tr:Bölümler ve Filmler (Portal)

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Görsel Numara Başlık İlk Gösterim Açıklama
Episode 01 1 Havari Saldırısı - Angel Attack

使徒、襲来

10-4-1995 Shinji Ikari, özel ajans Nerv'ün komutanı ve ayrı yaşadığı babası Gendo tarafından, havariyle savaşabilecek tek silah olan Evangelion Ünite-01'i kullanarak şehri dev canavardan koruması için Tokyo-3'e çağrılır.
Episode 02 2 Canavar - The Beast

見知らぬ、天井

10-11-1995 Shinji, önceki gece havariyi yendiğini hatırlayamadan hastanede uyanır. Babasıyla birlikte kalması reddedilince, Misato Shinji'yi kendi evine götürmeye karar verir. O gecenin ilerleyen saatlerinde, havariye karşı savaşının anıları Shinji'nin aklına geri gelir.
Episode 03 3 Bir Transfer - A Transfer

鳴らない、電話

10-18-1995 Shinji, Tokyo-3'teki yeni okuluna gitmeye başlar ve bir Evangelion pilotu olmanın şöhretiyle başa çıkmakta zorlanır. Shinji'nin havariye karşı savaşında küçük kız kardeşi yaralanan Toji Suzuhara, Shinji'ye kızgındır. Yeni bir havari belirir ve Shinji onu yenmek için bir kez daha Eva-01'e pilotluk yapmalıdır.
Shinjitrain.jpg 4 Kirpi İkilemi - Hedgehog's Dilemma[1]

雨、逃げ出した後

10-25-1995 Misato, son havari savaşında onun emirlerini görmezden geldiği için Shinji'yi azarlar ve Shinji, bir Eva pilotu olmanın stresine o kadar kapılır ki kaçar. Birkaç gün Tokyo-3'te dolaştıktan sonra Shinji, yeni evinde kalma veya bırakma seçeneğiyle karşı karşıya kalır.
Shinji Rei Escalator.jpg 5 Rei I

レイ、心のむこうに

11-01-1995 Eva-00 sonunda onarılır ve Shinji esrarengiz pilotu Rei Ayanami'yi daha iyi tanımaya çalışır. Ancak, kendini son derece izole etmiş olduğu, hiç arkadaşı olmadığı ve geçmişinin tüm kayıtları silindiği için kafası karışır. Bunun ortasında, çok güçlü bir havari, yüzen monolit Ramiel, Tokyo-3'e saldırır.
Japan Blackout.jpg 6 Rei II

決戦、第三新東京市

11-08-1995 Bir önceki bölümden devam eden havari Ramiel, doğrudan Nerv HQ'ya saldırmak için GeoFront'u deliyor. Shinji, onunla doğrudan bir yüzleşmeden zar zor kurtulduktan sonra, Misato, Eva-00 ve Eva-01'in, güçlenmesi için Japonya'nın toplam elektrik çıkışını gerektiren bir pozitron tüfek kullanarak havariyi uzaktan vurarak yenmesini sağlamak için bir plan tasarlar.
Episode 07 7 İnsan İşi - A Human Work

人の造りしもの

11-15-1995 Ritsuko, Shinji'ye İkinci Patlama'nın gerçek doğasından, havarilerden ve Evangelionların onları yenme görevnden bahseder. Misato ve Ritsuko, Nerv'e rakip bir savunma müteahhidi tarafından inşa edilen yeni bir havariyle savaş robotu olan Jet Alone'un halka açık gösterisine katılırlar. Bununla birlikte, nükleer güçle çalışan robot hızla kontrolden çıkar ve Shinji, Misato'yu Jet Alone'a yüklemek için Eva Ünite-01'i kullanmak zorunda kalır, böylece nükleer bir patlamada erimeden önce otomatik kapatma kodunu girebilirler.
Asuka Ships Bridge.jpg 8 Asuka Saldırıyor! - Asuka Strikes!

