tr:22. Bölüm

From EvaWiki
(Redirected from tr:22. bölüm)
Jump to navigation Jump to search
Bölüm Bilgisi
22. Bölüm
1. Başlık: せめて、人間らしく
Semete, ningen rashiku
En azından, insan ol - At least, be human
2. Başlık: Olma. - Don't be.
Senarist: Hideaki Anno, Hiroshi Yamaguchi
Yönetmen: Akira Takamura
İlk Gösterim: 2-28-1996
Video Yayınlanma Tarihi 2-5-1997 (Japonca-Video/LD), 5-29-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Arael, Lilith(Çarmıhta)
Eva Fırlatmaları Eva-00, Eva-02
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"21. Bölüm" "23. Bölüm"

Genel Bakış

Asuka'nın senkronizasyon hızı, On Dördüncü Havari Zeruel'in elindeki yenilgisinden ve Rei, Shinji, Misato ve (onun bilmediği, ölü) Kaji'ye olan hayal kırıklığının artmasından sonra aşağı doğru inmekte. On Beşinci Havari Arael ile karşılaşması sırasında her zamankinden daha öfkeli ve rahatsız bir şekilde karanlık, travmatik geçmişini yeniden yaşamak zorunda kalır.

Özet

Bölüm, Asuka ve Kaji'nin Japonya'ya giderken uçak gemisindeki bir anılarıyla başlar. Asuka, Kaji ile Misato hakkında konuşur ve ona sevdiği tek kişinin kendisi olduğunu söyler, bu da aşırı derecede güçlü bir kız öğrenci aşkı anlamına gelir. Kaji, "Sen sadece bir çocuksun" diyerek onu azarlar.

Asuka'nın geçmişine dair çok sayıda karanlık görüntü, annesinin hastanede yatarken ve bir oyuncak bebek tutarken çekilmiş görüntüleri de dahil görülür. Gerçek Asuka, daha önce ihmalkar olan annesinin onu tanımayı reddetmesini ve oyuncak bebeğe kızı gibi davranmasını izlerken, babası (Langley), yan odadaki bayan doktorla[1] konuşur ve sonra onunla sevişir. Asuka intihar ettikten sonra annesinin cenazesinde ağlamayı reddeder.

Şimdiki zamanda, Asuka'nın senkronizasyon hızı aşağıya doğru inmekte. Ritsuko, Evaların Zeruel'in saldırısından sonra hâlâ tamirde olduğu için bunun büyük bir sorun olabileceğini fark eder. Maya'ya şu an için en çok ilgiyi Eva-00'ün çekmesini emreder.

Bu arada Misato, Şanghay'daki kaynaklarından Nerv'ün diğer şubelerinin 13 numaraya kadar Evalar üzerinde üretim çalışmalarına başladığını öğrenen Hyuga ile gizli bir görüşme yapar. Misato, bu aşamada seri üretime geçmelerinin garip olduğunu belirtiyor. Hyuga, sebebin ya yeterli yedek parçaya sahip olmalarını sağlamak ya da aynı anda saldıran birden fazla havariye karşı savunmanın bir yolu olduğunu tahmin ediyor, ancak Misato, Komite'nin üretimi gizli tutmaya çalıştığından hâlâ oldukça şüpheli olduğuna dikkat çekiyor ve akıllarında başka bir amacı olabileceğine inanıyor.

Asuka, tren istasyonunda Shinji'ye dik dik bakar.

Öğleden sonra geç saatlerde, Asuka senkronizasyon sonra testinden eve dönmek üzere yola çıkar ve bir istasyonda tren bekler. Telefonundan Kaji'yi aramaya çalışır, ancak otomatik bir mesaj ona numaranın artık kullanılmadığını söyler. Hayal kırıklığına uğrayan Asuka, istasyona bir göz atar ve Rei ve Shinji'yi başka bir platformda görür, Shinji Rei ile rahatça konuşuyordur. Asuka buna sinirlenir ve Rei'ye yenildiğini hisseder.

Asuka, Shinji'yi görmezden gelir ve yemekte onunla Misato arasında görünür bir gerilim vardır. Kısa bir süre sonra, üvey annesi (Doktor) arar ve ikisi de bir süre Almanca konuşur, sonra o yüzünde karanlık bir ifadeyle telefonu kapatır. Shinji bunu fark etmez ve ona konuşma hakkında sorular sormaya çalışır, konuşacak bir aileye sahip olmanın güzel olması gerektiğini söyler. Asuka, ender bir şekilde, savunmasız bir anda Shinji'ye açılır ve ona üvey annesi hakkındaki gerçeği, yani ondan nefret etmediğini söyler; Shinji'ye kızmadan ve bütün bunları neden anlattığını merak etmeden önce, sadece görünüşe göre duruma ayak uydurmak için onunla konuştuğunu ima eder.

