tr:Teori ve Analiz: Evangelionlarda S² Motorunun Yokluğu

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Evangelionlar doğuştan bir Süper Solenoid motordan yoksundur ve Batarya Kablosu aracılığıyla harici bir kaynaktan gelen elektrik gücü veya sınırlı Dahili Batarya gücü ile çalışmaktadır. Adam'ın bir kopyası olan bir Eva'nın neden bir S² motorundan yoksun olması gerektiği animede asla doğrudan açıklanmıyor.

Bununla birlikte, Eva-01 ve Eva-02'nin bilinen bir güç kaynağı olmadan çılgına dönmesine tanık olunduğu gibi, Evaların kendi enerjisini (bir biçimden diğerine dönüştürmenin aksine) fiilen üretme konusunda sınırlı bir kapasitesi vardır. Evaların Süper Solenoid motorla aynı prensipleri kullanarak diğer organlarından enerji üretmesi mümkündür ancak kanıtlandığı kadarıyla bu güç kapasitesi ancak aşırı baskı altında kullanılabilir. Evangelionlar, Yaşam Tohumu statüsüne ulaşmak için özel bir güç organına ihtiyaç duyar.

Yapay Kurulum

Adam ve havarilerin, onları kurmadan önce yapay olarak yaratan İlk Ataların Irkı tarafından Süper Solenoid motorlarla donatılmış olması mümkündür.

Bu aynı zamanda Nerv'ün kendi yapay Süper Solenoid motorlarını yaratması ve mevcut Evalarda büyümelerini sağlamak yerine onları Evangelionlara uydurması gerektiği anlamına gelir. Süper Solenoid motor testi, Eva'nın kendisine yetiştirilen motor yerine Shamshel'den alınan motoru kullandığından, en azından Nerv'ün Seri Üretim Evangelionlar için durum böyle görünüyor.

Biyolojik Üretim

20. bölüm sırasında, bir Seele üyesi Evangelionların S² motorlarını kendi başlarına üretemeyeceğini, bu nedenle biyolojik üretimin başka bir olasılık olduğunu söylüyor. Zeruel'in 19. bölümdeki ölümü, Süper Solenoid motorunun doğası gereği biyolojik olduğunu, başka bir şey olmadığını ortaya koyuyor.

Adam Havarileri Donattı

Adam kendi bedeninde havari embriyoları taşımış olabilir veya onlar Beyaz Ay'da bulunmuş olabilir. İkinci Patlama sırasında, Yaşam Tohumu Adam'ın havarileri S² motorlarıyla veya o patlamadan önce kendi Süper Solenoid motorlarını üretme yeteneğiyle donatması mümkündür.

Havariler doğuştan S² motorunu üretme yeteneğine sahiptir

Havariler yumurtalarında uzun bir gebelik sürecinden geçtiler, bu süre zarfında ve herhangi bir ortamda Süper Solenoid motorlarını kendi başlarına üretebileceklerdi. Evalar daha kısa bir zaman diliminde ve motorların doğal olarak yaratılmasını engelleyebilecek yapay bir süreçle inşa edildi.

Kasıtlı Büyüme Engelleme

20. bölümde Seele, yeni bir Tanrı yaratmak istemediklerini ve Eva-01'in bir Süper Solenoid motoruna sahip olması senaryoları için kritik bir tehdit olduğunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Evangelionlar kullanılmadıklarında her zaman kısıtlanırlar ve kullanımdayken kısıtlamalarla donatılmış kalırlar. Süper Solenoid motorunu oluşturmak için kullanılan Evangelionların DNA'sının ve/veya biyolojik bileşenlerinin güvenlik önlemi olarak çıkarılmış olması mümkündür.

Bu, Nerv'in neden Shamshel'in motorunun kendi motorunu yapması gerektiğine dair bir soru ortaya çıkarır, ancak Süper Solenoid motorun enerji çıkışını düzenlemeyi amaçlamış olmaları olasıdır. (Eva-01, Süper Solenoid'e sahip olmasına rağmen, muhtemelen ikincisi düzenlenemediğinden, 23. bölümde Batarya Kablosu ile savaşa gidiyor.) Seri Üretim Evangelionları, motorlarını doğal olarak büyüttüler, ancak güç çıkışlarını Shamshel'in S² motoruyla ilgili araştırmaların bir sonucu olarak düzenlediler.