tr:Alacakaranlıkta Aydınlatılmış Vagon

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Alacakaranlıkta Aydınlatılmış Vagon, Shinji'nin rüya manzaraları sırasında tekrar tekrar görülen bir yerdir. Tren her zaman içeriden gösterilir; batan güneşin turuncu parıltısıyla aydınlanan ahşap zeminli bir tren vagonu, Shinji ve "konuştuğu" kişi dışında neredeyse boştur. Güneş, vagonun pencerelerinin dışında görülebilir ve genellikle Shinji'nin karşısında oturan kişinin siluetini oluşturur.

16. Bölüm
Vagonun içindeki Leliel'in ilk görünümü.
Shinji'nin karşısında, güneş tarafından siluetlenmiş bir erkek çocuk oturuyor.
Sorgulama ilerledikçe...
...Shinji sonunda çocuğa bağırarak geri çekilmeye başlar.

Leliel'in İçinde

Vagon ilk olarak 16. bölümde Shinji ve Eva-01'in Havari Leliel tarafından tuzağa düşürüldüğü sırada görülür. Shinji, kendi zihninde Shinji'nin bir parçası olduğunu ilan eden bir ses duyar. Shinji daha sonra, vagonun diğer ucunda oturan daha genç bir versiyonuyla karşı karşıya kalır. Rüya sahnesi ilerledikçe Shinji bu varlık tarafından sorgulanır, ancak sorgulama yoğunlaştıkça vagona geri döner, Shinji soruları zorla reddeder, kulaklarını kapatır ve çocuğa bağırır.

Toji'nin Halüsinasyonu

19. Bölüm
Toji kendini bir tren vagonunda ayakta bulur.
İlerideki bir vagonda oturan Rei ve Shinji'yi görür.
Rei, Shinji'yi Gendo ile olan ilişkisi hakkında sorgular...
...ama Shinji yine onun sorularından geri çekilir.

Vagon, 19. bölümde yeniden ortaya çıkarken, Shinji ve Toji hastanede bilinçsizdir. En ilginç olanı, vagon Toji'nin bakış açısından, bariz bir halüsinasyon içinde görülüyor. Toji, kendisini bitişik bir vagonda dururken bulur ve Rei ve Shinji'nin önündeki vagonda karşılıklı oturduğunu gözlemler. Rei, Shinji'ye Gendo ve Nerv Karargahını tehdit eden eylemleri hakkında soru sorarken, Shinji soruları yoğunlaştıkça öfkeyle onu reddeder. Toji müdahale etmez ve Shinji hastaneden ayrıldıktan sonra uyanır.

Üçüncü Patlama Öncesi Tamamlanma'da

Vagon, The End of Evangelion sırasında belirgin bir şekilde görünür. Üçüncü Patlama Öncesi Tamamlanma'daki rüya manzarası sırasında Shinji, trende Rei ve ayrıca Asuka ile yüzleşir ve Asuka ile seks ve ilişki sorunlarıyla yüzleşir. Yüzleşme ilerledikçe, Shinji öfkelenir ve Misato, Asuka ve Rei'nin ortaya çıkan çıplak görüntülerine sözlü olarak saldırır, onunla ilişkilerindeki belirsizliğe kızar ve onu terk etmemeleri için onlara yalvarır.

Bunun sonunda, görüntüler kaybolurken Shinji dönerek normal giyinmiş Misato, Asuka ve Rei'nin onu vagonun diğer ucundan izlediğini görür.

26'. Bölüm
The End of Evangelion'da görülen vagon.
Asuka, Shinji ile yüzleşirken, Rei hâlâ karşıda oturuyor.
Shinji, ortaya çıkan kadınların görüntülerine azarlar ve yalvarır.
Shinji yavaşça döner ve Misato, Asuka ve Rei'nin vagonun diğer ucunda durduğunu görür.


Rebuild of Evangelion'da

Alacakaranlıkta aydınlatılmış tren, Evangelion 1.0 ve Evangelion 2.0'da geri dönüyor.

Evangelion 1.0'da, çılgına dönen Eva-01, Sachiel'i yendikten sonra, Shinji boş tren vagonunun bir görüntüsünü görür ve Gendo ve Yui'nin gelecekteki çocukları için isim seçerkenki anısını duyar. Daha sonra isimleri düşünerek Rei'nin sesini duyar ve sonunda Rei kendi sözünü söylediğinde Shinji hastanede uyanır.

Daha sonra, Ramiel tarafından ilk yenilgisinin ardından Shinji tekrar hastaneye kaldırılır. Bilinçsizken tren vagonuna döner ve burada Eva'yı kullanmaktan ne kadar nefret ettiğini düşünür. NGE'de Leliel'de görülene benzer daha genç bir versiyonuyla karşı karşıyadır, ancak bu versiyonda küçük Shinji bir çanta ile gösterilmiştir. Rei, vagonun bir ucunda belirir ve sonunda genç hali Shinji'nin karşısındaki yerini alır. Shinji nihayet uyandığında, Rei hastane yatağının yanında bir kitap okuyordur.

Evangelion 2.0'da vagon, Shinji'nin Gendo ve Karargahı tehdit ettikten sonra bilincini kaybetmesinden sonra tekrar belirir. Vagonda Shinji, SDAT'ını dinlerken, karşısında oturan Rei ona SDAT hakkında sorular sorar. Shinji, genç hali yorum yapmak için vagonda kısaca göründüğü için SDAT'ı neden tuttuğunu açıklıyor. Asında Gendo'nun SDAT'ı olduğunu ve genç halinin ortaya çıktığını ve bunun Rei'nin sakladığı Gendo gözlüklerine benzediğini söyler. Shinji, yaşadığı dünyanın durumundan yakınır ve sonunda babasının, vagonun rafına (eşya koyma yerine) yerleştirilmiş olarak görülen SDAT'ını çıkarır. Rei, Shinji'nin Gendo'yu gerçekten anlamaya çalışıp çalışmadığını sorar, ancak Shinji sorularını öfkeyle reddeder. Genç hali onun yerinde beliriyor, tekrar Shinji'ye baskı yapıyor, bağırarak kulaklarını kapatıyor ve sonra uyanıyor.

Bu son olay sırasında, vagonun dışındaki dünyanın tek görüntüsü görülür; paralel uzanan tren hatları manzarası. Metinsel işaretler de dahil olmak üzere, vagonun birkaç yeni iç görüntüsü gösterilmektedir.

Rebuildlerde Vagon
Çocuk, Shinji'nin çantasıyla görüldü.
Trenin içinde Rei belirir.
Shinji'nin SDAT'ı trende kalır.
Trenin dışında görülen rayların manzarası.