tr:Teori ve Analiz: Kaworu'nun Ajandası

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
09 C123 ramiel-blood.jpg

"Havariyi yüzeyde yok etmek çok pahalı!"
Bu makale/bölüm çok ayrıntılı/değeri çok az olan veya hiç olmayan çok fazla bilgi maddesi içeriyor ve esaslarına göre düzenlenmesi gerekiyor.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Kaworu ve Seele

Kaworu ve Seele'nin "Göl" Sahnesi

Kaworu, Adam'ın ruhuna sahip ama Lilin'in şeklini almış. Bu nedenle, havariler özünde onun çocuklarıdır. Bu nedenle, amacının hem kendisinin hem de havarilerin -haklı olarak- Dünya'yı geri almak olması beklenebilir. Ancak bu bölümde Kaworu'nun Seele tarafından gönderildiğini öğreniyoruz. Aralarındaki ilişki tam olarak nedir? Seele'nin hedeflerinin Üçüncü Patlama ve Tamamlanma olduğunu biliyoruz, ancak planlarına Kaworu'yu nasıl dahil ediyor? Kaworu neden Seele tarafından Nerv'e gönderildi? Eva-00 kendi kendini yok ettiğinde oluşan gölde, aralarında yalnızca bir toplantı gösteriliyor.

Seele'nin Söyledikleri

Ancak önce, Seele'nin kendi aralarında Gendo'yu tartıştığını görüyoruz:

SEELE ??: "Nerv, Seele'nin planı yürütme organı olarak kurulan organizasyondu..."
SEELE ??: "Senaryomuzu uygulamaya koymak için oluşturuldu."
SEELE ??: "Ama artık tek kişinin elindeki bir organizasyon haline geldi."
SEELE ??: "Kesinlikle, onu geri almalıyız."
SEELE ??: "Vaat edilen günden önce."
KEEL: "Nerv ve Eva serisi gerçek hallerinde olmalı. Ikari, Seele'ye karşı yaptığın suistimalin sorumluluğunu üstleneceksin."

Bu diyalogda Seele, Gendo'ya çok sinirlenmiş görünüyor. Temelde onlara ihanet ettiğini ve Nerv'i ele geçirdiğini hissettikleri için. Keel'in ilk cümlesi Üçüncü Patlama planlarıyla ilgiliyken, sonuncusu Gendo'ya geri dönmek için bir planları olduğunu ima ediyor gibi görünüyor.

Göl Sohbeti

Ardından, Kaworu'nun Seele ile konuşması:

KAWORU: "İnsan hiçlikten bir şey yaratamaz. İnsan bir şeye tutunmadan hiçbir şeyi başaramaz. Sonuçta insanlar tanrı değildir."
KEEL: "Ama Tanrı'nın gücüne eşit bir güç elde etmeye çalışan bir adam var."
SEELE 12: "Pandora'nın Kutusu'nu bir kez daha açmaya çalışan, bizden olmayan bir adam var."
SEELE 04: "Alttaki umut görünmeden kutuyu kapatmaya çalışan bir adam var."
KAWORU: "Umut? Bunun Lilin'in umudu olduğunu mu söylüyorsun?"
SEELE ??: "Umut, ne kadar insan varsa o kadar formda vardır."
SEELE ??: "Çünkü umut sadece insanların kalplerinde vardır."
KEEL: "Ancak umudumuz gerçeğe dönüşüyor."
SEELE ??: "Bu, Karanlık Ay'ın sahte varisleri olan insanlığın atası olan Lilith'tir."
SEELE ??: "Ve kayıp Beyaz Ay'ın gerçek varisleri olan Havarilerin atası Adam."
SEELE ??: "Onun kurtarılmış ruhu sadece senin içinde var."
KEEL: "Ancak, dirilen bedeni Ikari'de zaten var."
KAWORU: "Shinji'nin babası... Yani o da benimle aynı."
KEEL: "Bu yüzden dileğimizi sana emanet ediyoruz."
KAWORU: "Biliyorum. İşte bu yüzden artık buradayım."

(Misato'nun Kaworu'yu gözetlediği görülüyor)

MISATO: "Bu iyi değil. Dudaklarını buradan okuyamıyorum. Ama kesinlikle karanlık bir karakter, sabahın erken saatlerinde kendi kendine konuşmak için yürüyüşe çıkıyor. Beni fark etti mi? Hayır, mümkün değil."
KAWORU: "Her şey Lilin'in yönlendirdiği gibi olacak."

