tr:24. Bölüm

From EvaWiki
Revision as of 07:19, 27 November 2021 by Mbselvitopu (talk | contribs) (→‎Televizyon Yayını Versiyonu Farkları)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
24. Bölüm
1. Başlık: 最後のシ者
Saigo no Shisha
Son Elçi - The Final Messenger
2. Başlık: Başlangıç ve Son veya "Cennetin Kapısını Çalmak" - The Beginning and the End, or "Knockin' on Heaven's Door"
24 C308 deliberation.jpg
Senarist: Hideaki Anno, Akio Satsukawa
Yönetmen: Masayuki
İlk Gösterim: 3-13-1996
Video Yayınlanma Tarihi 3-5-1997 (Japonca-Video/LD), 6-26-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Tabris, Eva-02 (Tabris'in kontrolü altında), Lilith (Çarmıha gerilmiş)
Eva Fırlatmaları Eva-01
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"24. Bölüm" "25. Bölüm/25'. Bölüm"

Genel Bakış

Asuka'yı bulamayan ve Misato veya Rei ile yüzleşmekten çok korkan Shinji, onlardan kaçar ve Eva-02'nin yedek pilotu Kaworu Nagisa ile tanışıp bir dostluk kurmaya çalışır. Kaworu'nun açık sözlülüğü ve samimiyeti, zor durumlardan geçen Shinji için ihtiyaç duyulan rahatlığı sağlar. Bununla birlikte, Kaworu'nun inanılmaz senkronizasyon yetenekleriyle ilgili şüpheler boldur ve kendisinin On Yedinci Havari olduğunu ortaya çıkardığında, Shinji yeni bulduğu arkadaşıyla savaşmalı ya da dünyanın yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalmalıdır.

Özet

Bölüm, bir Eva pilotu olarak seçildiğini annesine bildirmek için koşan genç Asuka'ya bir geri dönüşle başlar, ancak Kyoko'nun intiharının ardından içeri girer. Anlatı daha sonra Asuka'nın, Kaji'nin ölümünü Shinji'den öğrenmesinin daha yakın tarihli bir geri dönüşüne atlar. Shinji'yi yalan söylemekle suçlasa da, haberler hâlâ onun üzerinde gözle görülür bir şekilde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Sonunda, ıssız ve bitkin Asuka'nın bir evin yıkıntıları arasında bir küvette çıplak yattığı günümüze geliyoruz. Zayıf bir şekilde, artık bir Eva'ya pilotluk yapamayacağı için değersiz olduğunu ilan eder ve bu nedenle artık yaşamaya devam etmek için hiçbir nedeni olmadığını düşünür. Tam o sırada bir Nerv İstihbarat Ajanları yanına gelir.

Hyuga, Asuka'nın iyileşme haberini, ajanların Asuka'yı bulmasının alışılmadık derecede uzun sürdüğünü ve Beşinci Çocuğun gelişiyle aynı zamana denk gelmesi nedeniyle zamanlamanın şüpheli olduğunu belirterek Misato'ya aktarır. Dairedeki odasına geri dönen Shinji, yatağında yalnızlık içinde yatıyor ve Rei Ayanami hakkında son zamanlarda ortaya çıkan rahatsız edici açıklamaları anlamaya çalışıyor. O, annesi ve Eva-01'in içindeki tuhaf varlık arasında kesin bir bağlantı olduğunu anlar ve babasının onlarla ne yapmayı planladığını merak eder.

Nerv Karargahına geri dönen Ritsuko, önceki bölümdeki eylemleri nedeniyle bir güvenlik hücresinde tutuluyor. Kukla Sistemi neden yok ettiği konusunda onu sorgulamaya çalışan Gendo ile yüzleşir. Ritsuko, niyetinin Rei'yi yok etmek olduğunu ve artık onun için hiçbir şey hissetmediğini acı bir şekilde söyler. Gendo daha sonra ona hayal kırıklığına uğradığını söyler, ancak Ritsuko, onu hücresinde yalnız bırakmadan önce, Gendo'nun kendisinden hiçbir zaman, hiçbir şey beklemediğini söyler.

