tr:Neon Genesis Evangelion'da Diğer Şovlara Övgüler

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search

Başlığın dediği gibi, bu sayfa Evangelion'da bulunan, diğer şovlara referansları veya övgüleri listelemek içindir.

Diğer Animeler ve Mangalar

Brother, Dear Brother (おにいさまへ...)

18. bölümde, Shoujo klasiği Oniisama E namı diğer Brother, Dear Brother'dan bir sahne neredeyse tek tek yeniden oluşturuldu:

 • Önce bir parkta iki yakın arkadaşın sohbet ettiğini görürüz.
 • Ardından, ayaklarının kalan bir çekimi...
 • ...ve ardından bir kova ve kürek içeren yakındaki bir kum havuzunun sahne çekimi vardır.

Oniisama E'nin kadrosunda ayrıca "Rei Asaka" namı diğer "Hana no Saint Juste" (Çiçeklerin Aziz Juste) ve "Kaworu Orihara" namı diğer "Kaworu no Kimi" (Prens Kaworu) adlı karakterler de yer alıyor.

Oniisama E vs Evangelion
Bir parkta iki arkadaş sohbet eder.
Ayaklarının gösteren bir sahne.
Kova ve kürekle yakındaki bir kum havuzunun görüntüsü.
Asuka ve Hikari bir parkta sohbet ederler.
Ayaklarının gösteren bir sahne.
Kova ve kürekle yakındaki bir kum havuzunun görüntüsü.


Detonator Orgun (デトネイター・オーガン)

Detonator Orgun, 1991'den kalma üç bölümlü bir OAV'dır. Evangelion'un yaratıcılarını gerçekten etkileyip etkilemediğini kesin olarak söylemek imkansız olsa da, tamamen tesadüfi olsalar bile, fark etmeye değer bir takım benzerlikler var:

Ana karakter Tomoru, duyarlı bir uzaylı bio-meka ile senkronize oluyor; ancak daha sonra "uzaylıların" aslında uzaylı değil, süper gelişmiş insanlar olduğu ortaya çıkar (muhtemelen orijinal Macross'tan etkilenen bir olay örgüsü). Son bölüm, özellikle Orgun'un Grand Cruciform son saldırısı biçiminde, utanmazca abartılı İncil sembolizmi içeriyor. Erken Evangelion tasarımları Orgun'a güçlü bir benzerlik gösteriyor - ancak benzer tasarım özelliklerinin (dev omuzlar ve boynuz benzeri çıkıntılar gibi) 80'lerin sonu/90'ların başı diğer meka animelerinde de mevcut olduğu belirtilmelidir. Daha küçük görsel ayrıntılar, bir tüpte yüzen çıplak bir kız ve birkaç Gendo Pozu içerir.

Detonator Orgun vs Evangelion
Bir kahraman gibi davranan Orgun.
Eva-00 ve Eva-02'nin ön tasarımları.
Alternatif erken Eva-01 tasarımları.
Orgun Grand Cruciform'u ateşlediğinde haç şeklinde bir flaş.
Bir tüp içinde soluk, çıplak bir esper kız.Devilman (デビルマン)

Go Nagai'nin manga serisi Devilman, benzer bir kıyamet sonu içeriyor. Yoshiyuki Sadamoto, Der Mond Deluxe Edition'da[1] yayınlanan bir röportajda, hem kendisinin hem de Hideaki Anno'nun Go Nagai'den etkilendiklerini ve Devilman'ınkine benzer bir son istediklerini söyledi.

Future Police Urashiman (未来警察ウラシマン)

Future Police Urashiman, 1983'te yayınlanan elli bölümlük bir anime dizisidir. İçinde, Ryuu Urashima, "Urashiman" olarak adlandırılan geleceğe gizemli bir şekilde zaman yolculuğu yapar ve zaman yolculuğunun ona süper güçler verdiğini söyler. Neo-Tokyo'yu güçlü örgüt Necrime'den korumaya kendini adamış Magna Polisi'ne alınır.

47. bölümde, Necrime "Super-X" olarak bilinen yüzen bir oktahedral makineyi serbest bırakır. Sarı yerine Super-X'i mavi yapın ve Ramiel'iniz olsun. Super-X ayrıca bir enerji ışını ateşler ve normal silahlara karşı dayanıklı görünüyor. Daha da ilginç olanı, bugün bile bu gösteriyi malzeme için kullanıyorlar gibi görünüyor. Super-X, Ramiel'in Rebuild'dekine benzer bir şekil değiştirme yeteneğine sahiptir, ancak Super-X orijinal konfigürasyonunda sadece parçalarına ayrılıp yeniden monte edilir.

Future Police Urashiman
Super-X, Neo Tokyo'ya giriyor.
Super-X, enerji ışınını...
... yıkıcı bir etki yapacak şekilde ateşler.
Magna Polisi ağır silahları çağırıyor.
Ama silahları işe yaramıyor.
AT Alanı gibi sekizgen değil, yuvarlak olmasına rağmen kalkan benzeri etkiye dikkat edin.
Saldırının bir etkisi yok.
Bu saldırı, diğerleri gibi dağılır.
Super-X terör saldırısına devam ediyor.
Müfettiş Gondo ve Claude, silahları devraldığında ve...
...ışınları tek bir noktada yoğunlaştırmaya çalıştığında...
...Super-X anlık olarak şekil değiştirerek kendini korur.


