tr:Evangelionlar

From EvaWiki
Revision as of 07:01, 21 July 2021 by Mbselvitopu (talk | contribs) (→‎Notlar)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search
Rebuild of Evangelion sürekliliğindeki Evangelionlar için lütfen bakınız: Evangelionlar (Rebuild).


"Aoba, B Kanatı'nın inşaatına özensiz dediğinde BUNUN gibi bir şey görmemişti!"
Bu makale veya bölüm, açıkça utanç verici olmayan bir kalite standardını karşılamak için bir temizleme gerektirebilir.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Bir Evangelion (エヴァンゲリオン) veya kısaca Eva, Gehirn ve onun halefi Nerv tarafından oluşturulan dev, sibernetik olarak değiştirilmiş insansı bir varlıktır. Evaların görünürdeki işlevi, havarilerin tehdidine karşı genel amaçlı silahlar olarak hizmet etmek ve Üçüncü Patlama olarak bilinen felaket olayını önlemek olsa da, varlıklarının daha kötü bir gerçeği yüzeyin altında gizlidir.

Biyoloji ve Görünüm

Anatomi

Evangelionlar genellikle dev robotlarla karıştırılır, ancak 2. bölümde Evangelion Ünite-01'in miğferi olmadan görüldüğü gibi, Evangelionların robot değil, vücutlarına mekanik bileşenler entegre edilmiş canlı yaratıklar olan siborglar olduğu ortaya çıkar.

Evangelionlar, gerçek organik formlarını gizleyen ve kısmen de merkezi sinir sistemlerinde bulunan kokpit benzeri Giriş Kapsülünde oturan pilotlara sahip oldukları için, tepeden tırnağa metalik plaka zırhla kaplıdır. Bu zırh aynı zamanda onları dizginlemeye ve Nerv'ün kontrolüne bağlamaya da hizmet eder ve savaşta değilken her zaman ağır bir şekilde dizginlenirler. Bağlama zırhının onları fiziksel olarak kısıtlamaya hizmet edip etmediği veya güçlerini kısıtlamak için başka bir mekanizma kullanıp kullanmadığı tam olarak bilinmemektedir, çünkü bağlamaların işleyişi seri içinde ayrıntılı olarak ele alınmamıştır. Omuz dikmeleri, sınırlama sisteminin bir parçası olarak, harici sınırlamalara bağlanmanın yanı sıra Kademeli Bıçak ve Eva-02'nin sivri bıçak fırlatıcısı gibi silahlar için depolama görevi görür.

Bir Eva, abartılı gövde/bel oranlarına ve değişen kafa biçimlerine rağmen, esasen normal bir insanla aynı fiziksel şekle sahiptir. Uzuvlar, yapı olarak insan uzuvlarıyla aynıdır, parmakların tırnakları (3. bölümde) ve ayakların parmakları (The End of Evangelion'da görüldüğü gibi) noktasına kadar. Kafatası şekli ve özellikleri Evangelion'dan Evangelion'a değişir. Başarısız Prototip Evangelionların bazılarının kafatası şekli neredeyse bir insanınkiyle aynıyken, Seri Üretim Evangelionların gözleri yok ve belli belirsiz bir deniz memelisi kafa şekli var. Üretim Modeli Evangelionlar, kafa şeklinin yanı sıra göz sayısı ve burun deliği pozisyonunda farklılık gösterir. Evangelionların animede sabit bir boyutu yoktur ve durumun gerektirdiği gibi boyutları değişir, 40 metreden 200 metreye kadar değişir.

Evangelionların, ekran monitörleri ve Eva-01'in Zeruel'e saldırısı ile kanıtlandığı ve Eva-02'nin parçalanması sırasında görsel olarak görüldüğü gibi, tam bir sindirim sistemi dahil olmak üzere iç organları vardır. Mavi-mor kanı olan Eva-02 dışında, tüm Evangelionların yaralarından muhteşem bir şekilde fışkıran kırmızı kanı vardır.

