tr:12. Bölüm

From EvaWiki
Revision as of 13:57, 20 July 2021 by Mbselvitopu (talk | contribs) (→‎Referanslar)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
12. Bölüm
1. Başlık: 奇跡の価値は
Kiseki no Kachi wa
Bir Mucizenin Değeri... - The Value of a Miracle is...
2. Başlık: Dedi ki, "Kişisel Nefretin Yüzünden Başkalarına Zarar Verme." - She Said, "Don't Make Others Suffer for Your Personal Hatred."
Misatos Intuition.jpg
Senarist: Hideaki Anno, Akio Satsukawa
Yönetmen: Hiroyuki Ishido
İlk Gösterim: 12-20-1995
Video Yayınlanma Tarihi 7-5-1996 (Japonca-Video/LD), 2-13-2001 (ABD-DVD)
Havari Görünümleri: Sahaquiel
Eva Fırlatmaları Eva-00, Eva-01, Eva-02
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"11. Bölüm" "13. Bölüm"

Genel Bakış

Misato Binbaşılığa terfi etti,[1] ancak kutlama uzun sürmedi. Gendo ve Fuyutsuki uzaktayken Dünya yörüngesinde canavar gibi bir havari belirir ve onu ve çocukları Tokyo-3'ün tam üstüne düşme tehlikesiyle karşı karşıya bırakan devasa bir kamikaze ile baş etmek zorunda bırakırlar.

Özet

Bölüm bir geri dönüşle başlar: İkinci Patlama Antarktika'da meydana gelirken, Misato'nun babası Dr. Katsuragi, onu bir kaçış kapsülüne götürerek[2] hayatını kurtarır. Işık Devi formundaki Adam kısaca görülüyor ve kapsül[3] güvenli bir yere süzülürken Antarktika üzerindeki bulut girdabında dev kanatlar beliriyor.[4]

Günümüze dönersek Tokyo-3'te, Toji ve Kensuke yağmurdan korunmak için Misato'nun dairesine girerler. Kensuke, Misato'nun binbaşılığa terfi ettiğini fark eder (bu durum Shinji ve Asuka'nın gözünden tamamen kaçmıştır) ve Kensuke ve Toji onu tebrik eder. Misato onlara teşekkür eder ve Shinji ile Asuka'ya o gün harmonik testi yapacaklarını hatırlatır.

Ritsuko, testten sonra Shinji'nin senkronizasyon hızının hızla arttığını ve yakında Asuka'ya yetişeceğini açıklar. Buna öfkeyle tepki veren Asuka, Shinji'yi etkilemiyor gibi görünüyor.

Eve geldiklerinde, Kensuke'nin Misato'nun terfisini kutlamak için bir parti düzenlediğini öğrenirler. Toji, Sınıf Temsilcisi Hikari'nin[5] neden orada olduğunu merak eder ve Asuka onu davet ettiğini söyler. Asuka daha sonra Kaji'nin neden geç kaldığını merak etmeye başlar. Rei davetlerini geri çevirdi. Bu arada Shinji, Misato'ya bu kadar çok insanın yanında rahatsız olduğunu fısıldıyor. Shinji ona Nerv'e neden katıldığını sorduğunda Misato unuttuğunu iddia eder. Kaji nihayet geldiğinde, Ritsuko da yanındadır ve Misato ve Asuka'nın kıskançca tepki vermesine neden olur. Kaji, Komutan Ikari ve Komutan Yardımcısı Fuyutsuki'nin, başka yerlere gidip görevi ona bıraktıklarına göre Misato'ya çok inandıklarını söylüyor.

Antarktika'da[6], Gendo ve Fuyutsuki, kırmızı bir denizde bir uçak gemisinde. Çevredeki alan yaşamı sürdüremez hale gelmiş; Fuyutsuki, bunun gerçek Ölü Deniz olduğunu söylüyor. Ayrıca gemide, güverte sargılarda gizemli uzun nesne mevcuttur. Tam o sırada bir sonraki havarinin saldırıya başladığına dair bir mesaj alırlar.

