanın üzerinde bir kül tablası. Sigara izmaritleriyle dolu (üzerlerinde ruj var).

Ritsuko (telefonla görüşüyor) Anladım, demek vefat etti.

 • Soğuk kahve ve kahve makinesi.

Evet, muhtemelen kediler bile sonunda hayatlarının sonuna ulaşırlar.

 • Onun ofis masası. Ritsuko'nun arka tarafı.

Artık ağlama büyükanne. Geleceğim. Biraz zaman bulduğumda, biraz eve geleceğim. Hem üç yıldır annemin mezarını ziyaret etmedim. Bir dahaki sefere seni arayacağım. Tamam, şimdi kapatıyorum.

 • Telefonu kapatır.

Ses <<BEEP>>

 • Yorgun olmasına rağmen, gerçekçi konuşuyor.

Yani öldü.

 • Ritsuko'nun ofisi.

Masasındaki kedi süsleri.


Analiz

Bu sahne basit ve aynı zamanda esrarengizdir. 'Yüzey' anlamı yeterince açıktır; Ritsuko'nun büyükannesi onu arayıp kedisinin öldüğünü haber verir. Sorumuz şudur, "Bu sahne neden dahil edildi?" Bir önceki bölümde kediye sadece belli belirsiz bir gönderme yapılmıştı: ...Misato: "Yalnızlığını evcil kedilerle gizleyen birinden bunu dinlemem."... Bu sahnenin bazı sembolik veya mecazi ağırlık taşıması gerektiğini söylemek doğru olur, aksi halde burada olmazdı. Anno açıkça bunla bir anlam ifade etme niyetindedir, çünkü 24. bölümde Ritsuko'nun Gendo ile yüzleşmesinde ağzından çıkan ilk şey "Kedim öldü..." olur. 23. bölümün ikinci yarısında bu konu devam edecek, bu nedenle Kedi Metaforu bu makalenin o kısmında detaylandırılacaktır.

Ritsuko'nun merhum kediden "o çocuk" olarak bahsetmesi ilginçtir ("ano ko" dediğini açıkça duyabilirsiniz)[2]; muhtemelen onun kelime seçiminde bir anlam var.

Seele ve Gendo

Senaryo

Seele'nin Gendo'ya Soruları
23 041a.jpg 23 042a.jpg 23 043a.jpg 23 043c.jpg 23 043e.jpg
23 044.jpg 23 045a.jpg 23 046.jpg

Görseller soldan sağa doğrudur

 • SEELE:

Longinus Mızrağı'nı geri almamız artık imkansız.

SEELE: Neden onu kullandın?

SEELE: Eva serisinin hâlâ planlanan sayısına sahip değiliz.

 • Gendo:

Havariyi yok etmeyi birinci önceliğim yaptım. Bu kaçınılmaz bir durumdu.

SEELE: Kaçınılmazdı, değil mi? Bahanelerinizi bundan daha inandırıcı hale getirmelisiniz.

SEELE: Son eylemlerin dayanılmaz hale geldi.

(Ses) [telefon çalar]

 • Gendo:

Fuyutsuki, konferanstayım... Anladım.

 • (telefonu kapatır; çekmeceyi kapatır)
 • Bir Havari şu anda yaklaşıyor.

Buna başka bir zaman devam edelim.

 • SEELE:

Yani, koltuğun hâlâ seni bekliyorsa.

 • (Gendo'nun hologramı kayboluyor)
 • Keel:

Ikari... Seele'ye ihanet etmeye mi niyetlisin?


Analiz

Bu sahnenin Ritsuko'nun kendisini içermemesine rağmen makaleye dahil edilmesinin nedeni, hikayenin bu noktasında Seele'nin Gendo ile giderek artan şüpheli ve düşmanca ilişkisinin gerekli bağlamını eklemesidir. Fuyutsuki'nin bir önceki bölümde beklediği gibi, Komite, Gendo'nun Longinus'un Mızrağı'nı On Beşinci Havariye karşı kullanma (ve böylece kolayca ondan kurtulma) kararı üzerine bir kargaşa içindedir:

SEELE: Longinus Mızrağı'nı geri almamız artık imkansız.

SEELE: Neden onu kullandın?

SEELE: Eva serisinin hâlâ planlanan sayısına sahip değiliz.

Hem Mızrağın hem de Eva Serisinin başlangıçta buraya nasıl getirildiğine dikkat edin. Bu, farklı uçlara değiniyor ve Seele ve Gendo'nun Üçüncü Patlatma'yı başlatmayı düşündükleri anlamına geliyor ve bu toplantının tüm ayrıntılarına girmek bu makalenin kapsamı dışındadır. Ancak Seele'nin Mızrak'ı kullanmaya güvendiği ve Gendo'nun onu ellerinden çıkarması gerektiği açık. Böylece Seele, sonunda Eva Serisini kullanmayı gerektiren "B Planı"na gitmek zorunda kaldı.

Gendo: Bir Havari şu anda yaklaşıyor. Buna başka bir zaman devam edelim.

SEELE: Yani, koltuğun hâlâ seni bekliyorsa.

Şuna da dikkat edin:

Keel: Ikari... Seele'ye ihanet etmeye mi niyetlisin?

Serinin başından itibaren, Komite'nin geri kalanının Gendo'nun üzerinde şüpheci olduğunu görüyoruz, ancak Başkan Keel ona şüphenin avantajını vermeye daha istekli görünüyor. EVA 2 oyununda, Yui Ikari'nin yüksek rütbeli bir Seele üyesinin kızı olduğu[3] ve dolayısıyla Gendo'nun organizasyonla etkin bir şekilde "evlendiği" söylendi. Ayrıca Gendo ve Keel arasında diğerlerinden daha kişisel bir ilişki olduğuna dair birkaç ipucu var. Örneğin, 21. bölümün (ve Death'in), İkinci Patlama'yı başlatmak için farkında olmadan kirli işlerini yapan Katsuragi Ekibi bilim adamlarının canlarını harcama pahasına (Gendo, elbette, neyin saklandığını yeterince biliyordu ve bu yüzden bir gün önce Antartika'dan ayrılmıştı) Gendo ve Keel'in ne kadar soğukkanlı olduklarına dikkat edin. Ve sonraki örtbas sırasında Gendo'nun Keel ile birlikte nasıl homurdandığını görüyoruz:

JP6F567M9T23OUPLD4OGBK1CE-12.jpg

Ancak 19. bölüm ((EVA-01 bir S^2 organı alıyor), 21. bölüm (Kaji, Seele'nin Adam Örneği'ni çalmadaki suç ortaklığını zaten fark etmiş olabileceğini söylüyor) ve 22. bölüm (Mızrak, ayın yörüngesine yerleşiyor) olaylarından sonra Keel Gendo'nun bariz hainliği konusunda akıllanmaya başlıyor. 23. bölümün Ritsuko'yu içeren olayları, temelde Seele'nin Gendo'nun gerçek niyetlerini bulmak için acımasız kararlılığı hakkındadır...

Armisael'den Sonra

Senaryo

Ünite-00'ın Giriş Kapsülü Kurtarıldı
7B17RAI386DDF6G214B7OJU52-01.jpg 1QE1AR5H41RT9HG2GJLB97L3M-02.jpg M77JCRBG1R9029C1SAV041TBB-03.jpg ED781HRHTUVCSB3DOEBF9KTC1-04.jpg M68MEB4TC7JHKHMRDJ297DPCV-Hand_TN.jpg
DV2V0S2Q4U3RTMCDLKGOFCO39-06.jpg 82861M3N4OVCCRRQ4AQAU5PO4-07.jpg

Görseller soldan sağa doğrudur.

 • A Telsizi: 16. Havarinin kurucu malzemesi hâlâ tespit edilmedi. Mevcut aramaya devam etme sürecinde.

B Telsizi: EVA-00'ın çekirdek parçaları, ısıdan kaynaklanan yüksek basınçtan ağır hasar görmüş.

 • C Telsizi: C Seviyesi kirlilik bölgesi güneybatıya doğru yayılıyor. Önümüzdeki 48 saat boyunca sokağa çıkma yasağını sürdürün.

D Telsizi: Duyuru D16 onaylandı. Bu noktadan sonra lütfen işlemleri SSDF'nin onayı olmadan bağımsız olarak gerçekleştirin.

 • Erkek Sesi: Dr. Akagi!
 • Ritsuko:

Burada olanlar çok gizli olarak sınıflandırılacak. Kapsülü geri alın. Diğer her şeyi atın.

 • Erkek Sesi:

Anlaşıldı. Hadi işimize! Hemen!


Analiz

Bu sahne, Ritsuko'nun Nerv'deki rolüyle ilgili ilginç bir noktayı gösteriyor.

