tr:Evangelion Ünite-00

From EvaWiki
Revision as of 09:46, 25 September 2021 by Mbselvitopu (talk | contribs) (→‎Transformers Mode EVA)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

NGE RoE Anima Diğer

Evangelion Ünite-00
Eva-00
零号機
Model Tipi Prototip
Pilot(lar) Rei Ayanami
Ruh(lar) Rei 1 - (Sebebi için buraya gidin.)
İlk Fırlatma 6. Bölüm


Eva-00 ilk operasyonel Evangelion'du. Bir prototip olarak, başlangıçta savaş için donatılmamıştı, ancak daha sonra geliştirildi ve havarilere karşı savaşması için düzenlendi.

Profil

Eva-01 hariç tüm Evangelionlarda olduğu gibi, Eva-00'ün yaratılış yöntemi bilinmemektedir. Ancak birçok başarısızlıktan sonra çalışan ilk prototip olduğu biliniyor. Yaratım sürecinin Eva-00 ile mükemmelleştirilmiş olup olmadığı veya yeni bir şey denenip denenmediği tamamen varsayım olacaktır.

Bilinen şey, Eva prototipinin orijinal tasarımının uzun zaman önce yaratıldığı; Fuyutsuki, 2003 yılında aynı turuncu ve beyaz renk kombinasyonuna ve aynı kafa tasarımına sahip bir Eva-00 maketi görüyor. Burada ayrıca Eva-00'ün tek göz merceğinin altında beş kameradan oluşan bir kümeye sahip olacağını öğreniyoruz.

Eva-00, Evangelionların en dengesizidir ve iki durumda delirir ve çılgına döner: İlk seferi, Rei ile aktivasyon deneyi sırasında ve ikinci seferi, Shinji ile değiştirilebilirlik deneyi sırasında. Bu olaylara rağmen, Rei, bir kez çalışır hale geldiğinde Eva üzerinde iyi bir kontrolü elinde tutuyor, onu Longinus'un Mızrağı'nı iki kez taşımak ve SDF'nin pozitron topunu hem getirmek hem de ateşlemek gibi oldukça hassas görevlerde başarıyla kullanıyor.

Fiziksel Özellikleri

Eva-00 Yenilenmeden Önce/Sonra

Sütuna göre, soldan sağa, sol üstten başlayarak:

    1. Orijinal kaplama
    2. Yenilenmiş kaplama
    1. Omuz direkleri olmadan, orijinal
    2. Omuz direkleriyle birlikte, yenilenmiş
Öneri'de Eva-00 (solda)

Eva'nın yüzü ekranda hiç gösterilmedi, her zaman kask ve ön yüz plakasıyla kaplandı. Eva-00'a özgü olan şey, ön yüzündeki büyük optik lenstir. Ek olarak, ön yüz plakasında burun delikleri veya uygun bir çene çizgisi yoktur. Evangelion'un iç organlarının monitör okumaları, aslında iki gözün yanı sıra burun delikleri ve bir çene çizgisi olduğunu ortaya koyuyor. Kaskın tasarımı, Eva-00'ın kafatasının diğer Evangelionlardan biraz daha dar olabileceğini gösteriyor.

Eva-00 başlangıçta turuncu zırha ve Eva-01 ve Üretim Modeli Evangelionlar'dan farklı bir plaka düzenine sahipti ve ilk görüldüğünde omuz direkleri takılı değildi. Havari Ramiel'den ciddi hasar aldıktan sonra Eva-00, Üretim Modeli Evangelionlar ile aynı zırh tasarımıyla yeniden donatıldı: omuz direkleri eklendi, zırh kaplaması değiştirildi ve renk şeması orijinal turuncudan maviye değiştirildi. Onarılan Eva-00'ın ayrıca 11. bölümde omuz direklerinde yavaşlatmalı roketlere ve 12. bölümde görülen Kademeli Bıçağa sahip olduğu görülüyor.

Öneri'de görülen erken bir Eva-00 tasarımı, animede kullanılanla aynı kafa tasarımına sahiptir. Ek olarak, mavi renk şeması, onarılan Eva-00'da kullanılana çok benzerdir.

Ruhu

Eva-00'da bulunan ruhun kimliği hiçbir zaman "doğrudan" ifade edilmez, ancak seride gösterilen çeşitli ipuçlarının ve ipuçlarının analizi, onun ilk Rei Ayanami klonu olan Rei 1'in ruhu (veya bir kısmı) olduğuna işaret eder.

Daha ayrıntılı analiz için bakınız: "Teori ve Analiz: Eva-00'ın Ruhu".

Operasyonel Geçmişi

Evangelion Ünite-00, genellikle yardımcı bir rol oynar ve Test Tipi Eva-01 ve Üretim Modeli Eva-02'den daha az aksiyon görmüştür. Bu Eva, zaman zaman, örneğin 5. bölümde pozitron tüfeği ve 14. bölümün sonunda Longinus'un Mızrağı'nı taşıdığında olduğu gibi, kritik ekipmanı taşımak için kullanıldı.

Eva-00, çok uzun bir başarısız prototip dizisinden sonra ilk çalışan Evangelion olmasına rağmen, bir havari ile savaşan ilk Evangelion değildir. Bu onur Eva-01'e aittir. Eva-00, Üçüncü Havari Sachiel'in gelmesinden 21 gün önce bir aktivasyon testi sırasında çılgına dönmüştü. Olay sırasında giriş kapsülü muhtemelen Eva'nın kendisi tarafından fırlatıldı ve pilot Rei Ayanami'nin ciddi şekilde yaralanmasına neden oldu.

Başarılı bir aktivasyon testinin ardından Eva-00, Eva-01'i Ramiel'in ölümcül parçacık ışınından korumak için bir SSTO uzay aracından bir ısı kalkanı kullanarak havariye karşı savaşta kritik bir destek rolü oynadı. Bu savaş sırasında, ciddi termal hasar gördü ve sonuç olarak, orijinal turuncu zırhın yeni bir mavi zırh seti ile tamamen değiştirilmesini içeren kapsamlı onarımlardan geçmek zorunda kaldı. Eva-00'ın yeni zırh uyumu, direkler de dahil olmak üzere Üretim Modeli Evangelionlar'da kullanılanlarla aynıdır.

Eva-00, Dokuzuncu Havari Matarael'e karşı savaşa yine yedek oyuncu olarak katıldı. Onuncu Havari Sahaquiel'e karşı savaştı, havariyi Eva-01'i ezmekten alıkoydu ve ölümcül darbeyi vurmak için havarinin AT Alanını Eva-02'ye açtı. Bardiel'e karşı savaşta sol kolunu kaybetti ve Zeruel'e karşı savaşta kritik kafatası hasarı aldı.

Eva-00 sonunda yörüngedeki Havari Arael'e karşı savaşta merkez sahneyi aldı ve havariyi yenmek için orijinal Longinus'un Mızrağı'nı fırlattı. Armisael ile olan savaşta havariyi yok etmek için kendi kendini imha ettiğinde sonu gelmiş oldu.


Evangelionlar
Evangelionlar (Genel)
Başarısız Evangelion Prototipleri | Simülasyon Gövdeler
Eva-00 | Eva-01 | Eva-02 | Eva-03 | Eva-04 | Seri Üretim Evangelionlar (05~13 arası Evangelionlar)
Rebuild of Evangelion: Mark.04 | Eva-05 | Mark.06 | Eva-08 | Mark.09 | Eva-13
Eva 8+2 | Seri Üretim Evangelionlar | Sonsuzluğun Başarısızlıkları
Diğer: Ekstrakanonik Evalar