tr:5. Bölüm

From EvaWiki
Revision as of 06:04, 18 July 2021 by Mbselvitopu (talk | contribs)
Jump to: navigation, search
Bölüm Bilgisi
5. Bölüm
1. Başlık: レイ、心のむこうに
Rei, Kokoro no Mukou ni
Rei'nin Kalbinin Ötesinde - Beyond Rei's Heart
2. Başlık: Rei I
Shinji Rei Escalator.jpg
Senarist: Akio Satsukawa, Hideaki Anno
Yönetmen: Keiichi Sugiyama
İlk Gösterim: 11-01-1995
Video Yayınlanma Tarihi 4-5-1996 (Japonca-Video/LD), 11-21-2000 (US-DVD)
Havari Görünümleri: Ramiel
Eva Fırlatmaları Eva-01
Bölüm Kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"4. Bölüm" "6. Bölüm"

Genel Bakış

Eva-00 sonunda onarılır[1] ve Shinji esrarengiz pilotu Rei Ayanami'yi daha iyi tanımaya çalışır. Ancak, kendini son derece izole etmiş olduğu, hiç arkadaşı olmadığı ve geçmişinin tüm kayıtları silindiği için kafası karışır. Bunun ortasında, çok güçlü bir havari, yüzen monolit Ramiel, Tokyo-3'e saldırır.

Özet

Bölüm açılırken, sonunda Rei'nin nasıl yaralandığını açıklayan bir geri dönüş görüyoruz. Shinji'nin Nerv'e varmasından birkaç gün önce ve Misato'nun gelişinden hemen önce olmalı; Rei, Evangelion'unun aniden çılgına döndüğünde bir aktivasyon deneyinde Eva-00'ı kullanıyor. Eva sanki acı çekiyormuş gibi başını tutuyor ve sonra kontrol odasına girmeye çalışıyor.[2] Gücü kesilir, ancak Eva-00 kapanmadan önce Rei'nin giriş kapsülü çıkarılır ve odanın içinde uçmaya ve duvarlara çarpmaya başlar. Gendo, darbeyi yumuşatmak için odaya özel bakalit pompalanmasını emreder, ancak artık çok geçti. Eva-00 durduğunda, Gendo test odasına koşar ve sıcak kapağı çıplak elleriyle açmaya zorlar. Gözlükleri yere düşer ve sıcaktan erimeye başlar. Kapsülü açmayı başarır ve yaralı Rei'yi görür, ama yine de bilinçli haldeki Rei uysalca ona bakar. Gendo, yaralarının olduğundan daha ciddi olmadığı için rahatladığını ifade ediyor ve gülümsüyor.

Birkaç gün sonra Misato ve Ritsuko, Eva-00'ün bakalitten arındırıldığını izliyorlar. Ritsuko, pilottaki zihinsel dengesizliğin olayın şüpheli nedeni olduğunu söylüyor. Misato inanılmaz, Rei'nin zihinsel olarak dengesiz görünmediğine dikkat çekiyor. Ritsuko'nun aklına başka bir şey geliyor gibi görünüyor, ama bunu söylemenin daha iyi olduğunu düşünüyor.

Günümüzde, Nerv teknisyenleri Shamshel'in çoğunlukla bozulmamış kalıntılarını incelerken Misato, Ritsuko ve Shinji sahadadır. Meleğin yapıldığı maddeyi analiz edemeseler de, "doğal dalga modelinin" insanlarınkine %99.89 benzediğini söyleyebilirler. Shinji, Ritsuko'nun omzunun üzerinden bakar ve ne hakkında konuştuğunu biliyormuş gibi başını sallar. Shinji, Gendo ve Fuyutsuki'nin ölen Angel'ın çekirdeğinin kurtarılmış kalıntılarını incelediklerini fark eder. Gendo eldivenlerini çıkarırken, Shinji babasının ellerindeki yanıklara bir göz atar ve Ritsuko ile Misato'ya onlar hakkında sorular sorar. Ritsuko, Shinji'ye Rei ve aşırı ısınmış kapakla ilgili olayı anlatır; Shinji inanamayarak tepki verir.

Bir süre sonra okulda, Toji ve Kensuke, Shinji'nin Rei'yi izlediğini ve onunla dalga geçtiğini fark eder, ancak Shinji, Rei'nin neden hep yalnız olduğunu merak ettiğini söyler. Kensuke ve Toji, Rei ile kimsenin gerçekten konuşmadığını, çünkü onun hakkında "ulaşılmaz" bir şey olduğunu açıklar. Kensuke, Shinji'ye onun hakkında onlardan daha fazlasını bilmemesi gerekip gerekmediğini sorar ve pilot arkadaşları olduklarını görür. Daha sonra, Nerv karargahına geri dönen Shinji, Rei'nin Gendo ile rastgele sohbet ettiğini fark ettiğinden bir senkronizasyon testine girer. Konuşmalarını yakınlaştırmak için Eva'nın kamerasını kullanır ve ikisinin de gülümsediğini görür, ikisini de ilk kez böyle yaptığını gördüğünün farkına varır.

O akşam Ritsuko, Misato'nun evinde akşam yemeği yiyor. Misato yemeği hazırladı, bu yüzden tamamen bira ve az seyreltilmiş hazır ramenlerden oluşuyor. Sadece Misato onu yenilebilir bulur. Ritsuko daha sonra Shinji'den Rei'nin yeni Nerv kimlik kartını teslim etmesini ister. Bir kızın evine gitmekten utandığında Misato onunla dalga geçer. Şaşkın bir Shinji, Rei'yi sadece merak ettiğini çünkü pilot olduklarını ve yine de onun hakkında çok az şey bildiğini söyler. Ritsuko ona Rei'nin iyi bir kız olduğunu söyler, ancak aynı zamanda onu biraz Gendo ile karşılaştırır, ikisinin de "yaşamakta beceriksiz" olduğunu söyler, Shinji'nin şaşkınlığına çok.

