tr:Teori ve Analiz: Misato ve Shinji'nin İlişkisindeki Seksüalite

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

İlk Buluşma

Fotoğraf

Shinji Misato’yu ilk olarak yüz yüze karşılaştıklarında değil, Misato’nun ona gönderdiği fotoğrafında görür. Misato'yu bir anne figürü veya koruyucudan çok Shinji için potansiyel bir aşk ilgisi olarak tasvir eden bir fotoğraftır bu. Karakterin daha fazla cinsel nesneleştirilmesi, kişi dikkatini resmin üzerindeki karalanmış yazıya yönelttiğinde gerçekleşir. (Gariptir ki yönetmen Hideaki Anno'nun benzer el yazısıyla yazılmış ve GAINAX çalışanı kadınlardan birisinin ruju ile de öpücük konulmuştur.)

Edepsiz Fotoğraf
01 C020.jpg

1. Bölümden Kesitler

  • Yazanlar:

Shinji-kun'a Seni alacağım, bu yüzden beni bekle, tamam mı? ♥ → Şuna bak!!

Açıkçası, bu resmi seçmesi tesadüf değildir. Ona şu resmi göndererek tam olarak neyi aşmaya çalıştığı belirsiz olsa da: “O (resim) sadece bir alay mı? Onu geçerli bir menfaat olarak mı görüyor? Yoksa bu sadece insanlarla ilişki kurma yolu mu?” Bu olası yanıtların üçü de geçerli açıklamalar olabilir.

Gelip Almak

Shinji'nin Misato ile ilk karşılaşması oldukça ilginç bir şekilde gerçekleşir. Misato, Shinji’yi almadan hemen önce onu kaybettiğine dair endişesini dile getirir ve oldukça endişeli görünür. Misato’nun arabasındaki, muhtemelen Marduk Enstitüsü tarafından verilmiş olan bir görselde, Shinji’nin okul kıyafetleri ile olan bir fotoğrafı vardır. Misato’yu ankesörlü telefondan ararken Shinji, kendisini Sachiel'le olan savaşın gerçekleştiği yolunun yakınında bulur. Misato onu almak için tam zamanında gelir:

Misato'nun Gelişi
01 C046d.jpg 01 C047.jpg 01 C048.jpg

1. Bölümden Kesitler

  • Misato, Shinji'yi almak-kurtarmak için tam zamanında gelir.

Misato’nun söylediği ilk şey, “Beklettiğim için üzgünüm.” olur. Antrparantez olarak, Misato’nun Shinji’ye söylediği ilk ve son sözleri beklemek üzerinedir; ikincisi, asla gerçekleşmeyecek bir beklemedir (Misato’nun imasına göre seks yapacakları yönündedir bu ikinci bekleme.), 25’. bölümde yani The End of Evangelion filminde geçmektedir bu vaat, Misato’nun ölümünden önceki son sözlerindendir. Antrparantezin sonu.

Daha sonrasında Misato ve Shinji’nin Sachiel’e N² bombaları ile yapılan saldırıyı izledikleri sahne gelir. Sahnenin tamamı gözükmediği için neler olduğu tam bilinmese de Misato’nun doğasının bilinmesinden ötürü pozisyonunun (aşağıda göreceksiniz) yalnızca Sachil’e daha iyi bakmak için değil gibi görünüyor. Duruş şekli yüksek ihtimalle Shinji’nin görüşünü engelliyordu ve bu yüzden göğüslerine yahut boynundaki haç kolyesine bakmaktaydı.

NERV’e Varış

Misato'nun Vizyonu
01 C072a.jpg 01 C072b.jpg
01 C073.jpg 01 C074b.jpg

1. Bölümden Kesitler

  • Bu sahne ile alakalı iki soru ortaya çıktı. Misato gerçekten iyi görünmeye mi çalışıyor yoksa flört etmeye mi çalışıyor?

Misato'nun hasarlı arabasını çalıştırmak için araba aküsü çalması konusunda Shinji'ye karşı haklı çıkmak zorunda kalmasının ardından ikisi, Nerv Karargahı'na varmayı beklerken bir nakliye tüneline girer. Kısa bir konuşmanın ardından Shinji, Gendo ile ilişkisinin karmaşık doğasını açıklar. Misato ona sempati duyuyordur ve kendi "baba sorunlarını", yani İkinci Patlama'ya yol açan olaylara katılımı nedeniyle annesinin babası Dr. Katsuragi'den yabancılaşmasından bahsediyor.