Laputa: Castle in the Sky (天空の城ラピュタ)

"Laputa: Castle in the Sky", Hayao Mizayaki tarafından yazılan ve yönetilen 1986 animasyon filmidir. Laputa'nın baş düşmanı Muska, tavırlarında, hareketlerinde ve renkli, yuvarlak güneş gözlüklerinde Gendo'ya çarpıcı bir benzerlik taşır. Eva'nın ilk bölümündeki sahneyi yansıtan bir sahnede Muska, Tedis kalesinin komutanı; Sachiel'i yok etmeyi başaramayan üç generalden Gendo'nun devraldığı gibi bir sahnede devralır. Muska ayrıca, Shinji'nin kafesteki Eva Ünite-01 ile ilk karşılaşmasını ve Misato'nun Terminal Dogma'da Lilith'i ilk görüşünü yansıtan bir sahnede, Laputa'nın kahramanı Sheeta'ya bir Robot ("büyük yıkıcı güce sahip mekanik bir asker") gösterir. Robot, açık ve hasarlı uzuvlarıyla Lilith'e biraz benziyor. Bu Robot'a karşı müteakip savaşta, ordunun güçlü bir bomba kullanana kadar ona zarar verme yeteneği çok az veya hiç yok, bu da Evangelion'daki JSSDF'nin bir N2 Madeni kullanana kadar Sachiel'e zarar veremediğini yansıtıyor. Ek olarak, Robot'un birincil saldırısı, Zeruel'e benzer şekilde gözlerinden fırlattığı güçlü bir ışındır. Bu özelliklerden bazıları geniş kapsamlı mecazlar olsa da, bunların tek bir sekanstaki birleşik varlığı ve bu sekansın bir Miyazaki filminde olması, "Laputa"nın Evangelion'un yapımında Anno üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu fikrine güven veriyor. (Miyazaki'nin Anno üzerindeki etkisi hakkında daha uzun bir tartışma için, "Nausicaa of the Valley of the Wind" bölümündeki "Anno & Nausicaa"ya bakın).

Laputa: Castle in the Sky
Kahkaha atan General Muoro.
Proto-Gendo?
Sheeta, Robot'u ilk kez görüyor.
Robot saldırısını hazırlar.
Zeruel'in benzer bir görüntüsü.
Saldırının kendisi.


My Neighbor Totoro (となりのトトロ)

Gunbuster'da Ghibli film afişleri.
Shinji, Jizo-san'ın bir heykelinin yanında dinleniyor.
Kayıp Mei, Jizo-san'ın heykellerinin yanında duruyor.


4. bölümde, otobüsten indikten sonra Shinji, gezginlerin ve çocukların koruyucu tanrısı Jizo-san'ın bir heykelinin yanında dinleniyor. Bu kare görünüşe göre Miyazaki'nin "My Neighbor Totoro" filminden benzer bir kareye bir övgüdür. Anno'nun Miyazaki'nin “Nausicaä”sında animatör olarak çalıştığı ve Evangelion'dan önce Ghibli filmlerine göndermeler yaptığı düşünülürse, bu karşılaştırma çok da abartılı görünmüyor.

Nausicaa of the Valley of the Wind (風の谷のナウシカ)

Nausicaa of the Valley of the Wind, Hayao Miyazaki'nin Şubat 1982'den Mart 1994'e kadar Animage dergisinde yayınlanmış ve yedi cilt halinde toplanmış bir mangasıdır. İlk iki cilde dayanan ve Miyazaki tarafından yönetilen bir sinema animesi Mart 1984'te yayınlandı. Manga, Eva'da kullanılan birkaç doğrudan benzerlik içeriyor:

 • Prenses Kushina'nın annesi, Asuka'nın annesi Kyoko için ilham kaynağı gibi görünüyor. Kyoko gibi, Kushina'nın annesi de gerçek kızını tanıyamazken bir çocuğun oyuncağının kendi kızı olduğuna inanacak kadar delirmiştir.
Bir anne-kız anı
 • Ve belki de en keskin benzerliklerden biri, Yedi Gün Ateşinde dünyayı yok eden insan tarafından yaratılan canavarlar olan Tanrı Savaşçılarının, Evangelionların kendilerine ilham verenlerden biri olduğu gerçeğidir. Her ikisi de hem yapay bir iskelet çerçevesine hem de etrafında büyüyen ve ona şeklini veren organik materyale sahip biyomekaniktir. Tanrı Savaşçıları, Evalar gibi, bağımsız düşünce ve eylemde bulunma ve hatta bir ruha sahip olma yeteneğine sahiptirler. Her ikisinin de Nausicaa'daki Tanrı Savaşçısı'nın kendisini insan ırkının hakemi ilan etmesiyle özel bir amaç duygusu var gibi görünüyor. Her ikisi de büyük miktarda enerji kullanabilir ve Tanrı Savaşçısı, EoE'deki Ünite-01'e benzer ışık kanatları bile oluşturabilir. Tanrı Savaşçısı ayrıca AT Alanının öncüsü sayılabilecek bir şeye sahiptir: Yupa tarafından "bükülme alanı" olarak tanımlanan uçtuğunda ortaya çıkan bir etki.
Tanrı Savaşçıları ve Evalar
Tanrı Savaşçısı
Ünite-01

Film

Sinema animesi, bazı orijinal unsurlarla birlikte kabaca manganın ilk iki cildine dayanan hikaye ile 4 Mart 1984'te piyasaya sürüldü. Filmde bize yeni bir şey veren hiçbir şey olmasa da, dikkatimizi çeken filmin yapımıdır çünkü Nausicaa, Hideki Anno'nun animasyona başladığı animelerden biri. Filmin Kuzey Amerika DVD sürümünde yer alan “Ghibli Stüdyosu'nun Doğum Hikayesi” tanıtımına göre; 1983 sonlarında, Miyazaki'nin zorlu standartları nedeniyle filmin prodüksiyonu programın gerisine düşüyordu. Arayı kapatmak için "Animage" dergisine, daha fazla animatör kazanmak için bir ilan verildi. Anno, ilana cevap vermek için Tokyo'ya seyahat etti, animasyon stüdyosuna gitti, Miyazaki'nin kapısını çaldı ve Miyazaki'ye kendi yaptığı hikaye tahtalarını verdi. İşinden etkilenen Miyazaki, Anno'ya Tanrı Savaşçısı'nı canlandırma işini verdi. Ghibli Stüdyosu'nun yapımcısı Toshio Suzuki, Miyazaki'nin filmin doruk noktasındaki Tanrı Savaşçısı sahnesini filmin kilit sahnelerinden biri olarak gördüğünü belirtiyor ve seyirciye daha önce hiç görmedikleri bir şeyi göstermek için canlandırmanın son derece zor olacağını ekliyor. Suzuki, Miyazaki'nin "etkili bir şey istediğini" söylemeye devam ediyor. "Eşsiz bir hareket hissi ile çok detaylı.” Anno'nun Tanrı Savaşçısı'nı canlandırma şekli, tankların hareketi ve filmde görülen devasa patlamalar, Miyazaki dahil birçok kişiyi etkiledi.