Ertesi sabah, Rei'nin kapısını çalar ve zili çalar ve cevap alamaz, ancak kilidin açık olduğunu bulur ve içeri girer. Yer, çöpler ve kanlı bandajlarla dolu, tarif edilemez bir karmaşadır. Bir şifonyerin üstünde duran Gendo'nun gözlüklerini fark eder ve onları dener. Tam o sırada Rei muhtemelen duştan çıplak ama bir havlu için çıkar. Çıplaklığından çok gözlükleriyle ilgileniyor gibi görünüyor ve odanın karşısına geçip gözlükleri adamın elinden kapıyor. Geziyor ve onunla birlikte bir yığın halinde düşüyorlar, ayrıca bir şekilde Rei'nin iç çamaşırlarıyla dolu bir çekmeceyi üzüyorlar. Birkaç saniyelik bir duraklamadan sonra, ondan hareket etmesini rica eder; ancak o zaman elinin göğsünde olduğunu fark eder. Hâlâ ilgisiz görünüyor, giyiniyor, gözlüğü alıyor ve Shinji hâlâ kekeleyerek hem özür diliyor hem de bir açıklama yapıyor.

Kartı hala teslim etmeyen Shinji, Rei'yi takip etmeye çalışır, ancak görünüşe göre Rei ona hiç aldırmaz. Karargaha vardıklarında ve eski kartı çalışmadığında, sonunda ona yenisini vermeyi başarır. Yürüyen merdivene binerken, Shinji dairede olanlar için tekrar özür dilemeye çalışır, ancak Rei ne için özür dilediğini anlamış görünmüyor. Konuyu değiştirmeye çalışır ve ona, geçen sefer olanları göz önünde bulundurarak, Eva-00'daki yeniden etkinleştirme deneyinden korkmadığını sorar. Babasına güvenip güvenmediğini sorduğunda, Shinji onu acı bir şekilde kınar ve sorunları yüzünden yüzüne tokat attırır. Bir kez daha, Rei, Gendo söz konusu olduğunda biraz duygu gösterecektir. Rei, Gendo'nun gözlüklerini iyi şanslar tılsımı olarak Eva'ya götürür ve Yeniden Etkinleştirme başarılı olur.

Tam o sırada, 5. Melek Ramiel saldırır. Rei'nin savaşmaya hazır olmadığını bilen Gendo, Eva-01'de Shinji'yi gönderir. Yeraltından yüzeye çıkar çıkmaz, Ramiel Eva'yı yıkıcı bir parçacık ışını ile patlatır. Shinji diri diri haşlanmaya başlar ve Misato, Evangelion ve pilotuna yalnızca birkaç dakika kala onu geri çeker. Bölüm sonu.

Alıntılar

 • (asking about what caused Eva-00 to go berserk during an activation test)
  Misato: "So, what caused the accident during the last experiment?"
  Ritsuko: "We still don't know. However, we believe that mental instability on the part of the pilot was a primary cause."
  Misato: "Mental instability? In Rei?"
  Ritsuko: "Yes, her mind became much more disturbed than we had anticipated."
  Misato: "So what happened?"
  Ritsuko: "I don't know. But it could be..."
  Misato: "Did something occur to you?"
  Ritsuko: (to herself) "No...that can't be it..."
 • (Shinji is staring at Rei in the distance, who is wearing a bathing suit)
  Toji: "Hey, chief! What are you lookin' at so intently?"
  Shinji: "Nothing!"
  Kensuke: "Was it Ayanami? Am I right?"
  Shinji: "No!"
  Kensuke: "Oh, come on! That's suspicious."
  Toji: "Ayanami's boobs, Ayanami's thighs, Ayanami's...
  Kensuke and Toji (in unison): "calves!"
 • Misato: (Very drunk but sounding profound) "Never underestimate the ability of the human animal to adapt to its environment"
 • (Shinji accidentally falls on top of the naked Rei, his hand directly on her breast, and Shinji freezes in shock)
  Rei: (in an extremely calm voice) "Do you mind moving?"
  Shinji: (Jumps to his feet) "I-I-I..." ( Rei gets up and walks to the other side of the room, slowly and completely naked) "...uh, uh, uh..."
  Rei: (slides a pair of panties on; in a calm, almost confused voice) "...what?"
 • (Shinji and Rei have arrived at Nerv HQ and are on the escalator)
  Shinji: "You have a re-activation experiment today, don't you? Wouldn't it be great if it were successful this time? Say, aren't you afraid of getting in Unit-00 again?"
  Rei: "Why"
  Shinji: "I heard that you were hurt pretty badly in an earlier experiment, so I was wondering if you were okay about it."
  Rei: "Aren't you commander Ikari's son?"
  Shinji: "Yeah."
  Rei: "Don't you have faith in your own father's work?"
  Shinji: "Of course not! How could I trust him?"
  (Rei angrily turns to face Shinji.)
  Shinji: "What?"
  (Rei slaps Shinji.)

Referanslar

 1. Evangelion Ünite-00, daha önce sadece kısa bir bakışla görülmüştü, bu bölümde tam bir giriş yapıyor.
 2. Eva-00 çılgına döndüğünde, Rei zaten fırlatıldıktan sonra, Gendo Ikari'nin arkasında durduğu bir pencereye saldırır. Bunun Ünite-00'ın ruhunun kimliği hakkında ne gibi önemli noktalar barındırdığıyla ilgili ayrıntılar için Teori ve Analiz: Eva-00'ın Ruhu'na bakın.


Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0