Asuka'nın ruh hali gece geçtikçe kötüleşir ve banyoda Shinji, Misato, Rei ve kendisine olan nefretini haykırarak doruğa ulaşır. Misato bunu biraz endişeyle fark eder.

Ertesi gün, Asuka yeni bir teste girer ve skoru önceki günden daha kötüdür. Misato, Risuko'ya Asuka'nın regl olduğunu ve kötü sonuçlarının bununla bir ilgisi olduğunu söyler, ancak Ritsuko yüzeysel fiziksel koşulların normalde skoru etkilememesi gerektiğini söyler ve sorunun psikolojik bir nitelikte olduğunu tahmin eder. O ve Ritsuko daha sonra konuşurlar, Misato; Asuka ve Shinji arasındaki şeylerin kırılma noktasına yakın olduğunu fark ederek, onların ayrı yaşaması gerektiğini düşündüğünü fark eder.

Başka bir yerde, bitkin Asuka banyoda yıkanıyor ve anne olmak istemiyorken neden regl olmak zorunda olduğunu soruyor. Dönüş yolunda asansörde Rei ile karşılaşır ve uzun bir sessizlikten sonra Rei konuşarak Asuka'ya Eva'ya bir insan gibi davranmasını söyler. Rei'nin ona yardım etmeye çalışmasına öfkelenen Asuka, Rei'ye tokat atar ve asansörden fırlayarak dışarı çıkar. Eva-02 ile bir süre konuşur, Eva-02'ye onun kendisinin kuklası olduğunu söyler ve "Bu çok aptalca" diyerek Rei'nin söyledikleri üzerine düşünür.

Mızrak ve Arael'in Dünya'nın yörüngesinden bir görünümü (GIF'i görüntülemek için görsele tıklayın!)

Tam o sırada Havari Arael[2] gelir ve Tokyo-3'ten çok uzakta alçak Dünya yörüngesindeki konumunu korur.

Eva-01 dondurulurken ve Shinji Gendo'nun emriyle süresiz olarak beklemeye alınırken Misato, Rei ve Eva-00'ün havariye karşı fırlatılmasını ve Asuka ve Eva-02'nin onun yedeği olarak hareket etmesini planlıyor. Ancak Asuka, Rei'nin yedeği olmayı bir hakaret olarak algılar ve hemen Eva'sını kendi başına sahaya fırlatır. Ritsuko, Maya'ya Eva-02 için yedek bir pilot düşünmeleri gerektiğini söyler. Asuka, Pozitron Tüfeği ile havariye saldırmaya çalışır, ancak menzil dışında kalır ve hedeflenen bilgisayar onu kilitleyemez. Aniden, havariden Eva'nın üzerine bir görünür ışık huzmesi parlar. Asuka hazırlıksız yakalanır ve kör panik içinde ateş ederek Tokyo-3'ün her yerinde hasara yol açarken çığlık atar. Okumalara bakan Ritsuko, havarinin saldırısının AT Alanına benzer olduğunu fark eder ve Eva'nın zihnine nüfuz etmeye çalıştığını anlar.

Havarinin saldırısı altında hem kendisi hem de Evası şiddetle sarsılırken, havari aklına girmeye çalışırken Asuka acı içinde çığlık atar; ve çok geçmeden havari başarılı olur,[3] içsel travmasını daha da fazla ortaya çıkarır ve her şeyde en iyisi olarak nasıl sürekli olarak dikkat çekmek istediğini ortaya çıkarır. Eva-02 kapanırken ve pilot zihinsel olarak solmaya devam ederken, Rei'ye havariyi Pozitron Tüfeği'nin keskin nişancı versiyonuyla vurması emredilir (Görünüş olarak Ramiel'e karşı kullanılana benzer); ancak ışın, havarinin AT Alanına o mesafeden nüfuz edemeyecek kadar zayıf.

Shinji umutsuzca Asuka'yı kurtarmak için Eva-01'le gönderilmek için yalvarır, ancak Gendo bulaşma riskini almayacağını söyleyerek isteğini reddeder ve Eva'nın kilit altında kalmasını emreder. Bunun yerine Rei'ye Longinus'un Mızrağı'nı Terminal Dogma'dan (çarmıha gerilmiş Lilith'e yerleştirildiği yerde) almasını emreder. Fuyutsuki, Gendo'ya senaryoyu değiştirip değiştirmediklerini sorarak bu emri oldukça sorguluyor, ancak Gendo, Komite'nin Eva serisini seri üretime geçirmeye başlamasına karşı bir hamle yapmak zorunda kalacaklarını söylüyor; ve bu durumun Mızrak'tan kurtulmak için makul bir gerekçe için en iyi şansı sunduğuna inanıyor. Rei, havari üzerinde ölümcül etki yaratmak için Mızrağı kullanır.[4] Havariyi yenerler ancak Mızrak kaybolur. Shinji, zihinsel saldırıdan sonra daha da üzülen ve Rei'nin onu kurtarmasından nefret eden Asuka'yı teselli etmeye çalışır.

