tr:Giriş Kapsülü

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Bir giriş kapsülü.
Giriş kapsülünün çalışması
Eva spinal zırh kapsülü içine almak için açılıyor
Giriş kapsülü takılıyor
Yerine dönerek giren giriş kapsülü
Kapsül yerinde

Giriş kapsülü, bir Evangelion Ünitesi için kokpiti (ve uzantısıyla pilotu) içeren uzun, kapsül şeklinde bir nesnedir.

Giriş Kapsülü Sistemi

Giriş kapsülleri, bir yükleme mekanizması aracılığıyla bir Evangelion'un omurga bölgesine yerleştirilir.[1] Eva'nın ense ve üst sırt zırhının bir bölümü açılır ve değiştirilmiş omurlara erişim sağlar. Giriş kapsülü, kapsülün pilot ucu Eva'nın çekirdeğine kadar uzanacak şekilde omurganın içinden geçirilir. Kapsül sonunda içe doğru döner ve kendisini Eva'nın gövdesine kilitler, ardından zırh yeniden kapatılır.

Eva aktivasyonu sırasında, pilotun giriş kapsülü, pilotun nefes alması için oksijen sağlayan sıvı LCL ile doldurulur. LCL daha sonra "elektrolize edilir", sıvı olarak kalsa da tamamen şeffaf hale gelir, böylece pilot ve Eva arasında tam senkronizasyona izin verir. Bunu takiben, giriş kapsülünün iç ekranları etkinleşerek pilota Eva'nın çevresinin neredeyse engelsiz bir 3D görüntüsünü verir.

Giriş kapsülünde roket tabanlı bir fırlatma sistemi bulunur. Acil bir durumda kapsülün LCL'ini havalandırmak için sistemler de vardır. Giriş kapsülleri yapı olarak son derece güçlü görünüyor. Bunun dikkate değer bir örneği, Rei'nin giriş kapsülünün, Eva-00'ın Armisael'e karşı savaşta kendi kendini imha etmesinden sonra (Rei hayatta kalmamasına rağmen) zarar görmeden orada kalması ve Tokyo-3'ün çoğunun ise bir kratere dönüştürülmesidir. Ayrıca, Eva-01'in enfekte Eva-03'ün giriş kapsülünü ezmek için birkaç saniye sürdü ve pilotu yaralı olmasına rağmen hâlâ hayatta kaldı. 5. bölümde, Rei'nin giriş kapsülünün, Eva-00'ün aktivasyon deneyi ters gittikten sonra çıkarılarak hayatta kaldığı gösterilmiştir ve 6. bölümde, kapsülün dışı erimeye başlamış olsa da, Rei canlı kurtarılmıştır.

Eva artık çalıştırılmadığında, giriş kapsülü çıkarıldıktan sonra Evangelion'a bir sinyal durdurma kapsülü yüklenir.[Kaynak Gerekli]

Tamamen çalışır durumda bir giriş kapsülünün içinden pilotun görünümü.

Pilot Koltuğu ve Ekranı

Pilot, giriş kapsülünün dış tarafındaki büyük bir kapak vasıtasıyla tamamen çıkarılabilen geniş bir koltuk kompleksinde oturur. Ayrıca iç ve dış kulpları olan daha küçük bir acil kaçış kapısı da bulunmaktadır. Pilotun koltuktaki tek manuel kontrolü, indüksiyon kolları ve bunlarla ilişkili düğmelerdir. Ana ekranın dışında pilot, gerektiğinde görünen holografik HUD'lar aracılığıyla ek bilgiler alır. Pilotun ana ekran gölgeliklerindeki "kör noktalar" aslında Eva'nın vücudunun bir taslağıdır.

Koltukların kendileri, pilotu yerine sabitlemek için büyük bir "emniyet kemeri" tertibatına sahiptir, ancak doğal olarak bunu yalnızca Shinji takar. Diğer pilotlar normalde herhangi bir kısıtlama takmazlar, ancak Rei, 22. bölümde Pozitron Keskin Nişancı Tüfeği'ni ateşlerken tutturucuyu takarken gösterilir.

23. bölümde Rei, pilot koltuğunun altına yerleştirilmiş ayrıntılı bir kendi kendini imha sistemi çalıştırırken gösteriliyor.