Havarilerle Kan Bağı İlişkisi

Evaların en şaşırtıcı özelliği, tüm temellerinin ve yaratılışının havarilerin kendisinden kaynaklanmasıdır. Yaşam Tohumu Adam'ın kalıntılarından yaratıldılar (Eva-01 hariç, o Lilith'ten yaratıldı), büyük bedenleri Parçacık-Dalga Maddesinden oluşur, ancak ruhları olmadan doğduklarından -şekilleri AT Alanlarından ziyade genetik olarak belirleniyor gibi görünüyor- ruhları bir insanla bir Temas Deneyine sokularak verilir. Eva-00 ve muhtemelen Seri Üretim Evalar dışında, bu her zaman pilotun annesinin ruhudur.

Adam ve havariler gibi, tüm Evangelionlar, daha insansı havarilere benzer şekilde solar pleksus bölgesinde yer alan bir çekirdeğe sahiptir. Eva-01 benzersiz bir şekilde bilinmeyen işlevi olan daha küçük çekirdekler sergiler: Ana çekirdeğin tabanında her iki tarafta iki tane ve eksensel olarak yukarıda ve aşağıda konumlanmış iki tane daha. Nerv'in teknolojisi, çekirdeğin bir Temas Deneyi veya pilot uygulama için hazırlanmasına izin verir. Çekirdekler LCL ile dolu görünüyor ve kendi tedariklerini üretip üretmedikleri bilinmiyor. Buna rağmen, bu çekirdekler yalnızca ünitenin ruhu için bir tutma kaynağı olarak hizmet eder ve bir miktar kullanım taşırken, bu kullanım sınırlıdır, çünkü Evangelion'u tamamen kapanmadan önce göbek kablosu olmadan kısa bir süre için çalıştırabilir. Havarilere S² Motoru olan Yaşam Meyvesi verilirken, Evangelionlar bu çekirdeklerin onları depolamak için kullanıldığı bir S² Motoru üretemezler; serinin ilerleyen bölümlerinde Eva-01 bir tane S² Motoru edinir ve Seri Üretim Evangelionlarının hepsi bunlarla donatılmıştır.

Havariler gibi, Evangelionların da rejeneratif yetenekleri vardır. Hasar görmüş veya tahrip olmuş organları yenileyebildikleri doğrudan ifade edilmektedir.[Kaynak Gerekli] Özellikle Eva-01, yabancı biyokütleyi kendine dönüştürme yeteneği de dahil olmak üzere son derece hızlı, kontrollü rejenerasyon göstermiştir. Aynı şekilde, Evangelionlar uzuvlarını ve hatta kafalarını kaybedebilir ve daha sonra yeniden bağlanmasını sağlayabilirler. Eva-02'nin sol bacağı dizinden kopmuş (ki bu yazı bir yanardağ patlama sahnesine atfediliyor), ardından kopan bacak, muhtemelen tüm iyileşme umutlarının ötesinde, yanardağın magmasına daha da batıyor; ancak, bir sonraki bölümde Eva-02'nin tam bir sol bacakla tamamen iyileşmiş olduğu görülüyor. Nerv, ya Evalar için yedek uzuvlar yaratma (sadece kopmuş uzuvları yeniden takabilmenin aksine) ya da Evaların kayıp uzuvlarını gövdesinden yeniden büyütme yeteneğine sahiptir. Bunun ne kadar uzun veya zor bir süreç olduğu bilinmiyor, çünkü dizinin oldukça bağımsız "Aksiyon Arkı" sırasında bölümler arasında ne kadar zaman geçtiği belli değil, ancak 19. bölümde Eva-00'ın Bardiel ile olan savaştan sonra yeni bir sol kol geliştirmeye zamanı yoktu, bu da yenilenme sürecinin oldukça yavaş olduğunu ima ediyor (en azından Eva-00 için). Herhangi bir havaride olduğu gibi, eğer çekirdek hasar görürse, rejenerasyon süreci muhtemelen daha da yavaşlar ve hatta Evangelion'un ölümüne kadar varabilir.

