tr:Diğer Anime ve Mangalarda Neon Genesis Evangelion'a Övgüler

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Bu, diğer anime ve mangalardan Evangelion'a yapılan onaylanmış referansların listesidir. Bunlar ya yetkili kaynaklar tarafından onaylanmıştır ya da bariz referanslardır. Bu devam eden bir çalışmadır.

Contents

801 T.T.S. Airbats (青空少女隊)

1994'ten 1996'ya kadar yayınlanan bir OVA olan 801 T.T.S Airbats'ta, Takuya Isurugi'nin yatak odasının duvarında bir Evangelion posteri görülebilir.

Duvarda bir Evangelion posteri var

A.I. Love You (AIが止まらない)

Ken Akamatsu'nun romantik komedi manga serisi A.I Love You, 8. cildin 53. bölümünden, kahramanın kız kardeşi Yayoi'nin evin yeraltı bölümünün Nerv gibi göründüğünden bahsettiği bir panele sahiptir.

Yayoi Nerv'den söz ediyor

Baka to Test to Shokanju (バカとテストと召喚獣)

Daha yüksek dereceli bir "prova okuma" okuluna ileri yerleştirme, kesinlikle sınıf türü için "Yükseltme Testi" sonuçlarına göre belirlenir. A sınıfından herkesin sunabileceği en iyi olanaklara kadar, kötü yemek masaları, çürümüş tatami paspaslar ve diğer yıpranmış diğer olanaklardan oluşan F sınıfına kadar. Öğrenciler, "Sınav Çağrısı Savaşı sistemini" veya ESB'yi kullanarak ve yarışarak sınıf değiştirebilirler. Öğrenciler, eşdeğer test puanlarına sahip karakterleri toplar ve bunları diğer sınıflarla rekabet etmek için kullanır.

 • 8. bölümün yaklaşık %85'i devam eden bir Evangelion referansıdır. Nerv HQ, Berserk Evalar, Tamamlanma ve orijinal gösteriden çeşitli replikler bu bölümde yer alıyor.

Barakamon (ばらかもん)

Ünlü bir hattatı yumrukladığı için küçük bir adaya sürgün edilen Handa Seishu adlı bir hattat hakkında 2014 Yaz sezonundan 12 bölümlük bir anime dizisidir. 6. bölümde, Handa'nın ortaokuldan beri arkadaşı Kawafuji onu ziyaret eder ve Handa'nın ne kadar küçük bir insan olduğundan bahseder. Handa depresyona girdiğinde, kendisini duvarlardan uzaklaştırdığını ve bir AT Alanı gördüğümüzü söylüyor.

Bir AT Alanı bariyer olarak kullanılır

Binbogami ga! (貧乏神が!)

Binbogami ga!, veya diğer isimleriyle The God Of Poverty is! veya Good Luck Girl!, diğer ana karakter Sakura tarafından çevrelenen mutluluk enerjisini ortadan kaldırmaya çalışan bir yoksulluk tanrısı olan Momiji hakkında bir animedir ve 4. bölümde, arka planda bir Longinus'un Mızrağı var:

Ona da "Mızrak" mı diyorlar?

Ana karakter End of Evangelion'daki Asuka ve Ünite-02'nin bir gemiyi kaldırması gibi bir küveti kaldırıyor.

Boku wa Tomodachi ga Sukunai (僕は友達が少ない)

Boku wa Tomodachi ga Sukunai, Ekim 2011'de yayınlanmaya başlayan ve kısa süre önce okullundan transfer olan bir erkek ana karakterin yer aldığı haremvari bir okul romantizmi/komedisidir. Kızlardan biri, aşk ilgi alanlarından biri olan Rika Shiguma, bir fujoshi ve mecha ve seks içeren doujinlerden hoşlanıyor. 4. bölümde, Gundam ZZ ve Evangelion Ünite-02'yi içeren bu doujinlerden birini anlatıyor.

Rika, doujin'ini ZZ x Ünite-02 olarak tanımlıyor


Rika daha sonra doujin'inden sahneler hayal etmeye başlar:

Evangelion Ünite-02
Ünite-02 bir DT Alanı yaratıyor


Bir giriş kapsülü çıkar
Rika'yı bir kapsül giysisi içinde ifşa ediyor


Burn Up W/Excess (バーンナップ W/EXCESS)

Burn Up W, 1996 yılının Nisan ayında başlayan 4 bölümlük bir OVA animesidir. Evangelion TV animesinin yayınlandığı yıl yayınlanmasına rağmen, 2. bölümde Nanvel, Evangelion Ünite-01'e çok açık bir şekilde atıfta bulunan "El Heggunte" adlı bir robot üretiyor. Nanvel'in bir zamanlayıcı ve metnin kaydırıldığı bir ekran dizisi var. Metin, Evangelion TV animesinin bölüm listesidir. Burn Up Excess'in 8. bölümünün ikinci yarısında, devam eden TV animesi Rio Kinezono ve Lilica Ebett, Eva-01 ve Eva-02'nin 8. bölümde yaptığı gibi senkronize bir takla ve çift vuruş gerçekleştiriyor. Ayrıca 8. bölümün ikinci yarısında, dev bir travesti, 2. bölümde Eva-01'i taklit ederek, Eva-01'in Sachiel'e karşı yaptığı bir saldırı yapar ve taklalar atar.

Burn Up W/Excess
2. bölümden "El Heggunte"
Nanvel'in ekranı ve kayan metni
Rio ve Lilica'nın senkronize taklaları
Takladan sonra Rio ve Lilica'nın çifte vuruşu
Dev travesti koşuşturuyor
Dev travesti takla atıyor, batarya kablosu açıkça görülüyor


Carnival Phantasm (カーニバル・ファンタズム)

Carnival Phantasm, Tsukihime ve Fate/Stay Night gibi dizilerdeki popüler Type-Moon karakterlerinin parodilerinden oluşan 12 bölümlük bir OVA'dır. 12. bölümde, Shiki bir sürü sinema bileti tutuyor ve bunlardan birinin üstünde Mari Makinami'nin bir resmi var.

Üzerinde Mari olan bir sinema bileti


Chuunibyou demo Koi ga Shitai! (中二病でも恋がしたい!)

Chuunibyou demo Koi ga Shitai!, 2 sezon, 1 film ve 2 OVA'dan oluşan bir dizidir ve chuunibyou eğilimleriyle uğraşan karakterleri çevreleyen romantik bir komediyi kapsar.

1. sezonun 3. bölümünde Dekomori, Togashi'nin evindeyken "İkinci Çocuk ve Üçüncü Çocukla aynı yaşta" olduğunu söylüyor.

Dekomori 14 yaşında

1. sezonun 5. bölümünde, Rikka'nın acil durum açıklamasına yanıt olarak Dekomori, "Bana bunun bir Kan Grubu Mavisi olduğunu söyleme!" diyor.

Dekomori, havarilere ithafen yaygın olarak kullanılan "Kan Tipi Mavi" acil durum ifadesini kullanır.

1. sezonun 9. bölümünde Dekomori, salıncakta Rikka ile senkronize olduğu için "Senkronizasyon Oranı %100"e sahip olduklarını söylüyor.

Dekomori ve Rikka salıncakta.

1. sezonun 10. bölümünde, açılıştan sonra Dekomori, Ünite-01'in "Rebuild of Evangelion"daki ilk lansmanı sırasında çalan müzik olan "Contre Les Agressions"ı mırıldanıyor.

2. sezonun 9. bölümünde, Rikka'nın hayallerinden oluşan bir sahne, Evangelion, Gurren Lagann ve Gundam dahil olmak üzere mecha şovlarına çeşitli övgüler ve haykırışlar içeriyor.

Rikka kilitleri açar.
Ünite-01'in kilitleri devre dışı.


Yukarıdakiyle aynı sahnede, gösteri Evangelion'un giriş kapsüllerine bir göndermede bulunuyor.

Giriş kapsülü LCL ile dolu.


Desert Punk (砂ぼうず)

"Desert Punk", görünüşte inanılmaz becerileri ve işteki cesareti nedeniyle "Desert Punk" (Sunabōzu) lakaplı Kanta Mizuno adlı bir çöl tamircisinin maceralarına odaklanıyor. Dizi boyunca bir çırak alır ve birkaç arkadaş ve düşman edinir.

 • 14. bölümde, Taiko'nun (Kanta'nın çırağı) birinci sınıf, süper güzel bir Tamirci olma hayallerinden biri sırasında, etrafı haydutlarla çevrili olarak görülür ve Kanta, 26. bölümde görülen gibi alkışlarla onu tebrik eder.
Taiko tebrik ediliyor.

