tr:Teori ve Analiz: 13. Bölümün Andromeda Strain ile Benzerlikleri

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

13. bölüm tematik olarak Michael Crichton'un The Andromeda Strainine dayanmaktadır ve 1971 film uyarlamasına dayanan görüntüler de dahil olmak üzere Michael Chrichton'un romanındaki olaylara birçok referans ve benzerlik içermektedir.[1]

  • Havari Ireul, AT Alanı, bilinen herhangi bir havarininkinden tamamen farklı olarak, varoluşa giren ve çıkan altıgenlerden oluşan titreşimli bir ızgara olarak temsil edilen bir mikroskobik makine kolonisinden oluşan bir mikroorganizmadır. Andromeda organizması, fiziksel yapısı çalışma modunu istendiğinde "açmak" veya "kapatmak" için değiştirebilen, uyum içinde çalışan altıgen bir mikroorganizma kolonisidir.
  • Oksijen, her iki organizmayı da körfezde tutmak için kullanılır. Andromeda oksijen tarafından inhibe edilir ve karbondioksiti tercih eder; oksijen fazlalığı ile bozulabilen dar bir asit-alkalinite aralığında büyür. Ireul, oksijene karşı ozon (O3) formunda hiçbir zaman ayrıntılı olarak ele alınmayan bir ilk kırılganlık gösterir.
  • Evrim, her iki mikroorganizmanın tehdidini sona erdiren aynı faktördür. Andromeda yavaş yavaş insanlar için iyi huylu bir forma dönüşüyor, Ireul'un evrimi, ölmekten başka seçeneğinin olmadığı bir noktaya yönlendiriliyor.
  • Her iki mikroorganizma da "otostop çeker" (bir alete, yapıya bulaşır), insan yapımı bir nesneye ulaşır ve insan dikkatsizliği tarafından serbest bırakılır. Andromeda'yı içeren minik "gezegen", üst atmosferden yaşam formları toplamak için tasarlanmış bir uydu ile gelir ve uydu dikkatsizce açıldığı zaman serbest bırakılır. Ireul'ün giriş yöntemi belirtilmemiştir, ancak standart altı yapının neden olduğu hava kabarcıklarına girdiği açıktır. Her iki mikropla ilgili olaylardan insan hatası sorumludur.
  • Diğer küçük ama dikkate değer benzerlikler arasında mikroorganizmayı barındıracak tesisin fiziksel izolasyonu, kapsamlı bir dekontaminasyondan geçen insanlar (Wildfire tesisi bilim adamları ve simülasyon vücutlara giren Eva Çocukları) ve mikroorganizmanın eylemleriyle doğrudan veya dolaylı olarak tetiklenen bir nükleer kendi kendini yok etmeyi önlemek için yarışmaları yer alır.

Haberci Teorisi

Andromeda organizmasının kökeni ele alınırken, ileri bir uygarlığın başka bir türle iletişim kurmasının en etkili yolunun uzaya bir mikroorganizma göndermek olduğunu öne süren "Haberci Teorisi" adı verilen bir teori ortaya atılır. Kendi içinde bir organ ve hatta tam bir organizma oluşturmak için genetik kodu içeren mikroorganizma, onu keşfeden uzaylılarla iletişim kurmak ve onu ilk gönderen türlerle temas yöntemleri önermek için kullanılabilir.

Andromeda organizması, minyatür bir gezegene benzeyen küçük bir uzay kayası üzerinde bulunur ve her iki Yaşam Tohumu da İlk Ataların Irkı tarafından yaratılan kendi "aylarına" ulaşır. Yaşam Tohumlarından inen insanlar (Lilin) ve havariler, aslında onların elçileridir. Havariler ölümsüz olmak için yaratıldılar ve muazzam bir güce ve en aşırı koşullarda hayatta kalma yeteneğine sahiptiler; nispeten ölümlü, zayıf insanlar, Lilith'in kanından oluşan mikroplardan adım adım evrimleşirken, Lilith'in kanı nihayet insanlığın mesajını yaydı. Her iki durumda da, orijinal insan ırkı, daha sonra gelecek olan yaşam formları ne olursa olsun hayatta kalabilecek ve iletişim kurabilecekti.

Referanslar

  1. Daha fazla bilgi için Neon Genesis Evangelion'daki Diğer Yapımlara Övgüler yazısına bakabilirsiniz.