Daha sonra umutsuz görünen Shinji gün batımında krater gölünün kenarında durur, eve gitmekten ya da Misato ya da Rei ile yüzleşmekten çok korkar ve Asuka'ya ne olduğundan emin değildir. Diğer arkadaşları Tokyo-3'ten tahliye edildi ve Shinji, kimseye ulaşmak istemediği için ne yapacağından emin değil. Dikkatini, yakındaki bir heykele tünemiş ve Ode to Joyu mırıldanan kendi yaşında garip bir çocuk çekiyor. Çocuk kendini Shinji'ye Beşinci Çocuk Kaworu Nagisa olarak tanıtır ve Shinji'nin kim olduğunu zaten bildiğini ortaya koyar ve ona sadece adıyla hitap etmesini ister. Tamamen yalnız olduğu için Shinji, ilk konuşmalarında Kaworu'ya çekilir.

Misato, Kaworu'dan şüphelenir ve Hyuga ile gizlice buluşur. Gizli kişisel dosyasında bulabileceği tek şey, uğursuz bir tesadüfle İkinci Patlama ile aynı tarih olan bir doğum günüydü.

Ertesi gün, Kaworu, Rei ve Shinji ile birlikte bir senkronizasyon testine katılır ve harika senkronizasyon puanları herkesi şaşkına çevirir. Bir süre sonra Rei ile temasa geçer ve ona gerçek doğası hakkında bazı imalarda bulunur.[1] Bu arada Rei, Kaworu'ya karakteristik olmayan bir şekilde ondan şüphelenerek yanıt verir. Kaworu, Shinji ile NERV'ün hamamına gider; burada, insanın diğer insanlar tarafından incitilme korkusu arasında sıkışıp kaldığını, ancak aynı zamanda yalnız kalmaktan da korktuğunu belirterek, insan halinin paradoksu üzerinde derin düşüncelere dalıyor ve Shinji'ye olan empatisini ifade ediyor. Kaworu ile Shinji geceyi Shinji'nin odasında[2] geçirir, onunla geçmişi ve babası hakkındaki hisleri hakkında konuşur.[3]

 • Kaworu, tıpkı Misato'nun bir önceki bölümde elini kendi elinin üzerine koyduğu gibi Shinji'nin üzerine elini koyuyor. Misato'nun cinsel niyetleri açıkça ortadayken ve Shinji'nin anında iğrenmesine neden olsa da, Kaworu'nun dokunuşuna tepki vermiyor ve aslında aklında ne olduğu konusunda kafası karışıyor. Etkilerine rağmen, Kaworu'nun hareketi, cinsel bir ilerlemeden ziyade Shinji'yi rahatlatmaya çalışmanın bir işareti olabilirdi. Bir röportajda Masayuki, hikaye tahtalarında Kaworu'nun tutmak yerine Shinji'nin eline dokunduğunu, ancak Gainax'ın bölümü teslim etmek için acelesi olduğu için animasyonu yaparken bunu fark etmediğini söyledi.[4][5]

Bu arada Seele, Gendo'nun güvenlerine ihanetini ve söz verilen gün gelmeden önce Nerv'ün kontrolünü ondan almaları gerektiğini tartışmak için bir araya gelir. Keel Lorenz, Gendo'nun ihanetinin bedelini ödeyeceğini söyleyerek toplantıyı sonlandırıyor. Eva kafesinde Gendo, hedeflerini Eva-01 ile tartışır ve ona doğrudan Yui olarak hitap eder. Longinus'un Mızrağı uzaktayken, planlarının önündeki tüm engellerin ortadan kalktığını ve şimdi yapılması gereken tek şeyin doğru zamanı beklemek olduğunu belirtiyor. Gendo'nun Adam'ın embriyosunu eline aşıladığı ortaya çıkıyor.

Dairesinde Rei, Kaworu'nun sözlerini düşünür; onların "aynı" oldukları konusunda bir şekilde haklı olduğunu hissediyor ama nedenini açıklayamıyor. Bu arada Misato, Tokyo-3'ün orada kalmak için çok tehlikeli hale geldiğini ve bu yüzden onu Hikari ve ailesiyle birlikte yaşaması için göndereceğini belirterek Pen Pen'e ağlamaklı bir veda ediyor.

Ertesi gün sabah erkenden Kaworu, krater gölünün ortasındaki bir melek heykelinin üzerinde duruyor.[6] On beş monolit ortaya çıkmadan ve Gendo'nun gündeminden bahsetmeden önce, ilk başta Kaworu kendi kendine konuşuyor, insanların nasıl Tanrı olmadıkları hakkında konuşuyor.[7] Daha önceki bir sohbete açıkça atıfta bulunarak, ona dileklerini emanet ettiklerini hatırlatırlar ve ona Adam'ın ruhunun kabı olduğunu ve Adam'ın bedeninin Gendo ile birlikte olduğunu söylerler. Misato, Kaworu'yu uzaktan izliyor ama sadece kendi kendine konuştuğunu görüyor. Kafası karışmış ve görünüşe göre Kaworu onu bu kadar uzak bir mesafeden fark ettiğinde daha da şaşırıyor.

