tr:Nerv Karargahı

From EvaWiki
(Redirected from tr:Nerv HQ)
Jump to: navigation, search
Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

19 C029 eva03-mess.jpg

"Aoba, B Kanatı'nın inşaatına özensiz dediğinde BUNUN gibi bir şey görmemişti!"
Bu makale veya bölüm, açıkça utanç verici olmayan bir kalite standardını karşılamak için bir temizleme gerektirebilir.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

Screenshot 2014-01-26 23.13.28.png

"Bu hikayeyi zaten sayısız kez duydum."
Daha fazla bilgi mevcut olduğundan bu makalenin veya bölümün güncellenmesi gerekiyor. (Gerekirse resim de ekleyin.)
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Nerv Karargahı, Geofront'un içinde

Nerv[1] Karargahı (Nerv HQ), Nerv'ün genişleyen birincil operasyon üssüdür. Tokyo-3'ün altındaki yer altı Geofront mağarasında inşa edilen üs, 2003 yılında büyük ölçüde tamamlandı. Nerv'ün tüm küresel operasyonlarının komuta merkezidir. Nerv HQ'nun operasyonel odak noktası Komuta Merkezi ve S.B. Magi Sistemidir.

Genel Bakış

Tokyo-3, Nerv'ü yaklaşmakta olan havari tehdidinden korumak için bir kale şehir olarak inşa edildi. Şehir, asansörler, elektrik prizleri ve silah depoları stratejik olarak şehrin etrafına yerleştirildiği için Evangelionların konuşlandırılması düşünülerek tasarlandı. 21. bölümde, Gendo Ikari'ye göre, "insanlığın sunduğu tüm kaynaklar o tesise dökülüyor", bu gerçekten insanlığın havari tehdidine karşı sahip olduğu son umuttur.

E Projesi, Adam'ı Canlandırma Projesi, hepsi burada başladı. Adam'ı Canlandırma Projesi'nin bir parçası olan Evangelionlar burada araştırıldı ve geliştirildi ve birçoğu da aynı yere inşa edildi. Nerv Karargahı ve Tokyo-3, tüm aktif Evangelionların ve pilotlarının bulunduğu yerdir ve sıralanmaları Nerv Karargahındandır.

Nerv HQ'nun tabiri caizse buzdağının ucu (görünen kısmı), Geofront'a uzanan siyah piramittir. Siyah piramit, tabanın su ihtiyaçları için bir rezervuar görevi gören, ondan çıkan ters çevrilmiş bir piramide sahiptir.[2] Bu piramidin tepesine doğru, bir Hayat Ağacı diyagramının yanı sıra bir kabarcık odasının içinden atomik izlerin bir görüntüsüne sahip olan Nerv Komutanlığı Ofisi'dir.

Tokyo-3'ün üst yapısında GeoFront ve Nerv HQ'nun doğal ışıkla yıkanmasını sağlayan 18 takviyeli pencere var.

Geofront'ta, gemidekileri doğrudan Nerv HQ'ya götüren bir dizi tren ve tren vagonu hizmeti vardır; Misato ve Shinji'nin kullandığı tren vagonuna 1. bölümde C-22 Özel Ekspres denir.

Terminal Dogma'ya inen merkezi şaft, altıgen şekilli kapılara açılan sarmal bir asansöre sahipken, merkezi şaftın etrafında yer alan diğer şaftlar, genişlikleri boyunca 10 kat artışlarla çalışan otomatik yollara sahiptir.

Yerleşim

1. Bölümden
9. Bölümden

Nerv HQ seviyelerinin tümü asansörlerde "B-(seviye)" olarak belirlenmiştir; Misato ve Shinji'nin duvarda "20. Seviye" yazan bir tabelanın yanından geçtiğini ve içinde bulundukları asansörün bunu "B-20" olarak belirlediğini görüyoruz; ("B", bazı izleyicilerin "8" ile karıştırmasına neden olacak şekilde bulanık bir dijital yazı tipiyle çizilmiştir). Misato ve Shinji, birkaç seviye aşağıya uzanan bir kuyudan (20. Seviyeden geçerek) geçerken, 30. Seviye ve 40. Seviye, kuyuda giderek daha aşağılarda görülebilir. Bu nedenle, Nerv HQ'da daha yüksek sayılara sahip seviyeler daha derindedir. Diğer haritalar, Nerv HQ'nun farklı alt bölümlerinin farklı harf öneklerine ("A-15", "K-05" ve benzeri) sahip olduğunu göstermektedir; ancak komuta merkezinin bulunduğu ana alt bölüm, her bir seviyenin "B-" ön eki ile gösterilen büyük altıgen şekilli dikey bir şaft gibi görünüyor.

Misato'nun haritası, Nerv'in komuta merkezinin B-20 seviyesinde bulunduğunu ve "Nerv Karargahı: Merkezi Dogma B20" yazdığını gösteriyor. Tabii ki, Nerv'ün Komutan Merkezi, birçok seviye yüksekliğinde devasa bir odadır, bu nedenle B-20 seviyesi muhtemelen Misato'nun normalde ona eriştiği seviyedir. Misato, komutan merkezini işaret eden ve "Bu bölge!" yazan bir okla haritaya kırmızı mürekkeple el yazısıyla yazılmış bir not bırakmıştır. Yakından bakıldığında Misato'nun aynı seviyedeki diğer iki alanı işaret eden oklarla başka bir not bıraktığı görülebilir: "WC", muhtemelen "klozet", yani tuvalet (banyo) anlamına gelir. Misato, Ritsuko ile karşılaştığında, kullanması gerektiğinden utandığı için haritayı arkasına saklamaya çalışır.

