tr:13. Bölüm

From EvaWiki
(Redirected from tr:13. bölüm)
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
13. Bölüm
1. Başlık: 使徒、侵入
Shito Shinnyuu
Havari İstilası - Angel Invasion
2. Başlık: Küçücük Otostopçu - Lilliputian Hitcher[1]
Ireul Hacking Magi.jpg
Senarist: Hideaki Anno,Akio Satsukawa ve Mitsuo Iso
Yönetmen: Tensai Okamura (Yönetmen), Masahiko Otsuka (Yardımcı Yönetmen)
İlk Gösterim: 12-27-1995
Video Yayınlanma Tarihi 8-7-1996 (Japonca-Video/LD), 2-13-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Ireul
Eva Fırlatmaları Yok
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"12. Bölüm" "14. Bölüm"

Genel Bakış

Eva pilotlarını içeren rutin bir test, tamamen yeni bir havari türü ortaya çıkıp Nerv Karargahı'na yayıldığında hayatta kalma mücadelesine dönüşür. Bu yeni havari, bilgisayar benzeri havaridir; tüm tesis için kendi kendini yok etme tehdidini başlatıyor ve Dr. Ritsuko Akagi'yi GeoFront'u kurtarmak ve havariyi yok etmek için zamana karşı bir yarışta bırakıyor.

Özet

13. bölüm[2], Ritsuko Akagi'nin Magi süper bilgisayar sisteminin rutin bakım testini tamamlamasıyla başlar, ardından üç Eva pilotu için bir otomatik pilot testi yapılır.[3] Pilotların simülasyon gövdelerine[4] kapsül giysileri olmadan ve kapsamlı dezenfeksiyondan sonra girmeleri gerekiyor.

Pilotlar, Pribnow Kutusunun[5] içinde tutulan simülasyon gövdeleri için giriş kapsülleri olan "simülasyon kapsüllerine"[6] girerken, Magi gövdelerinden gelen verileri izler. Test sorunsuz bir şekilde ilerlerken Aoba, Fuyutsuki'ye üç gün önce getirilen inşaattaki lekelere benzeyen şeyleri gösterir. Hyuga, kapana kısılmış hava kabarcıklarından kaynaklanan korozyon olduğunu düşünür ve Fuyutsuki, sorunu ertesi güne kadar çözmelerini söyler.

Maya, yukarıdaki protein duvarındaki korozyonu Ritsuko'ya bildirir, ancak şu an için test için herhangi bir sorun teşkil etmediği için Ritsuko, küçük teknik sorunlar nedeniyle testi iptal edemeyeceklerini söyleyerek devam etmeye karar verir. Simülasyon kapsülleri daha sonra simülasyon gövdeleri aracılığıyla Evalarına bağlanır, ilk önce Eva-00 ile temas kurulur. Hemen ardından, korozyon patlayarak yayılmaya başladığında bir kontaminasyon uyarısı duyulur. Deney iptal edilir ve yayılmayı önlemek için birkaç su borusu kapatılır, ancak boşunadır.

Rei, uyarı gelmeden önce çığlık atıyor ve simülasyon vücudu hareket etmeye ve kısıtlamalarından kurtulmaya çalışıyor. Bir elini kontrol kabinine doğru kaldırıyor, ancak kol bir patlatma cıvatası ile kopuyor ve pilotlar hemen dışarı atılıyor. Korozyon kütlesi lazerlerle durdurulmaya çalışılır, ancak herkesin şok ve dehşetine göre, bir AT Alanı açar ve kendisini on birinci havari Ireul olarak ortaya çıkarır.[7]

Komuta tesisinde ani bir panik başlar ve Merkezi Dogma hemen kapatılır ve tüm personel Pribnow Kutusunu tahliye eder. Gendo alarmı iptal eder ve komitenin ve Japon hükümetinin alarm sistemindeki bir hatadan haberdar edilmesini emreder. Daha sonra, Eva-01'e öncelik vererek enfeksiyon riskinden kaçınmak için Evaların pilotsuz olarak fırlatılmasını emreder.[8]

Bu arada, Ritsuko ve Misato, Evalar olmadan havariyle savaşmaya çalışır. Havariyi aşırı oksijenle yok etme girişimi, havari geliştikçe başarısız olur, kısa süre sonra Nerv'in bilgisayar sistemlerine saldıran, Magi[9] Melchior'u yeniden programlayan ve tesis için kendi kendini yok etmeye çalışan bir elektronik devre sistemine dönüşür. Diğer Magi'den izin alamayınca Balthasar'ı da hacklemeye başlar. Ancak, Angel'ın şimdilik daha fazla hacklemesini engelleyen geçici bir güvenlik duvarı kurulur.

