tr:Evangelion Güç Kaynakları

From EvaWiki
(Redirected from tr:Batarya Kablosu)
Jump to navigation Jump to search

Güç Kaynakları

Evangelion Gücü

Ritsuko: Sonra bir kez daha gözden geçireceğim.
Normalde Eva, batarya kablosu tarafından sağlanan elektriği tüketir.
Acil durumlarda, tam güçte bir dakika aktif ömrü olan ve minimum aktivite kazancı modunda en fazla beş dakika olan dahili bir bataryaya geçebilir.
Bu, mevcut teknolojimizin sınırlarıdır.

Batarya Kablosu

Batarya kablosu takılı

Batarya Kabloları, sahadaki Evangelionları Tokyo-3'teki harici güç kaynaklarına bağlamak için kullanılan elektrik güç kablolarıdır. Evangelion'un arkasına takılan konektörler görsel olarak üç noktalı fişe benzer. Konektördeki iki büyük delik, bir retro roketin inişini yavaşlatmasına ve atıldığında hasarı önlemesine izin verir. Tokyo-3, eski kablonun maksimum uzunluğuna ulaşması veya kopması durumunda Evangelion'un yeni bir kabloya geçmesi için konektörleri ve kabloyu barındıran çok sayıda güç binasına sahiptir.

Eva-02 yeni bir kabloya geçiyor.

Batarya kabloları Tokyo-3 dışında kullanılabilir. Batarya kablosunun taşınabilir bir versiyonu, 8. bölümde kullanımda, helikopterle havaya kaldırılarak ve geminin reaktöründen güç alarak bir uçak gemisinin güvertesine yerleştirildi. 9. bölüm, 10. bölüm ve 18. bölümde görüldüğü gibi batarya kabloları diğer güç kaynaklarına bağlanabilir ve Tokyo-3'ün güç kaynağından çok uzakta kullanılabilir.

Dahili Piller

Dahili Pil geri sayım sayacı.

Her Evangelion'da (Seri Üretim Evangelionlar ve Eva-04 hariç), Batarya Kablosunun kullanımının pratik olmadığı veya bağlantısının kesildiği/koptuğu durumlarda acil durum güç paketi işlevi gören dahili bir pil bulunur. Piller, seri boyunca, özellikle bir Evangelion'un güç kablosunun koptuğu iki kez (bir kez 3. bölümde ve 25'. bölümde) birkaç kez kullanılmıştır.

Dahili piller, tükenmeden önce en fazla 5 dakika çalışmaya izin verir ve genellikle Evangelion'un hangi güç modunda çalıştığına bağlı olarak bu sürenin altında kalır. Bunlar, Nerv'in mevcut teknolojisinin sınırını temsil eder.

Evangelionlar 3. bölüm, 8. bölüm, 9. bölüm, özellikle 16. bölüm ve 19. bölüm ve 25'. bölümde pillerin bittiğini gösteriyor. Evangelionların gücü biterse, ünite tamamen cansız hale gelir, savaşmaktan çok daha az şekilde, hareket bile edemez. Bununla birlikte, Berserk Evangelionlar, diğer tüm güçler tükendiğinde bile kendilerini kısa süreliğine hareket ettirmek için diğer kaynaklardan güç toplayabiliyor gibi görünüyor.

S² Motorları

Seri Üretim Evangelionlar, süresiz olarak çalışmasına izin veren dahili S² Motorlarına sahiptir. Ünitelerde batarya kablosu bağlantı noktaları bulunmaz ve Eva-02'nin dahili pilinden çok daha uzun ömürlüdürler.

Eva-01 ayrıca Zeruel'den bir S² Organını da emer, ancak bunun ünitelerin güç sistemine ne ölçüde entegre edildiği belirsizdir. Eva, Armisael ile savaşırken batarya bağıyla gösterilirken, The End of Evangelion sırasında Shinji'nin giriş kapsülü sistemi alışılmadık derecede uzun bir süre boyunca aktif kalır.

Yedek Bataryalar

Eva-02' savaş sırasında bir "yedek" batarya kullanarak şarj oluyor

Evangelion 3.0'da Wille, Eva'larının sahada hızla şarj edilmesini sağlayan teknolojiye sahiptir. Bomba benzeri devasa "yedek" pil tankları, Evangelionların ellerini pildeki bir boşluğa yerleştirerek hızlandırılmış bir yeniden şarj döngüsüne girmelerini sağlar. Evangelionlar artık, Eva kalan pil şarjının %10'una ulaştığında devreye giren ve şarj için bir yedeğe ulaşma yeteneği karşılığında birimlerin yeteneklerini azaltan bir "güç tasarrufu" modu işlevine de sahiptir.

Kullanımlar/Faydalar

Pillerden, beş dakika veya tam güçte bir dakika güç sağlanmasından animede bahsedilmektedir. Ancak, animenin kendisinin bu kuralı uygulama konusunda tutarlı olmadığına dikkat edilmelidir - örneğin; bataryaların Shamshel ve Seri Üretim Evangelionlarına karşı verilen savaşlarda beş dakika, ancak Israfel savaşında bir dakikadan biraz fazla sürmesi için uygun bir neden yoktur.

Batarya kablosu bağlıyken, Evangelionlar, kablo maksimum uzunluğuna ulaştığında yeni bir kablo uzunluğu bağlamalıdır. Batarya, Evangelionlara, kabloları durdurma ve değiştirme ihtiyacı nedeniyle hareketlerinin engellenmediği kısa bir süre sağlar.

Eva omuz direklerindeki Pil Paketleri

Pil kaynakları, Eva'nın omuz direklerinde bulunan büyük tek kullanımlık piller kullanılarak batarya kablosu olmadan uzatılabilir. Bunlar, belirtilmemiş bir ekstra çalışma süresi sağlar ve Matarael'e karşı savaşta kullanılır.


Evangelionlar
Evangelionlar (Genel)
Başarısız Evangelion Prototipleri | Simülasyon Gövdeler
Eva-00 | Eva-01 | Eva-02 | Eva-03 | Eva-04 | Seri Üretim Evangelionlar (05~13 arası Evangelionlar)
Rebuild of Evangelion: Mark.04 | Eva-05 | Mark.06 | Eva-08 | Mark.09 | Eva-13
Eva 8+2 | Seri Üretim Evangelionlar | Sonsuzluğun Başarısızlıkları
Diğer: Ekstrakanonik Evalar