Shinji pilot olmak için hazırlandıktan sonra Misato iş kişiliğine bürünür. Shinji’nin güvenliği ile ilgili endişesini, “Orada sakın ölme.” diyerek dile getirir. Fuyutsuki haricinde, NERV’de pilotun durumu ile alakalı derinden endişelenen tek kişi gibi görünmektedir Misato.

“Evdeyim” – 2, 3 ve 4. Bölümler

2. Bölüm

Shinji'nin Nerv'deki ilk gecesi, bir önceki akşam Sachiel'le savaşması sonucu aldığı yaralar nedeniyle aldığı yaralardan sonra getirildiği bir hastanede geçer. Serbest bırakıldıktan sonra nerede kalacağı konusunda bazı tartışmalar vardır. Hem Ritsuko hem de Shinji, Shinji'nin "her zaman yalnız olduğunu" söyleyecek kadar ileri giderek, kendi başına yaşamasını savunuyordur. Shinji'nin durumu onun üzerinde gerçekten bir etki yaratmış olmalı, çünkü Misato, Shinji'nin dairesini paylaşması için Ritsuko'nun emrini çok zorlamıştır.

Büyük İroni Bombası, Birinci Kısım

Misato’nun Shinji’nin koruyuculuğu görevini üzerine aldığı sahne, 23. bölüm Büyük İroni Bombası senaryosu için büyük bir öneme sahiptir. Bu sahnede Misato, Ritsuko ile konuşurken şunları söyler: (Görsellere bakın)

Bu durumun başlangıcıyla alakalı Shin-Seiki bunu çok iyi bir şekilde açıklamaktadır:

“NGE’de atıfta bulunulan, referans alınan birçok Freudyen kavram vardır ve bunlardan birisi de “kabul edilemez” düşüncelerin ve arzuların tamamen bastırılamaması durumudur: “Bu tür istekler yüzeye çıkma eğilimindedirler.” ve başka bir örnek “Freudcu Kaymalar”dır veya burada gördüğümüz gibi “sadece şaka” olarak ifade edilirler ve burada Misato’nun bu “şakayı” yapması kendi içindekileri oldukça iyi ima etmektedir.” Ritsuko’nun haklı olarak belirttiği gibi, “Sen neler düşünüyorsun?” Bu fikir, bu şaka Misato’nun aklına nereden geldi ki, eğer bilinçaltında ve daha derinlerde gizlenmiyorsa?..”

Büyük İroni Bombası Birinci Kısım
02 C073a.jpg 02 C073b.jpg 02 C073c.jpg 02 C073d.jpg

2. Bölümden Kesitler

  • Misato:

Dediğim gibi, Shinji-kun ile ben ilgileneceğim. Üsttekilerden de izin aldım... Ve endişelenme, bir çocuğa "hamle yapacak" ("asılacak" veya "el sürecek" şeklinde de çevirebiliriz) değilim.

  • Ritsuko:

(Sesi telefondan gelmektedir) "Elbette değilsin! Aklından neler geçiyor senin böyle? Her zaman böylesin. Cidden!"

  • Ve ardından, 20 ya da daha fazla bölüm sonra (23. bölümde)

Shinji’nin Yeni Evi

Misato'nun abur cubur ve alkolden başka bir şey satın almadığı yerel bir bakkaldan biraz alışveriş yaptıktan ve ikisi güneş batarken GeoFront'u izlerken kısa bir moral konuşmasının ardından ikisi Misato'nun dairesine varır. Misato, iyimser bir şekilde, evinin artık Shinji'ye de ait olduğunu ve kaçınılmaz olarak, ikisinin bir ilişkiye başlayacağının ima etmektedir (bu noktada zorunlu olan bir ilişkidir, ilişki dedik diye ille romantik olacak değil).