Ritsuko bu yeni havarinin doğasını şöyle açıklıyor: Evrimleşmek ve akıllı devreler oluşturmak için birlikte çalışan mikroskobik varlıklardan oluşan bir koloni ve havariye karşı saldırıya geçmek ve onu ölmekten başka bir seçeneğinin olmadığı evrimsel bir çıkmaza ulaşmak için programlamayı için bir planı detaylandırıyor. Hayatta kalan Magi Casper'ın fiziksel yapısına bir giriş açar ve annesinin bıraktığı notlarla çalışmaya başlar.[10]

Ireul sonunda güvenlik duvarını kırar ve Balthasar'a bulaşmayı tamamlar ve Casper'ın yenilmesine bir saniye kala karşı saldırı programı yüklenir. Magi derhal normal durumlarına geri döndürülür ve Ireul ölür. Ritsuko, Misato ile Magi ve annesinin kişiliği hakkında konuşur ve dışarıdaki pilotlar içeride ne olduğunu merak etmektedir.

Notlar

 • Bu, bir havarinin Evangelionların hiç kullanmadan yenildiği ilk ve tek seferdir: Ritsuko, havariyi bir kendini sonlandırma programı ile yeniden programlayarak kendini öldürmesi için kandırdı.
  • Bu bölüm aynı zamanda Evangelionları veya üç Eva pilotundan herhangi birini çok az içermesi bakımından da benzersizdir: Sadece bölümün başında ve sonunda kısa bir süre ortaya çıkarlar ve merkezi olay örgüsünde önemli bir rol oynamazlar.
 • Nerv özel emri "582", Nerv Karargahı'nın kendi kendini imha etme emridir.

Analiz

 • Misato'nun havarileri yok etme dürtüsü ve sezgi duygusu, havarilerin büyüme ortamına sahip olmaması için Magi'nin fiziksel olarak yok edilmesini önermesine neden olur. Bu sefer kazanan Ritsuko'nun mantığı ve net düşüncesi oldu.
 • Misato, yedinci nesil bilgisayarların kendileri kendilerine düşünmeleri için kullandıkları "kişilik nakli" işletim sistemlerinin aynsının Evangelionlar'da da olduğunu düşünüyor. Misato nadiren bu konudan haberdar olur ve bu konuda haklı olup olmadığını bilmiyordur. Ritsuko onun sorularına cevap vermez ve soruları bir daha asla gündeme gelmez.

Alıntılar

 • Asuka: "Ne? Yine kıyafetlerimi çıkarmamı mı istiyorsun?"
 • İnterkom: "Sigma Birimi altındaki tüm Merkezi Dogma, altmış saniye içinde tamamen kapatılacaktır."
  İnterkom: "Vakum pompasının aktivasyonuna otuz saniye kaldı"
  (Kaji, Merkezi Dogma'da gizlice dolaşıyor)
  Kaji: "Demek bir havari geldi. Sanırım şimdi çalışmak için zamanım yok."
 • Ritsuko: "Bunları mikro makineler olarak düşünebiliriz. Mikrop büyüklüğünde havariler. Bu bireyler bir araya toplandılar ve bu kısa sürede istihbarat devrelerine ulaşmak için patlayıcı evrim geçirdiler."
  Fuyutsuki: "Evrim..."
  Ritsuko: "Evet. Sürekli olarak kendilerini değiştiriyorlar, her durumla başa çıkabilecek bir sistem arıyorlar."
  Fuyutsuki: "Bu gerçekten yaşam sisteminin kendisidir."
 • (Ritsuko Magi'yi açıp içeri girdikten sonra)
  Ritsuko: "Geliştirici tarafından bırakılan notlar."
  Maya: "İnanılmaz! Bunlar arka kapılar! Magi'nin arka kapıları!"
  Misato: "Bunlar Magi'nin elindeki tüm hilelerin gerçek bir ansiklopedisi."
  Maya: "Bunları görmem doğru mu? Bunlar neler böyle! Bu INT-C! Bunlarla düşündüğümüzden çok daha hızlı programlayabiliriz, değil mi sensei?"
  (Ritsuko başını salladı)
  Ritsuko: "Teşekkürler Anne. Artık kesin olarak yapabiliriz."
 • (Magi'nin içinde Naoko Akagi tarafından bırakılan büyük siyah grafiti): "Ikari, seni pislik!"
 • Asuka: "Tanrım, çıplak hiçbir yere gidemem! Biri acele etsin ve bana yardım etsin!"