Onuncu Havari, Sahaquiel, devasa büyüklükte ve görünüşte en tuhaf havarilerden biridir, devasa bir merkezi göze sahip dev bir amip gibi görünür. Stratejisi, amacını kalibre etmek için kendi parçalarını Dünya'ya bırakarak Nerv'e odaklanmak. Her parçanın, çok yüksek kinetik enerjiyle birleştiğinde çarptıkları her yerde yıkıma neden olan kendi AT Alanı vardır. Havari hedefini bulduğunda, ana gövdenin Dünya'ya düşeceğine inanılıyor. Eğer kendisi düşüp patlarsa Tokyo-3'ü Pasifik Okyanusu'nun bir uzantısına dönüştürecektir. Misato, elli kilometre[7] çapındaki tüm sivillerin tahliye edilmesini emreder ve imkansız gibi görünen bir plan yapar. AT Alanlarını tam güçte kullanan üç Eva, düşen havariyi elleriyle yakalayacak ve sonra onu yok edecek. Ritsuko, Misato'yu intikam arayışını görevin önüne koymakla suçluyor.[8]

Misato, pilotlara görev hakkında bilgi verir. Hepsi bir vasiyet yazmayı reddediyor. Misato onlara başarılı olurlarsa daha sonra onları biftek yemeye götüreceğini söylüyor.[9] Rei eti sevmediği için biftekten vazgeçer. Misato'ya Evaları nereye yerleştireceğini nasıl belirlediği sorulduğunda (potansiyel etki bölgesi kilometrelerce ötede), "sezgi" diye yanıtlıyor. Shinji, Asuka'ya Misato'nun piyangoyu hiç kazanmadığını söyler.

Evalarına giderken Shinji, Asuka'ya neden pilotluk yaptığını sorar. Asuka dünyaya bir şey kanıtlamak istediğini söylüyor. Asuka aynı oruyu ona yönelttiğinde Shinji'den cevap alamaz.

Ardından, Shinji ve Misato'nun kısa bir süre önce yapmış olması gereken bir sohbete bir geri dönüş gösteriliyor. Kendisini ve annesini ihmal ettiği için ondan nefret etmesine rağmen, babasının intikamını almak için Nerv'e katıldığını itiraf ediyor.

Zaman sonunda geliyor. Evalar çarpma noktasına kadar yarışır, önce Shinji gelir. Rei ve Asuka ona katılana kadar havariyi tutmak için mücadele eder. Rei, Kademeli Bıçağı[10] ile Sahaquiel'in çekirdeğini açığa çıkarmaya devam eder ve Asuka bıçağını kullanarak artık savunmasız olan çekirdeği bıçaklayarak havarinin kendi kendini yok etmesine neden olur; başka bir görev muazzam ihtimallere karşı başarılı olmuştur. Gendo arar ve Misato, Eva-01'e verilen zarar için özür dilemeye çalıştığında, ona iyi yaptığını söyler. Daha sonra özellikle Shinji ile konuşmak ister ve ona "İyi iş çıkardın" der.[11] Pilotlar Misato'nun cüzdanına merhamet eder ve et lokantası yerine bir ramen yerine giderler. Rei bile onlara katılır, domuz eti olmayan sarımsaklı ramen sipariş eder. Shinji, Misato'ya babasından övgü dolu sözler duymak istediği için pilotluk yaptığını söyler.

Bölümün sonu.

Notlar

 • Parti için Misato'nun dairesinin kapısına yapıştırılan ve Japonca karakterlerle yazılan tabelada üç satırlık yazılı mesajda "Terfiniz İçin Tebrikler/Kutlama Noktası/Bugün İçin Rezerve" yazmaktadır.
 • Misato, çocukların onun için verdiği partide, üzerinde "Binbaşılığa terfi ettiğiniz için tebrikler" yazan bir kuşak takıyor.
 • Misato, 2. bölümdeki favori markası olan Yebisu'nun aksine, en son 10. bölümde görülen "Boa" marka bira içerken görülüyor (muhtemelen serinin ilk yayınladığı sırada gerçek dünyadaki Yebisu bira şirketine ücretsiz tanıtım yapmak istemediklerinden şikayet etme durumlarının bir sonucu olarak).