Anno & Nausicaa

Nausicaa'dan bu yana filmin ve Miyazaki'nin diğer çalışmalarının Anno'yu yönetmeye başladığı andan itibaren etkilediği açıktır. (Daha fazla bilgi için My Neighbor Totoro ve Görsel Motif: Mavi Oktahedronlar (Nadia, Laputa ve 2001) hakkındaki makalelere bakın.) Ghibli Ippai Astar Notları'nda yazdığı bir makaleye göre; Anno, Miyazaki ile geçirdiği zamandan bu yana, Ghibli Stüdyosu'nun sonraki çalışmalarını, herkesin içinden akan “kana” sahip olmadıklarını söyleyerek eleştirdiği biliniyor. Hatta Evangelion Kaibunsho'da Miyazaki ve Anno'nun aslında birbirlerinden nefret ettiğine dair iddialar bile var, ancak bu yalanlandı. Yine de; Anno'nun yukarıda bahsedilen aynı denemede, Miyazaki'yi Ichirou Itano ile birlikte hocaları olarak gördüğünü, sadece animasyonun teknik yönleri konusunda değil, aynı zamanda nasıl film yapımcısı olunacağı konusunda da öğretmenleri olarak gördüğünü belirtmek önemlidir. Anno, "film yapımı konusundaki duruşum, ikisinden öğrendiğim şeylere tutunma girişiminden başka bir şey değil" diyor. Bu yüzden, ikisi arasında film yapımı konusunda muhtemelen bazı felsefi anlaşmazlıklar olsa da, Nausicaa üzerinde çalışmanın daha sonra yönetmen olarak onu etkilediği açıktır.

Space Runaway Ideon (伝説巨神イデオン)

"Space Runaway Ideon", Yoshiyuki Tomino'nun ("Mobile Suit Gundam" şöhretinden sonra) 1980'de yapılmış bir süper robot animesidir ve belki de Evangelion üzerindeki en büyük etkilere sahip tek animedir. Hikayesi, Solo gezegeninde gizemli bir birleştirme robotu olan Ideon'u bulan bir grup sömürgeciyi içeriyor. Kalıntıyı araştırırken, başka bir insansı uzaylı ırkı olan Buff Klanı, onlarla temasa geçer ve bir savaş patlak verir. Kahramanlar, eski bir uzay gemisiyle gezegenden kaçarlar ve Ideon'un muazzam gücünü kullanarak amansız bir şekilde peşlerinde olan Buff Clan'la savaşmak için galaksiyi geçerler. Hikaye ilerledikçe, karakterler robotun kendine ait bir zihni varmış gibi göründüğünü ve evrendeki en güçlü silaha sahip olmanın ilk bakışta göründüğü kadar harika bir şey olmadığını keşfederler.

Ideon'un tamamı Shin Getter Fansubs tarafından hayran çevirisi olarak çevirildi; yaşı ve göreceli belirsizliği nedeniyle, seri kesinlikle batıda ticari olarak bulunamayacak.

 • Gainax'ın Diğer Eserlerinde Ideon Referansları

Evangelion'daki Ideon referansları özellikle önemli olsa da, Evangelion, Gainax Stüdyosu'nun ona övgüde bulunan ilk gösterisi değil: Evangelion'dan önce ve sonra yapılan ve beğenilen çalışmalarının çoğu, aşağıdaki listede gösterildiği gibi, Ideon'a az ya da çok ince referanslar içeriyor. :

 • Daicon III açılış animasyonu (1981): Bu halüsinojenik kısa filmde küçük bir kız (daha sonra Daicon tavşan kızı olacak) Ideon'un "Füze Spam" saldırısını kullanır ve birçok şeyi (Ideon dahil) havaya uçurur. Evet, o kadar dağınık.
 • Gunbuster (1988): 5. bölümdeki iklimsel uzay savaşı sahnesinde, itibari meka, Ideon'un ünlü çok yönlü füze spam saldırısını gerçekleştirir.
 • Magical Shopping Arcade Abenobashi (2002): Ideon, Abenobashi'nin "Hook Up! Magical Shopping Arcade Abenobashi"nin 3. bölümünde oldukça fazla referansa sahiptir.
 • Diebuster, aka Gunbuster 2 (2004): Ideon'dan daha fazla saldırı referansı. Bir planetoid yarıya bölünür (pek çok ince olmayan öngörüden sonra) ve bir Yıldırım Tekmesi saldırısı, Ideon Gun'a çok benzer bir kasırga benzeri etki üretir.
 • Mahoromatic (2001): Mahoromatic'teki bazı savaş androidleri, Ideon Swords'a benzer şekilde, ellerinden uzanan enerji bıçakları şeklinde güçlü bir silaha sahiptir. 25. bölümde Feldrance, özellikle kendini beğenmiş hissederek, bıçaklarıyla Dünya'yı ikiye bölebileceğini hissettiğini söylüyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bir gezegeni ikiye bölmek, Ideon'un en unutulmaz başarılarından biridir.
 • Tengen Toppa Gurren Lagann (2007): 14. bölümde, Gurren-Lagann çok ideolojik bir tarzda bir sürü matkap füzesi ateşler.
Gainax'ın Diğer Eserlerinde Ideon Referansları
Girl Power, proto-Gainax stili
SPAM!
Ideon Spam, Gurren Lagann versiyonu
Diebuster'dan Ideon Gun efekti
Feldrance ince örtülü bir Ideon referansı yapıyor


 • Evangelion'daki Ideon referansları: Meka Tasarımı

Ideon yüzeysel olarak klasik bir birleştirici süper robot olmasına rağmen, Evangelion ile benzerlikler daha sonraki bölümlerde ortaya çıkıyor. Ideon, Ide olarak bilinen duyarlı bir enerji tarafından desteklenmektedir. Daha sonra gücünün sınırsız olduğu ve potansiyel olarak evreni yok edebileceği ortaya çıkar. Evangelion'da S² motorları benzer şekilde sınırsız enerji kaynaklarıdır.