Televizyon Yayını Versiyonu Farkları

Yeniden çizilen sahnelerin ayrıntılı bir karşılaştırması için bakınız: Kılavuzlar: 22. Bölüm TV vs. YK

 • Orijinal versiyonda seyircinin Asuka'nın zihin-tecavüzünü gördüğü tek sahne onun merak ettiği şeylerdir; neden küçükken ağladığını merak ettiği kısımdan (muhtemelen artık ağlamayacağına karar verdikten sonra annesinin cenazesinde), 15. havariye "unuttuğundan" tüm bu "kötü şeyleri" hatırlatmayı bırakmasını söyleyene kadar.
 • TV versiyonunda bulunmayan şeyler:
  • Uçak gemisinde baştan çıkarma girişimi sahnesi.
  • Asuka'nın banyoda kendisi dahil herkese nefretini ilan ettiği sahne.
  • Asuka'nın Shinji'yi Rei ile konuşurken gördüğü ve kıskançlıkla tepki verdiği sahne.
  • 9. Bölüm, 10. bölüm ve 15. bölümdeki önemli sahnelere geri dönüşler de dahil olmak üzere zihin tecavüzlerinin çoğu.
  • Babası ve Doktor Kadının yan odadaki sevişmelerini duyduğumuz hastane sekansının son birkaç saniyesi.
  • Longinus'un Mızrağı kaldırıldığında Lilith'in bacaklarının yenilenmesi.
  • Longinus'un Mızrağı, havarinin AT Alanına girerken şekil değiştiriyor.
 • TV sürümü, açılış kredilerini içerir; Yönetmenin Kesitinde yoklar.

Notlar

 • Asuka'nın tanıtımının (flashbackler ile bazı sahnelerin gösterildiği) beş kez tekrarlandığını gördüğü sekans, Asuka'nın orijinal Japoncada farklı seslendirme sanatçıları tarafından seslendirilerek, Asuka'nın "Bu ben değilim" tepkisi, hazırlanmıştır. Seslendirme yapan aktrisler sırasıyla Kotono Mitsuishi (Misato), Megumi Hayashibara (Rei), Junko Iwao (Hikari), Yuriko Yamaguchi (Ritsuko) ve Miki Nagasawa'dır (Maya).
 • 22. bölümün genişletilmiş Yönetmenin Kesiti versiyonunda Anno, yazar Nobi Nobita'nın, genişletilmiş bir zihin tecavüzü sahnesinin kendisini tasvir eden Bridal Veil adlı 1996 tarihli bir doujininden de ilham aldı. Merakla, Anno kendi sahnesini çekerken, Asuka'nın duygularının Shinji'ye yönelik olduğunu ve Kaji'ye olan aşkının yerini aldığını açıkça belirtti. Ayrıca Asuka'nın Shinji'den yakınması için daha fazla satır ekliyor ve Asuka ve Shinji ile 10. bölümde onu kurtarması gibi ek geçmiş sahneler ekleyerek bu bağlamı daha da netleştiriyor. Bu, doujinde açıklığa kavuşturulmamıştır, burada Shinji'den mi yoksa Kaji'den mi bahsettiği belirsiz görünmektedir. Bu doujin, Evageeks'te tercüme edilmiştir ve başlığında tam bir tarama da mevcuttur.

Analiz

 • Asuka'nın saldırı sırasında Shinji'yi zihninde görme tepkisine ("Orada ne yapıyorsun?! Hiçbir şey yapamıyorsun! Bana yardım edemiyorsun! Beni tutamıyorsun bile!") ve sırasıyla 9. bölüm, 10. bölüm ve 15. bölümdeki önemli sahnelerin geri dönüşlerine ilişkin ekran görüntülerine dayanarak; görünüşe göre Asuka'nın Shinji'ye karşı hisleri var ve bunca zamandır onu fark etmesini sağlamaya çalışıyor. Ayrıntılar için Teori ve Analiz: Shinji ve Asuka'nın İlişkisi bölümüne bakın.
 • Gendo, Longinus'un Mızrağı'nın kullanılmasını emrettiğinde, Fuyutsuki, Seele'den gelebilecek olası tepkilerden endişe ederek, onun kullanımını sorgular. Konuşmaları, Gendo'nun orijinal Mızraktan kurtulmak için uygun bir bahane aradığını açıkça ortaya koyuyor. Gendo'nun Mızrak'ın kaldırılmasını neden istediği veya bunun Üçüncü Patlama senaryosuna nasıl müdahale ettiği belirsizdir.
  • The End of Evangelion'da Mızrak Ay'a inmiş olarak tasvir edilmiştir. Mızrak birkaç saniye içinde geri çağrıldığından ve Üçüncü Patlama sırasında Eva-01 ile birleştiğinden, Arael'e karşı kullanımının Gendo'nun asıl amacını yerine getirip getirmediği veya nihayetinde nafile olup olmadığı açık bir sorudur.
 • Arael ve sonraki iki havari, klasik bir havarinin (daha doğrusu meleğin) üç parçasını oluşturuyor gibi görünüyor: Kanatları temsil eden Arael, haleye benzeyen Armisael ve bir meleğin vücuduna benzeyen Tabris yani Kaworu.
 • Bu bölümdeki montaj sekanslarının bir analizi için Teori ve Analiz: Evangelion'daki Film Montajı Teorisi'ne bakın.