Elf ban Kakyuusei (エルフ版 下級生)

Elf ban Kakyuusei 1997 yılının Kasım ayında yayınlanan ve bir flört simülasyonuna dayanan 4 bölümlük bir OVA'dır. 4. bölümde, bir tiyatro sahnesi sırasında, Evangelion'dan birkaç karakter tiyatroda otururken açıkça tasvir edilmiştir.

Asuka, Rei ve muhtemelen Misato ve Fuyutsuki'nin sırtları

Gear Fighter Dendoh (GEAR戦士 電童)

Gear Fighter Dendoh, Gundam SEED yönetmeni Mitsuo Fukuda'nın daha az bilinen bir meka serisidir. Gösteri, eski meka gösterilerine çok sayıda mizahi gönderme içeriyor ve bölümlerinden ikisi büyük ölçüde Evangelion'un parodisini yapmaya adanmış.

Gear Fighter Dendoh'un 14. bölümü, neredeyse Evangelion'un süper robot savaşıyla ilgili 6. bölümüdür. Gulfer uzaylılar, Dünya'nın enerji santrallerinden tüm elektriği kesmek için bir sürü küçük makine canavarı kullandıklarında, GEAR HQ pille çalışan dev robotlarını şarj etmek için alternatif bir yol bulmalıdır. Onların dahiyane çözümü, benzinle çalışan jeneratörler, araba ve motosiklet motorları, bisiklet dinamoları ve hatta ev aletleri ve çocuk oyuncaklarından alınan piller dahil olmak üzere çok sayıda küçük bağımsız güç kaynağını bir araya getirmektir. (Belirsiz bir şekilde Ramiel ve Matarael arasında bir melez gibi görünen) devasa, yavaş ilerleyen bir makine canavarı, Dendoh'un dağlardaki yerine yerleşmeye başladığında, gülünç şarj işlemi zamana karşı bir yarışa dönüşür. Takip eden ışın keskin nişan savaşında Dendoh'un Son Saldırısı makine canavarının ışınını geri iterek istilacıyı yok eder. Bölüm, izleyicileri elektrik tasarrufu yapmaya çağıran bir kamu hizmeti duyurusu ile sona eriyor.

Dizi kadrosunda hem Evangelion hem de Dendoh'un yer aldığı Super Robot Wars MX'de, ilgili bölüm senaryoları birleştirilmiştir ve Yashima Operasyonu, bisiklet pedal çeviren kişiler tarafından desteklenmektedir. (Deranged'in Gamefaqs'taki adımlarına bakın.)

Dendoh'un 18. bölümü, Evangelion göndermelerinin daha az yaratıcı bir karışımıdır. Gulfer imparatorunun evcil hayvanı Ragoh, Dendoh'un Veri Silahlarına ölümcül bir bilgisayar virüsü bulaştırdı ve bu virüs artık vücutlarını yavaş yavaş ele geçiriyor. GEAR üssündeki bilim adamları umutsuzca virüsü engellemeye çalışıyorlar (Evangelion'un 13. bölümünü taklit ederek); ancak girişimleri başarısız olduğunda, Dendoh pilotları "Japonya Açması'nın" altından Ragoh'un vücudunun bir örneğini almak için gönderilir, böylece bir aşı temel alınabilir. Siper'in dibine iniş, Evangelion'un 10. bölümünü taklit eder ve ardından denizden uyarlanmış bir makine canavarına karşı verilen savaş, 8. bölümdeki görüntüleri geri dönüştürür.

Gear Fighter Dendoh
14. Bölüm: Uzaylılar elektrik santrallerini ele geçirdiğinde elektrik kesintileri yaşandı
Enerji transfer sistemi hazırlanıyor
Ginga'nın aile üyeleri güç için pedal çeviriyor
Bir dağın yamacında duran Dendoh, Son Saldırısını ateşler
Enerji saldırıları havada çarpışır
18. Bölüm: Ragoh'un bilgisayar virüsü segment segment yayılıyor
Japonya Açması'nın dibine iniş
Dendoh muhteşem bir metal köpekbalığıyla savaşıyor


Genshiken (げんしけん)

Aralık 2002'de başlayan Shimoku Kio'nun Genshiken mangasında, kısa Omake şeritlerinden birinde Asuka gibi giyinmiş hevesli bir cosplayer olan Ohno Kanako var.

Cosplayer Ohno Kanako, Asuka gibi giyinmiş

Genshiken animesinin ikinci sezonunda, 2. bölümün sonuna doğru bir masada 2 yığın doujin görebilirsiniz. Sağdakinin kapağında bikinili Asuka ve Rei var ve Asuka, Leliel'e benzeyen bir plaj topu tutuyor.

Doujin, Asuka ve Rei bikinili

"En Çok Satan Fanzinler" (veya Doujinshi) paneli olan manganın 1. cildinin 3. bölümünde, bunlardan birinin Asuka doujini olduğunu görebilirsiniz.

Listede "bir tanesi" görülebilir

Manganın 7. cildinin 39. bölümünde, Ohno'nun Amerika'dan 2 arkadaşı Susanna Hopkins ziyarete geldiğinde, arkadaşlarından Sue, Asuka tarafından popüler hale getirilen "Anta Baka" diyerek kendini tanıtır. Asuka'nın söylediğini bile taklit ettiği ikinci sezon TV dizisinin 10. bölümünde referans daha da belirgin hale geldi. (Sue'nun kıyafeti -bir elbise ve iki saç bağından oluşur- aynı zamanda kıyafetleri, Asuka'nın bu cümleyi kullanarak "Asuka Strikes!" da yani 8. bölümde ilk göründüğü zamanki kıyafetine benziyor.) Ohno daha sonra ona böyle şeyler söyleyemeyeceğini ve Madarame'nin (bunu söylediği kişi) bunun bir parodi (Evangelion'un) olduğunu anladığı için şanslı olduğunu söyler.

Sue "Anta Baka" diyor

Manganın 83. bölümü, Evangelion'un "İnsanlığı Tamamlama Projesi'ne ithafen sonra "Yaşamı Tamamlama Projesi" olarak adlandırılmıştır.

"Yaşamı Tamamlama Projesi"

Kulübün ikinci neslini anlatan Genshiken, İkinci Sezon dizisinde 3. bölümün sonundaki ekstralardan birinde; farklı cinsiyet kıyafetleri giyen Kenjiro Hato, Asuka'nın kıyafetine benzeyen bir kostümü cosplay kafede giymeye çalışıyor (ancak sansürlendi).

Giyemez çünkü dava açabilirler.

Gintama (銀魂)

Gintama, Nisan 2006'da yayınlanmaya başlayan bir aksiyon/komedi/parodi şovudur.

43. bölümdeki Gendo Pozu parodisi.

Gintapose.jpg

122. bölümde AT Alanı'ndan bahsedildi.

GintamaAT.jpg

Oiwa'nın 133. bölümde Gintoki'ye yaptığı 'Hora-hora-hora' yumrukları, Evangelion'da patlamaları parodileştiren haç şekilli bir patlamaya neden olur.

Gintamaexplosion.jpg

150. bölümde Evangelion'un 26. bölümünün bir parodisi vardı.

Gintama 150. bölüm ve Evangelion 26. bölüm karşılaştırması (Kaynak: 2ch)

151. bölümde berber, bir samuray için kask takmanın kelliğe neden olduğunu, bu yüzden toplumdaki herkesin saçlarını tepeden tırnağa kestiğini ve böylece herkesin aynı olacağını söylüyor. Gintoki, "Bu da neyin nesi şimdi? İnsanlığı Tamamlama Projesi mi?" diyerek yanıt verir.

Herkes kelleşir ve bir olur.
"Bu da neyin nesi şimdi?
İnsanlığı Tamamlama Projesi mi?


158. bölümde Evangelion'un birkaç parodisi vardı.

1. bölümün parodisi burada görüldü
Evangelion'un dikkat çekici parodisi
1. bölümüm altyazısının parodisi burada görülüyor
End of Evangelion'un canlı aksiyon bölümünün parodisi


162. bölümde, bir AT Alanı belirir.