İde Bariyeri tarafından sarılmış Solo Gemi

Ide; Ideon ve Solo Gemideki insanların duygularını algılar ve çoğu zaman onları korumak için hareket eder. Gençlere daha güçlü tepki verir, özellikle bebek Piper Lou tehlikedeyken aktif hale gelir - Evangelion'daki pilot senkronizasyona benzer bir kavram. Ide "uyandığında", saldırı ve savunma gücü büyük ölçüde artar ve süper silahları kullanılabilir hale gelir. Aşırı durumlarda, Ideon çılgına dönebilir ve yıkıcı sonuçlarla tamamen bağımsız hareket edebilir. Hem Ideon hem de Solo Gemi, gücü Ide'nin "ruh haline" bağlı olan koruyucu bir enerji bariyeri de yansıtabilir: yine Evangelion, bu özelliği AT Alanı biçiminde geri dönüştürdü.

Ide'nin uyandığını gösteren görsel ipucu, Ide göstergesinin yanması ve Ideon'un "göz vizörü" boyunca akan elektrik çizgileridir. Evangelion'da, Eva'nın yerleşik ruhunun devraldığını gösteren benzer bir etki, düşen bir su damlası ve ardından Eva'nın gözlerinin parlamasıdır.

[[Image:Ideon awakening.jpg|thumb|left|Ideon uyanıyor]

 • Ideon'da Tamamlanma

Ide'nin gerçek doğası, Solo Geminin revirinde hasta yatarken bir rüyada duygusal enerjinin Bes Jordan ile temasa geçtiği 34. bölümde somut terimlerle açıklanmaktadır. Ide kendisini "binlerce, on binlerce, yüz milyonlarca bilinçten oluşan bir koleksiyon" olarak tanımlar; sözde soyu tükenmiş bir uygarlığın tüm nüfusu, Evangelion'daki Tamamlanma'nın nihai sonucuna çok benzeyen bir saf enerjiden oluşan tek bir varlığa dönüştü.

Ideon'un çılgınca davranışı, basitçe, kendini ve saf olarak nitelendirdiği kişileri koruyan Ide'dir. Hem insanların hem de Buff Klanı'nın savaşçı doğasına tanık olduktan sonra, şimdi her iki ırkı da yargılamayı planlıyor. Rüya dizisinin sonunda Bes, Ide'ye planlarına karşı çıkacağını söyleyerek, "Ben senin bir parçan değilim! Ben benim, ben kendimim!" der; bu, Evangelion'da Shinji'nin Tamamlanma'yı reddetmeyi ve bireyselliğini yeniden onaylamayı seçtiği ana paraleldir.

 • Dini Referanslar

Space Runaway Ideon, Evangelion'daki kadar abartılı olmasa da, dine bazı göndermeler de içeriyor. Buff Klanı'nın Ide hakkındaki bilgisi eski, çarpıtılmış efsanelere dayanmaktadır, bu yüzden itibari robota "Dev Tanrı" olarak atıfta bulunurlar. Nedenleri ortaya çıkmaya başladığında, karakterler kendilerini Ide'nin gerçekten bir tanrı mı yoksa daha kötü niyetli bir şey mi olduğunu sorgularken bulurlar. Karala'nın Ide ile en güçlü bağı olduğu anlaşılan bebeğinin adı Mesih'tir ve ismine sadık kalarak gösterinin sonunda ölülerin ruhlarını yeni bir başlangıca doğru yönlendiren Mesih'tir.

 • Üretim Farklılıkları ve Tomino Sonları

Evangelion'un uzun süren başarısızlıklarla gerçekleşen üretim geçmişi, Ideon'unkiyle neredeyse korkutucu derecede paraleldir. Orijinal TV yayını sırasında, Ideon düşük reytingler elde etti ve 39 bölümden sonra iptal edildi, bu da inanılmaz derecede aceleye getirilmiş, belirsiz bir hack-job (bir işin en kısa sürede tamamlanmaya çalışılması) sonuyla sonuçlandı. Ancak yoğun istek üzerine filmin sonu daha sonra iki film olarak yeniden çekildi. İlk film, “A Contact”, 1-38 TV bölümlerinin oldukça yoğun bir şekilde yeniden anlatılmasıydı; ikincisi, “Be Invoked”, 39. bölümdeki olayların bir özetiyle başladı ve ardından insanlar ve Buff Klanı arasında başlangıçta planlanan son çatışmayla devam etti ve hikayeye uygun bir son verdi.

Ideon'un acımasız sonu, anime fandomu için sır olmayan, en büyük sırlarından biridir, çünkü şovu hiç görmemiş olan çoğu anime hayranı, içinde herkesin öldüğünü bilir (ancak, yaygın inanışın aksine, Ideon aslında evrenin kendisini yok etmez). Yoshiyuki Tomino, karakterlerini toplu halde öldürme konusunda her zaman bir tutkuya sahip olmuştur ve Ideon belki de onun en ünlü "kasaplık" eseridir. The End of Evangelion'daki şiddet, Tomino'nun "hepsini öldür" tarzına çok şey borçludur; daha fazla gözden kaçan bir benzerlik ise, The End of Evangelion'daki kadar yaygın olarak kullanılmasa da "Be Invoked'ın" animede canlı aksiyon görüntülerinin kullanımına öncülük etmiş olmasıdır.

Evangelion'un TV finali de Ideon'a önemli bir gönderme içeriyor. Sondaki "Tebrikler!" sahnesi, tüm karakterlerin ruhlarının uzayda uçtuğu ve çocukların onları zımni bir yeniden doğuşa götüren Mesih'e "Mutlu Yıllar Sana" şarkısını söylemeye başladığı "Be Invoked'ın" sonuna benzerdir.

Evangelion'daki Ideon Referansları
Ruhlar kırmızı renkli bir okyanusa düşer.
İkinci Patlama sırasında hafif yağmur çizgileri.
Kayan yıldızlar gibi uzayda uçan, bir yıldız alanındaki ruhlar.
Yui'nin ruhu, Shinji ile temas kurarken bir yıldız alanından geçiyor.
Doğum gününüz kutlu olsun sevgili çocuklar...
Ve tüm çocuklara, tebrikler!


The Super Dimension Fortress Macross (超時空要塞マクロス)

Dördüncü duvarı yıkmak mı?

