tr:Görüntü Çökmesi

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search

Bir resim bin kelimeye bedeldir derler...
Bu makale, içinde tartışılan bazı öğeleri göstermek ve çorak, sıkıcı bir metin arazisi olmasını önlemek için (daha fazla) görsele ihtiyaç duyuyor.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Görüntü çökmesi (形象崩壊, keishou houkai)[1], Rebuild sürekliliğinde, bir havarinin vücudunun, varlığın ölümü üzerine kan benzeri bir sıvıya dönüştüğü fenomendir.

Açıklama

"Görüntü çökmesi" terimi filmlerde bir kez, Shigeru Aoba tarafından Beşinci Havari'nin yok edilmesi üzerine konuşulan Evangelion 1.0'da geçiyor.[2]

AOBA:

Hedef tamamen görüntü çöküşüne uğradı.[3]

Filmin başlarında, Dördüncü Havarinin yıkımının ardından Ritsuko, fenomeni havarinin AT Alanının çökmesinin sonucu olarak açıkladı.

Sürecin normal olarak tasvir edildiği gibi: çekirdek, yok edilmesi üzerine, önce şişer ve parçalanır, ardından havarinin kalan vücudunun geniş bir şekilde şişmesi ve parçalanması izler. Bu genellikle o kadar patlayıcıdır ki, tüm kırmızı sıvı havaya saçılır ve yavaş yavaş bir "kan yağmuru" olarak düşer ve sonunda büyük bir sıvı havuzunda birikir.

Beşinci Havari, hızlı ve şiddetli bir görüntü çöküşü yaşarken, kırbaç uzantılarını bozulmadan geride bırakır. Sonunda da bozulup bozulmadıkları veya herhangi bir nedenle havarinin vücudunun bir parçası olarak kabul edilip edilmediği bilinmiyor. Eğer durum böyleyse, bu belki de örümceğin vücudundan kaynaklanan ancak artık onun bir parçası olarak kabul edilmeyen bir örümceğin ipeğine benzer (bazı türlerde aktif olarak bir silah olarak kullanılan!).

Altıncı Havarinin durumunda, sadece karot ve matkap uzantısı anında patladı, vücudun geri kalanı patlamak yerine, birden fazla kırılma noktasından sıvıyı döktü ve bir kabuktan biraz daha fazlasına indirgendiğinde, kendi "kan" havuzuna çöktü. Bu havarinin çöküşünün ne kadar kademeli olduğu göz önüne alındığında, kabuk muhtemelen ekran dışında kırılmaya devam ediyor.

Evangelion 3.0'daki Lilith ile de iki Longinus'un Mızrağı Eva-13 tarafından kaldırıldığında görüntü çökmesi meydana gelir. Bu fenomenin bilinen diğer tüm vakalarından farklı olarak, Lilith'in belirgin bir çekirdeği yoktur, ancak Kaworu'nun bir ceset olarak bedene atıfta bulunduğundan, ekran dışı olaylarda bilinmeyen yollarla öldürüldüğü açıktır. Mızraklar, Lilith'in formunu stabilize ediyor gibi görünüyor, bu da vücudun, bedensiz kafasıyla birlikte Mızraklar geri çekildikten hemen sonra şişmesi ve patlaması gerçeğiyle kanıtlandı.

Kan renkli sıvı, diyalogda hiçbir zaman açıkça tanımlanmaz. Ancak, Evangelion 3.0'ın senaryosu, en azından Lilith'in durumunda, bunun gerçekten LCL olduğunu gösteriyor.[4] Lilith'in indirgediği sıvıda ve Üçüncü ila On İkinci Havarilerin bedenlerini oluşturan sıvıda fark edilebilir bir fark olmadığı için, muhtemelen her durumda LCL'dir.

Analiz

Neden bir havarinin AT Alanı, çekirdeğinin yok edilmesi üzerine çöker? Nedeni, Eva-01'in AT Alanının hem çekirdek ünitesinden hem de senkronizasyonu sağlamak için doğrudan arayüz oluşturan giriş kapsülünden kaynaklandığını gösteren bir bilgisayar ekranı aracılığıyla ima edilebilir. Giriş kapsülü, Evangelion 1.01 Açıklamasında, pilotun ruhuna atıfta bulunarak "ruh için taht" olarak anılır. Bir havari, bir AT Alanı oluşturmak için bir giriş kapsülüne ihtiyaç duymadığından, kaynak bu nedenle tek başına çekirdeği olmalıdır. Muhtemelen, orijinal Evangelion serisinde olduğu gibi, havarinin çekirdeği ruhunu barındırıyor ve AT Alanı ruhtan tezahür ediyor. Çekirdek yok edildiğinde, ruh ya ondan kurtulabilir ya da tamamen yok edilebilir ve bir AT Alanı oluşturacak hiçbir şey kalmadığında alan çöker.

Görüntü çökmesi fenomeni, isimlendirilmemiş olsa da, orijinal Evangelion serisinde mevcut gibi görünmektedir, burada bir kişinin AT Alanında yeterli bir bozulma -örneğin destrudonun kontrolsüz tezahürü veya bir Anti AT Alanından gelen müdahale gibi- kişinin vücudunun tahrip olmasına neden olur. Rei Ayanami ve Lilith'in Üçüncü Patlama formu durumlarında, bu, vücudun kendiliğinden birden fazla parçaya ayrılması ve ilk "yıkım salımı" sonrasında bozulmadan kalan (yani daha küçük ve daha küçük parçalara azalmaya devam etmeyen) olarak tasvir edilir. Lilin, alternatif olarak, tipik olarak patlayıcı bir süreç olan turuncu LCL'e patladı. Adam'ın Çocukları ve Evangelionlar hiçbir zaman benzer bir fenomenden geçmezler, bir Anti AT Alanının varlığında, çekirdekleri yok edildikten sonra veya her ikisi de fiziksel olarak bozulmadan kalırlar. Yeni Sinema Filmlerinde görüntü çöküşünün ne Rei ne de Lilin varyasyonları görülmedi, ancak ikincisinin bir biçiminin Evangelion 2.0'ın sonunda Shinji'nin başına geldiği ima edilebilir.

Notlar ve Referanslar

 1. Dan Kanemitsu tarafından Khara'nın resmi film festivali altyazıları için sağlanan resmi çeviri bilinmiyor. "Görüntü çökmesi", editör Reichu tarafından yapılan doğruluğu yüksek ihtimalde olan bir tahmindir. Burada "görüntü" kelimesi, bir şekil veya biçim anlamındadır. "Kendi imajına" zımni bağlantı amaçlanmıştır.
 2. Tek bir söze rağmen, terim Japon hayran topluluğu tarafından muhtemelen kullanışlılığı nedeniyle benimsenmiştir.
 3. 「目標は完全に形象崩壊しました。」 Evangelion 1.11: You Are (Not) Alone. Reichu tarafından çevirildi.
 4. Evangelion 3.33 Blu-Ray: Senaryo. Reichu'nun çevirileri.
  C1241: Lilith yırtılıyor. Basınç altında şişer ve aniden patlar!
  C1242: Aynı kamera yerleşimi. Dev Ayanami (Gendo ön planda) bir ıslık sesiyle şişer ve içeriden patlar.
  C1243: LCL sağanağında Gendo keyiflidir, yüksek açılı görünüş.
  C1245: LCL gölünün üzerinde yüzen Mk.06 (ön planda Eva-13).