Arka plandaki radyo konuşmalarına ve söz konusu cümlenin alt çevirisine bakarsanız ("Kapsülü geri alın. Geri kalan her şeyi atın."), Ritsuko'nun buradaki görevinin, Rei'nin ruhunu yeni bir bedene kurtarma süreci için gerekli olan ölümlü kalıntılarını almak olduğu açıktır. Ayrıca, telsiz konuşmaları, Armisael'den hiçbir iz olmasa da, EVA-00 gerçekleşen olayların tam tersini gösteriyor ve Ritsuko'nun "Diğer her şeyi yok et" ile kastettiği şey de bu.

Tüm seri boyunca, bu noktaya kadar, Gendo'nun kendi gündemini ilerletmek için yapması gereken önemli, gizli işleri olduğunda, başvurabileceği iki sadık ve özverili köle vardır: Rei ağır kaldırma işlerini alır; 14. bölümde ve 22. bölümde[4] olduğu gibi; Ritsuko'nun ise NERV'ün neredeyse tüm alçakça ve ahlaki açıdan tehlikeye atılmış girişimlerinde parmağı var, örneğin, 7. bölümde ve 17. bölümde[5] gördüğümüz gibi. Burada, 23. bölümde Ritsuko, Rei'nin fedakarlığının ardından temizleme işini alır, ancak hem Gendo hem de Seele için zaman daralıyor; Rei ve kendisi arasında, kendisinin daha harcanabilir olduğunu zor yoldan öğrenmek üzereyken, bu onun son görevi olduğunu kanıtlayacaktır...

Seele'nin Tartışması

Senaryo

Seele'nin Komploları
ADROIJ9EN56VIB1JU2V41LU8R-01.jpg VMBLLESU5Q5OL59ONOV5Q7ITA-02.jpg HJ126ABU4VR4G0LO9EEHT8TIC-04.jpg 1H0UQRDV5HKFHLM6BL80I1M5B-05.jpg HMLS5R1NURKE4CMINVHVQ4R19-06.jpg
MVD9VC15ALPV4TJP2C4NCEB83-07.jpg HTHJVN9P9R2FS2EIHO2O2MRK1-08.jpg

Görseller sağdan sola doğrudur.

 • SEELE:

Sonunda, 16. Havari'yi de yendik.

 • SEELE:

Bu, Seele'nin Ölü Deniz Parşömenlerinde anlatılan yalnızca bir Havari kaldığını gösteriyor.

 • Keel:

Vaat zaman yakındır. Yolculuğumuz uzun ve fedakarlıklarımız büyük oldu.

SEELE:
Gerçekten de, önce Longinus'un Mızrağı, şimdi de Ünite-00'ın kaybı.

 • SEELE:

Ikari'yi komutasından almak için fazlasıyla nedenimiz var.

SEELE:
O adam Fuyutsuki'nin sağ salim dönmesine neden izin verdiğimizin önemini bilecek kadar akıllı.

 • SEELE:

Ikari'ye karşı koymak için başka bir insan kurbanına ihtiyacımız var.

Keel:
Ve gerçeği bilen birine ihtiyacımız var.


Analiz

Bu sahne, Anno'nun özellikle animenin sonlarına doğru sıklıkla başvurduğu sade ve ekonomik yazım tarzının en iyi örneğidir. Bu birkaç satır önemle doludur, ancak bazı durumlarda o kadar incelikli ve gizemlidir ki, içe aktarmanın tamamını gözden kaçırmak kolaydır. Seele, bu ve diğer durumlarda, çok karanlık ve gaddar konulara belirsiz ve örtmeceli bir şekilde atıfta bulunma eğilimindedir. Ne hakkında konuştuklarını biliyorlar, ancak gerçek anlamı tahmin etmek için dinleyicilerin sözlerini yakından incelemesi gerekiyor.

Sahne, diyalogda yapılan, Ölü Deniz Parşömenlerinde yer alan senaryonun doruğa ulaştıklarını ve zamanın tükenmekte olduğunu vurgulamak için 3'ten 16'ya kadar havarilerin görsel bir geri sayımıyla başlar (çoğunlukla zamandan tasarruf etmek için atlanmıştır). Hem Gendo hem de Seele bunun farkındadır ve bu nedenle, serinin çoğu için aralarında hüküm süren ortak bir gündeme sahip olmanın zar zor kibar görünümü bu noktada gerçekten parçalanmaya başlıyor. Yukarıda 2. sahnede belirtildiği gibi, Gendo Mızrak'ı kasıtlı olarak erişilemez duruma getirdiğinde, Başkan Keel'in bile bir şeyler çevirdiği açıktı. Zamanın kısalığı ve Gendo'nun niyetini tam olarak bilmemek, Komite'ye olayların ellerinden kayıp gitmeye başlamış gibi hissetmesine neden oluyor ki bu da, tam olarak ne olduğunu anlamak için şu anda başvuracakları acımasızlığı açıklıyor: Gendo'nun başarmaya çalıştığı şey...

Diyaloğun incelenmesinden bazı sonuçlar çıkarılabilir:

SEELE:

Sonunda, 16. Havari'yi de yendik.

SEELE:

Bu, Seele'nin Ölü Deniz Parşömenlerinde anlatılan yalnızca bir Havari kaldığını gösteriyor.

Keel:

Vaat zaman yakındır.

Bu oldukça açıktır, ancak Seele'nin getirmeye çalıştığı Kıyamet'e nispeten masum bir gönderme olarak "vaad edilen zaman" ifadesinin kullanılması kayda değerdir.

Keel:

...Yolculuğumuz uzun ve fedakarlıklarımız büyük oldu.

SEELE:
Gerçekten de, önce Longinus'un Mızrağı, şimdi de Ünite-00'ın kaybı.

SEELE:

Ikari'yi komutasından almak için fazlasıyla nedenimiz var.

Daha önce (20. bölümde), diğer Komite üyeleri, NERV'ü Gendo'nun kontrolünü vermenin belki de bir hata olduğunu öne sürdüklerinde, Keel "Ama, tüm hedeflerimize ulaşabilecek tek kişiydi" yanıtını verdi. Yenilecek Havariler olduğu sürece, Gendo'nun belli bir iş güvencesi olmuştur ve "tüm hedeflerimiz" ifadesi, şüphesiz, gerçekleştirilmesi Nerv'in gerçek amacı olan İnsanlığı Tamamlama Projesi'ne bir göndermedir ve Keel'in bunu sadece Gendo'nun başarabileceğini düşündüğü görülüyor. Yani, onu henüz görevden almayacaklar, ancak bu, Gendo'ya şüpheli olduğuna dair "mesaj göndermeye" yönelik bazı eylemlerde bulunmaya istekli olmadıkları anlamına gelmiyor ve itaatsizlik için ödenmesi gereken bir bedel olduğunu ima ediyorlar.

SEELE:
O adam Fuyutsuki'nin sağ salim dönmesine neden izin verdiğimizin önemini bilecek kadar akıllı.

Bu cümle genellikle izleyicilerin kafalarının kaşımalarına neden olmuştur; 21. bölümde Kaji'nin Fuyutsuki'yi kurtardığı gösterilmiştir. Ama orada siyah beyaz var, Seele'ye göre Fuyutsuki'nin gitmesine izin verdiler. Dahası, cümlenin geri kalanını inceleyin: "Bu adam (yani Gendo), Fuyutsuki'nin güvenli bir şekilde dönmesine neden izin verdiğimizin önemini bilecek kadar akıllı." Bu, Fuyutsuki'yi canlı olarak geri getirdiği gerçeğinin ima ettiği Gendo için bir mesaj olduğunu gösterir (ve Fuyutsuki'nin bu durumdan canlı çıkmasını özel bir durum olarak görüyor gibi konuşmaları, "varsayılan" beklentinin, Gendo'nun Fuyutsuki'yi bir daha asla görmeyeceği olacağı anlamına geliyor). Bu, doğal olarak, Kaji'nin Fuyutsuki'ye "gardiyanların uyuduğunu" bir ışık altında söylediği 21. bölümdeki sahneyi ortaya koyuyor. Muhtemelen, Seele Fuyutsuki'nin velayetini elinde tutmak konusunda ciddi olsaydı, Kaji asla onun yanına yaklaşamazdı.

Bu bizi bir sonraki satıra getiriyor:

SEELE: Ikari'ye karşı koymak için başka bir insan kurbanına ihtiyacımız var.

Fuyutsuki'nin kaçırılması ve "kurtarılması" ile bağlantılı olarak bir "insan kurbanı"ndan bahsetmek sadece Kaji anlamına gelebilir.