Super Dimension Fortress Macross, 3 Ekim 1982'de yayınlanan ve TV animesi, OVA'lar ve filmler serisini başlatan klasik bir meka animedir. Noboru Ishiguro tarafından yönetildi ve Grumman F-14 Tomcat'e dayanan benzersiz mekanik tasarımlara sahipti. Hideaki Anno bu projede önemli bir animatördü (Otaku no Video'da da belirtildiği gibi).[2]

İlk bölümde, kahramanı Hikaru Ichijo istemeden değişken bir robota pilotluk yapıp acil iniş yapar ve bu süreçte Macross'u yaratan şirketler olan Artland ve Nue Stüdyosu'nun ofislerini yok eder. Evangelion'un 9. bölümünde, Asuka'nın Eva-02'si, NGE'nin yapımında yer alan animasyon stüdyolarından biri olan Fantasia Stüdyosu'nun yarı batık binasının üzerine atlar ve onu yıkar.

 • İnsan-Zentradi Genetik Benzerliği ve Protokültür

SDF Macross'un hikayesi, insanlık ile uzayda savaşan dev savaşçılar ırkı Zentradi arasında yıldızlararası bir savaş patlak verdiğinde başlar. İlk başta iki ırk arasında çok az ortak nokta var gibi görünse de, sonunda her ikisinin de genetik olarak şaşırtıcı derecede benzer olduğu ortaya çıkıyor. Son olarak bomba gibi düşen bir bir vahiyde, hem insanların hem de Zentradi'nin uzak geçmişte “Protokültür” olarak bilinen daha eski bir insansı uzaylı ırkı tarafından yaratıldığı ortaya çıktı: Zentradiler savaş için, insanlar kültürü korumak için yaratıldı.

Bu hikaye noktası Evangelion'da yansıtılır: insanlar ve havariler form, yetenek ve "madde bileşimi" bakımından farklılık gösterir, ancak genetik olarak temelde benzerdir. İki ırkın ortak kozmik kökeni sadece gösterinin kendisinde ima edilirken, video oyunu Neon Genesis Evangelion 2'de bulunan Gizli Bilgi dosyalarında açıkça belirtiliyor. Dosyalarda progenitör uzaylılar, İlk Ataların Irkı olarak anılır.

Görsel Motif: Mavi Oktahedronlar (Nadia, Laputa ve 2001)

Beşinci Havari Ramiel, devasa bir mavi kristal oktahedron şeklindedir. Bu şekil bir dizi şeye referans olabilir:

 • Nadia: The Secret of Blue Water filmindeki Mavi Su Kristali, Ramiel'den daha uzun olmasına rağmen mavi bir oktahedrondur.
 • Hayao Miyazaki'nin 1986 tarihli filmi Laputa: Castle in the Sky, benzer şekilli mavi bir kristalden güç alan uçan bir kaleye sahiptir.
 • Ayrıca, "2001: A Space Odyssey" filmindeki "Yıldız Kapısı" sekansı, bir an için Ramiel'e çok benzeyen titreşimli nesneler de dahil olmak üzere farklı türde psikedelik şekiller ve formlar içerir.

Bununla birlikte, bir oktahedron çok karmaşık bir geometrik şekil olmadığı için, tüm bu benzerliklerin sadece kasıtsız tesadüfler olması da aynı derecede muhtemeldir. Tüm bildiğimiz, Ramiel'in tasarımının ilhamının sıradan bir tuz kristalinden gelmiş olabileceğidir.

Uçan kalenin güç kaynağı
Dave Bowman, çelme topları


Cho Denji Robo Combattler V(超電磁ロボ コンバトラーV)

Yönetmenliğini Tadao Nagahama'nın yaptığı 54 bölümlük bir TV anşmesi ve Rahxephon'dan Yutaka Izubuchi ile Hideaki Anno arasındaki bir konuşmada,[3] 1. bölümde Evangelion Ünite-01'in tanıtımının Combattler V'in başlangıcındaki sahnelerden birinden alındığını söylüyorlar. Tüm pilotların toplandığı yerde (büyük kötü adam dışarıda şehri harap ederken), karanlık bir odaya koyulur, sonra ışıklar yanarak büyük robotu yüz seviyesinde ortaya çıkarır.

Pilotların geri kalanına Combattler işfa edilirken.


Diğer Medyada

2001: A Space Odyssey

Transandantalın iç tasarımı
 • Monolitler

Serinin belki de en bilinen bilimkurgu eseri olan Seele'nin siyah monolitleri, Stanley Kubrick'in 1968 yapımı klasik filmi 2001: A Space Odyssey'den alınmıştır.

2001 romanlarında, monolitler aslında bilinçlerini makinelere aktaran ve daha sonra daha ileri giderek bilinçlerini bedensel olmayan forma aktaran bir varlık ırkı tarafından inşa edildi.

Bu kayda değer referansın ötesindeki şeyler oldukça spekülatif hale geliyor. Aşağıdaki görsel ayrıntıların bazı hayranlar tarafından 2001'e saygı duruşu olduğu varsayılmıştır ve tam olması için buraya dahil edilmiştir. (Ayrıca yukarıdaki mavi oktahedron motifine bakın.)

 • Eva Ünitet-02'nin D-Tipi Ekipmanı ve EVA Pod

10. bölümde, bir yanardağın zorlu ortamına dayanmak için Ünite-02, 2001'deki kapsüllere güçlü bir görsel benzerlik taşıyan D-Tipi Ekipman ile donatılmıştır. Bu araçlara "Araç Dışı Aktivite Bölmeleri" (Extravehicular Activity Pods) veya kısaca EVA Pods adı verildi ve pilotlar tarafından uzayın aşırı ortamında kullanmaları için tasarlanmıştı.

 • Güneş, Dünya ve Ay aynı hizada

Görünüşe göre 2001: A Space Odyssey'den gelen ve "manevi öncül" Ideon'da ve bir kez daha Evangelion'da ve diğer birçok alakasız gösteride kullanılan bir çekimdir. Bununla birlikte, çok sayıda meka animesi, genellikle açılışlarında Dünya'nın uzaydan çekimlerini içerdiğinden, bu basit bir tür mecazı durumu olabilir.

Evangelion'da, İkinci Patlama belirgin bir şekilde aydan görülüyor. Ayrıca, konumların tersine çevrilmesinde, Üçüncü Patlama sırasında Güneş, altında hilal ay ve aşağıda Dünya ile gösterilir.

