tr:Aktivasyon Testi

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Eva2-22 C0306 comp.jpg

"Gördük. Yapısının kanıtı çok faydalı oldu."
Bu makale veya bölüm yapım aşamasındadır ve daha da genişletilmesi gerekmektedir.
Lütfen tartışmaya girdi sağlayın, veya bu sayfanın oluşturulmasına yardımcı olun..

FGC 01 C020.jpg

Bir resim bin kelimeye bedeldir derler...
Bu makale, içinde tartışılan bazı öğeleri göstermek ve çorak, sıkıcı bir metin arazisi olmasını önlemek için (daha fazla) görsele ihtiyaç duyuyor.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

21 C122 compiled-from-yao.jpg

"Bana olaydan bir gün önce döndüğünü söylemiştin. Araştırmanla geri dönmen bir tesadüf mü?"
Bu makale, doğrulanmış kaynak veya iddia içermeyen orijinal araştırmalar içermektedir.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın..

Aktivasyon testi, bir Evangelion ünitesi ilk kez etkinleştirildiğinde gerçekleştirilmekte olan teste verilen isimdir. Testin sonucu, Eva'nın sahaya çıkmaya hazır olup olmadığını belirleyecektir. Başarılı olursa, Eva ve pilotu savaşmaya hazırdır. Çok sayıda nedenden dolayı meydana gelebilecek bir arıza durumunda, başka bir test ayarlanmadan önce daha fazla test yapılmalıdır. Zaten başarılıysa, gelecekte yapılacak başka bir aktivasyon testine gerek yoktur.

Prosedür

Evangelion bir batarya kablosuna bağlanır ve dahili pilleri şarj edilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra, sinyal kapsülü çıkarılır ve pilotu içeren giriş kapsülü Evangelion'un gövdesine yerleştirilir. Standart bir aktivasyonun aksine, optik sinirler aktive edilmez.[1] Evangelion birimine, dahili bir eşiğe ulaşana kadar güç verilir, bu noktada Evangelion'un etkinleştirildiği ve gelecekteki yeniden etkinleştirmeler için uygun olduğu kabul edilir.

Evangelion Ünite-00

Ana Kaynak: 5. Bölüm

Eva 00'ın ilk aktivasyon testi bir başarısızlıktı. Eva-00 çılgına döndü, kontrol odasının cam penceresini yumrukladı ve başını acı içinde duvara çarptı. Gücü kesildi ve dahili pillerinin bitmesine izin verildi, bu da daha fazla hasara neden olmasını engelledi. Güç kaybolduktan sonra, üniteyi etkin bir şekilde işe yaramaz hale getiren bir sinyal kapsülü takıldı. Ünitenin ikinci aktivasyonu sorunsuz geçti.

Evangelion Ünite-01

Ana Kaynak: 1. Bölüm

Eva-01'in ilk aktivasyonunu ne zaman yaptığı belirtilmedi, ancak ünitenin hiçbir zaman uygun bir aktivasyon testinin yapılmadığı ve Shinji Ikari’nin pilotu olarak Sachiel'e karşı doğrudan savaşa gönderildiği bir ihtimaldir. Rei Ayanami'nin Eva-01'in aktivasyon testi için kullanılan pilot olması da mümkündür, ancak 14. bölümde görülen pilot takas testi durumun böyle olmadığını öne sürmektedir.

Evangelion Ünite-02

Asuka, daha ortaya çıkmadan çok önce Almanya'daki Evangelion'uyla aktivasyon testinden geçti ve eğitim aldı.

Evangelion Ünite-03

Ana Kaynak: 18. Bölüm

Matsushiro'daki test tesisinde yapılan aktivasyon testi sırasında Eva-03, geçiş sırasında Eva'ya giren ve aktivasyon testine kadar uykuda kalan Bardiel tarafından enfekte edildi. Tesisin yok olmasına neden olan bir patlamayı tetikledi. Enkazdan kurtulduktan sonra Eva-03, 13. Havari olarak yeniden sınıflandırıldı ve NERV tarafından yok edildi.[2]

Evangelion Ünite-04

Eva-04'ün aktivasyon testi gizemle örtülüdür. Bilinen tek gerçek, NERV'ün Nevada şubesini Dirac Denizi'nde yok etmeden önce önce S2 motorunun etkinleştirildiğidir. Eva ile bağlantılı olarak hiçbir pilottan bahsedilmediğinden ve test özellikle bir motor testi olduğundan, muhtemelen daha sonra aktivasyon testine tabi tutulmuş olacaktı.

Seri Üretim Evangelionları

End of Evangelion'da görünmeden önce tüm MPE'ler büyük olasılıkla SEELE'de etkinleştirildi. Açıkça kukla kapsülleri kontrol edildikleri için, kapsüllerle de etkinleştirilmeleri gerektiği mantıklıdır.

Rebuildler'de

Geçici Evangelion Ünitesi-05

Eva-05'in orijinal aktivasyon testinin ekranda görünmeden saniyeler önce bitirdiği varsayılmaktadır. Giriş kapsülünün duvarlarını kaplayan metin karakterleri, ilk (ve tek) aktivasyonunun ardından bir tür dahili teşhisin gerçekleştiğini gösteriyor.

Evangelion Mark.06

Mk.06'nın aktivasyonu hakkında veya hatta bir aktivasyon testine ihtiyaç duyup duymadığı hakkında hiçbir şey bilinmiyor. Bu Eva, Ay'da son derece gizlilik içinde inşa edildiğinden ve Zeruel'in saldırısının ardından aceleyle dünyaya indirildiğinden, muhtemelen hiçbir teste girmedi.

Evangelion Ünite-08

Eva-08 muhtemelen 14 yıllık zaman atlaması sırasında test edildi.

Evangelion Mark.09

Mark.09 hakkında veya herhangi bir aktivasyon testine tabi tutulup tutulmadığı hakkında hiçbir şey bilinmemektedir.

Evangelion 13

Ekranda hiçbir teste girdiği görülmedi, görünüşe göre doğrudan operasyona gönderildi.

Referanslar

  1. Eva-00'ın ikinci aktivasyon testi sırasında, giriş kapsülünün duvarları renk değiştirmez.
  2. Bakınız [1]