アスカ、来日

11-22-1995 Misato, Shinji'yi Toji ve Kensuke ile birlikte Evangelion Ünite-02 ve ateşli Alman pilot Asuka Langley Soryu'yu Japonya'ya taşıyan devasa bir BM deniz konvoyuna getiriyor. Asuka'ya eşlik eden Misato'nun eski erkek arkadaşı Ryoji Kaji de oradadır. Bazı garip tanışmalar ve tekrar bir araya gelmeler gerçekleştikten sonra, filo büyük bir su havarisi tarafından saldırıya uğrar. Asuka, Eva-02'ye güç verir ve havariyi "seksek" oynayarak yeneceğine karar verir...
Dance Vs Israfel.jpg 9 İkiniz de Kazanmak İstiyormuş Gibi Dans Edin! - Both of You, Dance Like You Want to Win!

瞬間、心、重ねて

11-29-1995 Asuka okulda Shinji'nin sınıfına katılır ve Misato ve Shinji ile birlikte yaşamak üzere onların dairesine taşınır. Asuka Japonya'ya uyum sağlarken (ya da daha doğrusu herkes ona uyum sağlarken...), kendisini iki özdeş kopyaya bölme yeteneğine sahip yeni bir havari saldırır. Eva-01 ve Eva-02 yenilir ve Nerv alenen aşağılanır. Havari, JSSDF tarafından yapılan bir N² Mayın saldırısından sonra bir haftalık yenilenme dönemindeyken, Asuka ve Shinji, onu bir kez ve herkes için yenmek için savaşta birbirlerinin hareketleriyle "senkronize olmayı" öğrenmelidir.
D-Type-Submerge.jpg 10 Magma Dalgıcı - Magma Diver

マグマダイバ

12-06-1995 Pilotlar, bir havari saldırısı durumunda nöbet tutmak için Tokyo-3'te kalmaları gerektiğinden, Okinawa'ya sınıf gezilerine gitmelerine izin verilmediğini öğrenince hayal kırıklığına uğrarlar. Bu sırada, Asama Yanardağı'nın magmasının derinliklerinde, krizalite benzer bir gelişim evresinde yeni bir havari keşfedilir. Nerv, araştırma için canlı bir havari yakalama fırsatını bulmuştur; Eva-02'nin süper soğutmalı bir dalgıç giysisi ve yakalama ekipmanı giyerek magmaya gönderilmesine karar verildi. Ancak, havari hızla olgunlaşır ve kabını kırar ve Asuka, yanardağın magmasının derinliklerinde onunla savaşmak zorunda kalır.
Fuyutsuki Candle.jpg 11 Tokyo-3'ün Durduğu Gün - The Day Tokyo-3 Stood Still[2]

静止した闇の中で

12-13-1995 Sabotaj tüm elektriği devre dışı bıraktığında Tokyo-3 durma noktasına gelir ve karartmanın ortasında bir havari göründüğünde personeller, Evaları manuel olarak başlatmak için mücadele etmelidir.
Misatos Intuition.jpg 12 Dedi ki, "Kişisel Nefretin Yüzünden Başkalarına Zarar Verme." - She Said, "Don't Make Others Suffer for Your Personal Hatred."

奇跡の価値は

12-20-1995 Misato Binbaşılığa terfi etti, ancak kutlama uzun sürmedi. Gendo ve Fuyutsuki uzaktayken Dünya yörüngesinde canavar gibi bir havari belirir ve onu ve çocukları Tokyo-3'ün tam üstüne düşme tehlikesiyle karşı karşıya bırakan devasa bir kamikaze ile baş etmek zorunda bırakırlar.
Ireul Hacking Magi.jpg 13 Küçücük Otostopçu - Lilliputian Hitcher[3]

使徒、侵入

12-27-1995 Eva pilotlarını içeren rutin bir test, tamamen yeni bir havari türü ortaya çıkıp Nerv Karargahı'na yayıldığında hayatta kalma mücadelesine dönüşür. Bu yeni havari, bilgisayar benzeri havaridir; tüm tesis için kendi kendini yok etme tehdidini başlatıyor ve Dr. Ritsuko Akagi'yi GeoFront'u kurtarmak ve havariyi yok etmek için zamana karşı bir yarışta bırakıyor.
Gendo With Committee.jpg 14 Bir Hikaye Dokumak - Weaving a Story