 • Evrim Teması

Hem 2001 hem de Evangelion, evrimi ve insan türünün ilerlemesini çevreleyen fikirler sunuyor. 2001 yılında, gizemli monolitler insanın şafağında ortaya çıkıyor ve daha sonra insanı evrimin bir sonraki aşaması olan Starchild için onları Jüpiter'e davet ediyor. Rolleri, Evangelion'un İlk Ataların Irkı ve Seele'nin insan evriminin bir sonraki aşaması olan İnsanlığı Tamamlama Projesi hedeflerine doğru yönlendiren Gizli Ölü Deniz Parşömenleri ile karşılaştırılabilir.

 • Eşmerkezli Sekizgenler

"Keşif" uzay aracında Dave Bowman, arızalı AE-35 ünitesini değiştirmek için EVA sırasında Uzay Podlarına giderken sekizgen bir koridorda yürüyor. AT Alanının eşmerkezli sekizgenleri Discovery'deki koridorlardan sonra modellenmiş olabilir.

 • Bir Uçuşta Yalnız Yolcu

Hem 2001: A Space Odyssey'de hem de The Andromeda Strain'de önemli bir bilim insanı bir uçuşta tek yolcudur. Gendo, aslında 7. bölümdeki SSTO sahnesindeki tek yolcudur.

 • Dave'in kaskı ve Shamshel

Biraz tuhaf bir bitiş notu olarak, Dave Bowman'ın uzay giysisinin miğferinin Shamshel'in kafasına biraz benzediğine dikkat çekilmiştir.

2001: A Space Odyssey
2001: Böyle Buyurdu Zerdüşt
Ideon'un sonundan benzer bir güneş-ay-gezegen düzenlemesi.
Yoshiyuki Tomino'nun daha sonraki bir gösterisi olan Victory Gundam'ın ikinci açılışından bir Güneş-Ay-Dünya hizalaması.
School Days OAV'ından. Sadece hizalama çekiminin ne kadar yaygın olduğunu göstermek için.
Ay hizasından gösterilen İkinci Patlama.
Lilith kanatlarını açtığında pozisyonlar tersine çevrilir.
Uzay aracının içinde Discovery'in koridorları
Sachiel'in AT Alanı. Dejavu mu?
Heywood Floyd, mutlu bir şekilde yalnız
Jeremy Stone, Onassis gibi hissediyor
Çinli ajan ile birlikte SSTO'da Gendo (saçları görünür durumda)
Dave'in kaskında "Sahte gözler"
Shamshel'deki "Sahte gözler"


A Wind in the Door

Evangelion Ünite-00 için aktivasyon testinden hemen önce, metin olarak kayan sinaps ve nöronlarının bir listesini içeren bir Eva-00 monitörünü görüyoruz. Mitokondri altında Farandolae'yi görüyoruz. Bu, Madeleine L'Engle'ın A Wind in the Door adlı kitabından, A Wrinkle in Time'ın devamı niteliğindeki kurgusal bir terimdir ve Mitokondri içinde yaşayan varlıklardır. Bu Farandolalar (tekil: Farandola) Mitokondriyi canlı tutar ve eğer ölürlerse Mitokondri ölür ve sonuçta organizmanın ölümüyle sonuçlanır.[4]

Godzilla

Jet Jaguar.

Jet Alone, adını Godzilla'nın "Godzilla vs. Megalon"daki robot müttefiki Jet Jaguar'dan almıştır. Megalon senaryosunun ilk taslağında, Jet Jaguar Red Alone olarak adlandırıldı ve Jet Jaguar, kendisi için "Jet Jaguar: Gezegenin Savaşçısı" adlı bir film aracında rol alacağı halktan gelen sunumlardan yapıldı; bu da onu, seçim çerçevesi değeri nedeniyle eklenen Godzilla ve Gigan'dan önce Megalon'a (o zamanlar daha önce kullanılmayan bir Godzilla canavar tasarımı) karşı çekti. Gainax personeli, Jet Alone adını yapmak için son ismin ilk yarısını ve ön ismin ikinci yarısını aldı. Jet Alone'un kafasında Jet Jaguar'ın ağzını andıran bir ızgara da var.[Kaynak Gerekli]

Evangelion 2.0: You Can (Not) Advance'da, Misato'nun zil sesi aslında, 1964'teki Ghidorah: The Three Headed Monster'da ortaya çıktığından beri Godzilla'nın üretken bir rakibi olan üç başlı bir uzay ejderhası olan King Ghidorah'ın kükremesidir.

Sonunda, Universsal Stüdyoları Godzilla vs Evangelion'u yarattığı için Godzila ve Neon Genesis Evangelion arasında resmi bir crossover olacaktı.

Space: 1999

13 Eylül tarihi, Gerry Anderson'ın "1975" adlı bilimkurgu gösterisine bir göndermedir. Daha fazla ayrıntı için bkz. Otaku no Video (bu referansı yapan ilk Gainax gösterisidir Evangelion).

The Andromeda Strain

Bu liste, Wise'ın The Andromeda Strain'in 1971 film versiyonuna[5] yapılan daha dikkate değer referanslardan bazılarını detaylandırıyor. Film, Crichton'un orijinal romanının çok sadık bir uyarlaması olduğundan, kitap ile Evangelion'un 13. bölümü arasındaki tematik ve olay örgüsü benzerlikleri büyük ölçüde filmde de mevcuttur ve burada tüm bunlar açıklanamaz. Olay örgüsünde görsel olmayan benzerlikler ve "Haberci Teorisi"ne kısa bir genel bakış, Teori ve Analiz: 13. Bölümün Andromeda Strain ile Benzerlikleri bölümünde bulunabilir. Bu bulguların çoğu, Evangelion Posta Listesi SSS'sinden kaynaklanmaktadır (her ne kadar hiçbir zaman ekran görüntülerine sahip olmasalar da), bu nedenle sağlam referans yönergeleri bir kez uygulandığında, kredinin gerektiği yerde kredi vermeliyiz.

1998'de Avery Davies, bu iki sahnenin benzerliğine dikkat çekti:

 • Kesilen Arama

Dr. Stone, bazı "silahlı ordu tipleri" tarafından evinden uzaklaştırıldı. Karısı Allison üzülür ve senatör olan babasını aramaya çalışır.