Her Eva forumunda "Kaji'yi kim öldürdü" konusu çok tartışıldı, ancak bu satırlar yeterince sık alıntılanmıyor (muhtemelen Kaji'nin ölümü iki bölüm önce gerçekleştiği için). Bu yapbozun önemli bir parçası burada izleyicinin yüzüne bakıyor: onu kimin öldürdüğü değil (Anno'nun kendisinin belirttiği gibi, bu bir dizi karakteri değil, anonim bir serseriydi), ama neden öldürüldüğü. Bu iki satır bir araya getirildiğinde, Gendo'nun Fuyutsuki'yi geri almasına izin verildiğini, ancak bunun kanla ödenmesi gereken bir bedel olduğunu söylüyorlar. Fuyutsuki'nin hayatı Kaji'ninkiyle satın alındı. Seele'nin Fuyutsuki'yi sağ salim iade ederek işaret ettiği, Gendo'nun muhtemelen anlayacak kadar zeki olduğuna dair "mesaj" buydu: "Hâlâ sana ihtiyacımız var, çünkü başka kimse Nerv'in gerçek görevini (İTP) yerine getiremez ve hatta sağ kolunu geri almana izin vereceğiz. FAKAT! Sadece ciddi olduğumuzu ve kaleye oynadığımızı bilmeniz için, bize (sizin adınıza) birden fazla ihanet eden diğer kölelerinizden biri elenecek, bu yüzden Fuyutsuki'nin kalplerimizin nezaketinden gitmesine izin verdiğimizi düşünme!"

Bu, Gendo'nun Kaji'yi öldürttüğü ya da daha kötüsü, onu kendisinin öldürdüğü teorilerini çürütmelidir. Kaji'nin öldürülmesi, emri verenlere göre, Gendo'ya yönelik bir uyarı, "uyarı olması adına yapılmış" bir eylemdi...

Son olarak şu satırları birlikte inceleyelim:

Keel:
Ve gerçeği bilen birine ihtiyacımız var.

21. bölümdeki olaylardan bu yana, Gendo bir kez daha hainlik yaptı, özellikle de Komite'yi gerçekten kızdıran bir hareketi yaptı; Mızrak'tan kurtuldu ve onları kendi bilinmeyen bir gündemini takip etmeye ikna etti, bu nedenle Ikari'ye karşı "başka bir insan kurban edilmesini" düşünüyorlar.

Anno'nun bir yönetmen olarak en sevdiği numara, birinin bir karaktere isim vermeden dolaylı olarak atıfta bulunmasını sağlayarak bir sahneden diğerine geçiş yapmak ve ardından bir sonraki sahneye söz konusu kişinin yakından görünümüyle başlamaktır. Bu tekniğe onlarca kez başvurur, ancak bir örnek yeterli olacaktır:

Kimden Bahsediyorlar?
3J7J987O47HD4MTDHK4F6VQN3-09.jpg 46PBNMAO0N93A99NMHA359II2-10.jpg
D0NADH2N2ADVJKN5MK147JLKQ-11.jpg 7K9SE0LTOGBNE7T0ACMDESIJG-12.jpg

Burada Kaji'den ve daha sonra Ritsuko'dan bahsederken aynı tekniği kullandıklarını görüyoruz.


"Gerçeği" belirlemek için konuşmak istedikleri "birisinin" Ritsuko olduğu açıktır. Fuyutsuki'den ne kadar bilgi aldıkları belli değil, ancak Gendo'ya yakın olan ve henüz konuşmadıkları bir kişi daha var ve "Ikari'ye karşı koymak için başka bir insan kurbanına ihtiyacımız var"ın meşum bağlamı göz önüne alındığında, akıllarında hoş olmayan bir şeyler var gibi görünüyor...

Anılar

Senaryo

Nostaljik Bir Fotoğraf
T4K79C4RLUKAE93R819RFKUEN-01.jpg 2KN64IIPUVCM9717R6HHMP7O4-02.jpg 87LCTO7P4ILKHFFQ7CDG42OEU-03.jpg 2LT4OF1GC09JKU8OCMEJGM53I-04.jpg BK3GF6N2OS97SR35UQO88IEBM-05.jpg
L91G2R53ULBCFQ742OHTMAB47-06.jpg PLFG481TGHJ1BQDH282AKVVV3-07.jpg 3KC6K48VUGRALO9V1I62N8MEG-08.jpg PS3JC4HHHHKAMO7TR2F38KB38-09.jpg

Görseller soldan sağa doğrudur.

 • Ritsuko'nun ofisi.

Masasındaki kedi süsleri.

 • Ritsuko çenesini elinin üstüne dayadı.
 • Bakışları değişiyor.
 • Kitap bilgisayarındaki Geri Dön tuşuna basıyor.
 • Ritsuko'nun başı önde. Ekranda Ikari, annesi ve Ritsuko'nun lise son sınıf öğrencisi olarak çekilmiş bir fotoğrafı görüntülenir.
 • Buna katlanıyor. Asık suratlı Ritsuko'yu görüyoruz.
 • Ritsuko, çenesini eline dayayarak bakar.
 • Aynı şekilde, Ikari ve gülümseyen annesi.
 • Ritsuko'nun arkasını görüyoruz, resim geri çekildi.'


Analiz

Bu sahne, bölümün ilk yarısındaki 1. sahneyi bitiren kedi figürlerinin aynı çekimiyle başlar, böylece iki sahneyi görsel ve tematik olarak birbirine bağlar. Ayrıca, Seele'nin "Ikari'ye karşı koymak" için "gerçeği bilen birini" hedeflediklerini belirttiği 4. sahnenin hemen ardından, bu sahnenin gelmesi, Ritsuko'nun Gendo ile olan ilişkisinin sadece profesyonel bir ilişkiden daha fazlası olduğunu ustaca ima ederek izleyiciyi Ritsuko'nun başına gelmek üzere olan şeye hazırlar. İkisinin sevgili oldukları ancak daha sonra, bu bölümün sonunda Ritsuko yıkıldığı zaman açıkça ortaya çıkıyor, ancak Anno, buradaki ilişki hakkında en azından bir ipucu oluşturuyor; çünkü şu anda Seele'ye Ritsuko, elbette, Fuyutsuki'nin durumunda geçerli olmayan bilgileri sızdırmak için bir güvenlik açığı olarak hizmet edecek.

Bu sahnede diyalog yoktur, bu nedenle burada toplanılacak her türlü ipucu ve ayrıntı, sunulan görüntülerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirecektir. Bu sahnede öne çıkan şey, Ritsuko'nun liseli bir kızken onu Gendo ile birlikte gösteren eski bir fotoğrafa biraz nostaljik bir şekilde nasıl baktığını göstermesidir. Burada bize ne anlatmaya çalışıyorlar? Yani, aralarında kişisel bir şeyler olduğunu kanıtlamak için, ikisinin yan yana olduğu, daha yakın tarihli bir resim gösterebilirlerdi. Bu nedenle, Ritsuko'nun henüz genç olduğu zamanlara giden bir imaj sunma seçiminin bir anlamı olmalı. Muhtemel sebep, asıl amacın, Gendo'ya olan romantik duygularının çok eskilere gittiğini ve bir kız öğrenci aşkı olarak başladığını bize bildirmektir. Fotoğrafın kompozisyonunda bunu destekleyecek başka kanıtlar da var.

Önce resmin kendisine bakalım:

F6NN164QV14SCGUALMQPI3FAT-05a.jpg

Ritsuko'nun başı önde. Ekranda Ikari, annesi ve Ritsuko'nun lise son sınıf öğrencisi olarak çekilmiş bir fotoğrafı görüntülenir.

Resmin Naoko ile Ritsuko ve Gendo arasında nasıl oluşturulduğuna ve Naoko'nun aralarında ortalanmak yerine Gendo'ya yakın olduğuna dikkat edin. Naoko'nun burada biraz kendini beğenmiş bir gülümsemesi olduğu bile iddia edilebilir, ama bu bir yorum meselesidir...

L91G2R53ULBCFQ742OHTMAB47-06.jpg

Buna katlanıyor. Asık suratlı Ritsuko'yu görüyoruz.

Naoko'nun varlığı yüzünden mi somurtuyor?

Ne arayacağınızı öğrendikten sonra, Ritsuko'nun Gendo'ya olan duygularının baştan beri mevcut olduğunun kanıtı, önceki bölümlerden birkaç sahnede belirgindir:

Ritsuko ve Misato bir fincan kahve ile gevşerken, 11. Havari Iruel'i yendikten sonra, Ritsuko oldukça şaşırtıcı bir kişisel itirafta bulunur.