Açıkçası, muhtemelen bu tür bir samimiyet ve sempatiyi daha önce yaşamamış olan Shinji şaşırmış durumda -ve tabii ki, tekrar eden bir temayla karşılaşıyoruz: Shinji, Tokyo-3'teki yeni hayatına Misato ile başlamaktan "kaçmamalı". Bu Shinji için çok önemli bir sahne, çünkü eğer Misato'nun çatısı altında yaşıyorsa kaçınılmaz olarak ona açılmak, duygu ve düşüncelerini paylaşmak ve başkalarının görüşlerine tâbi olmak zorunda kalacak. Shinji'nin korkusu sadece bir söz olan "bağlılık" değil, insanlarla nasıl ve ne zaman etkileşime gireceğini belirleyecek, güçlü bir şekilde mücadele ettiği bir şey onun korktuğu.

Ayakkabı
02 C103.jpg 02 C104a.jpg 02 C104b.jpg 02 C104c.jpg
02 C104c.jpg 02 C105.jpg 02 C106a.jpg 02 C106c.jpg

2. Bölümden Kesitler

  • Shinji, hayatının en önemli birkaç ayı olacak zamana başlamak için gerekli olan ilk adımı atıyor.


3. Bölüm

Üçüncü bölüm sırasında Misato, ilişkilerindeki ilk "anaç" eylemlerini hâlâ ilginç bir şekilde cinselliğini sürdürürken yapar. Bu, halihazırda tamamen yeni bir ev ve okul ortamına uyum sağlamaya çalışan, zaten bunalmış olan Shinji için kafa karıştırıcı bir durumdur. Bu bağlamda, bu bölümde Shinji’nin Misato'ya tepkileri, aşırı uyarılma gibi görünen etkilerin, etkisinden sonra talihsiz olarak kabul edilebilir. Ve bu, Misato'nun Köprü Komutanı (savaşın taktikselliğini ayarlayan kişi olmasından ötürü) rolünü derinlemesine bile incelemiyor -Binbaşı rolü, diğer Anne, Sevgi ve İlgi rolleriyle doğrudan tezat oluşturuyor. Bu bölümdeki ve sonraki bölümlerdeki yabancılaşma, rollerin bu karmaşasının bir sonucu olarak teorize edilebilir.

İşte ilişkinin dramatik bir hal aldığı yer burasıdır -Shinji artık Misato ile olan yaşam koşullarında kendini rahat hissetmemektedir ve kaçmaktadır.

Asuka ve Kaji'nin Girişleri - 8, 9 ve 10. Bölümler

Bununla ilgili daha fazlası daha sonra gelecek. (Çeviri ile alakalı bir durum yok, yazının kendi sayfasında da bu kısımlar boş.)

Alt Dramatik Bağlam - 11-14. Bölümler

Bununla ilgili daha fazlası daha sonra gelecek.

Katarsis Noktası - 15. Bölüm

15. bölüm, ikisi arasında romantik bir ilişki olması olasılığı ile çelişiyor gibi görünüyor. Misato'nun "anaç" tavrı, evi kontrol etmek için aradığında hem Shinji'ye hem de Asuka'ya karşı gösterilir. Kaji ile bir tür "randevuda" olması da önemli tabii. Özellikle serinin sonunda…(25 ve 26. bölüm, bu iki bölüm ile alakalı yazılar gelecek.) Misato'nun duyguları gerçekten kiminle yatıyor? Kaji’yle mi yoksa Shinji’yle mi?

Bununla ilgili daha fazlası daha sonra gelecek.

Her Şey Parçalanıyor - 17-20. Bölümler

Bununla ilgili daha fazlası daha sonra gelecek.

Artık 'Sentetik bir Aile' Değil - 21-22. Bölümler

Bununla ilgili daha fazlası daha sonra gelecek.

Büyük İroni Bombası, 23. Bölüm

Büyük İroni Bombası - 23. Bölümden
Big Irony Bomb Ep 23-1.png Big Irony Bomb Episode 23-2.png Big Irony Bomb 23-3.png Big Irony Bomb 23-4.png
Big Irony Bomb 23-5.png Big Irony Bomb 23-6.png Big Irony Bomb 23-7.png Big Irony Bomb 23-8.png

23. Bölümden Kesitler

  • Diyalog:

Misato: Shinji, içeriye giriyorum.

Shinji: Misato, gözyaşlarım akmıyor. Üzgün hissediyorum ama gözyaşlarım akmıyor.

Misato: Shinji, senin için şu anda yapabileceğim tek şey bu.

Shinji: Yapma! Yapma, Misato.

Misato: Üzgünüm.

Misato (İçinden Düşünür): Ama, yalnız hissediyor olmalı... Kadınlardan mı korkuyor? Hayır, insanlara yakın olmaktan, yakınlaşmaktan korkuyor.