Bu arada, Hyuga, Misato'nun emriyle Kaworu'nun senkronizasyon verilerini çalar ve senkronizasyon hızını istediği gibi herhangi bir seviyeye ayarlama yeteneği gizemi derinleştirir. Misato, cevapları başka yerde araması gerektiğine karar verir ve hücresinde Ritsuko'yu ziyaret eder. Ritsuko, Kaworu'nun Son Havari olabileceğini açıklar.

Ritsuko'nun şüphelerinin doğru olduğu çok geçmeden kanıtlanır.[8] Kaworu, Eva-02'yi dışarıdan etkinleştirir ve o ve kontrollü Eva'sı Terminal Dogma'ya doğru yola çıkar. İlk karışıklık yatışırken, Gendo ve Fuyutsuki, Seele'nin kendilerinin doğrudan Geofront'a bir havari gönderdiğini fark ederler ve böyle cesur bir hamle yapacaklarına şaşırırlar. Shinji'ye Eva-01'de fırlatma yapması emredildi. Kaworu'nun bir havari olduğu fikrini kabul edilemez bulur ve Kaworu'nun tıpkı babası gibi ona ihanet ettiğini söyler.

Yeni tanışan arkadaşlar yolda düşman olarak birbirleriyle karşılaşırlar ve Shinji, Kaworu'nun durması için bağırırken Eva-02 ile savaşır. Kaworu, Eva-01'i engellemek için Eva-02'yi kullanmaya yılmadan devam ediyor. Shinji, Eva'nın bıçağını ve karşı saldırılarını çekerkendolaylı yoldan onunla savaştığı için Asuka'dan özür diler. Aşağı doğru devam ederken, Kaworu insan doğası üzerine felsefi düşüncelerini Shinji ile paylaşır ve yol boyunca ona AT Alanı hakkındaki gerçeği söyler. Bu arada, Misato ve Hyuga, kendi ölümlerini Üçüncü Patlama'ya tercih edilebilir bir alternatif olarak düşünerek tesisi kendi kendilerini yok etmeye hazırlanıyorlar. Ancak Terminal Dogma'ya yaklaşırken Kaworu, Nerv'ün görüşünü engellemek için benzeri görülmemiş bir güce sahip bir AT Alanı bariyeri kurar ve hatta kendi kendini yok etme mekanizmasını devre dışı bırakır. Shinji'nin tüm çabalarına rağmen, Kaworu LCL Tesisine girer.

Ancak, Rei tarafından oluşturulan ikinci bir AT Alanı, onlar kaybolmadan önce ortaya çıkar. Kaworu'yu çarmıha gerilmiş deve yaklaşırken izliyor. Başlangıçta Kaworu, devden Adam olarak bahsettikten sonra, Kaworu hatasını anlar ve onu Lilith olarak tanımlar.[9] Eva-01 mağlup Eva-02'yi kapıdan atıp onu yakalamadan önce kısa bir idrak anı yaşar. Kaworu, Shinji'ye onu durdurduğu için teşekkür eder. Kaderinin tüm insanlığı yok etmek olduğunu açıklıyor, ancak Shinji'nin ölmesini istemediği için insanlığın var olmaya devam etmesini istiyor. Ama yaşadığı sürece insanlık için tehlike oluşturduğunu biliyor, bu yüzden onların geleceğini garanti altına almak için hayatına son verilmesi gerekiyor. Başını kaldırıp Rei'ye bakıyor ve ikinci cümlesini söylerken gülümsüyor. Daha sonra Shinji'den onu öldürmesini ister ve onu tanımanın bir ayrıcalık olduğunu söyler. İsteksizce, uzun bir tereddütten sonra Shinji onu öldürür.

Sonrasında Eva-01, Kaworu'nun kanından temizlenir. Gendo temizliğe bakıyor, Rei Ritsuko'nun yerine duruyor. Shinji, Kaworu ile tanıştığı kumsalda oturur, kendisine bu kadar iyi yaklaşan ilk kişiyi öldürdüğü için duygusal olarak harap olmuştur. Misato, onu doğru şeyi yaptığına ikna etmeye çalışır, ancak yaptığı hareketten ötürü vicdan azabı çekmeye devam eder.