Yaratılış

Evangelionlar, Eva'nın gövdesinin Tohumdan "çekildiği" Adam veya Lilith ile bir tür aseksüel amip benzeri[1] bölünme sürecinden yaratılmış gibi görünüyor; Bochan_bird'ün Japonca notlarının çevirisi, "Eva Tomo no Kai"nin Genesis 0:12 bölümünde:

[...] Bunlar arasında iki devin uzanmış bir görüntüsü var. Görünüşe göre bunlar, Yui'nin kaybolduğu deney aşamasındaki Lilith ve Eva-01. Her ikisi de alt gövdelerinin çoğu eksik durumda ve eksik alt gövdeleri birleşmiş gibi görünüyor. Yui muhtemelen Lilith ve Eva-01'in birleşmesi durumunda temas kurdu ve [Eva]'ya alındı/emildi.

Etkileşim ve İnsan Arabirimi

Adlandırma Sistemi

Evangelion Ünite-00, uzun bir başarısızlık dizisinde ilk başarılı Evangelion olan "Prototip" olarak belirlenmiştir. Evangelion Ünite-01, muhtemelen Lilith'ten gelen benzersiz yaratma yöntemi nedeniyle "Test Tipi" olarak belirlenmiştir. Eva-02, ilk "Üretim Modeli" Evangelion'du ve Evangelion 03 ila 06, "Üretim Modeli" olarak adlandırıldı. Orijinal Eva-05 ve 06, parçalar için iptal edildi ve hurdaya çıkarıldı, bu nedenle sonraki Evangelionlar, 05 ila 13 arasındaki özdeş Evangelionlar "Seri Üretim Modeli"ne aitti.

Eva-00, kelimenin tam anlamıyla "Sıfır Numaralı Makine" anlamına gelen "Zerogoki" (İngilizce'den bir alıntı kelime olmasına rağmen, Japonca'daki Sıfır, İngilizce'deki Sıfır ile aynı şekilde telaffuz edilmez) ve Eva-01 kelimenin tam anlamıyla "Tek Numaralı Makine" yerine "Bir Numaralı Makine" anlamına gelen "Shogoki" olarak anılır. Eva-02'den (Nigoki, "İki Numaralı Makine") itibaren "#sayısal Numaralı Makine" (-goki) kuralı izlenir. Eva-00, 01 ve 02 sırasıyla sıfır, bir ve iki için Kanji rakamlarını kullanır. Eva-03 ve sonrası bunun yerine roma rakamlarıyla adlandırılır.

Evangelion Pilotları

Evangelion, pilotunun annesinin ruhuyla doludur. Önce ruhun mu yoksa pilotun mu seçildiği bilinmiyor. Bir pilot, yalnızca uyumlu bir ruhla kolayca senkronize olabilir. Senkronizasyon, pilotun psikolojik durumuna bağlıdır. Senkronizasyon hızı ve performansı, pilot duygusal olarak sıkıntılı olduğunda aşağı çekilebilir ve baskı veya öfke altında artarak savaş öfkesinde yükseklere ulaşabilir.

14. bölümde, Ritsuko'nun "karşılıklı uyumluluk deneyi", Eva pilotlarını Evangelionlar arasında değiştirme girişiminin ilk kez denenmesiydi. Rei, Eva-01 ile oldukça iyi bir şekilde senkronize olabiliyordu, ancak Shinji, Eva-00 ile senkronize etmeye çalıştığında Eva-00 çılgına döndü. Evangelionlar bu nedenle kalıcı olarak yalnızca bir pilotla ilişkilendirilir ve Ritsuko, deneyi Kukla Kapsül Sistemi üzerinde çalışmaya başlamak için yeterli bir başarı olarak görse de, pilotlar hiçbir zaman serideki Evalar arasında gerçekten geçiş yapmazlar.[2]

