tr:Teori ve Analiz: Ruhun Bölünebilirliği

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Ruhun bölünebilirliği, Neon Genesis Evangelion'da canlı varlıkların ruhlarının bölünmelerine ve sonuç olarak ortaya çıkan parçalarının ayrı kaplarda tutulmasına izin veren zımni bir özelliği ifade eder. Bu kaplar insanların bedenleri, Lilith ve Kaworu gibi havariler veya Evangelion Üniteleri olabilir.

Bu özellik, Neon Genesis Evangelion'da ima edilir veya görünüşte en az iki ve muhtemelen üç kez gözlemlenir. İlk örnek, Lilith'in ruhunun, Rei Ayanami'nin yanı sıra Eva-00'ın bedenlerine bölünebilmesi ve kendi orijinal bedenine geri dönmesidir. İkinci örnek, Eva-02 ile yaptığı Temas Deneyi sırasında Kyoko Zeppelin Soryu'nun ruhunun bölünmesidir, bunun sonucunda ruhunun, kızı Asuka Langley Soryu'ya karşı annelik sevgisi hisseden kısmı Eva'nın çekirdeğine girer. Bu durum deneyden sonra çıldırmasına ve Asuka'ya karşı şefkatini kaybetmesine neden olur. Muhtemel üçüncü sefer, iki varlığa bölündüğünde ruhu muhtemelen iki çekirdeği arasında bölünmüş olan Havari Israfel'dir.

Lilith

Lilith'in durumunda, Rei klonlarının ne ölçüde Yui'den ve ne ölçüde Lilith'ten klonlandığı belirsizdir; gerçekten de, Rei'nin yaratılışıyla ilgili belirsizlik, Lilith'in Rei'nin anlayışına tam olarak hangi bileşenleri sağladığını söylemeyi zorlaştırıyor. Yui'den genetik olarak klonlanmış gibi görünüyor, ancak Lilith'in biyomaları ile yapılmış: Parçacık-Dalga Maddesi'nden. Ancak, Lilith'in Rei'nin genetik kodunun bir kısmını da sağlaması mümkündür. Rei'nin vücutlarının 21. bölüm ve 23. bölümde öldükten sonra tekrar tekrar ortaya çıkması nedeniyle klon olduğu açıklığa kavuşturulmuştur. The End of Evangelion'da Rei III'ün Lilith ile "Evdeyim" ("tadaima") sözleriyle yeniden bir araya geldiği ve Lilith'in "Eve hoş geldin" ("Okaeri nasai") yanıtını verdiği, ruhunun bir parçasının onu selamlamak için hâlâ orada olduğunu ima ettiği gösterilmiştir. Ancak, Lilith'in ruhuna sahip olduğu gerçeği, kendine özgü davranışı ve doğal olmayan görünümü ile animenin başlarında çıkarılabilir. Anime boyunca, Rei görünüşte insan doğasından kopuk bir şekilde hareket eder ve sürekli olarak alışılmadık ve bazen anlaşılmaz bulduğu kendi duygularıyla başa çıkmakta zorlanır. Rei'nin Nerv'de yaratıldığı gerçeğine bakılırsa ve Nerv'in ortaya çıktığı sırada sahip olduğu tek canlı insan olmayan varlığın Lilith olduğu sonucuna varılabilir, Lilith'in Rei'nin varlığı için bazı materyallerin yanı sıra ruhunun bir kısmını da sağladığı sonucuna varılabilir.

Aslen Lilith'ten gelen Rei I'in ruhunun Eva-00'da yaşaması da muhtemeldir.

Kyoko Zeppelin Soryu

Soryu'nun Eva-02 ile yaptığı Temas Deneyi sırasında, Yui Ikari'nin Eva-01'i özümsemesinin aksine, ruhunun bir kısmı Eva'nın çekirdeğine girdi ve onun içinde kaldı. Benzerlik burada sona eriyor, çünkü Yui'nin Eva ile olan birliği hem fiziksel hem de ruhsal olarak tam bir birlik iken, Soryu tamamen emilmedi ve deneyden fiziksel olarak zarar görmeden çıktı. Yine de, kızını tanıyamamaktan ve bunun yerine bez bebekleri Asuka ile karıştırmaktan muzdarip olduğu için zihinsel olarak son derece dengesiz hale geldi ve bu da deneyin acı ve kalıcı bir etki yarattığını göstermektedir. Ruhunun içindeki parçası muhtemelen derin bir travma geçirmiş, hastalığı sırasında kocasının sadakatsizliğinin acısını yaşamış ve sonunda kendini bez bebek “Asuka”lardan biriyle birlikte asarak intihar etmiştir. Kanıtlar; Asuka'ya "benimle öl" diyerek yalvaran sesi, Asuka'ya hâlâ hayatta olduğunu söyleyen cesaret verici sözlerinin yanında duyulurken, ruhunun bu kısmının kurtarıldığını ve Eva-02'deki anne kısmı ile yeniden birleştirildiğini gösteriyor.

Israfel

Havari Israfel belirsiz bir vakadır. Birleşik biçimde tek bir çekirdeğe (Sadamoto'nun mangasında iki tane) ve "ikizlere" bölündüğünde hem bağımsız hem de tamamen senkronize çalışabilen iki çekirdeğe sahiptir. Animede, bu yetenek, doğuştan gelen bir ruhu bölme ve yeniden birleştirme yeteneği ile açıklanabilir.

Alternatif olarak, aynı anda iki yerde var olma yeteneğine sahip tek bir ruh olarak açıklanabilir. Başka bir düşünce, Israfel'in teknik olarak bedenlerini ve ruhlarını dilediği gibi birleştirip ayırabilen iki birey olduğunu öne sürer. Israfel'in tek bir havari olarak sınıflandırılması bazen bu yoruma bir engel olarak kabul edilir, ancak Lilin örneğinde, benzer formlara ve yeteneklere sahip birden çok kişiyi tek bir havari olarak sınıflandırmanın bir emsali vardır.