Diğer Kapsül Türleri

Sinyal Sonlandırma Kapsülü
Kukla Kapsüller
Rei sistemi Kukla Kapsül
S.Ü. Evaları kontrol eden Kaworu tabanlı bir kapsül. Yan taraftaki etiket.
Kapsül üzerindeki plakanın yakından görünümü
Beyin benzeri bir makine kütlesine sahip Kukla Sistemin çekirdeği

Kukla Kapsüller

Ana Kaynak: Kukla Sistem

Standart giriş kapsülleri beyazdır. Ancak uzaktan kumandalı Kukla Kapsül Sisteminde kullanılanlar kırmızıdır. Yönetim sisteminin Nerv'ün veya Seele'nin olmasına bağlı olarak, kapsüller sırasıyla Rei veya Kaworu kapsülleri olarak etiketlenir.

Kukla kapsüllerin iç işleyişi tamamen bilinmemektedir ve kapsüllerin tamamen dijital olup olmadığı veya bir şekilde biyolojik bir bileşene sahip olup olmadığı bir spekülasyon meselesidir.

Sinyal Sonlandırma Kapsülü

Bir sinyal sonlandırma kapsülü, bir Eva'nın saklanırken ve kullanılmadığında kendi kendine çalışmamasını sağlamanın ek bir yolu gibi görünüyor. Bir Evangelion'un arkasından çıkan sinyal sonlandırma kapsülünün ucu, bir haç şeklindedir.

Sinyal sonlandırma kapsülü en belirgin şekilde 2. bölümde ve 5. bölümde, Evangelion Ünite-00 bir deney sırasında kontrolünü kaybettikten sonra bakalit içinde dondurulduğunda görülür. Bununla birlikte, bir giriş kapsülünün takılabilmesi için bir Evangelion'dan manuel olarak çıkarılması gerektiğinde, 11. bölümde bir sinyal sonlandırma kapsülü tekrar (çok kısa ve karanlık bir çekimde) görülür.

Bu cihaza genellikle "sinyal durdurma kapsülü", "sinyal sonlandırma kapsülü" ve " sinyal sonlandırıcı kapsül" ortak varyasyonlar olmak üzere bir dizi başka adla atıfta bulunulur.

Rebuildlerde

Rebuildlerde Giriş Kapsülleri
Eva-13'ün D tipi çift giriş kapsülü sistemi.
Golgotha Üssü, Kukla Giriş Kapsülü

Rebuild of Evangelion'da, giriş kapsüllerinin temel tasarımı neredeyse tamamen değişmeden kalır. Ancak, kapsüllerin ve pilot koltuğunun bazı işlevleri daha ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Şimdi pilot koltuğunun, koltuğun derinliği kapsül derinliğine karşılık gelecek şekilde kapsülün içinde yukarı ve aşağı hareket edebildiği gösterilmiştir. Giriş kapsülü çıkarma sistemi tekrar ortaya çıkıyor ve aslında savaşta kullanılıyor, ancak bu sefer paraşütlerin varlığı açıkça gösteriliyor. Ayrıca Eva-13'ün artık omurganın içinden geçmeyen iki giriş kapsülüne sahip D-tipi bir giriş sistemine sahip olduğu gösterilmiştir.

Kukla kapsül, çok farklı bir biçimde olsa da, Rebuild'de mevcuttur. Kapsül, parlak yeşil yamalar ile siyah ve beyaz renklidir. Bu sefer kukla sistemin Rei ile ilgisi yok gibi görünüyor, bunun yerine gizemli Golgotha Üssü'nden geliyor. Eva-01 onu reddettikten sonra, bu kapsülün melodramatik bir inilti çıkardığı duyulabilir.

AAA Wunder, giriş kapsülü sistemine birçok benzerliği olan küresel bir LCL dolgulu hazneye sahiptir. Hirnstamm Kulesi, giriş kapsülü pilot koltuğunun çok pilotlu dev bir versiyonu gibi görünüyor.

Notlar

Eva-00, sinyal sonlandırma kapsülü ile güvenli bir şekilde yerinde tutulur
  • 14. bölümdeki monologu sırasında Rei, giriş kapsülünü "ruhun tahtı" olarak adlandırır.

Referanslar

  1. Evangelion pilotları, gerekirse bir Eva'ya tamamen dışarıdan yardım almadan girebilir ve ardından onu etkinleştirebilir. Nerv Karargahında özel bir giriş kapsülü yükleme mekanizması olmasına rağmen, bir pilot bunu manuel olarak gerçekleştirebilir. Bu, 3. bölümde Shinji; Toji ve Kensuke'yi giriş kapsülüne aldığında ve 8. bölümde Asuka, Giriş Kapsülünün kapağının yanındaki bir mekanizmayı kullanarak Ünite-02'nin giriş kapsülünün serbest bırakılmasını tetiklediğinde görülür. Pilot daha sonra kontrol merkezinden tamamen bağımsız olarak fırlatılabilir.