ゼーレ、魂の座

1-03-1996 Bu bölüm iki kısımdan oluşmaktadır: İlk kısım, Seele'nin İnsanlığı Tamamlama Komitesine sunulan ve bu noktaya kadar tüm havarilerin saldırılarını gözden geçiren bir klip gösterisidir. İkinci kısım, Rei'nin kendi varoluşunu düşündüğü bir şiiri ve Rei ile Shinji'nin Evaları arasında bir çapraz uyumluluk testini içerir.
Visiting Yuis Grave.jpg 15 O Kadınlar Başkalarının Dudaklarının Dokunuşunu Özlediler ve Böylece Öpücüklerini Davet Ettiler - Those Women Longed for the Touch of Other's Lips, and Thus Invited Their Kisses

嘘と沈黙

1-10-1996 Nerv'deki neredeyse herkes için önemli bir gün gibi görünüyor. Misato ve Ritsuko bir düğüne gidiyorlar; Shinji ve Gendo, Yui'nin mezarını ziyaret ediyor; Asuka'nın bir randevusu var. Ancak, görünüşte sıradan olan bu olaylardan önemli şeyler doğacaktır.
16 C221 hell-train.jpg 16 Göğüsün Yarılması - Splitting of the Breast

死に至る病、そして

1-17-1996 Shinji, Asuka'yı bir senkronizasyon testinde yener, bu da Asuka'nın canını sıkar. Çok geçmeden, Evalar gizemli bir hayaletimsi havari ile başa çıkmak için gönderilirler ve Eva-01 onun altından hiçlikten meydana gelen gölge benzeri bir karanlığa çekilir. Yakalanan Eva'yı kurtarmak için acil bir operasyon hazırlanırken, Shinji kendi bilincinin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkar...
17 C153 shinji-kaji.jpg 17 DÖRDÜNCÜ ÇOCUK - FOURTH CHILDREN[4]

四人目の適格者

1-24-1996 Nevada'daki bir Nerv şubesi feci bir kazada yok olur ve Nerv Karargahı Japonya'da yeni bir Evangelion yerleştirmeye hazırlanır. Dördüncü Çocuklar (Çocuk) seçilir, Shinji'nin olanlar hakkında hiçbir bilgisi yoktur.
18 C167 eva03-silhouette.jpg 18 Kararsızlık - Ambivalence[5]

命の選択を

1-31-1996 Evangelion Ünite-03, Amerika Birleşik Devletleri'nden Japonya'ya geldi. Bununla birlikte, Eva-03'ün aktivasyon deneyi, Eva-04 ile başlayan talihsizlik zincirini, On Üçüncü Havari tarafından enfekte olduğu ortaya çıktığında devam ettirir. Diğer Evalar durumu tespit etmek için gönderilir ve çaresiz pilotunu öldürme pahasına bile kontrolden çıkmış Evangelion ile savaşmak zorunda kalırlar.
19 C067 shinji-stern.jpg 19 İçe Yansıtma - Introjection[6]

男の戰い

2-7-1996 Toji'nin kendi Evangelion'u yüzünden ölüm döşeğine gelmesine öfkelenen Shinji, bir Evangelion'a tekrar pilotluk yapmayı reddeder ve Tokyo-3'ü temelli olarak terk etmeye hazırlanır. Tam ayrılmak üzereyken, son derece yıkıcı yeni bir havari saldırır ve kararını yeniden gözden geçirmek zorunda kalır.
20 C023 being-watched.jpg 20 Bir Hikaye Dokumak 2: Oral Dönem - Weaving a Story 2: Oral Stage[7]

心のかたち,人のかたち

2-14-1996 Shinji, Zeruel ile savaş sırasında Eva-01 ile eşi görülmemiş bir senkronizasyon oranına, %400'e ulaştı ve bu korkunç bir etki yarattı. Eva'nın yaşayan bir Tanrı statüsüne yükselmesi ve Shinji'nin onun içine çekilmesiyle, Ritsuko başarısız bir şekilde onu kurtarmaya çalışır. Bu sırada Shinji, Eva yani annesi Yui Ikari'nin yerleşik ruhu ile temas kurar.
"The Path to God" 21 Hâlâ bir çocuk olduğunun farkındaydı - He was aware that he was still a child

ネルフ、誕生

2-21-1996 Kozo Fuyutsuki, bir havari ile son karşılaşmanın sonuçları karşısında dehşete düşen Seele tarafından kaçırılır ve sorguya çekilir. Fuyutsuki geçmişini anlatıyor, Nerv'in yaratılışına geri dönüşler sağlıyor. Misato Katsuragi, Ritsuko Akagi, Rei Ayanami ve Yui Ikari'nin geçmişleri de ortaya çıkıyor. Bu sırada Ryoji Kaji, bedeli ne olursa olsun gerçeği öğrenmeye karar verir.
22 C400 asuka-lonely.jpg 22 Olma. - Don't be.