Gintama 162.jpg

"Popülarite Anket Arkı"nda, herkes JUMP dergisinde yapılan bir popülerlik anketine göre bir rütbe aldı. Bazı karakterler sayılarından memnun değildi ve sayılarını artırmak için daha üst sıradaki karakterleri öldürmeye veya itibarsızlaştırmaya başladı. Bir grup ana kız, Tsukuyo, Tae, Kagura, Sarutobi Ayame ve Kyuubei, Japon grubu Perfume'un parodisini yapan Diamond Perfume adlı bir grup oluşturdu. Grubu oluşturarak, hepsi en yüksek sıradaki kişiyle aynı sıralamayı elde etti. Bunu yaparak, diğer yüksek rütbeli karakterleri gruplarına dahil etmeye çalıştılar. 184. bölümde Gintoki ve Shinpachi'yi köşeye sıkıştırdıklarında, hep birlikte birinci olabileceklerini söylediler. Gintoki, bu fikir ve Tamamlanma arasındaki benzerlik hakkında bir şaka ile yanıt verir.

Hepimiz Diamond Parfüm'ün içinde olabiliriz. Herkes 1. sırada olabilir.
Komutan Ikari kabul edebilir ama ben kabul etmeyeceğim!


190. bölümde, Gintoki bir kedi mezarına idrarını yapar ve bir kediye dönüşür. O ve kendisi de hayvana dönüşen arkadaşları şehrin sokak kedilerine katılır. İlk görsel, Otose'nin kısırlaştırılması gerekenin kediler değil, insanlar olması gerektiğini söylemesidir. Shinpachi, İnsanlıpı Tamamlama Projesine atıfta bulunarak resimde görülen ifadeyle yanıt verir. Diğer iki görselde de Eva pilotlarının senkronizasyon oranına bir gönderme var.

Gintama cat 1.jpg
Gintama cat 2.jpg
Gintama cat 3.jpg


240. bölümde, Gintoki kuklaları onun için randevuya çıkmaları için kontrol eder. Kuklalar, Evangelionların Ünite adlarının parodisini yapan ünite numaralarıyla etiketlenmiştir.

Gintama units.jpg


Ayrıca 240. bölümde Tae, Ünite-01'in 19. bölümde Zeruel'i yemesi üzerine Ünite-01 kukla parodisini ısırır. Sahne sırasında çıkan ses, Ünite-01'in 19. bölümdeki Berserk Modu sırasında çıkardığı sese benzerdir. Tae'nin kırmızı gözleri, Berserk Modundayken Evangelion 2.0'daki Ünite-01'in gözlerine benziyor.

Gintama berserker.jpg

Gintama'nın 6. sezonunun 254. bölümünde, Odd-jobs'ın yeni lideri Kin-san'ın nasıl "yaratıldığının" bir açıklaması "Gintoki Shogouki" ile başlar.

"Gintoki Ünite-01"


Sanırım bu, cildin kapağı. Gintama mangasının 70'i. Gintoki (ana karakter), seriden bir canavarın (bence bir uzaylı) üstünde, görünüşe göre Ünite-01 zırhı giyiyor.

"Gintoki, Eva 01'e benziyor"


GJ-bu (GJ部)

2. bölümde Megumi Amatsuka, Shion ve Kyoro'nun sözünü keser ve bir "Twister" oyunu oynamayı önerir. Kutunun üzerinde Asuka, Rei ve Mari'nin benzerlerini görebilirsiniz.

Asuka, Rei ve Mari "Twister" oynuyor


Grand Blue Dreaming (ぐらんぶる)

9. bölümde, Asuka ve Rei'nin kapsül giysileri gibi görünen dalgıç giysileri mağazada gösteriliyor.

Tapılası giysiler
Kapsül giysilerini deniyorlar


Great Teacher Onizuka (グレート・ティーチャー・オニヅカ)

Great Teacher Onizuka, ilk olarak 1999 yılının Haziran ayında yayınlanan ve 1997 yılının Şubat ayında başlayan bir manga serisine dayanan bir şovdur. Evangelion'a, Gundam'dan sonra en çok gönderme yapan ikinci anime GTO'dur ve burada yalnızca birkaç tanesi gösterilecektir.

 • Mangada, Onizuka Yoshikawa'nın odasından geçtiğinde, duvarlarda asılı Rei ve Asuka'nın birkaç posterini görebilirsiniz.
 • Mangada, Bay Fukuroda'ya karşı yüzme yarışmasını kazandıktan sonra, kazancını Evangelion hayran kartlarını satın almak için kullanacağını söylüyor.
 • Manganın 11. cildinde, Miyabi bir S&M topluluğuna katıldığında, duvara dayalı S&M aletlerinden birinde bir Seele maskesi var. Onizuka ayrıca ara sıra yedi gözlü maskeye sahip kırmızı bir fular takıyor.
 • Manganın 14. cildinde, Miyabi saçını maviye boyadıktan sonra okula geldiğinde, Onizuka ona sarılır ve Miyabi'nin saçlarını Rei'ye benzemek için boyadığına inanarak ne kadar büyük bir Rei Ayanami hayranı olduğunu söyler.
 • Animenin 12. bölümünde, sıradışı Matematik öğretmeni Teshigawara Suguru, sağ elinde Gendo Ikari'nin giydiğine çok benzeyen beyaz bir eldiven giyiyor ve bu bölümde birkaç kez gözlüklerini yukarı ittiği görülebiliyor.
 • Ayrıca bakınız: Yoshikawa'nın kumdan piramidi.
Great Teacher Onizuka
Rei ve Asuka'nın posterleri Yoshikawa'nın duvarlarını kaplıyor
GTO mangasının 4. cildi, 114. sayfası
GTO mangasının 11. cildi
GTO mangasının 14. cildi
Onizuka'nın kırmızı atkısı
Teshigawara, gözlüklerini Gendo Ikari'ye benzer şekilde yukarı itiyor


Gundam Evolve (ガンダムEVOLVE)

Gundam Evolve (2001-2003), yayılan franchise boyunca çeşitli zaman çizelgelerinde yer alan 15 kısa animasyon kısa film dizisidir. Bu filmlerin çoğu az ya da çok olağandışı "eğer" senaryoları etrafında inşa edilmiş olsa da, Evolve 9 tartışmasız serideki en tuhaf giriştir.

Bu Zeta Gundam yan ürünü Amuro Ray ve Shin Matsunaga olabilecek veya olmayabilecek bir kişiyi, şaşırtıcı Budist ve İlluminati referanslarını, Newtype hax maskaralıklarını ve görünüşte çok kasıtlı Evangelion göndermeleri içeriyor. Bunlar arasında şüpheli bir şekilde Gendo'ya benzeyen bir Karaba üssü komutanı, baz monitörlerden birinde kısaca görünen Systema Sephiroticum şekilli bir harita, haç şekilli ışık efektleri ve Ramiel'e benzeyen (dönüştürülmemiş modunda) oktahedron şekilli ışın püskürten psycommu mobil silah yer alıyor. Ayrıca, alıcı tarafta kırmızı bir mobil takım elbise içinde bir kadın pilot ile bazı Newtype zihin ihlalleri de var.

Gundam Evolve 9
Karaba'nın kendi Gendo'su
Systema Sephiroticum?
Karaba'nın ekranlarında oktahedron şeklinde bir düşman beliriyor
Düşman mobil silahı bir ışın ateşler
Red Zeta'nın haç şekilli Newtype hax aurası
Yurii zihin ihlaline uğrar


Hackadoll the Animation (ハッカドール)

Hackadoll'un 3. bölümünün başlangıcı aslında bir Neon Genesis Evangelion göndermesi olup, Seele konseyi ile yapılan bir toplantıyla açılır ve 3 "Magi"nin hacklenmesini içerir. Hatta bazı sahneler 4:3 en boy oranında çekilmiş gibi görünüyor.

2. bölümdeki konsey sahnesi aslına uygun olarak yeniden yaratıldı
Vizörlü kendi Keel Lorenz versiyonları
Bölümün ilerleyen kısımlarında, "Magi"leri saldırıya uğradı

Haiyore! Nyaruko-san (這いよれ! ニャル子さん)

Nyaruko'nun hayatı hakkında çok kısa bir dizi hikaye, 4. hikayede, 22. bölümden Asuka ve Rei arasındaki asansör sahnesini taklit eden bir asansörle ilgili bir sahne içeriyor.

Haiyoru Nyaruani ep4 elevator.jpg

Animenin 1. bölümünde, Nyaruko'nun pozu, 2. bölümde bira içen Misato Katsuragi'nin pozunu yansıtıyor.

Nyaruko misato.jpg

Animenin 4. bölümünde, bu poz Gendo'nun Pozu'na atıfta bulunuyor.