13. Bölüm (Platinum Edisyon altyazıları):

Ritsuko'nun Annesi Hakkındaki Duyguları
84V4A6PB51U84JLOKIGFG5Q7G-10.jpg URITL9A1AMFAH33SDBMS4Q5BI-11.jpg 4205LM1T5NIIHVJV84914VVG5-12.jpg IHVG6VAL4QMO73C9NQQ061I6D-13.jpg 84V4A6PB51U84JLOKIGFG5Q7G-10.jpg

Görseller soldan sağa doğrudur.

 • Ritsuko:

Ölmeden önceki gece, annem bana MAGI'nin kendisinin üç yönü olduğunu söyledi. Bir bilim insanı olan yönü, bir anne olan yönü, bir kadın olan yönü. MAGI, hakimiyet için mücadele eden bu üç yöndür. Kasıtlı olarak insan deneyiminin ikilemlerine terk etti. Aslında, programların her biri biraz farklıdır. Hiç anne olacağımı sanmıyorum, bu yüzden onu bir anne olarak anlamıyorum. Bir bilim insanı olarak ona saygı duydum.

 • Ancak bir kadın olarak ondan nefret bile ettim.
 • Misato:

Bugün oldukça konuşkansın.

 • Ritsuko:

Ara sıra olur böyle.


Her zaman olduğu gibi Ritsuko'nun ifadesine ve beden diline dikkat etmek öğreticidir. Ayrıca, 5. bölümde Havarinin deseninin insan DNA'sının yüzde 99.89'u ile eşleştiğini ortaya çıkardıktan sonra bir yudum kahve içtiğine dikkat edin; bu, seyirciye "son satıra dikkat edin, çünkü daha sonra önemli bir getirisi olacak" için bir işarettir...

Burada gerçekten göze çarpan "Ondan nefret ettim" cümlesi oldukça sert, neden böyle bir şey söylesin ki? Özellikle de 21. bölümde ikisini birlikte gösteren tüm geçmişe dönüş sahneleri, annesinin yanında rahat ve arkadaş canlısı olduğunu gösteriyor gibi görünüyor.

Ancak, 21. bölümde annesinden neden "bir kadın olarak" nefret ettiğine odaklanan bir sahne var:

21. Bölüm (Resurrection DVD altyazıları):

Suçüstü Yakalanmak
47EIOJ7N0Q8EJCP7Q6KME6TU0-30.jpg O0FEHO71QB9PDLI68LH70RVAB-31.jpg VEUPLJG9QH7T6NFE0RD6S2169-32.jpg AKJ69D4DS5QBE581JC2PFJC3S-34.jpg U0HLDEJ034D64RI1J97INHPBC-35.jpg
N7RRBUHJ50RJ0CO7GMO9UQJ0D-36.jpg IMF9PK732ALJVVV8115R51TBN-37.jpg UMSERQ1MNNLC49R4UTPEK4026-38.jpg

Görseller soldan sağa doğrudur.

 • Naoko:

Gerçekten emin misin?

 • Gendo:

Evet, işimle ilgili hiçbir pişmanlığım yok.
Naoko:
Yalancı! Bayan Yui'yi öylece unutamazsın, değil mi?

 • Naoko:

Ama, aldırmıyorum.


Burada onun sert sözleriyle akıl yürütmeyi öğreniyoruz. Ritsuko'nun son sahnedeki yüzündeki bu sıkıntılı bakış, onun, Gehirn'de Gendo ile birlikte çalışmanın rüya gibi bir ödev hazırlamasını sağlayacağını düşünerek doktora almaya gittiğinde, kendi annesinin Yui'nin trajik ölümünü Şef'e yaklaşmak için kullanmadığının ve bundan yararlandığının acı bir şekilde farkına vardığını gösteriyor gibi görünüyor. Annesine olan "nefreti", Gendo'nun sevgisine rakip olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca, NGE'de tematik olarak önemli durumların her zaman kendilerini tekrar ettiği ilkesiyle tutarlı olarak, animede daha önce gelse de, geçmişe dönüşten kronolojik olarak daha sonra meydana gelen bu sahne vardır ve tasvir edilen temel durum açısından 21. bölümdeki sahneye benzerdir:

15. Bölüm (Platinum Edisyon altyazıları):

Rakibe Karşı Bir Kayıp Daha
RB6MHMUQHQE0RMBT5A1L2FLF9-15.jpg GDF4EQ2JGLNEQ4JTCJO14HPEO-16.jpg 9IDH173ORIEICF7QQDFEOV0EE-18.jpg V3QHIIEQR1N7K1R5F9UTL9HO1-19.jpg KANR5HCV34MM125JDMS63U80I-20.jpg
MDIAABBT58UIUCPTCSTIP23M6-23.jpg 6TU8SISKM751VN0C7VIH99DB4-24.jpg DS7EEHUQ1N1ERGIBG4VM6FQ0P-25.jpg 1VRRQA63JTJR0MN5JEBR6JPTS-26.jpg JLV61CM79HTCA23GACGRO2BBP-27.jpg
F36LJKMQK3CKL7TFCOQOJAJJK-28.jpg

Görseller soldan sağa doğrudur.

 • Asuka:

Kaji-san!

 • Kaji:

Pekala, şimdi gidiyorum.

 • Asuka:

Neden bizimle kalmıyorsun Kaji-san?

 • Kaji:

Eğer yarın işe böyle gidersem bana gülerler.

 • Asuka:

Sorun olmaz.

 • Asuka

Hey, hadi Kaji-san, bu...

 • Kaji:

Başka zaman!

 • Asuka:

Lavanta kokuyordu.


Bu sahneyi 21. bölümdeki sahneye benzeten şey şudur: Her durumda genç bir kadın (Ritsuko/Asuka), ciddi bir şekilde aşık olduğu karizmatik yaşlı adamın (Gendo/Kaji) zaten "alındığını" aniden, istenmeyen bir şekilde fark eder; yani, daha genç kadınla (Misato'nun durumunda, yarı annelik) bir ilişkisi olan daha yaşlı bir kadınla (Naoko/Misato) kendi yaşına uygun yakın bir ilişki içindedir.

BT57VN3OGN3T0GK00DKFNME2R-39.jpg 712C3AP4G5TUM3BME1AETJBQ8-40.jpg

İfadelerin benzerliği, bu iki sahnenin birbiriyle ilişkili olduğunu da göstermektedir. Hayatlarındaki baba figürlerinin eksikliğine veya yokluğuna da dikkat edin: Ritsuko tamamen babasız yetiştirildi, Asuka ise babasını annesini terk edip başka bir kadınla birlikte olduğu için hor gördü. Bu, onları genç yaşlarında hayatlarında ortaya çıkan çekici, "yaşlı adam" tipine düşmeye aday yaptı.

Bu durumun Ritsuko'nun annesinden nefret etmesine yol açması rasyonel veya mantıklı değil, ama işte orada; kıskançlık sadece onun karakterinin doğuştan gelen bir yönüdür. Kendisinin de belirtmekten hoşlandığı gibi, kadın ve erkek ilişkilerini ilgilendiren meseleler mantıklı değildir. Kalbi belli bir erkek istiyor ve onunla gönül verdiği kişi arasına giren her kadın nefretinin nesnesi olacak, hatta kendi annesi bile.

Asuka'ya gelince, o andan itibaren Misato'ya karşı tutumunun giderek daha olumsuz ve kırgın hale geldiği belirtilecektir. 16. bölümde, Misato'yu "uygunsuz ilişkisi" için azarlar; 18. bölümde, onunla yüz yüze temastan kaçınıyor; ve 22. bölümde, Misato ve Shinji ile "aynı havayı solumak" zorunda olduğundan acı bir şekilde şikayet eder.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, 21. bölümdeki bu küçük sahneyi inceleyin.

21. Bölüm (Resurrection DVD altyazıları):

Ziyaret Günü?
KM6J1AA7JS67M11L41MC1SMG2-41.jpg OJHQQKCP3PLOTDKSQKK9O6GTP-42.jpg 8BHVUPA14BONFFUDG2QNGUIQ7-43a.jpg
 • Naoko:

Ah, Profesör Fuyutsuki.

Fuyutsuki:
Akagi, sen de mi?

Naoko:
Evet, geleceğin biyo-bilgisayarları için temel teorileri araştırmak için en iyi yer burası.

 • Fuyutsuki:

Anlıyorum.

Naoko:
Adını Magi koymayı planlıyorum.

Fuyutsuki:
Magi mi? Doğudan gelen üç bilge adamın adı mı? Bana göstermek istediğin bu muydu?

 • Naoko:

Hayır, bu taraftan lütfen. Ritsuko, hemen döneceğim.