Bu sahne, 24. bölümün orijinal versiyonunda yoktu, ancak Yönetmenin Kesiti versiyonuna eklendi ve artık kanonun bir parçası olarak kabul ediliyor. Bize bazı karakterlerin amaçları ve kişisel etkileşimleri hakkında daha derin bir fikir veren önemli bir sahne. Peki bu sahnede gerçekte neler oluyor ve Misato neden Kaworu'yu görüyor da Seele'yi göremiyor? Misato'nun kafa karışıklığı için önerilen bir açıklama, konuşmanın Kaworu ve Seele arasındaki daha önceki bir konuşmaya bir tür metafizik geri dönüş olduğu ve bu, Seele'nin neden fiziksel olarak orada olmadığını açıklayabilir. Seele ve Kaworu'nun aynı yerde bulunmadan telepatik olarak birbirleriyle konuşabilmeleri için başka bir olasılık. Böylece konuşmanın gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğini çıkarabiliriz, ancak Misato'nun görebildiği tek katılımcı Kaworu'dur.

Geri dönüş veya gerçek zamanlı olsun, bu değişimler Seele'nin Kaworu için niyetleri ve planlarıyla ilgilidir ve aynı şekilde yanıt verir. Bu nedenle, bu konuyu aralarında ilk kez tartışmıyorlar gibi görünüyor. Bu özel sahne ayrıca Seele'nin Gendo'ya karşı artan hayal kırıklığını da gösteriyor. Kaworu'ya (Adam'ın) dirilen bedeninin Gendo'da var olduğunu hatırlatırlar. Ayrıca Lilin'in Dünya'ya Lilith ve Karanlık Ay'dan gelen sahte varisleri olduğu ve Havariler ve Adam'in Beyaz Ay'ın dünyanın gerçek varisleri olduğu gerçeğine dair bilgilerini ifade ederler. Bu bize ne anlatıyor? Burada Kaworu'ya umutlarını ifade ediyorlar, peki umutları nedir? Nihai amaçlarını biliyoruz ve bunun Havarilerinkinden farklı olduğunu biliyoruz, bu nedenle kasten aldatıcı olma ihtimalleri çok yüksek, yani Kaworu'yu kendi amaçlarına ulaşmak için Havarileri destekliyormuş gibi yaparak kullanıyorlar.

Bu sahnede her zamanki on iki tane yerine on beş Seele Monoliti olduğu da belirtilmelidir. Bunu, bunun gerçekten Seele olmadığı, aslında ölü Havarilerin hayaletleri olduğu anlamına geldiği teorileştirildi. Bununla birlikte, bu teori inceleme altında görünmüyor. Animenin bu noktasında, Israfel iki havari olarak sayılırsa, ölü havarilerin toplamı yalnızca on beşe ulaşır; hiçbir kanon kaynağı bunu yapmaz, bu nedenle sadece on dört tane olması gerekirdi. Ayrıca, havariler Gendo hakkındaki bilgilerini nereden almış olabilirler? Neden Kaworu'ya Seele olarak görünsünler? Konuşma, yalnızca Seele'nin Kaworu'ya yanlış bir görev vermesi bağlamında anlamlı görünüyor. Bu nedenle, bu noktaya kadar Seele'nin tamamının ortaya çıkmamış olması muhtemeldir.

Kaworu ve Shinji

24. bölümde Kaworu'nun yaklaştığını ve Shinji ile arkadaş olduğunu görüyoruz. İlk buluşmaları Nerv'in dışında, kendilerini tanıttıkları yer ve ayrıca son karşılaşmalarından önce bunu takip eden iki konuşmaları var. Evangelion Chronicle ayrıca Kaworu'nun aslında Shinji ile önceden tanışma niyetinde olduğunu, bu yüzden tesadüfi bir karşılaşma olmadığını söylüyor. Ama Kaworu neden Shinji ile iletişime geçiyor? İki olası açıklama:

 • Bu, Seele'nin planlarının bir parçasıydı.
 • Kaworu, Shinji ile kendi sebeplerinden, hatta basit bir meraktan dolayı temasa geçti.

Kaworu'nun bir amaçla Nerv'e gönderildiğini biliyoruz, ancak bunun tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Bir olasılık, Seele'nin Shinji veya Eva'sı için bir planı olmasıydı. Bu nedenle Kaworu'nun kendileri için Shinji ve/veya Eva-01'i içeren bir şey yapmasını istemiş olabilirler. Örneğin, Kaworu'nun onunla arkadaş olduktan sonra Shinji tarafından öldürülmesini planlamış olabilirler. Bunu neden istesinler ki? Bu fikre, EoE'de Seele'nin Shinji'nin Üçüncü Patlama'yı başlatmak için Thanatos olarak bilinen ölme isteğine güvendiği görülüyor. Ancak, EeE'de Nerv'e saldıran askerlerin Shinji de dahil olmak üzere tüm pilotları öldürme emri almış olması bu durumu engellemiş görünüyor. Ayrıca, Seele bu noktada onu "kanatlıyor" gibi görünüyor.