Evaların Aldıkları Hasarın Pilotlarına Etkisi

 • Bir Eva pilotu, Evangelion'u ile senkronize olduğunda Eva'nın hissettiği her şeyi hisseder, Eva'nın yaşadığı yaralanmaların acısını yaşar, yani Shinji, Eva-01'in kolu kırıldığında sol kolu kırılmış gibi hisseder. Bu yaralanmaların gerçek boyutu tam olarak nedir?
  • Görünüşe göre, Eva pilotları yaralanmaların acısını hissediyor ama aslında bu yaralanmaları yaşamıyor. Ritsuko, Eva-01'in kolunun kırılmasının acısını hissettiğinde Shinji'ye "Bu senin kolun değil" diye işaret ediyor. Benzer şekilde, 10. bölümde Eva-02'nin dizinin altındaki sol bacağı tamamen ısırılır, ancak sonuç olarak Asuka'nın gerçek bacağı kendiliğinden düşmez, kopmaz. Ayrıca 19. bölümde Eva-02'nin her iki kolu da kesilir, ancak Asuka'nın kolları fiziksel olarak düşmez, kopmaz. Bu bölümde bile, Eva-01 başından vurularak gözünü yok eder (daha sonra yenilenir) ancak Shinji anında gözünü kaybetmez. Pilotlar, Evaların maruz kaldığı yaralanmaların acısını ve sinir sistemi şokunu (aslında ciddi yaralanma biçimlerine neden olabilir) deneyimliyor gibi görünüyor, ancak aslında bu yaralanmaları kendileri almıyorlar. Bununla birlikte, bir Evangelion yeterince ciddi şekilde hasar görürse (pilotun bulunduğu Giriş Kapsülünün kendisi doğrudan hasar görmemiş olsa bile), pilotun gerçekten de fiziksel şoktan ölebileceği görülüyor. Örneğin, 19. bölümde Misato, Havari Zeruel'in Eva 02'nin başını kesmesinden birkaç dakika önce teknisyenlerin Asuka ve Eva-02 arasındaki senkronizasyon bağlantısını hızlı bir şekilde kesmeleri için bağırıyor, katıksız acısı ve şoku muhtemelen Asuka'yı öldürecekti. Bununla birlikte, bununla çelişen şey, The End of Evangelion sırasında pilotların, aslında Eva Birimlerinin maruz kaldığı aynı fiziksel yaralanmalara maruz kalmış olmalarıdır. Bu, The End of Evangelion'da pilotların Evangelion Birimleri ile yüksek oranda senkronize olmaları ile açıklanabilir. Anormal derecede yüksek bir senkronizasyon oranında, pilotların gerçekten bir Eva'nın maruz kaldığı yaralanmalara maruz kalacağı görülüyor.

Mekanik, Fonksiyonlar ve Teknolojik Yönler

Pilotaj Değişiklikleri

Tüm Evaların yapay bir omurga bölümü vardır ve bu bölüm, Giriş Kapsülünün oturduğu dairesel bir boşlukla eksik bırakılır. Giriş kapsülünün takılması, baştan vücudun geri kalanına kadar olan sinir bağlantılarını tamamlar. Ek bir önlem olarak, nöral uyarıların akmasını önlemek için Giriş Kapsülünün yerine genellikle bir Sinyal Sonlandırma Kapsülü yerleştirilir. Çalışırken, giriş kapsülü, acil bir durumda giriş kapsülünü çıkarmak için kaldırılabilse de, aynı hizada oturan bir zırh plakası ile örtülü tutulur.

Eva 01'in arka zırhı, Giriş Kapsülünü takmak için geri çekildi

Giriş Kapsülünün ucu, onu yerleştirmek için delinmiş silindirik bir boşluğa sahip olan göbeğe yerleştirilir. Çekirdeğin içindeki kapsülün derinliği, senkronizasyon hızına ve Eva'nın çılgına dönmesi gibi diğer faktörlere göre değişebilir. Giriş Kapsülü, ya çekirdeğin kendisi tarafından üretilen ya da yaşam destek sistemleri tarafından işlenmeden ve saflaştırılmadan önce harici depolamadan pompalanan LCL ile doldurulur. Arayüz Kulaklığı Eva'yı gerçekten çalıştırmak için gerekli görünse de, hem oksijen sağlamaya hem de Giriş Kapsülünün sakinleri ile Eva arasındaki bağlantıyı kurmaya hizmet eder.