せめて、人間らしく

2-28-1996 Asuka'nın senkronizasyon hızı, On Dördüncü Havari Zeruel'in elindeki yenilgisinden ve Rei, Shinji, Misato ve (onun bilmediği, ölü) Kaji'ye olan hayal kırıklığının artmasından sonra aşağı doğru inmekte. On Beşinci Havari Arael ile karşılaşması sırasında her zamankinden daha öfkeli ve rahatsız bir şekilde karanlık, travmatik geçmişini yeniden yaşamak zorunda kalır.
23 C141 rei-namida.jpg 23 Rei III

3-6-1996 Asuka, Arael'in zihinsel saldırısından sonra derin bir depresyona girer ve yeni havari Armisael geldiğinde pilotluk yapamaz. Armisael, Eva-00 ile fiziksel olarak kaynaşmaya başlar ve aynı şeyi Eva-01'le yapma tehlikesini gösterir, Rei'nin Shinji'yi kurtarmak için kendini feda etmesine, ancak kısa bir süre sonra hayatta görünmesine neden olur. Misato'nun kontrolü altında olan Ritsuko, Rei Ayanami hakkındaki karanlık gerçeği ortaya çıkarmak için Terminal Dogma'daki bir odanın kapısını açar.
24 C308 deliberation.jpg 24 Başlangıç ve Son veya "Cennetin Kapısını Çalmak" - The Beginning and the End, or "Knockin' on Heaven's Door"

最後のシ者

3-13-1996 Asuka'yı bulamayan ve Misato veya Rei ile yüzleşmekten çok korkan Shinji, onlardan kaçar ve Eva-02'nin yedek pilotu Kaworu Nagisa ile tanışıp bir dostluk kurmaya çalışır. Kaworu'nun açık sözlülüğü ve samimiyeti, zor durumlardan geçen Shinji için ihtiyaç duyulan rahatlığı sağlar. Bununla birlikte, Kaworu'nun inanılmaz senkronizasyon yetenekleriyle ilgili şüpheler boldur ve kendisinin On Yedinci Havari olduğunu ortaya çıkardığında, Shinji yeni bulduğu arkadaşıyla savaşmalı ya da dünyanın yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalmalıdır.
Ep25 screenshot naked shinji.jpg 25 Beni seviyor musun? - Do you love me?

終わる世界

3-20-1996 Tamamlama başlamıştır ve şimdi onun içsel süreci, tüm ruhların birleşmesi tasvir edilecektir. Bölüm, öncelikle diyalog tarafından yönlendirilir, arka plan genellikle tamamen karanlıktır. Beyaz metin genellikle siyah bir ekranda görünür, karakterleri sorgulayan her şeyi bilen bir sestir. Lâkin biz sesi duymayız, sorularını ekranda görürüz yalnızca. Karakterler ise onu duyar.
Ep26 screenshot sketch shinji.jpg 26 Kendine İyi Bak - Take Care of Yourself

世界の中心でアイを叫んだけもの

3-27-1996 Tamamla(n)ma devam etmektedir. Bireyin kendi dünyasını şekillendirme yeteneğini kabul etmeyi ve başkaları onu tanımlayamadan benliğinin var olamayacağını öğrenmiştir Shinji. Ve odak noktası da odur şu anda.
M25 C640 otona-no-kisu.jpg 25' Aşk yıkıcıdır. - Love is destructive.

Hava - Air

7-19-1997 Kaworu'yu öldürmesiyle depresyona giren Shinji, Seele Seri Üretim Evangelionlarının Nerv'i yok etmesi ve Evangelion ünitelerini zorla alması için gönderirken daha büyük bir umutsuzluğa kapılır. Bu arada Gendo, kendi planlarını yürürlüğe koymak için Rei'yi kullanmaya çalışır.
M26 C130 zomgrei.jpg 26' Sana İhtiyacım Var. - I Need You.