Seele'nin Kaworu'yu gönderme niyetini anlamanın bir başka yolu da, muhtemelen tüm havarilerin Üçüncü Patlama versiyonunu gerçekleştirmeden önce ölmeleri gerektiğinden, onu basitçe ölüme göndermeleridir. Bu, Kaworu saldırısına başlarken Seele'nin diyaloğu tarafından destekleniyor gibi görünüyor:

SEELE 02: "İnsanlar aptallıklarını unutur ve hatalarını tekrarlar."
SEELE ??: "İnsanlar isteyerek kendilerini kurtarmazlarsa, değişmeyeceklerdir."
SEELE ??: "Adam'ın veya Havarilerin güçlerine güvenmeyeceğiz."
KEEL: "Tek seçeneğimiz gelecek için kendi ellerimizle değişiklikler yapmak. Ünite-01'in görevini yerine getirmesi için dua edeceğim."

Bu cümleler, Seele'nin Üçüncü Patlama'yı kendilerinin başlatmayı planladığını ve Ünite-01'in Kaworu'yu durdurmasını umduklarını ortaya koyuyor. Bu, Kaworu'yu neden gönderdiklerinin daha iyi bir açıklaması gibi görünüyor, ancak Kaworu'nun Shinji'ye neden yaklaştığını açıklamak için hiçbir şey yapmıyor.

Böylece ikinci olasılık devreye girer; Kaworu Shinji'ye yaklaştığında kendi başına hareket ediyordu, Kaworu ilgiyi ve insanlığı ifade ettiğinden daha makul görünüyor ve Shinji Kaworu için, insanlık adına bir tür avatar görevi görüyor. Ne olursa olsun, Kaworu'nun Shinji ile temasa geçmesi SEELE'ye son derece fayda sağlar, eğer kendisini pilotluk yapmaktan alıkoyan bir ruh halinde olmasaydı, o ve Asuka'nın Seri Üretim Evangelionlarını yenmiş ve ilk etapta Üçüncü Patlama'dan kaçınmış olmaları tamamen mümkündü.

Kaworu ve Shinji'nin Konuşmaları

Ayrıca bakınız: Teori ve Analiz: 24. Bölümde Kaworu'nun Cümleleri

İşte Kaworu ve Shinji arasındaki konuşma sahneleri. Shinji, Rei kendi Eva'sını yok ettikten sonra, Tokyo-3'ün çoğunun sular altında kalan kalıntılarına bakarken Kaworu ile tanışır. Misato, Kaji'nin ölümüne üzülüyor, Rei'nin yerine yeni bir klon geliyor ve Shinji onun doğasını yeni öğrenmiştir ve Asuka evden kaçtı ve Shinji onun nerede olduğunu bilmiyor gibi görünüyor. Bu, Shinji'nin kesinlikle yalnız olduğu ve ona herhangi bir şekilde ilgi gösteren herkese bağlanmaya istekli olduğu anlamına gelir:

İlk Karşılaşma

SHINJI (Düz bir sesle): Toji ve Kensuke dahil herkes evlerini kaybetti ve gitti. Dostlarım... Artık dostum diyebileceğim kimsem yok. Kimse yok. Ayanami'yi görmeye gidemem. Buna cesaretim yok. Onunla nasıl yüzleşeceğimi bilmiyorum. Asuka, Misato-san, Anne... Ne yapmalıyım... Ne yapmalıyım?

Ode to Joyu mırıldanan birini duyar.

KAWORU: "Şarkı söylemek harika. Şarkı söylemek ruhu zenginleştirir. Bu, Lilin'in yarattığı medeniyetin en büyük başarısıdır. Sen de aynı şeyi hissetmiyor musun? Shinji Ikari?"

SHINJI: "Benim adım..."

KAWORU: "Herkes senin adını biliyor. Kaba olmak istemem ama bence konumunun biraz daha farkında olmalısın." [1]

SHINJI: "Öyle mi düşünüyorsun? Kimsin?"

KAWORU: "Ben Kaworu, Kaworu Nagisa. Tasarımın parçası olan çocuklardan biriyim, tıpkı senin gibi. Ben Beşinci Çocuğum."

SHINJI: "Beşinci Çocuk? Sen misin? Nagisa?"

KAWORU: "Bana sadece Kaworu diyebilirsin, Ikari."

SHINJI: "Sen de bana Shinji diyebilirsin."

Shinji kendini çok çabuk Kaworu'ya bağlar. Bu, ihanetiniyle birlikte Shinji'yi bu kadar çileden çıkaran şeyin bir parçasıdır, Shinji, (hatalı bir şekilde) kimsenin onu gerçekten umursamadığına inandığından Kaworu onunla konuştuğunda birisinin onunla tekrar ilgilenmeye başladığını düşündü. Ve Kaworu'nun kendisini bir havari olarak gösterdiğinde, Kaworu'nun basitçe onu kullandığını hissetti. Bu sahne aynı zamanda Kaworu'nun insanoğluna olan merakını ve takdirini gösterir, ki bu yüzden Shinji onun için bir tür avatar haline gelir.