Analiz

 • Sahaquiel'i tutacak kadar büyük bir krizalinin yörüngede 15 yıl boyunca tespit edilmeden kalması pek olası görünmüyor.[12]
 • Adam'ın omuz direkleri Evangelionlarda bulunanlara benzer ve bu nedenle araştırma ekibi tarafından eklenen yapay kısıtlamalar gibi görünüyor (tıpkı biyolojik olarak Evaların bir parçası olmadıkları gibi). Katsuragi keşif gezisinin Adam'ı kazarken çekilmiş bir fotoğrafı (Renewal of Evangelion test tipi diskte verilen genişletilmiş açıklıkta görülüyor), Adam'ın yüzüstü yatarken, Mızrağı saplamış ve omuz direklerinden yoksun olduğunu gösteriyor.[13]

Alıntılar

 • (Shinji, artan performansının Asuka'yı neden kızdırdığını merak ediyor)
  Shinji: "Neden kızdığını merak ediyorum. Neyi yanlış yaptım?"
  Misato: "Bu seni rahatsız mı ediyor?"
  Shinji: "Evet."
  Misato: "Çünkü tek yaptığın diğer insanların ne düşündüğü hakkında endişelenmek."
 • (Bir senkronizasyon testinden elde edilen bilgiler, Shinji'nin senkronizasyon oranının dikkate değer bir oranda geliştiğini gösteriyor.)
  Maya Ibuki: "Harmonikleri ve senkronizasyon oranları Asuka'nınkine yaklaşıyor."
  Ritsuko: "Sürpriz dediğin bu muydu?"
  Nerv Teknisyeni: "Sanki bir Eva'ya pilotluk yapmak için doğmuş gibi."
 • Misato: "Mucizeler ancak biz onları gerçekleştirdiğimizde değer kazanır."
 • (Ritsuko, planı hakkında Misato ile yüzleşir)
  Ritsuko: "Cidden bunu yapacak mısın?"
  Misato: "Evet, yapacağım."
  Ritsuko: "Bencil kararınla üç Eva'yı da çöpe mi atacaksın? Başarı şansı sadece %0.00001'dir. Bu on binde bir bile değil!"
  Misato: "Sıfır değil; Ben sadece Evalara güveniyorum."
  Ritsuko: "Binbaşı Katsuragi!"
  Misato: "Şu anda sorumlu benim. Elimden ne geliyorsa yapmak istiyorum. Havarileri yok etmek benim görevim."
  Ritsuko: "Senin görevin mi?! Güldürme beni, bu senin iyiliğin için değil mi? Havarilerden aldığın intikamın!
 • (Pilotlar görevlerine hazırlanır)
  Shinji: "Söylesene."
  Asuka: "Ne var?"
  Shinji: "Asuka, neden bir Eva'ya pilotluk yapıyorsun?"
  Asuka: "Tabii ki yeteneğimi dünyaya sergilemek için."
  Shinji: "Var olduğunu kanıtlamak mı istiyorsun?"
  Asuka: "Evet, öyle bir şey." (Rei'ye bakar) "Ona sormayacak mısın?"
  Shinji: "Ayanami'ye daha önce sordum."
  Asuka: "Mmmm... Tanrım, ikiniz ne kadar samimisiniz."
  Shinji: "Öyle bir şey değil."
  Asuka: "Peki ya sen Shinji?"
  Shinji: "Bilmiyorum."
  Asuka: "Bilmiyor musun? Nesin sen, aptal mı?"
  Shinji: "Belki.."
  Asuka: "Gerçekten aptalsın."
 • (Karakterler Ramen'le havariye karşı kazandıkları zaferi kutluyorlar)
  Shinji: "Hey, Misato-san?"
  Misato: "Evet?"
  Shinji: "Babamın sözlerini duyduğumda, övüldüğümde mutlu hissetmenin nasıl bir şey olduğunu nihayet anladım ve belki de Eva'ya pilotluk yapmayı, bu sözleri ondan duymak için istediğimi fark ettim."
  Asuka: "Böyle bir şey için pilotluk mu yapıyorsun? Gerçekten aptalsın."