Ek olarak, sistemin Eva'nın etkinleştirilmesi ve pilot çalıştırılabilmesi için pilotun ana diline ayarlanması gerektiğinden (pilotun düşündüğü dil, aşağıdaki nota bakınız), pilot ve Eva arasında kapsamlı bir bilgisayar arayüzü var gibi görünüyor. Ayrıca Eva kokpitindeki görüntüleme ekranlarına da bağlanabilir (Eva'nın aktivasyon durumuna bağlı olarak yanıp sönebilir).

Evangelionlardaki omuz zırh direkleri, aslında Eva'nın zırhın altında herhangi bir biyolojik parçasını içermez. Tüm omuzluklar sadece Eva'nın dış zırhının bir uzantısıdır. 14. bölümde görüldüğü gibi, ihtiyaç duyulursa direkler, bu durumda onları harici kısıtlamalara yerleştirmek için gerçekten çıkarılabilir; Eva-00'ün yanı sıra, her zaman omuz-zırh direkleri olan Eva-01 ve Eva-02, bu bölümde onlarsız görülüyor.

Operasyonel Yetenekler ve Ekipmanlar

Evalar, yapay omurga bölümünün arkasındaki bir yuvaya bağlı bir göbek kablosundan güç alıyor. Eva'nın kullanımı için elektrik enerjisinin nasıl dönüştürüldüğü veya Eva'nın gerçekten tek başına ham elektrik enerjisiyle hareket etme yeteneğine sahip olup olmadığı gösteride detaylandırılmamıştır. Kablo kopmuşsa veya bağlantısı kesilmişse (artırılmış hız ve hareketlilik için), Evaların beş dakikaya kadar Dahili Batarya gücü yedekte bulunur (Alternatif olarak maksimum bir dakika ve duruma bağlı olarak değişen kazanç ile beş dakika olarak belirtilir).[3]

Havarilerin AT Alanlarını aşındırmanın yanı sıra koruyucu AT Alanları yaratma yeteneğine sahiptirler ve ayrıca muazzam bir güce sahiptirler. Boyutlarına ve kütlelerine tam bir tezat oluşturan Evalar, tekme atma ve havada muazzam dönüş sıçramaları gibi akrobatik yeteneklere sahiptir. Artan senkronizasyon ile performans artar ve savaş öfkesindeki bir Eva, bir havariye ve hatta başka bir Evangelion'a sakatlayıcı fiziksel hasar verebilir veya AT Alanını bir saldırı silahı olarak kullanabilir. Eva yeteneklerinin yüksekliği, yerleşik ruhun kontrolü pilottan aldığı Berserk modudur. Vahşi, hayvan benzeri davranışlarla karakterizedir. Çılgına dönmüş bir Evangelion'un fiziksel gücü büyük ölçüde artar ve çılgınca modunun zirvesinde, herhangi bir elektrik gücü olmadan çalışabilir.[4]

Evangelionlar, savaş amacıyla yüklenen silahlara ve diğer ekipmanlara sahiptir. Evalar, bilgisayarlı hedefleme sistemlerine, Radar ve Sonar'a ve çeşitli silahlara sahiptir.

Tüm Evangelionlar (Orijinal zırhındaki Eva-00 hariç) sol omuz direklerinde bir kademeli bıçağa sahiptir ve Eva-02'nin sağ omuz direğinde sivri bir fırlatıcı vardır. Eva-00'ın omuz direkleri, Eva'nın büyük atlamalar yaparken yavaşlamasına (veya muhtemelen atlama yüksekliğini de artırmasına) izin veren bir roket sistemine sahiptir.