Banyoda

DUYURU: "Merkez Dogma şu anda açık. Aktarmak için lütfen Rota 3'ü kullanın."

KAWORU: "Merhaba, beni mi bekliyordun?"

SHINJI: "Hayır, hayır öyle değil. Ben o yüzden beklemiyordum..."

KAWORU: "Bugün ne yapıyorsun?"

SHINJI: "Pekala, normal testler bitti, geriye sadece bir duş alıp eve gitmek kaldı ama... Ama gerçek şu ki, son zamanlarda, gerçekten eve gitmek istemiyorum."

KAWORU: "Dönülecek bir yer... Bir yuvanın olması seni mutluluğa götürecektir. Bu çok iyi bir şey."

SHINJI: "Öyle mi düşünüyorsun?"

KAWORU: "Seninle daha fazla konuşmak isterim. Seninle gelebilir miyim? Duş almaya. Yine de gidip bir duş alman gerekiyor, değil mi?"

Shinji: "..."

KAWORU: "Bu hayır mı demek?"

SHINJI: "Ah, hayır, demek istediğim bu değildi."

Kaworu: "İlk temastan kaçınmak için aşırı uçlara gidiyorsun. Diğer insanlarla bağlantı kurmaktan korkuyor musun? Başkalarıyla yakınlaşmazsan asla ihanete uğramazsın ve birbirinize asla zarar vermezsiniz. Ama aynı zamanda yalnızlığını da asla unutamayacaksın. İnsanlar yalnızlıklarından asla sonsuza kadar kurtulamazlar çünkü insan olmak yalnız olmak demektir. Ama insanlar hayatlarına devam edebiliyor çünkü bunu sık sık unutabiliyorlar."

SHINJI: "Zamanı geldi."

KAWORU: "Bitti mi?"

SHINJI: "Evet, yatsak iyi olur."

KAWORU: "Birlikte mi?"

SHINJI: "Oh hayır! Sanırım senin için hazır bir oda var. Ayrı bir tane."

KAWORU: "Anlıyorum. İnsanlar sürekli olarak kalplerinde acı hissederler. Kalp acıya karşı çok hassas olduğu için, insanlar yaşamanın acı çekmek olduğunu da hissederler. Cam gibi çok hassassın, özellikle kalbin."

SHINJI: "Ben mi?"

KAWORU: "Evet, benim sempatim var."

SHINJI: "Sempati?"

KAWORU: "Demek istediğim, sana saygı duyuyorum."[2]

"Demek istediğim, sana saygı duyuyorum." cümlesi, bu noktada yanında olabileceği kimsesi olmayan Shinji için önemliydi. Shinji, kısmen kendi hatasından dolayı kimsenin onu umursamadığını içselleştirmiştir. Shinji'nin arkadaşlarının çoğu gitmiş ya da ondan uzaklaşmış olsa da, Shinji kendini onlardan, özellikle önceki bölümlerde Asuka ve Misato'dan izole etmeyi seçti. Kaworu'nun kendisi, Shinji'ye sevgisinin karşılığını istemeden ona sevgisini istemeden sunar, çünkü Kaworu'nun kendisi, diğer karakterlerin yaptığı aynı insani güvensizlikleri ve korkuları paylaşmaz. Bu, Shinji'nin kendini savunma mekanizmalarını bıraktığı ve Kaworu'ya kolayca bağlandığı anlamına gelir, ayrıca onun Shinji için idealize edilmiş bir arkadaş olması nedeniyle, Kaworu, Shinji'nin diğer insanlarla uğraşırken sahip olduğu belirsizlikleri ve endişeleri ve Shinji'nin çok korktuğu riski ortadan kaldırır. Daha sonra The End of Evangelion'da Shinji, Asuka'dan benzer bir şey talep eder, ancak Kaworu'nun aksine, Asuka sadece duygusal bir koltuk değneği olarak hizmet etmeye ve Shinji'ye bağlanmaya isteksizdir. Kaworu'nun aksine, Asuka'nın kendi duygusal ihtiyaçları vardır ve Shinji'nin dünyanın onun etrafında dönmesi gerektiğini düşünmesine izin vermez. Aynı şekilde, ondan ve Rei ile Misato'dan da kendisine iyi davranmasını ister, ancak kızlar öyle yaptıklarını söylediklerinde, Shinji buna inanmayı reddeder ve yalan söylediklerini söyler, çünkü bu noktada daha fazla içselleştirmiştir, aslında kimse onu umursamıyor.

Yatıya Kalmak

Shinji Kaworu'yla aynı odada uyuyor

KAWORU: "Hadi, ben yerde yatacağım."

SHINJI: "Sorun değil. Kalmama izin vererek bana iyilik yapan sensin. Olduğum yerde iyiyim."