Misato: Pen Pen, buraya gel.

Misato (İçinden Düşünür): Anlıyorum, kim olduğunun bi' önemi yok. Yalnız olan tek kişi benim.


“Büyük İroni Bombası Sahnesi” olarak bilinen olayda Misato, Shinji’nin üzüntüsünü gidermek için ona kendi bedenini teklif etmiştir. (23 numaralı Newtype Filmbook adlı kitapta GAINAX’ın serinin taslak görsellerini ve bazı sahnelerde neler olduğunu açıkladığı kitap- Misato’nun o sahnede Shinji’ye vücudunu sunduğu açıkça belirtilmektedir.) Bununla birlikte, bunu yapmasının nedenleri hala tartışmalı görünüyor. Burada bilinmesi gereken, öncelikle seksin Misato'nun kendi hayatındaki ve başkalarının hayatındaki zorluklara tepki verme şekli olduğudur. Başlangıçta, bu sadece Shinji'nin dertlerine formüle edilmiş bir yanıt gibi görünüyor, ancak Misato karakterine daha derinlemesine baktıktan sonra, Misato karakterinin duygularını, hislerini ortaya çıkarma şeklinin cinsellik olduğu bariz bir şekilde görülebilmektedir. Ayrıca seride Shinji dışında aralarında cinsel şeyler yaşanan (Shinji ile yaşandı denir mi bilemiyorum doğrusu) tek kişi Kaji’dir. Misato için seks, ilişkilerin gücünü belirlemede temel işlevlerden biri olarak işlev görür.

Bunu daha ayrıntılı olarak tanımlamak için, bir konunun ele alınmasına izin verin: Misato, seri boyunca, birkaç karaktere olan inancını yitirir, ancak en önemli örnek, Ritsuko ile olan ilişkisidir. Seride ikisinin arası bozulduğu zaman bu durum Shinji ve Kaji ile arasının bozulduğu zamanlar kadar üzmez Misato’yu. Bu konuda Asuka ile arasının bozulmasını da örnek gösterebiliriz. Kaji ve Shinji için üzüldüğü kadar Asuka için üzülmemiştir. Bu bakımdan seks, Misato'nun "ilişki barometresi" olarak görülmelidir; burada eğer birine seks teklif etmişse, tamamen romantik aşk değilse de biriyle bir tür derin duygusal bağ kurması gerekir.

Misato'nun flört etmeyi ve daha sonra cinsel eylemi ilişkiyi geliştirmek ve asıl amaç için nasıl kullandığına bakıldığında, Büyük İroni Bombası Sahnesi, artık çok daha Freudcu bir anlamda incelenebilir. İkinci bölümde gördüğümüz bazı cümleler üzerine konuşursak, Misato'nun “Ona herhangi bir hamle yapacak değilim.” cümlesi, artık aktif olarak yapmak istediği bir şey olarak yorumlanabilir ya da en başından beri Shinji’yi bunu yapmaya yönlendirmeye çalışıyordu. Bütün bunlardaki başarısızlığı, bunu yapmak için hiçbir zaman gerçekten bir zemin kuramamış gibi görünüyor. Bu noktada Shinji, muhtemelen Misato'yu hâlâ bir "anne figürü" olarak görüyor ve açıkçası, seksin dayatılmasına olumsuz tepki vermesi de bu yüzden normaldir.

Edepsiz şeyler yapmak isteyen kişinin Misato olduğunun kanıtı mı?
It's a Phallus! 1.jpg It's A Phallus! 2.jpg It's A Phallus! 3.jpg

23. Bölümden Kesitler

  • Sandalyeye dikkatlice bakın. İyi yerleştirilmiş bir Freudyan sembolizmi göreceksiniz.
  • Misato elini Shinji'ye uzattı. Şu anda Shinji'yi rahatlatmak için vücudunu teklif etmeyi planlamış olabilir. Bununla birlikte, bu, kendi yalnızlığını yatıştırmak için yalnızca ikame edici bir davranıştı. - Film Kitabı Cilt 9

Bununla ilgili daha fazlası daha sonra gelecek.

Sonrası - 24. Bölüm

Bununla ilgili daha fazlası daha sonra gelecek.