Nyaruko gendou pose.jpg

Anime'nin 8. bölümünde, bu sahne anime ve manga ve benzeri ortak bir senaryonun bir parodisidir, burada karakterlerin acelesi olduğu ve diğer insanlara dikkat etmemesi nedeniyle bir köşede birbirine çarparlar. Karakterlerden biri kızsa, genellikle yere düşer ve eteği ya da elbisesi, adamın yanlışlıkla onun iç çamaşırını görmesi için yukarı kalkar. Okula geç kaldıkları için ağzında tostla koşan karakterler de sık rastlanan bir durumdur. Bu senaryonun gerçek kaynağı bilinmemektedir, ancak bunun iyi bilinen bir örneği Neon Genesis Evangelion'un 26. bölümündedir, burada Shinji Ikari ve Rei Ayanami arasında yukarıdakiyle neredeyse aynı senaryo gerçekleşir. İlgili bir notta, Nyaruko'nun bacaklarının arasına düşen ekmek bir kelime oyunudur çünkü Japonca'da "ekmek" "pan" (ぱん) ve "iç çamaşırı" "pantsu" (ぱんつ) olarak telaffuz edilir.

Nyaruko bread in mouth.jpg
Nyaruko impending crash.jpg
Nyaruko pan.jpg


Animenin 10. bölümünün bu sahnesinde, Japon diyaloğu "Tsuitsui zankoku na tenshi no beeze wo shite shimatta no desu" şeklindedir (ついつい残酷な天使のベーゼをしてしまったのです). Bu, "Zankoku na Tenshi no Teeze" (残酷な天使のテーゼ) veya "Cruel Angel's Thesis" şarkısına atıfta bulunuyor.

Sonunda sana zalim bir meleğin öpücüğü verdim."


Ayrıca 10. bölümde, Nyaruko'nun bu sahnede yansıttığı bariyer, AT Alanı olarak da adlandırılan Mutlak Terör Alanına benziyor.

Nyaruko at field.jpg


Hayate the Combat Butler (ハヤテのごとく!)

Hayate no Gotoku veya Hayate the Combat Butler, Nisan 2007'de başlayan bir animedir. Bu anime o kadar çok parodi ve diğer anime, TV şovları ve oyunlara göndermeler içeriyor ki hepsini yakalamak neredeyse imkansız.

 • Hamamlardan birinde bir Nerv logosuna benzer bir görünüm görülebilir::
Bir hamamdaki Nerv logoları
24. bölümden, Shinji ve Kaworu hamamdayken


 • 1. bölümde Hayate'nin patronu Gendo pozu veriyor
 • 3. bölümde Hayate birden fazla Mızrakla kazığa geçirilmiş gibi görünüyor.
 • 5. bölümde Hayate, Shinji'nin "Kaçmamalıyım" mantrasını okur.
 • "Dragon Quest" oyununun genişletilmiş bir parodisiyle 10. bölümde, Dev Rei/Lilith'in başı, herkesin savaştığı düşmanların içinden fırladı ve Evangelion Ünite-00'ın sağ kolu gökten düştü.
 • 18. bölümde, [tr:Evangelion Ünite-01|Evangelion Ünite-01'in]] kokpitine benzeyen bir yerde Schmidt adlı bir karakter görülür ve Asuka'nın kulaklığını takıyor gibi görünür.
 • Evangelion Ünite-01'in 21. bölümdeki ilk fırlatılmasının parodisini yapan bir sekans var. (Korkunç bir şekilde Snoopy'ye benzeyen) dev bir hemşire robotu çılgına döner.
 • Hayate 22. bölümde bir kayanın üzerine oturur ve Kaworu gibi konuşur.
 • 25. bölümde, Nagi kaçırıldıktan sonra, Evangelion Ünite-01'in garip bir SD versiyonuna benzeyen Hayate ile savaşmak için bir mka gelir ve yok edildikten sonra haç şeklinde bir patlama gösterir.
 • 34. bölümde, okul festivalinde şüpheli bir şekilde Comiket'e benzeyen bir sahnede, deniz mavisi renkli bir tulum giyen bir tabela tutan bir kız var.
 • 36. bölümde, Sanzenin Ailesi'nin eski uşağı Klaus, sırtında Longinus'un Mızrağı'na oldukça benzeyen bir Mızrakla, "Kaçmamalıyım" deyip bir köşede somurtuyor. Hayate ona yaklaştığında, hizmetçi Maria'nın anında yanıtladığı bir AT Alanı belirir: "Bir AT Alanı. Bu ruh tarafından yapılmış bir engeldir." der. Bunu takiben Hayate, Nagi'ye Klaus'a atıfta bulunarak "Şu anda Dirac Denizi tarafından tüketiliyor olabilir" diyor ve Nagi'nin "O halde zorunlu bir kurtarma operasyonu falan olsun!" diye yanıtlıyor. Bölümün ilerleyen kısımlarında, Klaus'un yine Mızrakla bir köşede somurttuğu görülüyor.
 • 38. bölümde, Himegami tek gözlü bir maske takarak geri döner. Klaus, "Peki o maske nedir? Ondan mı? O tuhaf beyaz çarmıha gerilmiş şeyden mi? O zaman bir mızrak da tut!" diyerek onu azarlıyor.
 • 39. bölümde Hayate ve okul müfettişi savaş alanında konuşuyorlar ve müfettiş uşakları bir hazineyi almaya çağırıyor. Bir Eva asansörü kullanılarak yerden çıkan büyük bir meka tarafından zeminden teslim edilir. Altın bir yılan başı daha sonra belirir ve gözü Evangelion Ünite-01'inki gibi parlar ve çılgına döner gibi kükrer. Ardından Himegami, Ramiel'e benzeyen bir küple ışın saldırısını engeller.
 • 40. bölümde, Hayate ve Nagi bisiklet üzerindeyken Hayate, Nagi'ye yeni bir Tamamlanma Projesi'yle gelmekten bahsederken, kamyonlar arka planda parodi Nerv amblemleriyle onları geçiyor. Ayrıca bu bölümde, sahneler arasında geçiş yapmak için birkaç okyanus dalgası çekimi kullanıldı, Evangelion'da birçok kez kullanılmasına olası bir gönderme.
 • 43. bölümde Nagi, Eva fırlatma sekansında görülüyor.
 • 46. bölümde, Saki kısa bir monolog yaparken önünde bir Seele monoliti (Seele 01) belirir.
Hayate no Gotoku
Gendo pozu.
Hayate, Mızrak tarafından mıhlanıyor.
Hayate kaçmamalı.
Rei/Lilith ortaya çıkıyor.
10. bölümde 00'ın sağ kolu.
01'in kokpitinde oturan Schmidt, Asuka'nın kulaklığını takıyor.
Omuz pilon kilitleri serbest bırakılır.
Dev hemşire robotu ilk deneme adımlarını atıyor.
Dev hemşire robot kükrer.
Hayate Kaworu gibi konuşuyor.
Eva-01'in mutasyona uğramış bir SD versiyonu mu?
Meka, haç şekilli bir patlamada ölür.
Deniz mavisi renkli bir tulum bir kameranın önündedir.
Depresif Klaus, bir AT Alanı oluşturur.
Klaus yine Mızrakla birlikte.
Bir Eva fırlatma alanı açılır ve raylar uzar.
Çılgına dönmüş 01 gibi kükreyen yılan kafası.
Himegami, Ramiel'e benzeyen bir ışın saldırısını engelliyor.
Tamamlanma Projesi ve Nerv kamyonları.
Sahilde okyanus dalgaları.
Eva fırlatma alanı.
Nagi fırlatma platformunda.
Seele 01, Saki Kijima'nın önünde belirir.


Hayate no Gotoku!! 2. sezon ile devam ediyor ve ayrıca yine karşımıza çıkan birkaç gönderme var.