KAWORU: "Ne hakkında konuşmak istiyorsun? Duymamı istediğin şeyler var, değil mi?"

SHINJI: "Buraya geldiğimden beri türlü türlü şeyler oldu. Buraya gelmeden önce öğretmenim ile yaşıyordum. Günlerim huzurluydu. Hiçbir şey olmuyordu. Sadece orada var olmam yetiyordu. Ama sorun değildi çünkü yapmam gereken bir şey yoktu."

KAWORU: "İnsanlardan nefret mi ediyorsun?"

SHINJI: "Pek değil, öyle ya da böyle önemli olmadığını düşünüyorum. Ama babamdan nefret ediyordum."

SHINJI (İçinden): Bütün bunları neden Kaworu'ya anlatıyorum?

KAWORU: "Belki de seninle tanışmak için doğmuşumdur."

Kaworu, hem Shinji'nin hem de Lilin'in durumuyla gerçekten ilgileniyor gibi görünüyor. Son cümlesi, muhtemelen bölümün sonunda öldürülme kararıyla doğrudan ilgilidir. Görünüşe göre Kaworu, Lilin türleri hakkında fikir edinmek için Shinji'yi aradı ve edindiği bilgiler onu verdiği karara götürdü. Kaworu'nun hayatta tek bir amacı olduğu için, Üçüncü Patlama'yı başlatmak, Shinji ile tanışmak ve böylece insanlığı anlamak da onun için tekil bir olaydır.

Final

24. bölümün finali, Kaworu'nun Evangelion Ünite-02'yi kaçırdığı andan, Shinji ve Eva-01'in elinde ölümüne kadar gerçekleşir. İçeriğin çokluğu nedeniyle diyaloğun çoğu bozulacaktır.

Köprüde Panik

Kaworu, Ünite-02'yi kaçırdı ve Terminal Dogma'ya doğru ilerliyor. Nerv'dekiler şaşkın bir şekilde neler olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Tarayıcılar gelişmekte olan bir AT Alanı olduğunu fark eder ve tarayıcı Kaworu'yu bir Havari olarak okur ve sonunda gerçek kimliğini ortaya çıkarır.


FUYUTSUKI: "Seele'nin doğrudan bize bir tane göndereceğini hiç düşünmemiştim."
IKARI: "Yaşlı adamlar, elimizi zorlayarak programı hızlandırmak niyetindeler."

Gendo, Seele'nin, onları Seele'nin programını hızlandıracak bir tür eyleme zorlamak için Havari'yi doğrudan onlara gönderdiğine inanıyor gibi görünüyor. Bu cümlenin en olası yorumu, Seele'nin Tamamlanma'nın başlaması için sabırsız olduğu ve bu nedenle onu, Tamamlanma için bir gereklilik olan son Havari'yi yok etmeye zorladığı olabilir.

MISATO (Sessizce): "Ama Havari neden Ünite 02'yi aldı?"
FUYUTSUKI: "Ünite 02 ile birleşmeyi planlıyor olabilir mi?"
IKARI: "Ya da muhtemelen yıkımı sağlamak için."

Ama görünüşe göre Kaworu, Eva-02 ile birleşemiyor. (Aşağıdaki diyaloğuna bakın.)

Shinji, Kaworu ve Rei

KAWORU: "Shinji çok geç kaldı."
ERKEK BİR GÖREVLİNİN SESİ: "Eva Ünite-01, 2. rotaya doğru ilerliyor! Hedefin peşinde!"
SHINJI: "Bana ihanet ettin! Duygularıma ihanet ettin! Bana ihanet ettin, tıpkı babamın yaptığı gibi!"
KAWORU: "Seni bekliyordum Shinji."

Bu geç noktada bile Kaworu'nun ne yapacağından henüz emin olmaması mümkün. Sonraki ruminasyonları, dolaylı da olsa Shinji'nin nihai kararını vermesine yardım etmesini beklediğini ima ediyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, onunla tanıştıktan sonra bile, Kaworu hâlâ Üçüncü Patlama'yı başlatma görevini kabul ediyor ve ancak oradakinin Adam değil Lilith olduğunu fark ettiğinde fikrini değiştirmeye başlıyor. Kaworu, aslında Patlama'yı başlatmanın hiçbir yolu olmadığını fark etmiş olabilir, en azından başlangıçta öngördüğü şartlarda değil.

İlginç bir şekilde Shinji, Kaworu'nun tıpkı babası gibi ona ihanet ettiğini düşünüyor. Bu, ondan benzer bir destek şekli aradığını gösterebilir. Shinji, en azından bir kez, bir ilişkideki diğer tarafın kendi çıkarlarının olmayacağını düşündükten sonra, kullanıldığını hissediyor. Aslında Kaworu, insanlığı ve amacını daha iyi anlamak için bir anlamda Shinji'yi de kullandı. Ancak Kaworu ölmek ya da ölmemek konusunda kayıtsızken, ihanete uğramış hissetmenin bedelini Shinji öder.