Şimdi, genç bir kızın annesinin işyerinde dolaşmasının pek çok makul nedeni var, ama yukarıda anlatılan diğer bazı sahnelerde Ritsuko'nun duygularının belirtilerini göz önünde bulundurursak, bunun muhtemel nedeni, Gendo'yu bir an için görebilmek için orada bulunmasıdır.

Masasındaki kedi süsleri, onun için Gendo ile olan ilişkisinin duygusal bir temsili gibi görünüyor. Ritsuko, açıkça "kedi insanı" olarak bilinir: Ritsuko, asla anne olamayacağını düşündüğünü itiraf eder. Misato, Ritsuko'nun yalnızlığını evcil kedilerle sakladığını belirtir. Rahmetli kedisine "o çocuk" diye hitap ediyor. Newtype karakter profili, hobisinin kedi süsleri toplamak olduğunu belirtiyor.

"Kedi Kişisi Kişilik Sendromu"nun en iyi örneği olduğunu söyleyebilirim.

T4K79C4RLUKAE93R819RFKUEN-01.jpg

Ritsuko, Rei hariç, dizideki herhangi bir kadın karakterin en açık tenine sahipken (ve saçlarını ağartarak bunu vurguladı), gördüğünüz gibi, Gendo ana karakterler arasında en koyu tene sahip. Böylece beyaz kedi = Ritsuko ve kara kedi = Gendo.

İlginçtir ki, 26. bölümde bir çift kedinin sevimli bir görüntüsü ortaya çıkıyor:

6PAURBR5CRMGHNC17J3G7QNP6-44.jpg

Kedi süslerinin şirinlik faktörü, Ritsuko gibi biri için biraz karakter dışı görünebilir, ancak bu tür şeyler oldukça tipik bir Kedi Kişisidir. Ve Ritsuko, muhtemelen Gendo ile ilişkisini bu kadar sevimli bir şeyle temsil etmenin mantıklı geleceği dünyadaki tek kişi olsa da, onu herkesten daha iyi tanıyan Yui'nin onun hakkında neler söylediğini hatırlamakta fayda var: "Oh, Fuyutsuki-sensei, o çok tatlı bir adam, sadece bunu kimse bilmiyor."

Ritsuko'yu Göndermek

Senaryo

Seele'nin yaşlı adamlarına başka bir şey teklif ettim.
9FKKSPF6C9JOA8PLIIICBUOVP-01.jpg JIK54FMM0NA16FV3A6CMTMV99-02.jpg 9S6DCGOVRSVJT70RT7BHVGVPK-03.jpg

Görseller soldan sağa doğrudur.

 • Gendo:

Bu doğru. Birinci Çocuk mevcut durumunda tutulacaktır. Yeni kısıtlamalara gerek yok. Aynı şey İkinci ve Üçüncü için de geçerli. Sadece izlenmeleri gerekiyor.

 • Fuyutsuki:

Ancak Başkan Keel ve diğerleri, Rei'nin hayatta olduğunu öğrendiklerinde ortalığı karıştıracak.

 • Gendo:

Seele'nin yaşlı adamlarına başka bir şey teklif ettim. Endişelenmemize gerek yok.


Analiz

Gendo'nun üç pilota göz kulak olmakla ilgili cümleleri, Çocukların sürekli gözetim altında olduğunu ve halen sürdüğünü hatırlatıyor. Bu daha sonra Ritsuko bu bölümde Shinji ile temasa geçtiğinde "takip edilmesini bıraktırdığını" söylediğinde ortaya çıkıyor ve bir sonrakinde, Nerv İstihbaratı sözde bir hafta boyunca Asuka'nın izini kaybettiğinde, onu tam zamanında "bulur".

Fuyutsuki, doğru bir şekilde, Rei'nin Tokyo 3'ü buharlaştıran patlamadan oldukça olası "hayatta kalması"nın Komite'nin şüphelerini (oldukça doğal olarak) uyandıracağını tahmin ediyor, ancak Gendo'nun yanıtı, onlardan zaten bu konuda bir şeyler duyduğunu ima ediyor: "Seele'nin yaşlı adamlarına başka bir şey teklif ettim."

Daha sonra Keel, Ritsuko'ya şunları söyledi: "Ünite-00'ün pilotunu sorgulama için teslim etmeyi reddetti. Sizi onun yerine gönderdi, Dr. Akagi."

Birlikte verilen bu cümleler, bir anlaşmanın zaten yapıldığını gösteriyor.

Rei, Gendo'nun kendi gizli gündeminin vazgeçilmez anahtarıdır, bu yüzden Seele'nin onu ele geçirmesine izin vermesinin hiçbir yolu yoktur. Ancak Gendo ile Komite arasındaki şu anki durum, onlara bariz bir şekilde meydan okumanın yanına kâr kalacak kadar değil; hâlâ onların otoritesi altında faaliyet gösterdiğine dair gerekli kurguyu korumak için, onlara taleplerini tatmin edecek bir şey vermelidir. Yukarıdaki 04 ve 05 numaralı sahneler, aslında gerçekten ilgilendikleri kişinin Ritsuko olduğunu gösterme eğilimindeydi, ancak bu şu soruyu gündeme getiriyor: En azından olası göründüğü gibi, Komite'nin Rei'yi görme talebi çoğunlukla bir aldatmacaysa, onun yerine gönderilecek olanın Ritsuko olduğuna nasıl güvenebilirlerdi? Bu gerçekten bir komplo gibi görünmüyor; Nerv'in genç pilotları Seele'nin kurnaz yaşlı adamları tarafından sorgulamaya tabi tutmak yerine vekil olarak bir yetişkin göndermekten kurtulabileceğine dair emsal zaten kurulmuştu (17. bölümde Misato Shinji'nin yerine sorgulanıyordu). Gendo'nun üst düzey kişileri arasında, Komite Misato ve Fuyutsuki'yi zaten sorgulamıştı, peki bu geriye kimin kaldığını gösterir? Bu anlamda sıra Ritsuko'daydı. Gendo, Rei'yi vermeme fikrini bir kez gösterdiğinde, Seele'nin tek yapması gereken, Dr. Akagi'nin tatmin edici bir yedek olacağına dair bir iki ipucu bırakmak olduğunu hayal edebilirdi ve Gendo onları mecbur etmekten mutlu olurdu, çünkü bu durumda Rei'yi onların pençelerinden uzak tutmak onun tek önceliğiydi.

24. bölümde Gendo'nun Ritsuko'nun eylemlerini açıklamasına ilişkin talepleri göz önüne alındığında, Gendo'nun Ritsuko'yu nelerin beklediği konusunda vermiş oldupu bir önbilgiye sahip olduğu şüphelidir; daha ziyade, görünüşe göre, Komite'nin talebini basitçe, yaşlı adamları şimdilik onun sırtından uzak tutmaya hizmet edeceği fikriyle, ona zorla kabul ettirdiğini düşündürdü. Ritsuko'nun Seele'nin sorularına önemli bir şey vermeden durabilecek kadar zeki ve sadık olduğuna inanarak, bu görevi yerine getireceğine neredeyse kesinlikle güvenebileceğini düşündü. Ritsuko'nun öfkelenip ona ihanet etme ihtimali olduğunu düşünseydi, muhtemelen onu göndermezdi ve şansını Seele'nin bir sonraki adımıyla denerdi. Tabii ki, doğrudan onların eline oynuyordu ve Seele'nin olağanüstü kurnazlığını hesaba katmayı başaramadı; ama bedelini ödeyecek olan talihsiz Ritsuko olurdu...

Ritsuko'nun Sorgulanması

Arkaplan Bilgisi

Artık Ritsuko, Gendo ve Seele hakkındaki gerçeğin nihayet ortaya çıktığı kilit sahneye ulaştık. Ancak ilk olarak, daha önce meydana gelen ve izleyicilere Seele'nin ne tür bir organizasyon olduğu ve nasıl çalıştıkları hakkında bazı ipuçları veren birkaç sahne incelenerek sahne oluşturulmalıdır. Anime, Seele'nin arka planını ve gerçek niyetlerini hemen hemen bir sır olarak tutuyor, en azından EoE, manyak ilahilerine başladıklarında, dünyanın sona ermesi için dua ettiklerinde ve aslında, apokaliptik bir ölüm tarikatı oldukları ortaya çıkana kadar. Öte yandan manga, işleri biraz daha net bir şekilde işliyor:

Manga Cilt V'ten:

Kaji: "Seele, babanın arkasındaki örgütün adı bu. Onlar gizli bir cemiyet. Bazı insanlar dünyayı yüzlerce, binlerce yıldır yönettiklerini düşünüyorlar. NERV'e para sağlıyorlar. Onu inşa ettiler. Seele, "Ölü Deniz Parşömenleri"ne sahiptir. Parşömenler, diğer şeylerin yanı sıra onların İncil'i olarak onlara hizmet eder. Bir şekilde tomarlar da -ya da içlerindeki sırlar- insanların inandığından daha eskidir... İnsanlığın kendisi kadar eskidir. Eğer ortaya çıkardığım şey doğruysa, insan ırkının tüm tarihi orada yazılıdır. Anlayasınız diye, "bütün" derken şimdimizi ve geleceğimizi de kastediyorum. Yani sadece geçmişin bir kaydını değil. Babanla birlikte çalışan Seele, bu kehanetlere dayanarak belli bir plan yaptı. Onu mu kullanıyorlar yoksa o mu kullanıyor hiç çözemedim... Ama havarilerle olan tüm bu savaş, o planın sadece ilk aşaması..."