"İşbirliğiniz için teşekkürler."
Allison: Senatöre onun kızı olduğunu söyle!
Senatör: Allison?
Allison: Baba, çok tuhaf bir şey oldu, Jeremy için bile. Birkaç dakika önce...
(Telefon bip sesi çıkarmaya başlar.)
Allison: Baba, orada mısın? Neler oluyor?
Kadın Sesi: Bu arama dinleniyor. Ulusal güvenlik nedeniyle bağlantı koparıldı. Uygun zamanda bilgilendirileceksiniz. İşbirliğiniz için teşekkürler, Bayan Stone.

19. bölümde (Platinum altyazılar):

Kensuke: Orada mısın, Shinji? Gittiğin doğru mu? Bu doğru, değil mi? Ama neden? Neden şimdi kaçıyorsun? Senin gibi olmak istedim. Seni kıskandım. Sen bizden farklısın. Lanet olsun! Toji bile Eva pilotu oldu, ben ise...
(Telefon bip sesi çıkarır.)
Kadın sesi: Bu hat dinleniyor. Güvenlik nedeniyle bu çağrıyı sonlandırdık. İşbirliğiniz için teşekkür ederiz.


Bir Hava Kuvvetleri jeti beklemede.
 • Gökyüzündeki Parıltılar
Hall: Yukarıda! Baksana şuna!
Stone: Bir Hava Kuvvetleri jeti. Wildfire'a ulaşamazsak, helikopterin neler yaptığını görecek... ve sonra vuracak.
Hall: Dempsey aşkına, hata yapmasak iyi olur.

10. bölümde (Platinum altyazılar):

Shinji: Onlar ne?
Ritsuko: BM Hava Kuvvetleri bekleme alarmında.
Ibuki: Bu görev tamamlanana kadar burada olacaklar.
Asuka: Bize yardım edecekler mi?
Ritsuko: Hayır, temizlemek için buradalar.
Ibuki: Başarısız olmamız durumunda.
Asuka: Ne demek istiyorsun?
Ritsuko: Havariyi ve onunla birlikte bizi yok etmek için N2 bombalarını kullanacaklar.
Asuka: Bu korkunç!


 • Açık İletim
"7-12'ye kadar aktarmaya başların."
Stone: Kasaba bitti, her şeyin ötesinde kirlendi...
Binbaşı Manchek: Dikkatli olun efendim. Bu açık bir aktarımdır.
Stone: Bunun farkındayım, Manchek. 7-12'ye kadar aktarmaya başların.
Binbaşı Manchek: Sadece başkan...
Stone: Haklısın. Bunun üzerine olsun. Kasaba derhal etkisiz hale getirilmelidir.

10. bölümde (Platinum altyazılar):

Misato: Hiç şüphe yok ki, o bir havari. Şu andan itibaren, bu laboratuvar tamamen kapatılmış olacak! Artık Nerv'in yetkisi altında! Dış dünyaya her türlü erişim yasaktır ve son altı saatteki olayların tüm kayıtları sınıflandırılır. Öncelikli olarak Komutan Ikari'den bir A-17 talep edin!
Aoba: Ne dediğinize dikkat edin. Bu açık bir hat.
Misato: Biliyorum. Acele edin ve şifreli bir hatta geçin.


"Bilgisayar aşırı yüklendi!"

Stephen Lee:

 • Kod 601

Andromeda Hücresinin nasıl çalıştığının bir simülasyonu sırasında, ana bilgisayar monitöründe bir hata mesajı belirir.

Dutton: Bu da ne?
Stone: 601? Bilgisayar aşırı yüklendi! Çok fazla veri çok hızlı geliyor.

5. bölümde (Platinum altyazılar):

Misato: Bu da ne böyle?
Ritsuko: "Analiz edilemez" için kod numarası budur.
Misato: Ne halt olduğunu bilmiyor musun?


 • Şaft

Hem Wildfire tesisi hem de Geofront, birkaç seviyenin altında ve ötesinde uzanan büyük bir kuyuya sahiptir ve her ikisinin de görsel görüntüleri çok benzerdir.

Wildfire'ın düzeni, şaft ve çoklu seviyelerle tamamlandı
Çok daha büyük ama dikkate değer ölçüde benzer Geofront


Geofront-Wildfire benzerliklerine ek olarak, Wildfire görsel ekranının Evangelion 2.0'daki Giriş Kapsülü Görsellerini etkilediği görülüyor.

Şaftı ve farklı bir renkle ilişkili her seviyeyi gösteren Wildfire'ın 3D düzeni
Shinji'nin kapsüle girerken inen giriş kapsülünün grafiği


 • Altıgenler

Alışılmış sekizgenin aksine, Ireul'un AT Alanı projeksiyonları altıgen şeklindedir. Andromeda Hücreleri, sürekli olarak gelişmelerine rağmen, çoğu zaman bir altıgen kristal kafes biçimini alırlar.

Andromeda Hücreleri
Ireul'un AT Alanı


Ayrıca, Lilith'in Karanlık Ayı'nın duvarları, Ritsuko, Misato ve Shinji, 23. bölümde asansörle Terminal Dogma'ya inerken görünür çentikler, kıvrımlar ve diğer düzensizliklerle altıgen bir ızgara modelindedir; romanda tasvir edilen Andromeda organizmasının elektron yoğunluğu haritalama görüntülerine güçlü bir şekilde benziyordur

Karanlık Ay'ın duvarları


 • Tarih Görselleri

20. bölümdeki görseller aynı zamanda sayma yöntemini kullanır ("...'uncu/inci GÜN" ile siyah arka plan).

Andromeda Strain'den bir tarih görseli
20. bölümden


The Beast that Shouted Love at the Heart of the World

26. bölümün İngilizce başlığı, Dünyanın Kalbinde Aşkı Haykıran Canavar (The Beast that Shouted Love at the Heart of the World), Amerikalı yazar Harlan Ellison'ın kısa öykülerinden oluşan bir koleksiyondan geliyor.[6] Japonca ai (aşk) kelimesi de İngilizce "Ben"i (I) temsil ediyor olarak yorumlanabilir. Her iki anlam da bölüm için uygundur, ancak Harlan Ellison'un verdiği isim doğru olarak kabul edilir.