Kaworu, Terminal Dogma'ya geldi
24 C252 splash.jpg 24 C254 col-disc.jpg

Kaworu ve Eva-02, Terminal Dogma'ya indi; Kaworu, Lilith'e gidiyor


KAWORU: "Eva serisi. Adam'dan doğdular, insanlar için iğrenç bir varoluşturlar. Ve Lilin hayatta kalmak için onları bile kullanacak. Anlayamıyorum."

Kaworu burada Evaların gerçek doğasını ortaya koyuyor. İnsanların hayatta kalmak için İkinci Patlama'da onları yok etmeye çalışan şeyleri neden kullandığını anlamıyor.

KAWORU: "Evalar benimle aynı bedenden yapılmıştır. Çünkü ben de Adam'dan doğdum. Onlarla birleşebilirdim, eğer ruhları olmasaydı. Ünite-02'nin ruhu şimdilik kendini kapattı."

Kaworu, Eva-02 ile zahmetsizce senkronize olabiliyor çünkü ruhu "kapalı" ama görünüşe göre bir ruhu olması onunla birleşmesini engelliyor. Shinji ayrıca Asuka'dan dolaylı yoldan onunla savaştığı için özür diler.

Shinji, Kaworu'ya saldırır ama engellenir. Kaworu daha sonra Shinji'ye AT Alanının gerçek doğasını söyler.:

SHINJI: "Bir AT Alanı!"
KAWORU: "Bu doğru. Siz Lilin, buna öyle diyorsunuz. Kimsenin izinsiz giremeyeceği kutsal alan. Ruhun ışığı. Lilin, biliyorsun, değil mi? AT Alanının herkesin kalbindeki duvar olduğunu mu?"

KAWORU (İçinden): "İnsanın kaderi... İnsanın ümidi hüzünle yazılmıştır."

Rei gelir
24 C275 rei-rafters.jpg 24 C276 rei.jpg

İkinci bir AT Alanı tespit edildi


HYUGA: "Bu bir AT Alanı!"
AOBA: "Daha önce gördüğümüz AT Alanının aynısı, Terminal Dogma'nın etrafındaki bariyerin yakınında gelişti!"
IBUKI: "Bariyere giriyor!"
MISATO: "Bu olamaz! Başka bir Havari mi?!"
AOBA: "Bu iyi değil! Bunu teyit edemeyiz! Ah, hayır, kayboldu!"
MISATO: "Kayboldu mu? Havari mi yaptı?!"

Görünüşe göre, Terminal Dogma'nın çevresinde Kaworu'nunkinden ayrı bir AT Alanı daha vardı, ama yok oldu. Diğer AT Alanının kaynağını ortaya çıkaran Terminal Dogma'nın içinde kısaca Rei'nin bir görüntüsünü görüyoruz.

Kaworu'nun Aydınlanması

"Hayır! Bu... Lilith!"
24 C277 dc lilith.jpg 24 C278 dc chigau.jpg 24 C279 lilith.jpg

Kaworu hatasını anlar, eğer buysa


KAWORU: "Adam, annemiz. Adam'dan doğan herkes Adam'a geri mi dönmeli? İnsanlığı yok etme pahasına bile mi? Hayır! Bu... Lilith? Anlıyorum, mesele bu, Lilin."

Burada Kaworu, insanlığı yok etme ve dünyayı kendi türüne verme içgüdüsel görevinin doğru ve uygun olup olmadığı konusundaki şüphelerini dile getiriyor. Sonra bunun Adam değil Lilith olduğunu fark etmesi, bir şekilde yapbozun son parçası gibi görünüyor. Sonunda durumu tam olarak anlıyor.[3]

Ancak bu da bizi serinin en merak edilen ve tartışılan anlarından birine getiriyor. Başlangıçta yayınlandığı gibi, bölüm Seele ve Kaworu arasındaki "göl sohbetini" içermiyordu. Kaworu böylece Adam ve Lilith'i gerçekten karıştırmış gibi görünüyordu. Ancak göl sahnesinin eklenmesiyle Kaworu, Adam'ın Gendo'nun bir parçası haline geldiğini biliyor. Neden bunun çarmıhtaki Adam olduğunu da düşünsün ki?

Bir olasılık, bunun sadece bir süreklilik hatası olması ve bir şekilde çelişkiyi fark etmemiş olmalarıdır. Ancak bu pek olası görünmüyor. 15. bölümde bize Terminal Dogma'daki varlığın Adam olduğu söylendi; aslında Lilith olduğu, 24. bölümün ana ifşasıdır. Yeni materyali yazarken bu sahneyi unutmaları pek olası görünmüyor.[4]

Bir başka olasılık da Kaworu'nun Seele'nin cümlelerini Gendo'nun Adam'ın bir parçası olduğu şeklinde yorumlamış olmasıdır. Evalar zaten Kaworu ve Adam ile aynı bedendenler, Gendo'nun emdiği şey benzer olamaz mı?

