tr:Misato ve Shinji (İlişki)

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

{{eksik(tr)}

Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeyleri beslemek gerçekten harika. Süreçten çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Misato, Tokyo-3'te geçirdiği süre boyunca Shinji'nin koruyucusu ve aynı zamanda onun komutanıdır. Evlat edinen ebeveyn olarak statüsü, her zaman ilişkilerinin diğer yönleriyle çelişmektedir.

Özet

İlk Buluşma

Misato, Tokyo-3'e çağrılan Shinji’yi istasyondan almak üzere görevlendirilmiştir. Ancak havari Sachiel’in saldırısı ile aynı zamana geldiği için ilk buluşmaları aceleye geldi. İkili, Shinji'nin Tokyo-3’e çağrılma sebebini öğrenmek üzere NERV Karargahına giderler. Bildiğiniz üzere, Evangelion Ünite-01'e pilotluk yapmak.

Sachiel ile olan savaştan sonra Shinji, babası Gendo Ikari ile yaşayacağını düşünmektedir ancak kargaşa içindeki geçmişleri nedeniyle kendi başına yaşamaya karar verir. Misato buna izin vermez ve Shinji'yi kendi evine götürür ve serinin geri kalanı boyunca orada yaşar.

İkisi Misato'nun dairesine gitmeden önce Misato onu Tokyo-3'te yüksek bir noktaya götürür. İkili, gün batımı ile birlikte binaların yükseldiği büyük kale şehri olan Tokyo-3’ü seyrederler.

Birlikte Yaşama

Daireye vardığında Shinji, korkusuna rağmen sonunda gerçek bir evi ve ona yardım edecek bir anne figürüne sahip olduğunu fark eder. Olumlu yanlarına rağmen Misato’nun iş dışındaki baştan savma yaşam tarzı onu hüsrana uğratır. Dairenin dört bir yanına dağılmış çöplere karşı ilgisizliği, Misato’nun düzenli yaşam görüşü ile çelişmektedir. Mikrodalga fırında hazır yemekleri ısıtmakta ve kahvaltıda bile bira içmektedir. Akşam yemeğinde Misato, görev dışındayken kendini Shinji'ye karşı daha rahat ve arkadaş canlısı olarak davramaya çalışıyor gibi görünüyor ancak bir an çok titiz olduğu için onu uyarmak arasında gidip gelerek hangi açıdan bakılması gerektiğini bulmakta zorlanıyor gibi görünüyor ve bir erkek çocuk olarak fazla çekingen ama oldukça da iyi birisi olduğunu söylediğinde Shinji’ye, Shinji’nin kafası karışmış gibi görünür.

Shinji, Misato’nun bu kusurlarından rahatsız olmasına rağmen onun kötü bir insan olmadığını söylemektedir. Misato, Shinji'nin vekil annesi olmaya gerçekten uygun olup olmadığını merak ediyor ve Ritsuko ile bir telefon korumasında bu durumdan "korktuğunu" itiraf ediyor ve ilk başta Shinji'yi havarileri yenmek için bir araç olarak gördüğü gerçeğini düşününce, kendisinin iyi bir insan olup olmadığını sorgulamıştır.

Shinji ilk savaşını hatırladıktan sonra uyumaya çalışır ancak Misato o uyumadan önce odasına girer. Eva'ya pilotluk yapma cesaretini gösterdiği için Shinji'yi tebrik eder.

Gerilim

Aradan üç hafta geçer ve ikisi rutinlerine devam ederler. Shinji okula başlarken Misato, NERV’de çalışmaya devam eder. Ancak Dördüncü Havari Shamshel’in saldırısıyla işler değişmeye başlar.

Misato, Shinji'ye talimat verirken hemen iş kişiliğine geri döner -silahları ateşleyerek etrafta duman oluşmasına ve düşmanı görememesine neden olacak kadar hata yaptığında ona aptal diyecek kadar-. Eva-01, Shamshel’in vuruşuyla bir dağın yamacına savrulur. O sırada orada Eva’nın savaşını izlemek için sığınaklardan kaçmış olan Toji ve Kensuke’yi görürler. Eva-01 Shamshel’i tutarken Misato o ikisine giriş kapsülüne girmesini emreder. Misato’nun geri çekilme emrine karşı gelen Shinji, havari ile savaşmaya devam eder.

Havariyi yendikten sonra, Misato Shinji ile özel olarak görüşür ve onu emirlere itaatsizlik ettiği için azarlar. Mevcut davranışlarının onu ölüme sürükleyebileceği konusunda konuşur. Shinji’nin yanıtına karşı Misato, Eva’ya kimse için pilot olmamasını, kimseden bir şey beklememesini söyler ona.[1]

Aradan beş gün geçtikten sonra Shinji evden kaçar ve Tokyo-3’te dolaşmaya başlar. Misato’nun Shinji evden kaçtıktan sonra ilk defa normal zamanlardaki sinirli hâli gösterilir, kapıya tekme atar ve hatta Shinji’nin odasına bakarken “aptal” der. Ritsuko ile bu konu ile alakalı konuştuğunda duygularının çok daha karmaşık olduğunu görmekteyiz. Eva'ya pilotluk yapmanın duygusal acıya neden olmasına rağmen, NERV’ün hâlâ pilotlara ihtiyacı olduğunu söyler.

Değerlendirmeler ve Yorumlar

Ayrıca Bakınız

Teori ve Analiz: Misato ve Shinji'nin İlişkisindeki Seksüalite

Referanslar

  1. Bu konuşma Shamshel'in yenilgisinden sonra gerçekleşirken, 4. bölümden bir geri dönüş sahnesi olarak gösterilmez.