The Instrumentality of Mankind

Tamamlanma terimi, Cordwainer Smith'in bilim kurgu öykülerinden alınmıştır (hepsi İnsanın Yeniden Keşfi koleksiyonunda bulunabilir).[7]

İlginçtir ki, Smith ayrıca başka bir Gainax yapımı olan FLCL'de (diğer bir adıyla Fooly Cooly) bir uzay korsanının adı olan Atomsk adında bir casus romanı da yazdı.[8]

Ellison'un Beast that Shouted Love.
Smith'in Instrumentality of Mankind.


UFO

Komutan Straker ve Albay Freeman
Straker (solda) ve Freeman (sağda)
Freeman (solda) ve Straker (sağda)
Bottonlu takım elbiseli Freeman
Fermuarlı bir takım giyen Freeman ve Lt. Ellis, radikal karakter tasarımının henüz icat edilmediği dönemler
Fermuarlı takım elbiseli Straker, Gendo'nun açık fermuar görünümüne sahip
Straker; yukarıdaki gibi fakat bu sefer yeleğiyle
JA'nın sabotajı için düzenlemeler yapıyor
'Freeman, Rei'yi uyandır. Demek istediğim, Lt. Ellis'i...'


Başka bir Gerry Anderson referansı: UFO, 1970'lerin başlarında bir İngiliz televizyon bilimkurgu şovuydu[9] ve UFO'nun arkaik olarak (ve şimdi komik bir şekilde) "you-foe" olarak telaffuz edilmesi durumları vardı. Evangelion'un karakter tasarımcısı Yoshiyuki Sadamoto'ya göre, Gendo ve Fuyutsuki'nin karakterleri UFO'nun Komutanı Ed Straker ve Albay Alec Freeman'e göre modellendi.[10].

Straker, Freeman'ın sağ kolu olduğu gizli Dünya savunma örgütü SHADO'nun komutanıydı. İkili sık sık birlikte görüntülendi.

Freeman'ın kıyafeti daha çok Fuyutsuki'ninkine benziyor, ancak fermuar yerine düğmeler var. Ama aslında Freeman zaman zaman Strikers düz fermuarlı takım elbiseye benzer bir takım giyiyor.

Straker'ın SHADO fermuarlı kıyafeti, Gendo'nun "Nerv Üniformasına" benziyor. Straker'ın üniforması genellikle bir yelek içerir ve Nerv üniformalarının temalı manşetlerinden yoksundur.

Straker'ın komuta ettiği SHADO örgütü, bir film stüdyosunun altına gizlenmiş bir yeraltı karargahına sahip gizli bir örgüttür. Gösterinin çoğu, Straker'ın, kişisel yaşamından kendini tamamen izole edip, kendini adamış olduğu bir görev olarak SHADO'yu yönetmesine odaklanıyor.

Jason Hellwege şöyle yazıyor:

"NERV'in doğusuna geri döndükleri "x" bölümünde, Fuyutsuki'nin ofisinde Gendo ile yüzleştiği bir sahne var. Fuyutsuki'nin üzerinde isim plakasını kaydırarak kırmızı bir arka plan üzerinde üzerinde "NEGATİFİ YOKET" yazan metni ortaya çıkardığı bir evrak çantası var. Daha sonra evrak çantasını açar.

Bu, Gerry Anderson serisi "UFO"dan (1969/70) Kumandan Straker'ın patlayan evrak çantasıyla neredeyse aynı, tek fark evrak çantasındaki isim plakasının yeri.

...Ayrıca Anno'nun gençliğinde "S.H.A.D.O." adlı bir Anime topluluğunun üyesi olduğunu fark ettim, SHADO UFO serisinin askeri organizasyonuydu. Bu yüzden Anderson evren(ler)ine aşina olması gerektiği anlaşılıyor."


Childhood's End

Clarke'ın Childhood's End.

Arthur C. Clarke'ın 1953'te yayınlanan Childhood's End adlı romanı Tamamlanma'ya benzer bir konsepte sahiptir. Childhood's End'de, Overlords adlı şeytan benzeri bir uzaylı ırkı Dünya'ya iner ve hemen tüm savaşları durdurarak Dünya'da sanal bir ütopya yaratır. Yıllar geçer ve çocuklar telepatik yetenekler sergilemeye başlar. Overlords, Dünya'ya varmalarının gerçek amacının; insanlığı, sayısız uygarlıktan gelen bilinçlerin kovan-zihinleri olarak var olan bir varlık olan Overmind'e emilmeye hazırlamak olduğunu ortaya koyuyor. Roman sona ererken, tüm yetişkinler öldü ve telepatik çocuklar, insanlıktan geriye kalan her şeyle birlikte Overmind'e çekildi.

The General Zapped an Angel

Howard Fast'in bilimkurgu antolojisi The General Zapped an Angel'ın 1970 baskısının kapağı, End of Evangelion'un son sahnesindeki Lilith'in kafasının görünümüne belirgin bir şekilde benziyor. Wikipedia'ya göre Fast, hikayeleri "insanın genel çocuksuluğu hakkında, büyümeyi reddeden tek yaşam biçimi" olarak tanımladı.

Ultraman Ace

2. filmin sonundaki Evangelion 3.0'ın bir sonraki bölüm önizlemesi, Fuyutsuki'nin yerde dairesel bir desenle 4 gölgeli figürle karşılaştığı bir sahne içeriyordu. Semboller aslında 5 Ultraman Brothers'ı içeren Ultra serisinin 5. gösterisi olan Ultraman Ace'den geliyor. Haçları 3.0 önizlemesinde bulunan sembollere sahiptir. 4 "Adamları" içeren İkinci Patlama'nın Evangelion 2.0 sırasındaki geri dönüşü, Ultramanler arasında da benzerlikler paylaşıyor.

Yukarıdan aşağıya haçlardaki Ultramanler: Ultraman Zoffy, Ultraman, Ultra Seven, Ultraman Jack

Referanslar


Övgü ve Referans Sayfaları
Neon Genesis Evangelion'da Diğer Şovlara Övgüler | Diğer Anime ve Mangalarda Neon Genesis Evangelion'a Övgüler
Diğer Anime ve Mangalarda Neon Genesis Evangelion ile Benzerlikler | Diğer Medyada Neon Genesis Evangelion'a Övgüler
Gainax: Evangelion Referansları ve Haç Referansları