Özellikle ilgi çekici olan, yüzlerce, hatta binlerce yıldır perde arkasında faaliyet gösteren, bireyleri ve kurumları manipüle ederek dünyayı kontrol eden gizli bir toplum oldukları iddiasıdır.

Kolombiya'da ve dünyanın güçlü uyuşturucu kartellerinden etkilenen diğer yerlerinde, polis, hakimler, politikacılar vesâire ile yollarını nasıl bulduklarını anlatan bir ifade var: "plata o plomo", yani "gümüş veya kurşun". Size rüşvet veya kurşun arasında seçim yapma hakkı veriliyor. Bunun Seele'nin de bir şeyleri yapma şekli olduğuna dair göstergeler var.

21. Bölüm (ADV'nin orijinal altyazıları):

Fuyutsuki:

Organizasyonunuz, Seele ya da adı her neyse, birçok çirkin söylentinin temelinde yatıyor. Komitenin zorla manipüle etme şeklini sevmiyorum.

Gendo:

Hâlâ çok titizsin. Bugün ve bu çağda tamamen nezih hiçbir örgüt ayakta kalamaz.

Ve biraz sonra, Seele'nin kendilerine hizmet edenlerle ve onların çıkarlarıyla ilgilendiğinin bir göstergesi olarak:

Fuyutsuki:

Mali durumunuzu da kontrol ettim. Çocuk yetiştirmek ve onu eğitmek pahalıdır elbette ama bu biraz fazla değil mi?

Gendo:

Çok etkileyici Profesör Fuyutsuki. Belki de ekonomi öğretmelisin.

(Gendo'nun oldukça kötü bir mizah anlayışı var...)

Öte yandan Fuyutsuki'nin organizasyona alınmasında da belli bir miktarda zorlamanın olduğunu görüyoruz:

21. Bölüm (ADV'nin yeni Yönetmenin Kesiti altyazılarında):

Fuyutsuki:

Verileri zaten Ikari'ye teslim ettim. Sonuçta bir kişinin yapabileceği bir şey değil. Daha önce yaptıklarımın bir tekrarı olmayacak. Ve bir şekilde bir uyarı aldım. Benden kurtulmak onlar için zor değildir, öyle görünüyor.

Fuyutski'nin burada hayatta olmasının tek nedeni, Gendo'nun ve özellikle Yui'nin onu Gehirn'deki takımda istemesiydi. Başka biri olsaydı, Seele'nin İkinci Patlama felaketine neden olan suç ortaklığını ortaya çıkarma niyetini kamuoyuna ilan etmiş olsaydı, kesinlikle hiçbir yerin ortasında, bir hendekte yüzüstü kalırdı...

Ve elbette, Kaji'nin daha yakın tarihli bir örneğine sahibiz; MDWigs'in çok uygun bir şekilde ifade ettiği gibi,

"SEELE onu öldürdü, önemli bir şekilde değil, sadece onu vurması için bir güvenlik görevlisi gönderdiler...",

temelde, ortaya çıktığı gibi, sadece Gendo'ya "mesajı iletmek" için. Yani, bariz olan nokta şudur: Seele İyi İnsanlar Değildir. Bireysel insan yaşamına çok az değer verirler, amaç ve gündemlerinin peşinde koşarken son derece acımasızdırlar.

Ritsuko'ya gelince, ne yazık ki bu durumdaki beklentileri oldukça vahim: Seele, Gendo'ya ne kadar sadık olduğu göz önüne alındığında, herhangi bir rüşvet ya da diğer zorlayıcı olmayan yollarla ona ihanet etmeye ikna edilemeyeceğini biliyor; bu durumda zorlama, istenen sonucu elde etmek için gereklidir. Ama muhtemelen yalnızca yüzyıllardır insanları manipüle etme pratiğine sahip bir örgüt, onu "ihanet ettirmek" için burada uygulayacakları gibi nefes kesici bir sinizm ve gaddarlık şemasını tasavvur edebilir. Yani onu, ona isteyerek ihanet edeceği bir zihin çerçevesine sokmak en mantıklısıdır. Sonra hiçbir şey olmamış gibi onu geri gönderecekler, ama onun (algıladığı) ihaneti karşısında kalbi acıyla köpürecek ve keskin zihni intikamını en iyi nasıl alacağını düşünecek...

Senaryo ve Analiz

Bu sahnede gerçekte neler olduğunu anladıktan sonra, kurum içi tercümanlarımızdan birinden Resurrection sürümünde yer alan orijinal Japonca senaryoyu incelemesi istendi. Burada bulunabilecek bütün, parça parça bir incelemeyi çok yararlı bir şekilde hazırladı: [2] (sayfa 23. bölümden birkaç sahne daha içeriyor; Ritsuko'nun Sorgulanması sahnesine ulaşmak için sayfanın yaklaşık üçte birini kaydırın)

Bu sahne bir tür grotesk "İyi polis/Kötü polis" rutinine denk geliyor, ancak seyirci buradaki denklemin yalnızca "İyi polis" yarısını görüyor; bundan önceki "Kötü polis" kısmı gösterilmez, ancak seyirci tarafından çıkarsanmaya bırakılır.

V3VV5EU80NSPTGNAJURTC1337-01a.jpg

Ritsuko, kararlı bir şekilde görünüyor, çıplak

GBNCQHIJELVPQND7REV14BTMP-02a.jpg

Ritsuko (arka tarafı) monolitin önünde duruyor, vücudunu örtmeye çalışmıyor.

Keel:

İşlerin sorunsuz ilerlemesini istiyoruz. Sizi daha fazla aşağılanmaya ve acıya maruz bırakmak istemiyoruz.

Keel, "İşlerin sorunsuz ilerlemesini istiyoruz..." dediğinde, sözlerinin uğursuz imaları, "beyefendi" tavrına rağmen aslında ne kadar kötü bir eski haydut olduğunu ortaya koyuyor. 25'. bölümde söylediklerine benzer:

SEELE 01:

"Bunu barışçıl bir şekilde çözmeyi ummuştum ama bana başka seçenek bırakmıyorlar. Tüm karargahı bir kerede doğrudan ele geçirin!"

Her iki durumda da, Seele'nin haydut, ya hep ya hiç zihniyetini görüyoruz: durumu "barışçıl bir şekilde" çözmek, onlara istedikleri her şeyi vermek anlamına gelirken; reddetmek, Ritsuko'nun durumunda, daha fazla "aşağılanma ve acı çekme" olasılığı ve 25'. bölümde JSDF'yi Nerv'e karşı, herkesi öldürme emriyle göndermek anlamına gelir...

Bu sahne tercüme edildiğinde, keşfedilen şey, Ristuko'nun şahsına karşı zulme maruz kaldığı sonucunu kesin olarak doğrulama eğilimindedir; tercümanımızın sahne 260 için çeviri notlarında belirttiği gibi, yukarıda "utanç", "rezillik", "hakaret" ve "aşağılama" gibi çeşitli şekillerde çevrilen ryoujoku kelimesinin tanımı "hakaret, rezalet, tecavüz.." olarak verilmiştir. Bu "rezillik" ve "tecavüz"ün aynı kelimenin ortak çağrışımları olduğunu ortaya çıkarmaktadır; modern Batı standartlarına göre, olaylara korkunç derecede eski moda, ataerkil bir bakış açısı olarak kabul edilecekti, ancak Japonya'da olağandışı olmayacaktı.

Senaryo yorumları burada çok açıklayıcı: "Ritsuko, kararlı bir şekilde görünüyor, çıplak", bu sahnede Ritsuko'nun beden dilinin yorumunu doğrulama eğilimindedir. Maruz kaldığı dehşetlere rağmen, dimdik ayakta, başı yukarıda, işkencecilerine meydan okurcasına dik dik bakıyor.

Ritsuko (arka tarafı) monolitin önünde duruyor, vücudunu örtmeye çalışmıyor. Açıkçası mesele şu ki, kendini örtmeye çalışmıyor, daha ziyade eski kötü adamların önünde gurur ve meydan okumayla duruyor, onlara onun sinmesini ya da korktuğunu görme zevkini yaşatmak istemiyor.