 • OVA'nın 00. bölümünde, anlatıcı Wakamoto şöyle diyor: "Bu arada, bir kız, dev bir robotta oturmaya zorlanan bir çocuk gibi, köşkün önünde düşünceli bir şekilde duruyordu."
 • 2. bölümde, Rahibe, Evangelion Ünite-01'e benzeyen robotunun elinde görülüyor.
 • 8. bölümde, Nagi yeni kedi yavrusunu tutuyor ve şöyle diyor: Ritsuko'nun Evaları ilk bölümde Shinji olarak tanımladığı şeye bir referans olarak "Mobile Suit, Çok Amaçlı İnsansı Savaş Makinesi'nin tüm serisini göstermek gibi".
 • 12. bölümde, gösterinin OP'sine atıfta bulunan "Zalim Büyük Aptal Adamın Tezi" (Cruel Big Foolish Guy's Thesis) başlığı. Nitekim bölümün ilerleyen bölümlerinde Hinagiku, doğum günü partisinde "Cruel Angel's Thesis" şarkısını söylemeye zorlanır. Şarkı söylemesi sırasındaki manzara aynı zamanda Evangelion'un OP'sinin bir parodisini içerir.
Hayate no Gotoku!! 2. Sezon
01'e benzeyen robotunun elindeki rahibe.
Hayate, OP şarkısını söyleyen Hinagiku'nun başlangıcında Shinji'nin yüzünü yapıyor.
Hinagiku, Misato'nun parmak hareketini yapıyor.
Hinagiku arkasına yaslandı ve Misato gibi yukarı baktı.2012 sonbaharında Hayate'nin 3. sezonu yayınlandı ve göndermeler gelmeye devam etti. 5. bölümde, Lilith'in TV dizisinde sahip olduğu mor 7 gözlü maskeyi takan bir odanızı soymak için maskeli bir hırsızlık geldi:

Lilith maskesi takan hırsız

History's Strongest Disciple Kenichi (史上最強の弟子ケンイチ)

History's Strongest Disciple Kenichi mangasınnın 25. cildinde, 1. bölümde, 218. Savaş: For The Sake Of Getting Stronger'da; Kozo Ukita, Evangelion'da Shinji tarafından popüler hale getirilen "Kaçmamalıyım" sözünü tekrar tekrar söylerken kamburlaşmış olarak görülüyor.

Ukita, Shinji Ikari gibi davranıyor

I Can't Understand What My Husband Is Saying (旦那が何を言っているかわからない件)

Bir otaku ile evli olan güzel bir sekter hakkındaki bu kısa gag-animesinde, pop kültüre ve diğer animelere birçok gönderme var. 10. bölümde, çocuklara pop kültürden sonra isim vermemeyi tartışırken, Hajime (otaku kocası) bir Gendo Pozu yapar ve çocuklarına erkekse "Shinji" ve kızsa "Rei" adını vermekle ilgili cümleyi söyler. Sonra karısının adının "Kaoru" olduğunu not eder; ardından Kaoru'yu; orijinal TV animesinde Kaworu Nagisa gibi batan güneşe karşı taş bir meleğin üzerine tünemiş olarak görüyoruz.

Bu açıkça orijinal TV animesinden bir alıntıdır
Kaoru, Kaworu gibi oturuyor


İlk sezonun son bölümü olan 13. bölümde Hajime, karısının hamile olabileceğini düşünerek hamilelik testi almaya gider ve arkadaşlarıyla karşılaşır. Görünüşe göre haberler çok hızlı yayıldı ve Evangelion TV dizisinin (26. bölüm) sonuyla aynı şekilde yapılan bir dizi "Tebrikler" sahnesi vardı.

Herkes "Tebrikler" diyor

Ikki Tousen (一騎当千)

Ikki Tousen'in (Dragon Destiny) ikinci sezonunda, 8. bölümün ortalarında göz alıcı, Gakushin Bunken'in Rei'nin kostümüyle ve arayüz kulaklıklarıyla yer aldı.

Gakushin Bunken, Rei'nin kapsül giysilerini giyerken görüldü

Joshiraku (じょしらく)

Joshiraku'nun DVD OVA versiyonunun beşinci kısmında, Kukuru Anrakutei anime endüstrisinin çöküşünden bahsederken, arka planda Rei Ayanami'nin bir silüeti var.

Arka planda Rei Ayanami görülebilmekte

Jungle wa Itsumo Hare nochi Guu (ジャングルはいつもハレのちグゥ)

Gerçeküstü, komik ve bazen ciddi olan bu anime, Haré adında 10 yaşındaki bir orman çocuğunun ve genellikle kendini genç bir kız olarak sunan eşikteki bir varlık olan Guu ile yaşadığı talihsizliklerin hikayesine odaklanıyor.

 • Guu'nun midesindeki bir karakter, Hiroko Yamada ("Angry Yamada"), Evangelion'un TV sonunda görülenlere benzer şekilde 1. sezon, 8. bölümde bir spot ışığı altında bir sandalyede otururken görülüyor.
Spot ışığı altında Yamada


 • Guu 3. sezon 7. bölümde tişörtünde Sachiel'in yüzüyle görülüyor.
Sachiel baskılı tişört giyen Guu

Kanokon (かのこん)

Kanokon, 2008 yılının Nisan ayında yayınlanmaya başlayan bir ecchi hayran servisi animesidir. 3. bölümde, Nozomu Ezomori, 26. bölümdeki alternatif evren sahnesindeki Rei'ye benzer şekilde ağzında tostla bir köşede koşarak "Ah, geç kaldım, geç kaldım, geç kaldım" diye bağırarak bilerek Kouta Oyamada'ya doğru koşar.

Love Hina (ラブ ひな)

Love Hina mangasında Keitaro, bir Cosplay kafede durduğunda Naru'yu takip ediyordu, Naru onun Asuka'nın kırmızı kapsül giysisini giydiğini hayal ediyor.

Asuka'nın kıyafeti giymiş Naru'nun bir görüntüsü
Keitaro, tamamen Shinjileşiyor...


8. ciltte, Keitaro'nun özellikle duygusal bir konuşmasından sonra, Naru haykırıyor: "Hey, kim sana tüm Shinji'yi üzerime atmanı söyledi?"

Lucky Star (らき☆すた)

Soujirou ve Kanata'nın (Hirokazu Hiramatsu ve Sumi Shimamoto) yer aldığı 11. cilt Lucky Star Karakter Şarkısı CD'sinin kapağı, Soujirou'yu TV dizisinde görülen ahşap bir dolabın önünde dururken gösteriyor. Ancak seriden farklı olarak, Soujirou'nun sol omzunun arkasında oturan Asuka ve Rei figürlerini görebilirsiniz.

Soujirou'nun arkasındaki Asuka ve Rei figürleri

6. bölümde Kuroi-sensei, Misato'nun bira içme şeklini taklit ediyor.

Kuroi-senpai bira içiyor.


Macademi Wasshoi (まかでみWAっしょい!)

2008 sonbaharında yayınlanan bir sihir akademisi hakkındaki bu anime, 5. bölümünde Evangelion'un parodisini yapan kısa bir diziye sahipti. Komuta merkezinde, Eitarou Sakuma (Gendo olarak), Eneus ile (Fuyutsuki olarak) tipik pozda otururken, komuta merkezinin her yerinde kargaşa patlak verir, "4. savunma hattı delindi" ve benzerleri şeklinde anonslar yapılır. Daha sonra Evangelist'in dirildiğini ilan ederler ve ardından "Trajedi tekrarlanacak!" diye bağırırlar.

Gendo ve Fuyutsuki?

Maria+Holic (まりあ†ほりっく)

2009'un başında yayınlanan bir komedi olan Maria+Holic, bir kız okulu ve yuri'yi içeriyor. 6. bölümün sonlarına doğru, Honoka revirden iç çamaşırını kaçırıyor ve Kanako (ana karakter, kızlardan hoşlanıyor) suçlanınca; Maria, kendini Kanako'nun sapıklığına ya da burun kanamasından burnundan akan kaçınılmaz kana karşı korumak için bir AT Alanı kurar.

Maria kendini bir AT Alanı ile koruyor

Melancholy of Haruhi Suzumiya (涼宮ハルヒの憂鬱)

1. sezon 7. bölüm sırasında çeşitli kitaplarda kısa bir referans aldı. "Emangelivion Hikaye Tahtaları 1. Cilt", sağdan sola doğru bakıldığında altyazılı kitabın kapağında görülebilir.

"Emangelivion Storyboards Volume One"

The Melancholy of Haruhi Suzumiya'nın ikinci sezonunda, Endless Summer ark'ının 16. bölümünde (toplamda veya yalnızca ikinci sezonun 6. bölümü) Kyon şunları söylüyor: "Artık Zero-gouki'nin bir ışın tarafından vurulduktan sonra nasıl hissettiğini biliyorum." Yarı zamanlı işten döndükten sonra. İkinci sezonun 11. bölümünde Kyon, Haruhi'ye Mikuru'nun kıyafeti hakkında bir soru sorar. Ayrıca ikinci sezonun 13. bölümünde (2009 Renewal'da 23. bölüm), Kyon Yuki ve Mikuru'nun yerde güreşmesini filme alıyor ve Shinji'nin 3. bölümün başında yaptığı gibi "Merkezini hedef al" diyor.