Nihai Amaç

Evangelionların havari tehdidiyle savaşmak için yaratılmış olmalarına rağmen, en önemli işlevleri (ve en büyük sırlarından biri) insanlığı daha da geliştirmek için Üçüncü Patlama'yı başlatmaktır. Bu amaçların birkaç sürekliliği mevcuttur:

Neon Genesis Evangelion 2

Adam'ın kalıntılarının E Projesi aracılığıyla klonlanması üzerine, Evangelionlar aracılığıyla Adam'ı yeniden yaratmak için, Seele, Ölü Deniz Parşömenleri'nin bilgisi ile, Bilgi (insanlığın İlk Atasal Irk ve havarilerin işleyişi, biyolojisi ve fiziği üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde, genetik ve klonlama yoluyla Evalar ile sonuçlanan bir ev sahibi vücut yaratabildiler) ve Hayat Meyvelerini (S² Motoru, havarilerin inanılmaz canavarca güçlerinin temeli) birleştirmek istedi; daha sonra ruhlarını aktaracakları Adam'ın ve İlk Ataların Irkının güçlerine rakip olan ev sahibi bedenlere sahip olan Longinus'un Mızrağı'nı yok edecekler ve "insanlığın doruktaki egemenliğini" kanıtlamak uğruna çok eski zamanlardan beri var olan tanrı benzeri varlıklar haline geleceklerdi.

Rebuild of Evangelion

Yaratılış ve Tasarım Konsepti

Oni olarak Evangelionlar

Evangelionlar, genellikle "iblis" veya "dev" olarak çevrilen "Oni" adlı belirli bir Japon canavarı türünden ilham alınarak tasarlandı. Anno'nun kendi sözleriyle[1]:

"Japonya'da Oni adında bir canavar var; kafasından çıkan iki boynuzu var ve Eva'nın genel imajı buna dayanıyor. Ben de bu "robot canavarı" imajının altında bir robot değil, dev bir insan olduğu izlenimini vermek istedim."

Anno'nun sözleriyle birlikte, Ikuto Yamashita, Evangelionların tasarımını geliştirmek için çalıştı (Seri Üretim Evangelionları ve End of Evangelion'da kullanılan değiştirilmiş Eva-02 tasarımı hariç). Onun sözleriyle:

"Öyleyse Evangelion neden bu şekle sahip oldu?" "… Yönetmen bana “[bir oni] imajını” yapmamı söyledi. Neredeyse insanlığın kontrolünde olan bir dev. Bu ilişkiyi daha önce gördüğüm hissine kapılıyorum… Tasarım konsepti için sahip olduğum imaj, Güliver'in Gezileri adlı peri masalı idi. Sınırlandırılmış Muazzam Bir Güç. … Aklıma duvardaki kabartmaya benzeyen bir dev çıktı. … Görünüşte tahmin edebileceğiniz dev boyutun etkisini ve hissini seve seve bir kenara attım. … Tasarımlar teslim edildikten sonra, bir heyecan yarattı, personel arasında bile olumlu ve olumsuz görüşler uçuştu. Ve bundan sonra çizgi roman okuyucuları ve animasyon izleyicileri arasında heyecan yaratacağını düşünüyorum."
Tasarım sırasında kafa değişiklikleri

Evangelion tasarımı, Gundamlar gibi önceki mecha gibi köşeli ve köşeli olmak yerine, bir robot değil, dev bir insan izlenimi veren pürüzsüz eğriler ve akıcı çizgilerle karakterize edilir.

Son Evangelion tasarımı, erken üretim boyunca bir dizi değişikliğin sonucudur. En önemlisi, Evangelionların daha "şeytani" yönleri, büyük boynuzlar gibi şeyler büyük ölçüde kaldırılmıştır. (Rebuild'deki Eva-02 tasarımının başının üstünde iki küçük boynuz olmasına rağmen, tasarımın bazı eski yönlerinin restore edildiğini düşündürmektedir). Özellikle kafa tasarımı birçok değişikliğe uğramıştır.