Ritsuko:

"Hiçbir şekilde aşağılanmış hissetmiyorum."

Ritsuko'nun kendini burada bulduğu bu korkunç durumla başa çıkmak için mevcut tek stratejisi, durumu zorlamaya çalışmaktır ve Ritsuko'nun Keel'in "ryoujoku"suna, rezaletine veya aşağılamasına bilinçli olarak tecavüz çağrışımıyla, bu çağrışımdan yoksun farklı bir kelime olan "kutsujoku"yla yanıt verdiğini unutmayın. Sadece, ona yaşattıklarının onu utandırmadığını, yani işe yaramadığını söylüyor.

SEELE:

"Güçlü iradeli bir kadın. Ikari'nin seni neden yanında istediğini anlayabiliyorum."

Yine, burada daha çok “İyi polis” rolünü oynuyor, bir iltifat sunuyor, belki de gerçek; çünkü bu koşullar altında, burada dizlerinin üstüne çökmüş olmaması, acı içinde (sonra gelir tabii...) "Ikari'nin seni neden yanında istediğini anlayabiliyorum." demesi , Seele'nin Gendo ile olan yakın ilişkisi hakkında her şeyi bildiğine dair kurnaz bir ipucudur, ki bu da Ritsuko'nun neden burada olduğuna dair bir imadır. Bundan sonra ortaya çıkacağı gibi, onlara istismar için benzersiz bir güvenlik açığı verir:

SEELE:

"Ama seni bize teslim eden kişi...

68ACF7IP75VVJFFNJ5V6I09BF-03.jpg

...Ikari'den başkası değildi."

23 ritsuko interrogation UP 2.jpg


Aynı boş yüz, ama artık huzursuzluğunu gizleyemiyor ve sonunda en ufak bir ifade veriyor.

Ritsuko:

"!.."

Daha önce ona yaşattıkları tüm cehennem sadece "hazırlık" ya da bunun için, tuzağın ortaya çıktığı an için hazırlıktı. Gendo'nun Rei'yi SEELE'nin pençelerinden uzak tutma hevesi içinde oynamayı başardığı planlarının sinsi mükemmelliği, bu noktada Ritsuko'ya yalan söylemek zorunda olmadıkları gerçeğiyle açıkça ortaya çıkıyor; gerçek, buradaki amaçlarına, bulabilecekleri herhangi bir yalandan daha iyi hizmet edecek.

Bu harika yönetilen bir andır, çünkü tam da Fransız Seele üyesinin "Ikari-kun" kelimesini söylediği anda, Ritsuko'nun gözlerinin hafifçe parladığını görüyoruz. Ristuko'nun bu bölümdeki "oyunculuğu", karakter animasyonunun inceliği ve Yuriko Yamiguchi'nin muhteşem seslendirmesi sayesinde kusursuzdur.

4ICMH0JO6CJT5D1VOABH9UDQ5-05.jpg

Monolit No. 01 Keel:

"Ünite-00'ün pilotunu sorgulama için teslim etmeyi reddetti. Sizi onun yerine gönderdi, Dr. Akagi."

Bu, son, kesin sonuçtur: Gendo'nun, Rei lehine onu Seele'nin "şefkatli merhametine" teslim etmeyi seçtiği düşüncesi, tüm bu hain planın işlemesini sağlar.

VKGLMN1U82I0R1RFNCPKVGE2S-06a.jpg

Ritsuko, mevcut duruma tamamen soğuk bir ifadeyle tepki veriyor, yan profilinin yakın çekimi.

Ritsuko:

"Ben, Rei'nin yerine mi gönderildim?"

Normalde, Ritsuko çok mantıklı bir düşünürdür, ancak katlanmak zorunda kaldığı öfkeyle birleşen doğal kıskançlığı, buradaki düşünce süreçlerini olumsuz etkiliyor gibi görünüyor çünkü o, Seele'nin, olanlarda Gendo'nun tamamen suç ortağı olduğuna dair kurnazca imalarını eleştirmeden kabul ediyor gibi görünüyor.

Tecavüze Uğraşmış

Yukarıdaki sahnede özellikle bir kelime göze çarpıyor:

Keel:

"İşlerin sorunsuz ilerlemesini istiyoruz. Sizi daha fazla aşağılanmaya ve acıya maruz bırakmak istemiyoruz."

..."daha fazla"... "sizi <daha fazla> aşağılanmaya ve acıya maruz bırakıyorum"...

Peki, bu noktaya kadar "artık" kelimesini söyleyebilmek için ona ne yapıyorlardı?

Ritsuko'nun kendi sözleri bunu açıklıyor: "Sadece onu (Gendo'yu) düşünmem gerekiyordu ve her türlü aşağılanmaya dayanabilirdim! Vücuduma ne olduğu umurumda değildi!

ve (24. bölümde Gendo'ya) "Neden sadece vücudumla ilgilenmiyorsun?! O zamanki gibi!"

Sonuç açıktır: Ritsuko cinsel saldırıya uğradı.

Doğal olarak, bu bizzat Komite tarafından yapılmadı; fiziksel olarak burada değiller, onlar sadece hologramlar. Tecavüz, onu Komite tarafından sorgulanmasına hazırlamak için fiilen gözaltında tutan Seele görevlileri tarafından gerçekleştirilecekti.

Bundan, bu durumda olduğu anlaşılabilir:

"İstersen beni öldür. Hayır, hatta bunu yaparsan sevinirim."

Ayrıca, burada Ritsuko'ya olanları uygun bağlamda ortaya koymakta fayda var, bu da hikayenin bir bütün olarak son birkaç bölümde aldığı çok acımasız dönüşü göstermektedir. İlk olarak, Misato ve Kaji, 20. bölümün sonunda aşk ilişkilerine devam ettikten sonra, Kaji, 21. bölümde belirsiz bir şekilde öldürülür:

AQOHQJAFTJ8SI45ELMIUUQO1O-07.jpg

Ardından, 22. bölümde Asuka zihinsel bir istilaya veya Zihin Tecavüzüne (ihlal diye de çevirmiştim) maruz kalır:

C930K63CBC2NQJGPQGFK19J21-17.jpg

OE3COSPBAM8QKQOPDETLB7BLT-16.jpg

Daha sonra, 23. bölümde Rei, Asimilatif Havari Dokunaç Tecavüze maruz kalır:

AO3HPQ8KHM5EC83GTLU4N93NN-25.jpg

PJ3R0QSFHJ5KRMGK0APJKSH4S-45.jpg

Ana kadın karakterlerin her biri şimdi en çok canını yaktığı yerden vuruldu.

Karşı Argüman

Yukarıdaki görüş çoğunluk görüşü haline gelmiş olsa da, kanıtların yetersiz olduğunu ve yukarıdaki olayların yüzeysel yorumunun daha olası olduğunu savunarak Ritsuko tecavüz teorisine şiddetle karşı çıkanlar var. Bu bölümde onların itirazları belirtilecektir.

Diyalog Yorumları

"İşlerin sorunsuz ilerlemesini istiyoruz. Sizi daha fazla aşağılanmaya ve acıya maruz bırakmak istemiyoruz."

Teorinin karşıtları, bu cümlenin kendisine yapılmış olan korkunç bir şeye atıfta bulunduğuna inanmıyorlar, aksine onun çıplaklığına ve sorgulamanın henüz ciddi olarak başlamadığına atıfta bulunduğunu, ondan istedikleri cevapları almak için her yolu kullanmaya hazır olduklarına dair ince örtülü bir tehdit ima ettiklerini iddia ediyorlar. Yani, cinsel istismarı çok iyi tehdit ediyor olabilirler, ancak hiçbiri gerçekleşmedi.

"Hiçbir şekilde aşağılanmış hissetmiyorum."

Muhalefet görüşüne göre, bu onun onların karşısına çıplak olarak gönderilmesi anlamına gelir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, onun tavrının, bu aşağılamanın kendisi için pek bir önemi olmadığı ve yalnızca geleneksel anlamda bir aşağılama olduğu yönündeki sözlerini desteklemesidir. Bu konuda hiçbir şekilde duygusal değildir.

Ritsuko'nun kendisini Gendo'nun gönderdiği söylendiğinde sergilediği şaşkınlık ve seğirme, yalnızca onun Rei yerine Seele'nin Gendo tarafından Seele'den önce gönderilmesine atıfta bulunur; o küçümsendi ve şimdi onun için tamamen endişe ve his eksikliğini tam olarak anlamak zorunda kaldı.

"Sadece onu düşünmem gerekiyordu ve her türlü aşağılanmaya dayanabilirdim!"