Kyon, Ünite-00'ın bir ışınla vurulduğundan bahsediyor
Haruhi'ye Mikuru'nun kıyafeti hakkında bir soru sorar.

Miami Guns (マイアミ☆ガンズ)

7. bölümde, babası parasını ve ayrıcalıklarını elinden aldıktan sonra Yao ilkel bir duruma döner ve bir kontrol odasından izlenir. Çılgına döner ve kendisini, babasını ve Kaken'i ayıran camı yumruklar. Kaken, çılgına dönmüş Yao'yu durdurmak için ılık suyun açılmasını emreder. Tüm bu sekans, Eva-00'ın 5. bölümün başındaki aktivasyon testini taklit ediyor. Ayrıca, açılış animasyonunda, Yao'nun babasının masasının arkasında, bir Gendo Pozu'yla beyaz eldivenler giydiği hızlı bir çekim var. Bu çekim de gösterinin kendisinde ara sıra yeniden kullanılır.

Miami Guns
Yao çılgına dönmeye başlar
Yao, Babası ve Kaken'in bulunduğu camı yumruklamaya başlar.
Yao'nun camı kırdığı başka bir açı
Ilık su, Yao'yu (Bakalit yerine) durduracak şekilde akıtılır
Yao'nun babası masasının arkasında


Minipato (ミニパト)

Kısa Patlabor parodisi OAV “Minipato” (2002), Evangelion da dahil olmak üzere çeşitli diğer meka animelerine atıfta bulunarak meka türünün birçok parodisini içeriyor. 2. bölümde, resmi altyazılarda "Büyük miktar stilistik" olarak çevrilen alternatif Patlabor tasarımlarından biri, Seri Üretim Evangelion'a dayanmaktadır.

Bir Ingram ve bir MP Eva'nın kutsal olmayan bir birleşimi

MM! (えむえむっ!)

MM! (2010) dizisinin 2. açılışında, Manage Domyoji, arka planda hızlıca geçen Asuka heykelciğine benzeyen bir şeyle ekranda görülür.

Arka planda Asuka heykelciği

Nisekoi (ニセコイ)

Nisekoi, NERV kapılarının ve asansörlerinin tasarımına gönderme duyuyor ve Marika'nın babası (Fumihiko Tachiki tarafından seslendiriliyor) 15. bölümde bir Gendo pozu veriyor. [1]

Nisekoi ep15 montage.jpg

Nisemonogatari (偽物語)

Bu animenin birinci bölümünde, 6. bölümde Shinji ve Rei'nin konuşmasının bir parodisi var.

Ölmeyeceksin
Çünkü seni koruyacağım.
Bu konuşmaların tadını
gereksiz Evangelion referansları olmadan çıkarmayı tercih ederim.

Oreimo (俺の妹がこんなに可愛いわけがない)

Oreimo'da (Ore no Imouto ga Konnani Kawaii Wake ga Nai) veya diğer adıyla "My Little Sister Can't Be This Cute", ilk sezonun 2. bölümünde Kirino Evangelion'dan kısa bir sözü alıntılıyor.

Kirino reytingler hakkında konuşuyor

Oreshura (俺修羅)

Oreshura'nın 6. bölümünde Masuzu Natsukawa, not defterinden Eita Kidou'nun dört meleğini okuyor ve ilki "Ayanami Asuka" iken, Asuka'nın görüntüleri, Arayüz Kulaklıkları da dahil olmak üzere yanında beliriyor. Defterde Asuka'nın imzası olan "Anta Baka" cümlesi bile var.

Melek: Ayanami Asuka

Otaku no Musume-san (おたくの娘さん)

10. ciltteki bu sahne, 26. bölümün bir parodisidir.

Otaku ep 26.jpg
Otaku ep 26 2.jpg

Outbreak Company (アウトブレイク・カンパニー)

Ana kahramanın, safkan bir otaku olan Kanou Shinichi'nin, bir fantezi dünyasında "moe misyoneri" olarak iş bulduğu anime serisidir. İlk bölümün başında, Kanou'nun odasının birkaç kaydırma görüntüsünü görüyoruz ve Asuka Shikinami Langley'in bir göz bandı ile tamamlanmış bir figürünü görebilirsiniz.

Göz bandı yanlış gözün üzerinde olsa da

Pani Poni Dash! (ぱにぽにだっしゅ!)

Pani Poni Dash! is a gag anime that aired in July of 2005. As the show constantly references other anime (and other works of popular culture), it also contains numerous Evangelion parodies. To list just a few:

 • In the super robot parody sequence in episode 12, Rebecca plays the role of a base commander in a Gendo Pose.
 • In episode 18, one of the explosions following a bomb-defusal training gone wrong resembles the awakening of Eva-01 in The End of Evangelion.
 • In episode 19, Akane Serizawa is seen holding a miniature Spear of Longinus. In the same episode, Ichijo's character design undergoes a brief Rei-ish (or Yui-ish, if you prefer) transformation.
 • In episode 21, a giant Himeko is holding Serizawa (dressed up as Rebecca) in a similar fashion as Eva-01 holds Kaworu Nagisa during the long single still shot in Episode 24. Immediately following, Rei Tachibana makes an Evangelion-themed appearance as a Betamax Seele monolith.
 • Episode 20 features fig leaf shaped split screens and random Evangelion cosplay.
 • Episode 25 is another mecha parody episode. The alien captain's human form alternates briefly between the standard Jean-Luc Picard and Keel Lorenz .
 • The crew of Pani Poni X is trapped in a series of fake worlds, resembling Evangelion's TV-ending version of Instrumentality. After breaking free, their mech is transformed into what looks like a hybrid of Eva-01 and Diana A from Mazinger Z.
 • And finally in episode 26, there are a number of minor references.
Pani Poni Dash!
Ichijou, looking kinda cool
Himeko holding Serizawa like Eva-01 holds Kaworu
Kurumi in a Tokyo-3 school uniform and Rokugo dressed up as a harpy
A brief switch from Picard to Keel
More Star Trek/Eva fun
Miyako getting mind-crushed
The final form of Pani Poni X. Notice the G Gundam reference
A fossilized "Angel skull"
Sachiel in a pool
Rei dressed as Misato in episode 20 eyecatch
Nerv fig leaf shaped split screens
Penpen siting under a Nerv umbrella
A Becky doll in an Asuka plugsuit complete with a Positron Rifle in the background
A berserk Eva-01 in the background
Becky doing the Gendo pose and Mesousa as Fuyutsuki.The more recent OVA had a few references as well. The last two images (left to right) were in a sequence that resembled when Shinji sees Eva-01's eye in the building windows. Right after the "hand eye" is shown to Becky, she screams just like Shinji did.

Pani Poni Dash! OVA
Random NPCs working it what looks like the Nerv bridge
Shu standing on the Nerv bridge. Notice the Pokemon reference in the subtitle as well
Becky's eye gets big like Shinji's
The eye in Ichijou's hand moves like 01's did in the building windows, followed by Becky screamingPing Pong (ピンポン)

An 11 episode Noitamina TV series that features two childhood friends and the sport of ping pong. In the last episode during a flashback, one of the two friends, "Hoshino", has his math test posted in the classroom. He received a score of "0" because instead of solving the problems, he covered his test with Evangelion related doodles.

"Third Child", "AT field", "Shinji" and some doodles of Evangelion Unit-01 and some angels

Robotics;Notes

Akiho Senomiya adopts a Gendo pose in episode 8; Subaru calls her out on it by name.[2]

Rurouni Kenshin (るろうに剣心)

According to the author of the Rurouni Kenshin manga, Nobuhiro Watsuki, the visual design of Yukishiro Tomoe ended up being like Rei Ayanami and Honjo Kamatari's face was based on Yui Ikari.

Saekano: How to Raise a Boring Girlfriend (冴えない彼女の育てかた)

In a discussion about character writing, Eriri brings up the Ayanami Rei expy archetype.

A character like Ayanami Rei?