Televizyon Yayını Versiyonu Farkları

Ana Kaynak: Kılavuzlar: 24. Bölüm TV vs. YK

 • Kaji'nin ölüm haberini duyduktan sonra Shinji'ye tokat atan Asuka'nın şok olmuş ifadesi (The End of Evangelion'dan dökülen kahve demliği ile birlikte) yoktur.
 • Adam'ın embriyosunun kısa görünümü yoktur.
 • Kaworu'nun Rei'nin "onunla aynı" olduğunu söylediği sahnenin genişletilmiş versiyonu yoktur.
 • Göl sahnesindeki 15 Seele Monoliti ve Kaworu'yu gözetleyen Misato yoktur.
 • Rei'nin Terminal Dogma'da Kaworu'ya bakan yüzü, TV versiyonunda farklı şekilde çizilir, ancak farklı çizilen yüzler tüm YK bölümlerinin sahip olduğu bir şeydir. Lilith'in bacakları, 22. bölümün YK versiyonunda bacaklarını tekrardan oluşturmuş olması nedeniyle eklenmiştir.

Notlar

 • 24. bölümün sonundan sonraki Sonraki Bölüm Önizlemesi, EoE'nin ilk bölümü olan 25'. bölümün (Asuka'nın S.Ü Eva Serisiyle savaşmasının yanı sıra Misato'nun Shinji'ye veda etmesinin animasyonlarından oluşan) video yayınlanmış versiyonunun bir önizlemesidir. 26'. bölümün Sonraki Bölüm Önizleme'nin video versiyonu, Air'in video versiyonundan sonra gösterilir (Bu, Gainax Stüdyosu'nun canlı aksiyon görüntülerinden oluşur). The End of Evangelion'un video versiyonu, serinin 25 ve 26. bölümleri ile birlikte Genesis: 13 olarak LD ve VHS'de yayınlandı.
 • Asuka'nın bu bölümün başında bileklerini keserek intihar etmeye çalıştığına dair oldukça popüler bir teori var, ancak bunun yerine kendini aç bıraktığını ve sadece ölmeyi beklediğini kanıtlamaya yetecek miktarda yeterli kanıt var; yaşama isteğini kaybetmiş ama ölmek de istemiyordu. Bakınız: Teori ve Analiz: Asuka ve Küvet.
 • Bölüm başlığı, Bob Dylan'ın 1973'te çıkardığı Knocking on Heaven's Door şarkısına doğrudan bir göndermedir; ölmekte olan bir kanun adamı, yakında vefat edeceğinin farkında olarak, karısına "anne" diye hitap eder ve artık işe yaramaz rozetini ve silahlarını çıkarmasını ister. "Başlangıç ve Son", hem doğum hem de ölüm sürecine atıfta bulunabileceği gibi, son havari olan ancak ilk havari ve onların atası olan Adam'ın ruhuna sahip olan Kaworu'ya da atıfta bulunabilir.

Ayrıca Bakınız

Alıntılar

 • Shinji, Kaworu ile karşılaşmadna önce: Toji ve Kensuke dahil herkes evlerini kaybetti ve gitti. Dostlarım... Artık arkadaşım diyebileceğim kimsem yok. Kimse yok. Ayanami'yi görmeye gidemem. Buna cesaretim yok. Onunla nasıl yüzleşeceğimi bilmiyorum. Asuka, Misato-san, Anne... Ne yapmalıyım... Ne yapmalıyım?
 • Kaworu ve Rei: Kaworu: "Sen İlk Çocuksun, değil mi? Rei Ayanami... Sen benim gibisin. Yani, bu gezegende yaşarken ikimiz de Lilin ile aynı formda olduk." Rei: "Kimsin sen?"
 • Kaworu ve Shinji hamamda konuşurken: Kaworu: "Anlıyorum. İnsanlar sürekli olarak kalplerinde acı hissederler. Kalp acıya çok duyarlı olduğu için, insanlar yaşamanın acı çekmek olduğunu da hisseder. Cam gibi çok hassassın, özellikle kalbin." Shinji: "Ben mi?" Kaworu: "Evet, sempatiye layıksın." Shinji: "Sempati?" Kaworu: "Yani senden hoşlanıyorum."
 • Rei: "Neden buradayım? Neden tekrar yaşıyorum? Ne için? Ve kimin için? Beşinci Çocuk... O çocuk... Sanki benimle aynıymış gibi hissediyorum. Neden?"
 • Shinji: "Bana ihanet ettin! Duygularıma ihanet ettin! Bana ihanet ettin, tıpkı babamın yaptığı gibi!"