Merkezi Dogma, 1. bölümde görüldüğü gibi Misato'nun haritasına bakılırsa, büyük bir altıgen olarak düzenlenmiş gibi görünüyor.

Evangelionlar, en az yedi tane olduğu görünen "Eva kafeslerinde" saklanır. Hareketli bir platform, Evaları kafeslerin yakındaki fırlatma platformlarına yükseltir ve Evaları yüzeye çıkarır. Bu odalar ve Komuta Merkezi arasındaki ilişki 19. bölümde görüldü: Eva-01 Komuta Merkezi'nin sağ tarafındaki bir Eva kafesinden çıktı, bir duvara çarptı, ardından Zeruel'i sol duvardan ve başka bir Eva kafesine itti. Kavgaları devam ederken Eva-01, Zeruel'i Eva kafesinden duvardaki bir platforma itti. Bununla birlikte, şaftların ve kafeslerin düzeni tartışmalıdır.

Eva-00 aktivasyon testlerinin yapıldığı Test Tesisi 2'nin sağ duvarı, 1. bölümden ve 2. bölümden öğrendiğimiz gibi Eva-01'in kafesine dayanıyor. Eva-01'in kafesi Komuta Merkezi'nin hemen arkasında, Komuta Merkezi'nin ana ekranının oldukça yakınında, 20. bölümde öğrendiğimiz gibi, Terminal Dogma'ya giden merkezi şaftta.

[[tr:9. Bölüm|9. bölümde bodrum kat 9'da bulunanların güzel bir görüntüsünü alıyoruz, sağdaki resme bakın.

Merkezi Dogma

Merkezi Dogma[3], Nerv HQ'nun birincil alt bölümünün kod adıdır. Nerv'ün birincil Komuta Merkezi odası içeride bulunur, ancak birkaç seviye aşağıda bulunan bir yedek komuta merkezi de vardır. Nerv'ün başlıca tesislerinin çoğu, aşağıdakiler dahil olmak üzere Merkezi Dogma'da bulunmaktadır:

Terminal Dogma

Nerv HQ'nun en derin seviyesi, son derece kısıtlı Terminal Dogma, GeoFront yüzeyinin 2008 metre altında yer almaktadır. Nerv HQ kompleksi Merkezi Dogma'nın hangi seviyesinde yer aldığı tam olarak belli değil, ancak GeoFront'un zemin seviyesi Tokyo-3 yüzey şehrinin 0,9 km altında, bu nedenle Terminal Dogma Dünya yüzeyinin yaklaşık 3 km altında. Merkezi şaft GeoFront'tan Terminal Dogma'ya kadar uzanır.

Terminal Dogma'ya yalnızca en yüksek düzeyde yetkiye sahip olanlar erişebilir: Gendo Ikari, Kozo Fuyutsuki ve Ritsuko Akagi. Terminal Dogma içinde "LCL Üretim Tesisi" bulunmaktadır.

Ritsuko Misato ve Shinji'yi sarmal asansörle Terminal Dogma'ya götürürken küçük bir bakış; garip bal peteği yapıları ve Gehrin ve daha sonra Nerv tarafından çöplük olarak kullanılan büyük ıssız boşluklarla Karanlık Ay'ın iç yapısını ortaya çıkarır.

Dikitleri olan dev bir tuz gölü ve pembe, ışıltılı bir gölgelik, Terminal Dogma'ya giden merkezi şaftın sonunda yer alır ve bu devasa alana açılan "Cennetin Kapısı"dır, bunun ötesi Lilith'in çarmıha gerildiği odadır ve muhtemelen kısıtlanmıştır, kırmızı bir tau haçı üzerinde. Lilith hakkında, her birinin merkezinde radyasyon sembolleri olan yedigenler vardır. Lilith'in sürekli LCL kanaması, bir BM fırkateyninin devriye gezebileceği kadar derin ve bir Evangelion'un beline kadar gelebilecek kadar derin bir LCL denizi oluşturur.

Rebuild of Evangelion

Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Diğer Medyada

Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeylerle ilgilenmek gerçekten harika. Bu süreçte çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Referanslar

  1. Nerv'in anlamı, telaffuzu ve büyük harf kullanımı hakkında bilgi için, ana Nerv makalesine bakın.
  2. Nerv H.Q'nun tasarımı, kadın cinsel organını güçlü bir şekilde andırıyor. NGE'de bu tür şeylerin diğer birçok görünümü göz önüne alındığında, bu muhtemelen kasıtlıdır.
  3. Gerçek hayatta, moleküler biyolojinin Merkezi Dogması, bir hücre içinde DNA bilgisinin transferi ile ilgilenir: DNA, RNA'ya kopyalanır, bu da ribozomlar tarafından canlı hücrelerin ana bileşeni olan proteinleri oluşturan amino asit dizilerine çevrilir. Daha basit bir ifadeyle, "DNA'dan RNA'ya ve Proteinlere".


Ayrıca Bakınız

Özel Görev Teşkilatı Nerv ve dünyadaki şubeleri hakkında bilgi için Nerv makalesine bakın.

Organizasyonlar
Seele | Gehirn | Birleşmiş Milletler | IPEA | JSSDF | Wille | Kredit
Özel Ajans Nerv:
Nerv Karargahı | Nerv 1. Üssü | Nerv 2. Üssü | Nerv 3. Üssü
Nerv 7. Üssü (Tabgha Üssü) | Bethany Üssü | Golgotha Üssü