Referanslar

 1. Misato, bu bölümden itibaren Kaptan'dan Binbaşı'ya terfi etti. Pratik amaçlar için, bu, animedeki herhangi bir karakter dinamiğini gerçekten değiştirmiyor: Zaten Nerv'in Taktik Operasyonlar bölümünün başkanıydı ve şimdi, daha önce "bilmediğini" bildiğimiz hiç kimse kalmıyor.
 2. İlk olarak 10. bölümde görülen Misato'nun yara izinin kökeni şimdi tam olarak açıklanmıştır. Göğüs kemiği yaralanmış ve daha sonra yara izinin görüldüğü bölge kanamıştır.
 3. Misato'nun babasının onu içine koyduğu hayatta kalma kapsülü, bir giriş kapsülüne biraz benziyor: Bunun, daha sonra giriş kapsülü olarak geliştirilen daha eski bir teknoloji olması mümkündür.
 4. Geri dönüşün sonunda ikiz ışık sütunlarının yükseldiği görülüyor. Bunlar Adam'ın ışık kanatlarının temeli olabilir veya olmayabilir. Evangelion: Death and Rebirth'de, ışığın kanatları da etraflarında uçan kırmızı ışık noktalarıyla görülür.
 5. Daha önce 9. bölümde görüldüğü gibi, Hikari partiye geldiğinde Pen Pen ile oynarken çok eğleniyor: Misato, 24. bölümde Pen Pen'i Tokyo-3'teki felaketlerden korumak için göndermek zorunda kaldığında, onu Hikari'nin ailesiyle kalması için gönderdiğini söylüyor.
 6. Gendo ve Fuyutsuki'nin Antarktika gezisinin nedeni bu bölümde açıklanmaz, ancak bir uçak gemisinin uçuş güvertesinden daha uzun olan muşambalara sarılı büyük gizemli bir nesneyi geri getirirler. Bu 14. bölümde tekrar görülecek.
 7. Misato, Tokyo-3 ve Nerv HQ'nun tahliye edilmesi gerekiyorsa, Magi süper bilgisayarlarını Matsushiro'ya taşıyacaklarından bahseder. Matsushiro, Tokyo-2'nin eteklerindedir ve daha sonra 18. bölümde Nerv'in orada ikincil bir test tesisi olduğunu göreceğiz.
  • Nerv'ün yetkisi altında ilan edilebilecek özel emir "D-17", Tokyo-3'ün 50 kilometre yarıçapındaki tüm sivilleri tahliye etme emridir.
 8. Misato ve Ritsuko'nun çatışmasının bir başka örneği. Ritsuko son derece mantıklı bir düşünür ve Misato'nun Evaları tamamen tahmin üzerine yerleştirmesine kesinlikle katılmıyor.
 9. İkinci Patlama'nın yol açtığı zorluklar nedeniyle Misato, biftek yemeğini oldukça abartılı bir şey olarak düşünüyor. (Bugün Japonya'da olduğu gibi, İkinci Patlama olmasa bile.)
 10. Eva-00'ün kademeli bıçağının görüldüğü ilk ve tek sefer: Sadece kısaca görülüyor, ancak görsel olarak Eva-01 tarafından kullanılan bıçakla aynı görünüyor.
 11. Bölümün sonundaki Gendo'nun "yalnızca sesli" yazısının yayınında, "DDG-099" olarak adlandırılan bir gemiden yayın yaptığı görülüyor. Bu, Arleigh Burke sınıfı muhrip USS Farragut'un gerçek hayattaki tanımıdır, ancak animede üretimdeyken bu gemi yoktu.
 12. Bakınız: Teori ve Analiz: Havarilerin Kökeni.
 13. Adam Mızrak tarafından hareketsizleştirildiBölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0