Sayonara Zetsubou Sensei (さよなら絶望先生)

 • In episode 2, there's a shot of UCC Coffee cans with Gendo on them.
 • In episode 9, there is a short eye-catch that appears after Itoshiki Nozomu says to name 7 mistakes in life. The second mistake listed in the eye-catch is "'Getting hooked on Eva while failing to get into college'".
 • From the second season, Zoku Sayonara Zetsubo Sensei, in episode 11, there is a shot of Kaere Kimura on Lilith's cross with a Spear of Longinus through her chest.
 • Also from the second season, in episode 12, Evangelion Unit-01 appears briefly on the TV set. Later in the episode, Kafuka goes on to describe Hirumi Fujiyoshi's long history of "counter currents" including: "Studying Greek mythology because of Saint Seiya", "Listening to classical music because of Eva", "Reading the bible because of Eva", "Dabbling in psychology because of Eva". The ending of this short sequence has an eye catch that says "キモチ ワルイ" (kimochi warui), the last line from the End of Evangelion. Following that, we see the classroom and a Sachiel mask in the background (lower right) followed by a quick shot of Kaere Kimura changing in a locker room with an Angel designation.


Sayonara Zetsubo Sensei
Gendo UCC Coffee cans
7 Mistakes in Life
Shinji/Kaworu doujin
Kaere on Lilith's cross in episode 11
Eva-01 on the TV screen in episode 12
A Sachiel mask in the lower right of the background
Drawing of Eva-01
Drawing of Rei
Drawing of Kaworu
Kaere designated as the 21st Angel
 • In episode 4 of the second season, using the text from an ancient civilization to find a weapon capable of defeating the alien invaders, Chiri Kitsu gets turned into a giant and fights the onslaught of giant robots. She defeats them in a similar manner as Asuka and Evangelion Unit-02 defeats the Mass Production Evangelions in the first half of End of Evangelion.
 • Chiri, like Asuka, shouts Erster! (German for "First") after destroying the first enemy, and continues as she destroys the others.
 • Chiri then takes out a Proper Sword, which looks very similar to Eva-02's Progressive Knife, and continues the onslaught against the enemy robots, where she kicks 2 of them in a similar manner as Asuka and Eva-02 kicks 2 of the VTOLs before the Mass Production Evangelions arrive.


Chiri's fight in episode 4
Chiri dashing toward her first enemy
Asuka and Eva-02 dashing toward their first enemy
Chiri destroying the first enemy robot
Asuka and Eva-02 destroying the first MPE
Chiri choking an enemy robot
Asuka and Eva-02 choking an MPE
Chiri pushing an enemy robot's head through a wall
Asuka and Eva-02 pushing an MPE's head through a wall
Chiri then takes the same robot and throws it at another
Asuka and Eva-02 takes the same MPE and throws it at another
Click image for animationIn the third season, called Zan Sayonara Zetsubou Sensei:

 • During episode 2, Chiri is talking about Harumi's glasses also being "restraints"
 • Also during episode 2, there is a mention of the production of "Quickening", which is a possible reference to the 3rd Evangelion movie.
 • There is a screen of text about different kinds of "moe" with a crudely drawn Asuka.
 • Harumi is seen drawing comics, you can see a Nerv mug on her table and a "Secrets of Eva" book on her bookshelf.
 • Also in episode 2, Harumi is seen reading yaoi manga with what vaguely looks like Shinji and Kaworu on the cover. The manga is titled "ShinKawo".
 • At the beginning of episode 9, there's a "Congradulations" sequence mimicking the sequence at the end of Episode 26 when everyone is congradulating Shinji. Youtube link
 • Also in episode 9, there's a scene with "Complaints about Sayonara Zetsubou Sensei" and one of them is to "make an anime more interesting than Eva"
 • Also in episode 9, the Nerv mug makes another appearance.
 • An "Evangelion Movie" sign can be seen in episode 9.
 • In episode 10, there's a list and one of the items is "How many newly-timely Eva gags we can make"
 • Also in episode 10, Chiri mentions that Evangelion 2.0, You can (not) advance, is getting rave reviews.
 • In episode 13, Nami is asked if she saw the new Evangelion movie yet.


Chiri talking about restraints
A mention of "Quickening"'s production
Asuka and moe
Harumi drawing comics
Harumi reading manga
"Come on, make an anime more interesting than Eva"
Nerv mug
Evangelion Movie
newly-timely Eva gags
Evangelion 2.0 is getting rave reviewsSeto no Hanayome (瀬戸の花嫁)

Seto no Hanayome is a series that aired in April of 2007. In episode 16, Rei and Asuka can be seen in the crowd in the school's hallway wearing the school's uniforms.

Rei and Asuka amongst the crowd


Sgt. Frog (ケロロ軍曹)

Sgt. Frog aka Keroro Gunsou (anime and manga) has too many Evangelion references to possibly list them all, so a few will have to do:

 • In Vol. Eleven of the Manga, there is a sequence in which Corporal Giroro revives like Eva-02 in EOE.
 • In both the anime and the manga, Sgt. Keroro has been known to dress up like a Seele Monolith.
 • In episode 9, Saguro invades the Hinata house, an "Emergency" alarm goes off (a copy of the one from Evangelion), followed by an A.T. Field blocking the front door, followed by Saguro breaking in and descending down a long tube (just like Kaworu did with Eva-02 in Episode 24), culminating in the introduction of the Kululu character; Harold Ancell says Kaworu's original seiyuu (Ishida Akira) reprised his role
 • In one episode, the Keron Force tries to conquor Earth by making everyone lethargic with "May Disease", which seems to be the Japanese equivalent of Spring Fever. This somehow escalates into a Third Impact-style disaster.
 • In another episode, there is a tribute to the "congratulations" scene.


Sgt. Frog
Corporal Giroro...
...revives like Eva-02
Sgt. Keroro as a Seele Monolith
Saguro invades, an A.T. Field appears
Another of Kururu's experiments gone horribly wrong
Congratulations!


Shimoneta: A Boring World where the Concept of Dirty Jokes Doesn't Exist (下ネタという概念が存在しない退屈な世界)

Shimoneta: A Boring World where the Concept of Dirty Jokes Doesn't Exist, a 12-episode TV series (based on the Light Novels of the same name) from 2015, features a robotic character named "Tsukimigusa", who is assigned by one character (Anna Nishikinomiya)'s father to protect her. We find out that Tsukimigusa is really a boy in girl's clothing. When asked if he has no identity due to being forced to cross-dress, he says "My identity is following Mr. Matsutake's orders. If he orders me to be a boy, I will be a boy. If he orders me to be a girl, I will be a girl."

In fact, he has 5 objectives given to guide his actions:

1. Any information that could taint boys or intelligence from a government organization is to be kept secret.

2. Entrance to Miss Anna's personal room, bath and any place where she undresses is prohibited.

3. Taking Provision #2 into account... Whenever lewd actions are taking place, never leave Miss Anna's side.

4. Protect Miss Anna's eyes from anything lewd.

5. Taking Provision 1, 2, 3, and 4 into account... Prioritize Miss Anna's orders and actions above all other orders.

These are explicitly compared to Asimov's 3 Laws of Robotics. All this, in addition to his single-minded focus on protecting Anna, should be enough to cement his position as a Rei expy. Not only that, but the man who trained him, Mr. Matsutake, is quite obviously an intentional Gendo clone. Not only did he train a Rei expy to follow his orders without question, but he also has been manipulating the events of the show behind the scenes in order to achieve his plans.

He even has the gloves!


Shinryaku! Ika Musume (侵略!イカ娘)

Shinryaku! Ika Musume, a 12 episode TV series from 2010, has a quick shot of the 3 M.I.T. scientists attempting to protect themselves from the wrath of Chizuru after they made the store disappear in episode 9. One of the scientists is wielding a clear pane of glass (or something) with an A.T. Field painted on it.

Ikamusume 09 atf.jpg


Shirobako

Shirobako is a TV series from 2014-2015 about a group of people who went from an animation club in school to work for a big animation studio. At the end of episode 11, Aoi Miyamori, one of the main characters and a production assistant, went looking for animators that could draw key frames for a scene with horses. She ends up at another animation studio where they play a joke on her and send her to meet the director of "Neon Generation Avangaldon".

Shirobako-ep11-avangaldon.png

They didn't think she'd actually run off to meet the director, and Aoi drives to meet the director, "Kanno Mitsuaki" at his house. Along with being a spitting image of Hideaki Anno, he also asks Aoi if she'd ever watched "Ava" back in 1995, and she replies that she'd only seen the new theatrical releases on DVD but not the entirety of the original TV series.

Shirobako-ep12-kanno.png


Slayers (スレイヤーズ)

In the Slayers manga, there is a frame where you can clearly see Misato, Asuka, Shinji, and Rei in the background.