Alıntılar

 • Asuka, Japonya'ya gelmeden önce Kaji'yi baştan çıkarmaya çalıştığı zamanı hatırlıyor: "Asuka, sen hâlâ bir çocuksun. Bu şeyler sen biraz büyüyene kadar bekleyebilir." "Ne?! Bu eğlenceli değil! Ben zaten yeterince büyüdüm! Ben zaten bir yetişkinim! Ben büyüdüm! Ben büyüdüm! Bu yüzden bana bak!"
 • Asuka, Misato, Rei, Hikari, Ritsuko ve Maya'nın onu nasıl gördüğünü düşünüyor (Bu sırayla): "Soryu Asuka Langley, tanıştığımıza memnun oldum! Sen aptal mısın? (Bu benim) şansım! Bu yüzden bana bak!" "Hayır (bu farklı), bu ben değilim!"
 • Asuka, Shinji'yi zihninde görünce: "Neden oradasın?! Hiçbir şey yapmıyorsun! Bana yardım etmiyorsun! Beni tutamıyorsun bile! Hiçbir şey! Hiçbir şey! Hiçbir şey!" Asuka küçükken ağlıyor: "Bu yüzden bana bak!"

Dış Bağlantılar

Yönetmenin Kesiti sahneleri için Bochan_bird'ün çevirisi

Referanslar

 1. 22. bölümün başındaki geri dönüş sahnesinin bir açıklamasında, S² Works kitapçığı, bayan doktoru Langley'nin "metresi" ("aijin") olarak tanımlar.
 2. Hyuga, Arael'in "uydu yörüngesinden kaçmadığından" bahseder, ardından Aoba ondan bahsederken "belirli bir mesafeyi koruyor" der. Bu, Arael'in jeostatik yörüngede (bu, 22.000 mil veya deniz seviyesinden 36.000 kilometre yüksekliktedir) olduğu anlamına gelse de, Arael'e doğru giden mızrağın sahnesi, yerdurağan yörüngede Dünya'nın tam üçte birinin görünür olmasına izin verdiğinden, bunun daha düşük bir yörünge olduğunu gösteriyor. Sahnenin açısına bakılırsa, havarinin altındaki kara kütlesi muhtemelen Avustralya'dır. Sabit yörünge, normalde yalnızca ekvator üzerinde ve daha önce belirtilen yükseklikte bir uydu tarafından elde edilebilirken (36.000 kilometre), Havari'nin S2 motorunun ham gücü, normal bir uydu için imkansız olan yörüngedeki herhangi bir konumda gezinmesine izin verebilir.
 3. Ritsuko, havarinin insan zihnini anlamaya çalışması hakkında yorum yapar, bu da Arael'in insanları anlamaya veya onlarla iletişim kurmaya çalıştığını ima eder. Işık huzmesi Asuka'nın zihnine bir saldırı gibi işliyordu çünkü Asuka'yı zihninin derinliklerinde sakladığı korkunç anıları ve korkuları açığa çıkarmaya ve yeniden yaşamaya zorladı.
  • Arael ve sonraki havariler, Armisael ve Tabris, insanları anlamaya veya insanlarla iletişim kurmaya çalışan bir havariler üçlüsü oluşturur. Ancak, 16. bölümde Leliel bunu deneyen ilk kişi oldu.
 4. Yönetmenin kesiti sürümlerinde, Eva-00 veya Mızrak, Mızrak bulutları kırdığında tam olarak çılgına dönmüş Eva-01'e benzeyen bir ses çıkarır. Eva'nın mı yoksa Mızrağın kendisinin mi bu sesi çıkardığı belirsizdir, ancak The End of Evangelion'da Mızrak Eva-01'in çekirdeğiyle birleştiğinde çok benzer bir ses duyulur.
  • Bir kez fırlatıldığında, Mızrak kendini itebilir gibi görünüyor.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0