tr:Tohumların Düellosu

From EvaWiki
Jump to: navigation, search

Tohumların Düellosu

Mızraklanmış Adam

Bu teori, Lilith temelli yaşamın Dünya üzerindeki hakimiyetinin, Lilith ile Adam arasında gerçekleşen ilk savaşın sonucu tarafından belirlendiği fikrine atıfta bulunur (adıyla da savaşın kendisine atıfta bulunur).

Gizli Bilgilerden, Lilith'in esasen Dünya'da düzen bozan bir kişi olduğu, Adam'ın kendi gelişinden sonra Karanlık Ay'ı ile gezegenle çarpıştığı (= Birinci Patlama) ve açık bir şekilde "kayıp Beyaz Ay'ın gerçek haleflerinin" (Adam'ın çocukları) Dünya'dan mahrum bırakıldığı bilinmektedir. Anime, Adam'ın kazılan bir görüntüsünü içeriyor (görsele bakın), burada Longinus Mızrağı'nın dişlerinin sırtından çıktığı görülüyor; yani, üzerine saplanmış. Bu teori, Shin-seiki'nin Lilith'in şişleyen-mıhlayan kişi olduğunu öne sürmesi, yukarıda bahsedilen görüntüye dayanılarak ortaya çıktı.[1]

Tam teşekküllü bir düello kavramı - belki de 24. bölümdeki Eva-01 ve Eva-02 arasında olduğu gibi, 2006'nın[Kaynak Gerekli] başlarında daha fazla ivme kazandı, Neon Genesis Evangelion 2 oyunundaki Gizli Bilgiler'e ilk bakışlar (örneğin, her Yaşam Tohumunun kendi Mızrağı ile gönderildiğine dair imalar) ve çeşitli teorik tartışmalarla da altı dolduruldu. Bu teori, Gizli Bilgilerin her bir Tohumun kendi Mızrağı ile geldiğini ortaya çıkaran bölümlerinin tercümesiyle Radyoaktif Atık kategorisine girdi ve Adam'ın kendi Mızrağıyla etkisizleştirildiği fikrine yol açtı.

Bununla birlikte, Gizli Bilgiler materyalinin yakın zamanda yeniden değerlendirilmesi, aslında Tohumların Düellosu'nu etkisiz hale getirmez ve ne de Adam'in kendi Mızrağına mıhlandığını da göstermez. Adam, Tohumların Düellosu'nda Lilith'in Mızrağı'na saplanmış ve Geofront'un altındaki gölün eşdeğerinde donmuş bırakılmış olabilir, İkinci Patlama sırasında kendi Mızrağı ile "yeniden etkinleştirilmeden" önce. Tohumların Düellosu'nun bu olası dirilişinin ayrıntıları yakında gelecek.

Referanslar