Dış Bağlantılar

Yönetmenin Kesiti sahneleri için Bochan_bird'ün çevirisi

Referanslar

 1. Kaworu'nun Rei'ye "onunla aynı olma" konusundaki cümlesi, Rei'nin Lilith'in ruhunun kabı olduğu anlamına gelir, tıpkı Kaworu'nun Adam'ın kabı olduğu gibi. Bu, Rei'nin Merkezi Dogma'da bir AT Alanı yaratmasıyla kanıtlanmıştır.
 2. Kaworu ve Shinji, önceki bölümde Asuka ve Hikari'nin yaptığı gibi uzanır ama Hikari, Asuka'nın durumundan rahatsız görünürken ve Asuka hıçkıra hıçkıra ağlayarak onunla yüzleşmek istemezken, Shinji, kendi adına fazla bir şey söylemese de onu dikkatle dinleyen Kaworu'ya kendini açar. Ancak Shinji hâlâ yerde kalmayı tercih ediyor.
 3. Bazı erken yanlış anlaşılmalarda bazı hayranlar bunu "koi", "aşk" olarak yanlış duydular, ancak bu bölümün senaryoları bunun "koui" olduğunu açıkça ortaya koyuyor. ADV VHS, ADV DVD ve Netflix/Khara altyazıları bunu sırasıyla "sempati", "saygı" ve "lütuf" olarak işler. ADV "Suki"ye gelince, orijinal ADV VHS altyazı çevirisi kelimeyi "hoşlanmak" olarak verirken, Platinum ve İngilizce dublajda "aşk" kullanılır. Khara tarafından çevrilen Netflix sürümü, yine "beğenmek" kelimesini kullanmayı tercih etti. Khara'nın kendi resmi tercümanı, bu değişikliği ve orijinal metinden koruduğu belirsizliği açıkça savundu.
 4. H: Neden el ele tutuşuyorlar? M: Çünkü senaryo öyle söylüyordu. H: (senaryonun ilgili sayfasına döner) “eline dokundu” diyor. Dokundu ama sen "tuttuğunu" çizdin (gülüyor). M: Çünkü ilk çizerlerin çizdiği şey buydu ve ben gerçekten çok düşünmedim ve onu düzelttim. (gülüyor) Temelde zamanımız yoktu. NGE Hikaye Tahtaları Koleksiyonu, Cilt 3-4
 5. Hideaki Anno, Shinji'nin "cinsel duygularını" da reddetti:
  "—Yüzün kızarmasından bahsetmişken, Shinji birinin ondan hoşlandığını söylediğinde mutlu olduğu için mi yüzü kızardı?"
  Anno: "Evet, Shinji-kun orada cinsel arzu yaşamadı."
  - Haziran Röportajı
 6. Kaworu kanatlı heykelin başının olması gereken yerde oturuyor. Televizyon versiyonunda, heykelin insansı olup olmadığı net değil, ancak Death ve Yönetmenin Kesiti versiyonunda, heykel çok açık bir şekilde kanatlı bir melektir; kafası eksiktir. Kaworu ya heykelin başında oturur ya da boynunda durur.
  • Bir Melek heykelinin üzerinde olması, onun son Melek olduğunun doğrudan bir göstergesidir ve kayıp kafa kendi ölümünün habercisidir. Monolitlerle konuşurken boynunun üstünde duran Kaworu, başka bir ince göndermedir. Heykel, The End of Evangelion'dan bir Seri Üretim Eva'ya çok benziyor ve bunların boyunlarına onları kontrol etmek için Kaworu kukla kapsülleri yerleştirilmiş.
 7. Kaworu'nun gölün üzerindeki monolitlerle konuşmasının ayrıntıları için Teori ve Analiz: Kaworu'nun Gündemi'ne bakın (yalnızca Yönetmenin Kesiti versiyonunda); Terminal Dogma'ya giderken monoloğu ve oradayken farkına varması.
 8. Kaworu/Tabris, insanları anlamaya ve onlarla iletişim kurmaya çalışan bir havari üçlüsünün sonuncusudur. Halo ve kanatları olan güzel bir insan olarak bir meleğin klasik tasvirinin bir parçasını oluşturur. Bir çift parıldayan kanadı temsil eden Arael ve bir haleyi temsil eden Armisael, onunla birlikte bir Melek formunu tamamlar.
 9. Orijinal senaryonun bir çevirisine göre (seride kullanılan son versiyonun aksine), Kaworu başlangıçta Eva-02'den "Lilin'in hizmetkarı" yerine "Gece Şeytanının (Lilith) kölesi" olarak bahsetti.1Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0