まごころを、君に

7-19-1997 Rei tarafından insanlığın kaderi verildikten sonra, Shinji yalnız olduğuna ve sevilmediğine karar verir ve Üçüncü Patlama'yı başlamayı seçer. Bununla birlikte, içsel tefekkürü devam ederken, Tamamlanma'nın gerçekten en iyi seçenek olup olmadığını sorgulamaya başlar.

Referanslar

  1. Bu başlık, Arthur Schopenhauer tarafından insan etkileşimi hakkında bir analojiye atıfta bulunur. Daha fazla ayrıntı için buraya bakın.
  2. Bu bölüm için Gainax tarafından seçilen İngilizce başlık, "The Day Tokyo-3 Stood Still", klasik 1951 bilimkurgu filmi The Day the Earth Stood Still'e bir göndermedir.
  3. Bölümün İngilizce adı "Lilliputian Hitcher", Gulliver'in Gezileri'ne bir göndermedir: Lilliuptian'lar küçük insanlardan oluşan bir ırktır ve mikroskobik Havari Ireul, yeni kurulmuş hatalı bir duvar paneline "otostop çekerek" Nerv Karargahına sızar. (Crichton'un Andromeda organizması, geri dönen bir uyduya binmişti.)
  4. Bölümün İngilizce adının tam çevirisi "Dördüncü Çocuklar"dır ve Eva pilotlarının "-inci çocuklar" olarak anılmasıyla uyumludur. ABD yayınlarında, ADV bunu DVD kapağında "Dördüncü ÇOCUK" olarak işledi, ancak "Dördüncü Çocuklar" bölüm başlığında değişmeden kaldı. Ç.N: "Birinci Çocuklar, İkinci Çocuklar" demek yerine Çocuk demeyi tercih ettiğim için çeviride de bu şekilde devam edeceğiz.
  5. İngilizce dilindeki adı olan "ambivalence", bir bireyde aynı anda iki çelişkili duygu veya tutumun var olduğu bir durumu ifade eder. Başlangıçta İsviçreli psikanalist Paul Eugen Bleuler (1857-1939) tarafından kullanılan psikanalitik bir terimdi. Başlık, Shinji'nin Eva-03'ü yenme görevi ile Eva'nın içinde bir insan pilotu olması nedeniyle Eva ile savaşma konusundaki duygusal isteksizliği arasındaki çatışmaya atıfta bulunuyor olabilir. (Neon Genesis Evangelion, Platinum: 5 DVD kitapçığı. A.D.V. Films tarafından yayınlandı. Renewal Cilt 5 DVD kitapçığından çevrildi.) Daha fazla ayrıntı için buraya bakın.
  6. Bölümün İngilizce adı, önceki bölüm gibi, psikanalitik teoriden geliyor. Introjection, bir kişinin çevresindeki dünyanın veya diğer insanların davranışlarını, tutumlarını veya özelliklerini kendine dahil ettiği bir durumdur ve normalde kayıp bir kişinin özelliklerinin büyük önem taşıdığı bir psikolojik savunma mekanizmasıdır. Bölümün sonunda, Shinji, aslında kendi annesi tarafından içselleştirilmiş olan Eva-01'e emilir. Daha fazla ayrıntı için buraya bakın.
  7. Bu başlık, Freud'un psikoseksüel teorisinin ilk aşamasına atıfta bulunur.Bölümler ve Filmler
Televizyon Animesi 1. Bölüm | 2. Bölüm | 3. Bölüm | 4. Bölüm | 5. Bölüm | 6. Bölüm

7. Bölüm | 8. Bölüm | 9. Bölüm | 10. Bölüm | 11. Bölüm | 12. Bölüm | 13. Bölüm
14. Bölüm | 15. Bölüm | 16. Bölüm | 17. Bölüm | 18. Bölüm | 19. Bölüm | 20. Bölüm
21. Bölüm | 22. Bölüm | 23. Bölüm | 24. Bölüm | 25. Bölüm | 26. Bölüm

Filmler Death | Rebirth

The End of Evangelion: 25'. Bölüm | 26'. Bölüm

Rebuild of Evangelion Evangelion 1.0 | Evangelion 2.0 | Evangelion 3.0 | Evangelion: 3.0 + 1.0