Notlar

 • 1. bölümde, Ritsuko'ya göre, Evangelion Birimlerinin resmi tam adı (neredeyse hiç kullanılmamıştır): "Nihai Çok Amaçlı İnsansı Kararlı Savaş Silahı: Evangelion"dur.
 • Görünüşe göre, bir Evangelion'un, pilotun Eva ile senkronize olduğu zihniyle doğrudan etkileşime giren iç kontrolleri, Eva'nın sistemlerinin ayarlandığı "temel düşünce dili" olan pilotun ana diline ayarlanmıştır. Örneğin, Shinji'nin ana dili Japoncadır ve bu nedenle Japonca "düşünür", bu nedenle Eva-01 Japonca olarak ayarlanır. Ancak Eva-02'nin dil modu Almanca olarak ayarlanmıştır, çünkü Asuka'nın ana dili Almancadır ve o Almanca "düşünür". Bununla birlikte, Asuka akıcı bir Japonca konuşur, bu nedenle dil modunu Japoncaya ayarlayabilir, ancak yine de yeterince iyi çalışır (bu arada, Shinji Almanca'yı hiç anlamaz, bu nedenle Japonca'dan başka bir şeye ayarlanmış bir Eva'da çalışmaz).
 • Ritsuko, sadece 14 yaşındaki çocukların Evangelionlara pilotluk yapabileceğini açıkça belirtiyor, ancak bunun tam olarak neden böyle olduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermiyor.
  • Muhtemelen bunun nedeni, geç ergenlikteki hormonal değişikliklerin yetişkinlerin Evangelionlar ile senkronize olmasını imkansız hale getirmesidir, ancak onlar mümkün olan en yaşlı çocuk pilotları istiyorlar. (Yani, pilotun ergenliğin sonraki aşamalarından önce olması gerekiyorsa, dört yaşında olmaktansa 14 yaşında kullanmayı tercih ederler).
  • Tüm Evangelion pilotları, dikkat çekici bir şekilde İkinci Patlama'yı takip eden yılda doğdu. Bununla bir bağlantı olabilir.
  • Pilotların anneleri, pilotlar bebekken öldü ya da emildi. Sistem, askıya alınmış annelik içgüdülerine güvenebilir.
  • Eva-00'daki ruh kesinlikle Rei I olduğundan, anneleri içeren herhangi bir varsayımın Rei için başarısız olacağını unutmayın.
 • Evalar, Adam'ın "kopyaları" olarak anılır ve Gizli Bilgi dosyalarında, garip "klonal rejenerasyonlar" ifadesiyle ("Adam'ı Canlandırma Projesi" veya E Projesi'ne atıfta bulunur) anılır. Gerçek hayatta "klon", Evaların kendi aralarında sergiledikleri farklılıklar göz önüne alındığında, kesinlikle olamayacağı kesin bir genetik kopya anlamına gelir.
 • "Eva" terimi, "Havva" (Eve) adından türetilmiştir. Aslında, Havva çoğu dilde bu şekilde telaffuz edilir. Yaratılış Kitabında Havva, Adem'in kaburga kemiğinden yaratılmıştır ve Evalar Adam'ın kopyaları olarak yaratılmıştır.