Bu, "süreklilik hatası" teorisinden biraz daha iyidir, ancak başka bir cesaret verici olasılık daha var. Belki Kaworu seyirciye oynuyordu. Rei'nin bu sahneye tanık olduğunu zaten göstermiştik. Sahnenin sonunda Kaworu doğrudan ona bakarak onun varlığını kabul eder. Kaworu'nun Rei'ye kimliği hakkında ipuçları vermeye çalıştığı bölümün başlarında da göstermiştik:

Kaworu, Rei'nin kimliğini ima ediyor
24 C074 col-disc.jpg 24 C078C dc kaworu.jpg 24 C079 who-you.jpg

...ikimiz de Lilin ile aynı formda olduk.


KAWORU: "Sen İlk Çocuksun, değil mi? Rei Ayanami... Sen de benim gibisin. Yani ikimiz de Lilin ile aynı formda olduk bu gezegende yaşarken."

REI: "Kimsin?"

Bu nedenle, Kaworu'nun Lilith'i gördüğünü baştan beri biliyor olması ve Rei'ye "bu Lilith" demek istediği için şaşırmış gibi davranıyor olması çok gerçek bir olasılık. Kaworu görünüşte yanlış bir sürpriz ifade ediyor çünkü buna "Kazablanka Teorisi" adı verildi.[5]

Bir İhanet Gülümsemesi

Ancak, Tam Açılışta bu gülümsemenin başlığının "uragiri no hohoemi", "ihanetin gülümsemesi" olduğu belirtilmelidir. Bu başlık Anno tarafından yazılmıştır[6], bu nedenle güçlü İkinci Kademe Kanon olarak kabul edilmelidir, ancak suları daha da bulandırıyor gibi görünüyor. Burada ihanete uğrayan kim? Gülümsediği kişi Rei, ama ona ihanet etmesinin bir yolunu düşünmek zor.

Bazı olasılıklar:

 • Kaworu, kasten onun ruhunu kırmaya çalışarak Shinji'ye ihanet ediyor. Bu, Seele'nin, Kaworu'yu Shinji'yi Üçüncü Patlama'yı başlatmaya açık hale getirmek için gönderdiği fikrini destekliyor gibi görünüyor. Ancak bir kez daha, EoE'deki askerlerin Shinji de dahil olmak üzere tüm pilotları öldürme emri almış olması gerçeğiyle bu durum ortadan kalkmış görünüyor.
 • Kaworu, görevinde kasten başarısız olarak Seele'ye ihanet ediyor. Yani, Lilith ile iletişim kurması gerekiyordu. Gizli Bilgilere göre bu, bir havarinin Adam'i canlandırmayı başarması durumunda sonuçlanacak olan feci sıfırlama ve "Adam tabanlı ekosistem"in aksine, tüm yaşamı sıfırlayacaktır.[7] Belki de bu "Lilith tabanlı sıfırlama" Seele'nin istediği şeydi ve şimdi diğer tüm havariler öldüğüne göre planlarını gerçekleştirmek güvenliydi. Ancak bir kez daha, bu, Eva-01'in Kaworu'yu durduracağını umarak Seele tarafından reddediliyor gibi görünüyor.
 • Kolayca akla gelen ve geriye kalan olasılık, Kaworu'nun diğer havarilere, ölerek ihanet etmesi ve onların Lilin'den Dünya'yı ele geçirme şansını reddetmesidir, ancak bunu Rei'ye bir gülümsemeyle nasıl iletebileceğini anlamak zor.

Dolayısıyla Anno'nun "ihanetin bir gülümsemesi" referansıyla tam olarak neye vardığı bilinmiyor.

Sil beni bu dünyadan

KAWORU: "Teşekkürler Shinji. Ünite-02 durdurmanı istedim. Aksi halde onunla yaşamaya devam edebilirdim."

SHINJI: "Kaworu, neden?"

KAWORU: "Çünkü insanlığın yok olmasıyla sonuçlansa bile yaşamaya devam etmek benim kaderim. Ama burada da ölebilirim. Yaşam ve ölüm benim için eşit değerdedir. Kendi isteğinle ölmek. Var olan tek ve mutlak özgürlük budur."

SHINJI: "Ne? Kaworu, ne dediğini anlamıyorum! Kaworu..."

KAWORU: "Son vasiyetim ve isteğim. Şimdi beni bu dünyadan sil. Eğer yapmazsanız, silinen siz olacaksınız. Yıkım zamanında hayatta kalmak ve bir gelecek vermek için sadece bir yaşam formu seçilecek. Ve sen ölmesi gereken bir varlık değilsin. Halkınızın geleceğe ihtiyacı var."