Slayers Try, is a sequel to Slayers Next and Slayers that aired starting in April of 1997. In episode 17, there is a scene where Kerel is sitting atop a rock, mimicking the scene in the beginning of Episode 24 where Kaworu is humming atop of a broken statue looking over a lake. Also, Kerel is played by Kaworu's seiyuu, Akira Ishida, taking a break from his regular Slayers character, Xellos.

Slayers Evolution-R, a sequel to Slayers Revolution, has a scene in episode 13 where Xelloss invokes a sheild that looks similar to an AT-Field.

The Slayers
Misato, Asuka, Shinji, and Rei in the Slayers manga
Kerel on top of a rock, looking over a lake
Lila says "Kerel" in an odd way that makes it sound like "Kaworu"
Kerel turns around to find Lila (a fish)
Xelloss uses a shield that looks like an AT-FieldSoftenni (そふてにっ)

Softenni, an ecchi gag anime from 2011 about a tennis club, featured a couple of Evangelion tributes. In episode 3, when everyone was on their way to the public baths, they ride down a long escalator with the Prelude of Bach's Cello Suite No.1 playing in the background (the piece that Shinji plays on his cello) followed by a conversation between Kurusu and Kotone about Kotone's father, which was then followed by a slap. This sequence is almost identical to Shinji and Rei riding down the escalator in Episode 05 and Rei slapping Shinji for not having faith in his father.

Comparison between Softenni episode 3 and Evangelion episode 5

In episode 8 of Softenni, as the club faces Misaki Shidou's tennis trials, Kurusu throws a daifuku to the other side of the first trial, a moving conveyor belt with moving hurdles, so that Chitose (the busty green haired girl) would go berserk over it, all the while, Ode to Joy from Beethoven's 9th symphony is playing in the background. This is similar to Episode 19 when Evangelion Unit-01 goes berserk while fighting Zeruel.

Comparison between Softenni episode 8 and Evangelion episode 19

Sword Art Online(ソードアート・オンライン )

Season 1 Episode 22 of SAO (The Grand Quest) takes place in the ALFheim arc of the show. Kirito, in his quest to rescue Asuna from Sugou must ascend the World Tree, which involves a gauntlet of high level enemies. On his first attempt at this battle, Kirito manages to make it through the first wave of enemies before being overwhelmed by archers. As he tries to reach the top of the arena before he dies to the flurry of arrows, he is impaled by one of the guardian knights' swords.This is likely a reference to Asuka's death in End of Evangelion: Death and Rebirth, where she fights the Mass Produced Eva Series, she dies is a similar fashion, after being impaled by one of the Mass Produced Eva's mock lances. Kirito tries with his final breath to get past the throng, he reaches his arm out towards the light of the exit above him, and then is impaled by several more swords. The timing of impact of the weapons in both scenes achieves similar dramatic effects.

Kirito trying to take on the World Tree
Asuka dying in the fight with Mass Produced Evangelions

Sword Art Online 2(ソードアート・オンライン II)

Sword Art Online 2 is the sequel of the same name featuring virtual reality like MMO worlds. In episode 8, Kirito and Sinon, the two main characters of this season, were in an elevator on their way to a tournament. The elevator ride is long and they remain motionless, in the same positions as Rei and Asuka from Episode 22 and Evangelion 2.0.

Kirito and Sinon
Rei and Asuka


Train Man: Densha Otoko (電車男 ~ネット発、各駅停車のラブ・ストーリー~)

In the Train Man manga, in chapter 19, page 5, when Densha Otoko is cleaning his room he finds a mecha figure that looks remarkably like an Evangelion along with the logo (which says Gangelion).

Page 5 of Chapter 19 of Train Man


Watamote (ワタモテ)

Watamote, or "No Matter How I Look at It, It’s You Guys' Fault I’m Not Popular!", has a couple of Evangelion references in episode 9. In the beginning of the episode, Tomoko's phone is depicted like a Seele monolith:

Tomoko's "Seele" phone

Later in the episode, when Tomoko's mom is trying to get her to do chores, she gets mad and the scene cuts to a shot that sort of resembles to Evangelion Unit-01 after the Sachiel fight with Tomoko's mom standing atop a pyramid, but they really are the "God Warriors" from Miyazaki's "Nausicaä of the Valley of the Wind".

"God Warriors"?

Welcome to NHK (NHKにようこそ!)

The Welcome to NHK manga, which started its publication run in June 2004, features an antisocial, unemployed, uneducated main protagonist who fears going outside and a girl that tries to help him. In chapter 5 of the manga, a page with Satou and Misaki, Evangelion Unit-01 has a cameo.

Satou about his plan to make eroge, with Misaki and Eva-01 in the background

Also, in Chapter 37, the title page shows the characters dressed in plugsuits and the first 3 pages has Satou playing an Evangelion pachinko game.

"Welcome to NHK, Chapter 37"
Title page
Asuka fighting Israfel
Satou losing
Picture of the pachinko machine with the Evangelion logo


Wotakoi: Love is Hard for Otaku (ヲタクに恋は難しい)

In episode 2 of Wotakoi: Love is Hard for Otaku, a gendo pose is struck, while Battle Decisive by Shiro Sagisu is playing in the background.

Gendo pose

In episode 2, Hanako is declared to be an "Asuka Stan," Narumi an "Ayanami Stan," Hirotaka an "Eva-01 Stan," and Tarou a "Mari Stan."

Hanako is an Asuka stan.
Narumi is an Ayananmi stan.
Hirotaka and Tarou are Eva-01 and Mari stans, respectively.


Zettai Karen Children (絶対可憐チルドレン)

Zettai Karen Children'ın 7. bölümünde, telekinetik güçleri olan 10 yaşındaki Kaoru Akashi, AT Alanına benzeyen bir psişik kalkanı serbest bırakır.

Kaoru'nun psişik kalkanı


16. bölümde, bir dizüstü bilgisayar "Yalnızca Ses" işaretiyle "Seel"i göstermektedir.

Seel, Yalnızca Ses


26. bölümde, bir "rüya" dizisi sırasında, Minamoto bir çatıda Kaoru'nun yetişkin bir versiyonuyla konuşuyor ve ona silah doğrultulmuş durumda. "Ben..." ile bir cümleye başlar, ardından diyaloğunun geri kalanı sessize alınır. Daha sonra, Minamoto silahını ateşler ve ona kurşun isabet eder ve geriye doğru uçar. Bu, Gendo'nun cümlesinin benzer şekilde susturulduğu ve Ritsuko'nun bir mermi yiyip geriye doğru uçtuğu The End of Evangelion'daki sahneye oldukça benzerdir.

Vurulduktan sonra Kaoru

Zone of the Enders

Zone of the Enders animesindeki bazı görsel detaylar Evangelion'a göndermeler gibi görünüyor. Dolores i'si itibari yapay zeka mekası, kadın bir kişiliğe (en azından kısmen bellek izlerine dayalı) ve çılgına dönmeye yönelik kötü bir eğilime sahibim. Özellikle 18. bölümdeki çılgına dönen Dolores'in yere yığılan rakibini vahşice hırpaladığı sahne, Bardiel dövüşünden çok şey ödünç almış gibi görünüyor. 22. bölümde, Hathor'un yörünge çerçevesi, Dolores'in kafasını tutmak için kolunu doğal olmayan bir uzunluğa kadar uzattığında, başka bir Bardiel referansı var.

Prequel OAV'sı Idolo'da, anıları meka Dolores'e aktarılarak olan insan Dolores Hayes, Misato'nunkine benzer bir Yunan haçı kolye takmış olarak gösteriliyor.

"Zone of the Enders"
Berserk Dolores bıçaklanıyor.
Bebek Hathor, Dolores'i küçük düşürür.
Dolores Hayes haç kolyesini takıyor.


Zoku Owarimonogatari (続・終物語)

Paralleliklerden birisnde Nadeko Sengoku, Misato'nun bira içtiği gibi kırmızı bir bir şeyler kutudan içerken görülebilir.

ZokuOwarimonogatari.png
ZokuOwarimonogatarib.png


Referanslar


Övgü ve Referans Sayfaları
Neon Genesis Evangelion'da Diğer Şovlara Övgüler | Diğer Anime ve Mangalarda Neon Genesis Evangelion'a Övgüler
Diğer Anime ve Mangalarda Neon Genesis Evangelion ile Benzerlikler | Diğer Medyada Neon Genesis Evangelion'a Övgüler
Gainax: Evangelion Referansları ve Haç Referansları