Ayrıca Bakınız

Referanslar

 1. Bochan_bird: Bu arada, Eva-01'in Lilith'ten büyüdüğü/ayrıldığı bu görüntü, Eva-01'i tanımlamak için "Hava"da (25'. Bölüm) kullanılan kelimeyle eşleşiyor, "bunshin". Bu kelime "klon" için kullanılabilir, ancak kurucu kanji "topuz" (bölme) ve "shin" (vücut) ayrıca büyüme ve ayrılmanın daha ameobik tipte üremesine işaret eder.
 2. Eva-00 ve Eva-01'in "çok benzer kişisel veri kalıplarına" sahip olduğu söylenir; Rei'nin Eva-01 ile senkronizasyon hızı, Eva-00 ile hemen hemen aynıdır ve Shinji'nin Eva-00 ile senkronizasyon oranı, normalde Eva-01 ile olandan sadece biraz daha düşüktür. Ancak Misato, Eva-02'nin kesinlikle uyumsuz olacağını düşündüğünü söylüyor. Neden? Ayrıca, bunu düşünenin Misato olması garip. Misato'nun Evangelionların gerçek iç işleyişini gerçekten anlamadığı, her birinin bir insan ruhu içerdiği ima edildi. Rei, varsayımsal olarak, ruhu Eva-01'de bulunan Yui Ikari'nin bir klonu olduğu için Eva-01 ile iyi senkronize oluyorsa, Misato bu noktada bunu bilemezdi. Öyleyse eğer Eva-02 muhtemelen ruhu başka bir pilotla alakasız olacağı için birbirinin yerine geçemeyecekse... Evaların ruh içerdiğini bilmeyen Misato neden bunu düşünüyor? Bölüm yönetmeninin sadece diyaloğu değiştirmek isteyip Misato'ya Ritsuko'ya daha uygun bir replik vermiş olma olasılığı her zaman vardır. Teknik olarak, Ritsuko odadaki Evaları ve onun gerçek doğasını bilen tek kişidir. içerdikleri ruhlar ve sadece böyle alakalı diyalogları sadece Ritsuko'ya vermek, temelde Dr. Akagi'nin bir monologu anlamına gelirdi.
  • Bunu daha da garip yapan şey, Misato'nun her ikisinin de Eva-02 ile senkronizasyon rekorlarını kırdığını söylediği 8. bölümde Asuka ve Shinji ile birlikte olması. Shinji'nin "Japonca düşünme" ile ilgili ilk sorunların dışında, Shinji'nin Eva-02 ile senkronizasyonunda hiçbir sorun yok gibi görünüyor ve Misato'nun kendisi bunu fark ettiyse, neden aniden Shinji'yi Eva-02 ile uyumsuz olduğu için reddetsin ki?
 3. Ritsuko, 3. bölümde Evangelionların sınırlı dahili pil güç kaynağına sahip olduğunu ve harici güç sağlamak için Batarya Kablolarına güvenmeleri gerektiğini açıklıyor. Ritsuko, "Acil durumlarda, tam güçte bir dakika aktif ömrü olan ve kısıtlı güç modunu kullanarak beş dakikadan fazla olmayan dahili bir bataryaya geçebileceğini" belirtiyor. Burada bahsedilen "bir dakika" sınırlaması, 9. bölüm hariç, sonraki tüm bölümlerde dikkate alınmaz. Tüm pratik amaçlar için, Evaların yalnızca bir dakika değil, pil gücünü kullanarak beş dakikalık bir çalışma süresi sınırı vardır. 11. bölümde, bir Batarya Kablosuna bağlı olmadıklarında operasyonel zaman sınırlarını uzatmak için harici pillerin 3 Evanın tümüne bağlanabileceği ortaya çıkıyor. Bir Eva'nın omuz zırhı yüzgeçlerine bağlanırlar ve o kadar uzundurlar ki kalçaların altına kadar uzanırlar. Muhtemelen bunlar, hareket kabiliyetini kısıtladıkları için normalde bir Eva'ya bağlı değildir.
 4. Ne zaman bir Evangelion, animede "çılgına" döndüğünde çığlık atsa, bu sadece arka plan efektlerinin ses parçasının değil, bölümün diyalog parçasının bir parçasıdır. Sonuç olarak, bunun gibi bölümler farklı dillere çevrildiğinde (ADV Films İngilizce dublajındaki gibi), Evangelion çığlıklarının aslında farklı seslendirme sanatçıları tarafından yeniden üretilmesi gerekir. Sonuç, Eva çığlıklarının orijinal Japonca ve İngilizce dublaj versiyonları arasında fark edilir şekilde farklı olmasıdır.Evangelionlar
Evangelionlar (Genel)
Başarısız Evangelion Prototipleri | Simülasyon Gövdeler
Eva-00 | Eva-01 | Eva-02 | Eva-03 | Eva-04 | Seri Üretim Evangelionlar (05~13 arası Evangelionlar)
Rebuild of Evangelion: Mark.04 | Eva-05 | Mark.06 | Eva-08 | Mark.09 | Eva-13
Eva 8+2 | Seri Üretim Evangelionlar | Sonsuzluğun Başarısızlıkları
Diğer: Ekstrakanonik Evalar