Referanslar

 1. Bölümün İngilizce adı "Lilliputian Hitcher", Gulliver'in Gezileri'ne bir göndermedir: Lilliuptian'lar küçük insanlardan oluşan bir ırktır ve mikroskobik Havari Ireul, yeni kurulmuş hatalı bir duvar paneline "otostop çekerek" Nerv Karargahına sızar. (Crichton'un Andromeda organizması, geri dönen bir uyduya binmişti.)
 2. 13. bölüm, Michael Crichton'un The Andromeda Strain adlı romanından ve onun 1971 film uyarlamasından büyük ölçüde etkilenmiştir. Ayrıntılar için Teori ve Analiz: 13. Bölümün Andromeda Strain ile Benzerlikleri ve Neon Genesis Evangelion'daki Diğer Şovlara Övgüler: The Andromeda Strain bölümüne bakın.
 3. Ritsuko Misato'ya, Eva pilotlarına simülasyon gövdeleriyle yaptıkları testin nihayetinde "yeni bir otopilot sistemi" geliştirmelerine yardımcı olacağını söyler.
 4. Bu, tüm seride simülasyon gövdelerinin tek görünümüdür.
 5. Bölüm aslında tutarsızdır, Nerv HQ'nun enfekte Pribnow Kutusunu içeren "Sigma Birimi"nin tam olarak Merkezi Dogma ile ilgili olduğu yeri belirtiyor. Fuyutsuki, "Adam"a oldukça yakın olduğunu söylüyor (muhtemelen Terminal Dogma, üssün en düşük seviyesi). Ancak, daha sonra, 28. katta duran Kaji'yi, birkaç kat yukarısındaki havari enfeksiyonuna bakarken görüyoruz, aynı sahnede interkomdan bir ses şöyle diyor: "Sigma Birimi altındaki tüm Merkezi Dogma, altmış saniye içinde tamamen kapatılacak". (Merkezi Dogma, özellikle de Magi'yi içeren komuta merkezi, 40. seviye civarında bulunur ve aşağı inildikçe seviye sayıları azalır, bu, havarinin Merkezi Dogmanın üzerinde olduğu anlamına gelir). Hemen sonraki sahnede, interkomdan başka bir ses, tüm iç tesislerinhavari tarafından ele geçirildiğini ve yine Sigma Biriminin Merkezi Dogma'nın altında olduğunu söylüyor.
 6. Eva pilotlarının bulunduğu test kapsülleri "C-01" (Rei), "C-02" (Shinji) ve "C-03" (Asuka) olarak etiketlenmiştir. "C"nin "Çocuk" (Child) anlamına gelmesi gerekiyorsa, bu aslında bir hatadır: Shinji Üçüncü Çocuk'tur ve Asuka İkinci Çocuk'tur.
 7. Bu, bir havarinin ilk kez doğrudan Merkezi Dogma'nın içine girmeyi başarmasıdır, bu da bir sonraki bölümde göreceğimiz gibi, İnsanlığı Tamamlama Komitesinin oldukça endişelenmesine neden olur. Üsse nasıl sızmayı başardığı doğrudan belirtilmedi, ancak Shigeru'nun yorumları, Sachiel'in ilk ortaya çıkmasından sonra Nerv Karargahı'nda kurulan "87. protein bariyeri" olarak bilinen, kötü inşa edilmiş bir temiz oda duvarı içindeki hava kabarcıkları içinde geldiğini gösteriyor.
 8. Evangelionlar, Eva-01'e verilen öncelik ile fırlatılır, diğer iki Evalar gerekirse feda edilir. Eva-01'in Yui Ikari'nin ruhuna ek olarak Lilith'in biyokütlesi ile yaratıldığı End of Evangelion'a kadar açık olmasa da, bir kez daha, bu Eva-01'in Gendo için ne kadar özel olduğuna dair gizli bir ipucudur.
 9. Üç Magi süper bilgisayarının her biri, yaratıcıları Naoko Akagi'nin kişiliğinin farklı bir yönü ile donatıldı. Daha fazla ayrıntı için Magi'ye bakın.
 10. Magi süper bilgisayarlarının iç kısımları, yaratıcıları Dr. Naoko Akagi'nin geride bıraktığı birçok post-it notuyla kaplıdır. Duraklatma ve yakınlaştırma, birçoğunun gizli Paskalya Yumurtası mesajları olduğunu ve "Ikari, sen bir aptalsın - Naoko" gibi şeyler içerdiğini ortaya çıkarır.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0