Gendo'ya olan bağlılığı nedeniyle Seele'den önceki tavrına bir gönderme olduğu iddia ediliyor. Ayrıca, onunla hiç ilgilenmediği bilgisini her zaman içinde barındırdığına, ilişkilerinin esasen bir sır olduğu gerçeğine bir gönderme de olabilir, bu da elbette onu görmekten utanıyormuş gibi hissetmesine neden olabilir.

"Vücuduma ne olduğu umurumda değildi!"

Muhalifler tarafından, Seele'nin muamelesine değil, Gendo tarafından seks için veya sadece manipülasyon için kullanıldığına bir referans olarak görülüyor. Diğer kişi için tutkulu olsa ve bu nedenle seksten zevk alsa bile, bir kadın kullanıldığını öğrendiğinde, makul bir şekilde bunu bir tür istismar ve vücudunun ve güveninin ihlali olarak görebilir.

"Ama o... O..."

Bir kez daha, başından beri onu sadece kullandığına ve daha sonra onu Rei'nin yerine Seele'ye bıraktığına atıfta bulunduğu iddia edildi, çok korkunç bir şeyden bahsetmek için bir referans değil.

"Beni öldürmek istiyorsan, yap. Hayır, hatta yaparsan sevinirim."

Muhalefet, Rei'ye yenildiği ve başından beri Gendo tarafından kullanıldığı için duyduğu umutsuzluğun bu tepkiyi tetiklemek için yeterli olduğu konusunda hemfikir. Ayrıca ona ne kadar yatırım yaptığını gösteriyor. Sorgusu sırasında tecavüze uğradığını varsaymak gerekli değildir.

"Neden o zamanki gibi sadece vücudumla ilgilenmiyorsun?!"[6]

Bir kez daha bunun Ritsuko'nun sorgulamasına değil, Gendo ile ilişkisine atıfta bulunduğu iddia ediliyor. Muhtemelen geçmişte, Seele'nin değil, Gendo'nun cinsel tacizde bulunduğu ilgisiz bir olaya atıfta bulunuyor.

Hikayeye Dayalı İtirazlar

Ritsuko tecavüz teorisinin karşıtları, Evangelion'da bu kadar önemli bir olayın asla basitçe ima edilmeyeceğine de itiraz ediyorlar. Bazı şeyler doğrudan ifade edilmese de, Ünite-00'ın ruhu olarak Rei 1, Rei'nin ruhu olarak Lilith, Seele'nin Kaji'yi vurdurması, ve benzeri; önemli karakterlerle ilgili biçimlendirici olaylarda durum böyle değildir. Shinji'nin annesinin Ünite-01 tarafından emildiğini gördüğü, Misato'nun nefret ettiği babasının onu kurtarmak için öldüğü, onun çelişkili duygularını tetiklediği ve Asuka'nın annesinin cesedini tavanda asılı bulduğu açıkça belirtilir. Serinin geri kalanı ve EoE için Ritsuko'nun tüm eylemlerini bildiren bir olay da aynı şekilde açıkça belirtileceğini iddia etmektedirler.

Ayrıca Seele'nin standart iyi polis/kötü polis rutinini alt üst ettiğine de itiraz edildi. Gerçek hayatta iyi polis, şüpheliyi kötü polisten kurtarmak için tam zamanında ortaya çıkar; minnettar şüpheli daha sonra cesaretini iyi polise döker. Kötü polis elinden gelenin en iyisini yaptığında, bu durumda Ritsuko'ya tecavüz ettiğinde, iyi polisin gelişinin hiçbir etkisinin olmayacağı tartışılır. Bu onu Gendo ve Seele'ye karşı doldurmaz mi? Bu tür bir çileden sonra neden Seele'nin teklifini yapsın ki?

Karşı-Karşı Argüman

Bu itirazlar elbette geçersiz değildir. Bu nedenle Ritsuko tecavüz teorisinin savunucularının verdiği yanıt incelenmelidir.

Diyalog Yorumları

Burada savunucular, muhaliflerin yüzeysel bir yorumda ısrar etmenin yanlış olduğunu öne sürüyorlar. Yalnızca bir veya iki ipucu olsaydı, bunların kasıtsız olduklarına dair bir varsayım yapılabilirdi. Ama bir düzineye yakın olduğunda, onları öylece görmezden gelemezsiniz. Muhalifler kasıtlı olarak kanıtları görmezden geliyor gibi görünüyor. Savunucuları ayrıca Gendo'nun onu Rei'nin yerine göndermesinin bu tepkiyi başlatmak için tek başına yeterli olmayacağını savunuyorlar. Ritsuko, Rei'nin Gendo için ne kadar önemli olduğunu zaten biliyor. 17. bölümdeki sahneleri ve birlikte olduklarında onlara dik dik baktığı sahneler diğer bölümlerde görülmektedir.

17 C041a.jpg


Gendo, Seele'nin Shinji'yi sorgulamasına izin vermeyi çoktan reddetti; onlara çok daha büyük bir ödül olan Rei'yi vermeyeceği açık. Misato ve Fuyutsuki'yi zaten sorguladıkları için, bu Ritsuko'nun sıradaki kişi olduğunu gösteriyor. Bunu bilmesi gerekiyordu ve şok olmayacaktı. Konumunu ona getiren şey, Gendo'nun Rei'yi ona tercih etmesiydi. Fuyutsuki'yi öldürmekle tehdit eden ve aslında Kaji'yi öldüren acımasız bir şeytani örgütle uğraştığını biliyor. Yui bile suikasttan kaçınmak için Ünite-01'e kaçmak zorunda kaldı. Ritsuko'ya göre, Gendo, Ritsuko'yu kırmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını bilmeliydi. O, uğradığı ihlalden Gendo'nun sorumlu olduğunu düşünür; aslında onun vücuduyla istediğini yapan oydu.

Hikayeye Dayalı İtirazlar

Savunucuların "Anno bu konuda ipucu vermez" teorisine birkaç itirazı var. Birincisi, Evangelion'un bir çocuk zamanı şovu olması; bir tecavüzle doğrudan ilgilenmesine izin verilmeyecekti. İpuçları koymak yapabileceğinin en iyisidir. Ayrıca, bu şekilde itiraz edenlerin kendilerini yönetmenin koltuğuna oturttuklarını ve gerçekte ne yaptığını gösteren kanıtlarla uğraşmak yerine Anno'nun ne yapıp ne yapmayacağına dair açıklamalarda bulunduklarını söylüyorlar.

Sadece Evangelion'un gerçek hayat olmadığına işaret ederek "gerçek hayatta böyle olmaz" argümanını çürütüyorlar. Ayrıca, Seele'nin ona Reileri yok etmesini ya da Nerv Karargahını havaya uçurmasını emretmiş olması ille de böyle değildir; onu basitçe Gendo'ya karşı çevirebilir, ne istediklerini öğrenip sonra da elinden gelenin en iyisini yapması için onu geri gönderebilirlerdi.

Referanslar

 1. Büyük ölçüde Shin-seiki'nin bu teoriyle ilgili bu konudaki orijinal ifadesine dayanmaktadır: [1]
 2. ADV'nin orijinal altyazılarında şunlar vardı: "Yani, kedi öldü."
  Dublajda: "Evet, yani kedi bile ölebilir..."
  Platinum: "Yani öldü."
  Doğru Çeviri Projesi'nde şunlar vardır: "Demek o kedi öldü."
 3. Gizli Bilgier
 4. Sırasıyla, Longinus'un Mızrağı ile Lilith'e saplamak ve onu Arael'e karşı kullanmak.
 5. Sırasıyla Jet Alone'un sabotajını teyit etmek ve Toji'yi yeni pilot olarak seçmek
 6. Bu cümle üzerindeki tartışmalar, çeviri güçlükleri nedeniyle şiddetlendi. Japonca orijinal satır, konuyu atlar ve hiçbir zamir içermez. "Neden o zamanki gibi vücudumla (bir şekilde) olmasın?!" Bu, İngilizce'de imkansız bir cümledir ve "have one's way", "have your way" olarak değiştirilerek düzeltilmelidir. Ancak, birçok çeviri bunun ötesine geçerek, "Neden o zaman yaptığın gibi bedenime sahip çıkmıyorsun?!" gibi gereksiz, orijinalde hiçbirinin olmadığı şeyler katılmıştır. Yani, Japonca'da "o zaman" onu kimin taciz ettiği belli değil. Normalde, bu sadece üslup açısından zararsız bir seçim olacaktır, ancak bu durumda yanlıştır, çünkü çevirinin, Japonca üslupla doğrulandığından daha çok Gendo'ya atıfta bulunuyormuş gibi görünmesine neden olur.