KAWORU: "Teşekkür ederim. Seninle tanıştığıma memnun oldum."

Bilerek Rei'nin yönüne baktığı yer burasıdır.

Kaworu, Rei'nin izlediğini biliyor
24 C301 kaworu-rei.jpg 24 C302 dc rei.jpg 24 C303 col-disc.jpg

Kaworu ölmeye hazırlanırken bilerek Rei'ye bakar.


Böylece Kaworu, Lilin'i kurtarmak için kendi hayatını feda etmeye karar verdi. Aslında, Lilith'in soyunun yaşayabilmesi, Kaworu'nun için ölmesi gerekiyordu.

"Şimdi beni bu dünyadan sil. Eğer yapmazsanız, silinen siz olacaksınız. "

Bu, Kaworu'nun görevinden vazgeçemeyeceğini veya taraf değiştiremeyeceğini gösteriyor gibi görünüyor. Oradakinin Adam değil Lilith olduğu gerçeği, yine de, kaderinden bir şekilde çıkış yolunun olduğu anlamına geliyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, Shinji onu öldürmemeyi seçerse, havari içgüdüsü onu Lilith ile temasa geçmeye zorlayacaktır, ki bu görünüşe göre Adam'la bir araya gelmesi kadar kötüdür.[8]

Kaworu'nun seçimi büyük olasılıkla Shinji ile tanışmasından geldi ve bu da Lilin'in Dünya'ya daha fazla ihtiyacı olduğunu anlamasını sağladı.

Referanslar

 1. Bu, Kaji'nin 8. bölümdeki ilk konuşmaları sırasında Shinji'ye söylediği cümleye çok benziyor.
 2. Kaworu, samimiyet veya arkadaşlık veya daha fazlasını içeren belirsiz "suki" formunu kullanır ve basitçe "beğenmek" veya "düşkün olmak" anlamına gelmektedir ve "koui"yi (好意) hak ettiğini söyler, bu da "iyi niyet" veya "iyilik" anlamına gelir. "koi" yani "aşk" değil. Daha sonra Misato'ya bundan bahsettiğinde Shinji, "suki" formunu kullanmıştır. Bu cümle, Kaworu'nun yakınlık düzeyleri ve toplumsal normlar konusunda kendi anlayış eksikliğini temsil etmek için gerekli muğlaklığa sahiptir; bu, Shinji'yi şok eden ve Kaworu'nun kendi savunma engellerini aşmasına izin veren şeyin bir parçasıdır, bunlar Shinji’de hiç olmadığı gibi, bunların varlığından bile haberdar değildir. Orijinal ADV VHS yerelleştirmesi "ilgi" ve "beğenmek", ADV DVD Platinum yerelleştirmesi "sempati" ve "sevgi"yi ve Khara/Netflix yerelleştirmesi "zarafet" ve "beğenme"yi kullandı.
 3. Japonca, İngilizce'den daha incelikli bir "hayır" görüşüne sahiptir ve konuşmacının "Hayır, reddediyorum", "Hayır, bu yanlış" anlamına gelip gelmediğine bağlı olarak farklı kelimeler kullanır. Bu durumda Kaworu, "Chigau! Kore wa... Ririsu? (Lilith)" der. Chigau, "farklı olmak" anlamına gelir ve dolayısıyla bu bağlamda, "Hayır, bu düşündüğümden farklı." demektedir. Kaworu, insanlığı yok etme içgüdüsel görevini sorgularken, dcümlesinin daha olası yorumu "Hayır, bu Adam değil, bu Lilith" olsa da, "Hayır, çünkü bunun Lilith olduğunu şimdi anlıyorum, onları yok etmem gerekmiyor." olarak da yorumlanabilir. Aynı anda her iki amaca da hizmet edebilir.
 4. Kaworu'nun kafası karışmışsa, kendisine açıkça söylenmiş bir şey bu bölümde ilk kez olmayacaktı. Misato, Ritsuko tarafından zaten söylenmiş olmasına rağmen, Kaworu'nun bir Havari olduğuna şaşırmış görünüyor.
 5. Claude Rains'in, Rick's Cafe'yi kapatmak için bir bahane bulması emredilen Kaptan Renault olarak, Rick'i kazançlarını toplarken kumar oynadığı için kınadığı ünlü sahneden sonra. Yüzbaşı Renault: "Şok oldum Rick, burada kumar oynandığını görünce şok oldum!"
  Purser: "Kazancınız efendim."
 6. Yenileme "01 TEST-TYPE" DVD'sindeki Açılış Ekibi sayfası. Anno, テロップ協カ (Teroppu kyouryoku) veya "altyazı işbirliği/birlikte çalışılanlar" altında listelenmiştir.
 7. Daha fazlası için Gizli Bilgilere bakın.
 8. Daha fazla bilgi için Gizli Bilgilere bakın.