25 ve 26. Bölümler

Televizyon animesinin sonu, Shinji, Asuka ve Rei için yaptığı gibi, ilk başta Misato adına da şok edici bir karakter suçlaması yapar. İlk olarak, bir üniversite öğrencisi olarak Kaji ile seks yaptığı için bir tür "kirli kız" olduğunu itiraf eder. Geriye dönüp baktığında şunu iddia eder:

Misato: Ama babamdan nefret ediyorum. Bu yüzden, iyi bir kız olmaktan da nefret ediyorum. Hepsinden nefret ediyorum. Ve çok yoruldum. İyi bir kız olmaya çalışmaktan çok yoruldum. Bu kadar masum olmaya çalıştığım için. Sadece bıktım. Artık kirlenmek istiyorum. Kirli olmak istiyorum. Kendimi pisliğe bulanmış halde görmek istiyorum.

Açıkçası, Elektra kompleksi, erkeklerle ilişkilerinde önemli bir rol oynuyor ancak soru ortaya çıkıyor, neden seks? Ve daha da iyi bir soru, neden Kaji ve Shinji'yi seçti? Bunun sebebi, babası yüzünden olabilir. Shinji gibi duygusal olarak kırılgan ve mesafeli ve Kaji gibi kendisini sürekli işine verip kendisini tüketen birisi olması olabilir.


Misato: Acı gerçek. Bu benim, değil mi? Tabii, bana bak. Sadece benden beklenen bir şey.

Shinji: Kes şunu, Misato!

Misato: Bazen kendime dair olan tüm umutlarımı kaybediyorum. Kendimden nefret ediyorum!

Ibuki: İğrenç. Sen gerçekten çok iğrençsin.

Ritsuko: Acınasısın.

Yüksek ihtimalle 25. bölümde, diğer karakterlerin Misato ile alakalı görüşlerinin alındığı yerden bir diyalog.

Bununla ilgili daha fazlası daha sonra gelecek.


(Buradan sonrası yazının kendi sitesinde yoktur. Benim konu ile alakalı araştırmalarıma dayanmaktadır. Sadece bir fikir vermek adına bunları burada bırakıyorum.)

Bu yazı da maalesef birçok yönden eksikler içeren bir yazı lâkin konunun büyük kısmının anlaşılmış olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca, bir de Misato’nun The End of Evangelion’da Shinji’yi öpmesi konusu ile alakalı yorum yapan, Traeyze adlı bir kullanıcının yorumunu paylaşmak istiyorum.

“Seri boyunca Misato’nun kendisini ifade etmekte pek iyi olmadığını görüyoruz. Ne zaman kendisini açıklamak zorunda kalsa; günlük hayattaki kişiliği, iş kişiliği veya Shinji ve Asuka’ya karşı annelik rolünde olsun, kendini asla iyi şekilde ifade edemez ve her zaman mesafeli durmak zorunda kalır, aralarında bir paravan varmışçasına. Kendisini cinsel olarak ifade ederken “en dürüst” halinde olduğu izlenimini alıyoruz. Kaji ile birlikte olduğu birçok sahnedeki konuşmaları da bunu kanıtlar niteliktedir.

Dolayısıyla konu Shinji'ye destek vermeye geldiğinde bunu bildiği en dürüst yolla ifade etti, onu cinsel olarak kabul ederek. Bu bir ders ya da emir değildi, bu onun dürüstlüğüydü.

Tuhaf mı? Evet, öyle. Misato'nun da diğer tüm karakterler gibi birçok sorunu var. Sadece fiziksel olarak yakınken açık olabilmesi büyük bir problem, merhamet ediyor gibi görünüyor ve onu öpmesi kesinlikle uygunsuz ama gerçekten tek bildiği yol buydu. Sahte bir kişiliği, kendi özü olmayan şeyi yansıtmaya devam etmek istemiyordu ve öleceğini biliyordu. Ayrıca, tüm yetişkin karakterlerin seksi kullanma biçiminin berbat olduğunu; Gendo'nun manipüle etmek için, Kaji'nin kaçış olarak ve Akagilerin de kendilerini kandırmak için olduğunu unutmayın.”

End of Evangelion

Bununla ilgili daha fazlası daha sonra gelecek.

Kanlı Haç: Sonuç Olarak

Bununla ilgili daha fazlası daha sonra gelecek.

Kaynaklar

Forumdaki şu sayfalardan: