tr:LCL

From EvaWiki
(Redirected from tr:LCL (Rebuild))
Jump to: navigation, search

LCL, bir Eva pilotunun Evangelion Ünitesi ile zihinsel olarak bağlantı kurmasını sağlayan amber renkli, yarı saydam bir sıvıdır. Kokpiti de içeren bir Eva Ünitesinin Giriş Kapsülü tamamen LCL ile doludur ve oksijenli olduğu için suya daldırıldıktan sonra Eva pilotları sıvıyı "soluyabilir"[1] (sıvı solumayı içeren gerçek hayat deneylerine benzer şekilde).

Evangelion aktivasyonu sırasında, LCL'den bir elektrik akımı geçirilir ve bir faz kaymasına uğrar, ardından yoğunluğu, opaklığı ve viskozitesi havanınkine yaklaşıyor gibi görünür. Bununla birlikte, LCL sıvı fazda kalır ve bir geçişe girmez; pilotlar hava ile çevrili gibi görünür, ancak bazen hava kabarcıkları ağızlarından uzaklaşarak hala sıvı bir ortamda olduklarını ortaya çıkarır.

Bir Eva etkinleştirildiğinde, pilot tamamen giriş kapsülünde LCL'e daldırıldığında, LCL, pilotun sinir sisteminin Eva'nın sinir sistemi ile elektro-kimyasal olarak doğrudan arayüz oluşturmasına izin veren bir aracı görevi görür. Bir Eva ile pilotunun zihinleri arasındaki arayüzün derecesi ne kadar yüksekse, ikisi arasındaki "senkronizasyon oranı" o kadar yüksek olur.

LCL, bir pilotun bir Eva ile senkronize olması için kesinlikle ihtiyaç duyduğu tek şeydir; kapsül giysilerinin işlevi "paraziti azaltmasıdır" ancak birçok durumda pilotlar giysilerini giymediler ve Arayüz Kulaklıkları senkronizasyon için gerekliyken Shinji, The End of Evangelion’da Eva-01'i son kez çalıştırdığında bir Arayüz Kulaklığı takmamıştı (o sırada aslında Eva'nın içinde bir yolcuydu). Örnek olarak ne kapsül kıyafetleri ne de arayüz kulaklıkları giyen Toji ve Kensuke, giriş kapsülüne girdiklerinde 3. bölümde parazit oluşmasına sebep olmuşlardır.

Animede LCL'in "kan gibi" koktuğu defalarca belirtiliyor. LCL, aslında, NERV Karargâhının en derin seviyesi olan "Terminal Dogma"da tutulan İkinci Havari Lilith'in kanıdır. "Terminal Dogma'daki" "LCL Fabrikası" aslında Lilith'in kanından oluşmuş bir göldür.

LCL, Dünya'daki yaşamın ilk kez evrimleştiği varsayımsal "ilkel çorba" ile benzer özellikleri paylaşır. Bunun nedeni, Dünya'daki havarisel olmayan yaşamın aslında Lilith'in Dünya'ya indiğinde yaydığı LCL'den evrimleşmesidir. Üçüncü Patlama sırasında, Lilith'in Anti AT Alanı, insanoğlunun AT Alanlarının ve diğer tüm Lilith temelli yaşamlarının çökmesine ve vücutlarının LCL su birikintilerine dönmesine neden olur.

Görünüşe göre LCL'in Lilith'in vücuduna ek olarak başka kaynakları var. 20. bölümde Shinji'nin vücudu Eva-01'in çekirdeğinde LCL'den yeniden üretiliyor. LCL, 23’. bölümde Eva-00'ın çekirdeğinden ve 26’. bölümde Eva-01’in çekirdeğinden (yine) sızdığı görülüyor.

LCL ile görsel olarak aynı olan kehribar renkli bir sıvı, 16. bölümde Eva-01'in tabanca mermileri Leliel’i vurduğunda Leliel’in vücudundan (ultra düz "gölgeden") sızar.

L.C.L. Ne Anlama Geliyor?

Bilgisayar ekranlarında sürekli olarak "L.C.L." olarak yazıldığından, LCL teriminin bir kısaltma olduğu onaylanmıştır. "L.C.L."in açılımı hiçbir zaman açıklanmadı.

 • "LCL" harflerinin ne anlama geldiği bilinmemektedir, ancak ne anlama gelmediklerini biliyoruz. Evangelion: Death and Rebirth’e göre (özel edisyon):
"Bu arada, L.C.L'in “Link Connected Liquid"in kısaltması olduğu yönündeki yaygın fikir yanlıştır."
Ancak, hiçbir yerde ne anlama geldiği söylenmiyor. Neden bunun neyi temsil etmediğini söylemek için kendi yollarından çıkıp neyi temsil ettiğini açıklamıyorlar, bilinmemektedir ve çok fazla hayran hayal kırıklığının bir nedenidir. Evangelion Chronicle, L'lerden birinin "Lilith" anlamına geldiğini öne sürüyor. Mangada, bir bölümün başındaki dosya, LCL'in "Link Connected Liquid" anlamına geldiğini belirtir.
Manga'da LCL'in Link Connect Liquid anlamına geldiğini belirten LCL dosyası

Diğer Medyada

 • Rebuild of Evangelion’da LCL turuncu değil, kan kırmızısı renklidir.
  • Burada LCL, pilot üzerindeki baskıyı hafifletmek için seyreltik bir formda kullanılır. Bu, Eva-01'i Kukla Sistemi’ni kullanarak Eva-03'ü yok etmeye zorladıktan sonra GeoFront'a daha fazla zarar vermekten kaçınmak için Gendo'nun Shinji’nin kokpitindeki LCL konsantrasyonunu sınıra yükselttiğinde Evangelion 2.0’da görülür. Konsantrasyon artışı Shinji'nin bilincini kaybetmesine neden oldu ve bu da onu alıkoymayı mümkün kıldı.

Notlar

 • Portakal rengi nedeniyle, LCL hayranları tarafından genellikle portakal suyu içeceği olan Tang ™ olarak anılır. Hayranlar "LCL'e geri dönüyor" demek yerine genellikle "(karakter) karışımı (karışım kelimesinin aslı burada ‘Tanged’ olarak kullanılmaktadır)", "Tangifikasyon" ve benzeri şeyler söylerler.
  • Rebuild of Evangelion’da LCL'in rengi turuncu yerine kan kırmızısı olarak değiştirildi, böylece hayranları Tang ile daha fazla şaka yapmaktan mahrum bıraktı.
 • LCL kesinlikle bir şeyin kısaltmasıdır. Serideki "NERV", "GEHIRN" ve "SEELE" gibi tamamen büyük harflerle yazılmış diğer kelimeler kısaltma değildir, ancak çevirinin bir tuhaflığı olarak tamamen büyük harflerle yazılmıştır. Bununla birlikte, "LCL"in bir kısaltma olduğu onaylanmıştır çünkü bazen bilgisayar ekranlarında "L.C.L." olarak yazılır, ancak basitçe "LCL" çok daha yaygındır.
 • "Gökyüzü" veya "cennet" için İspanyolca kelime "El Cielo"dur. End of Evangelion'daki LCL Denizi uzayda görünüyor. Bu benzerlik kasıtlıysa ve tesadüf değilse, LCL'i "cennet" üzerine bir kelime oyunu yapar.
 • LCL'in varsayımsal ilkel yaşam çorbasıyla olan benzerliklerine ve referanslarına bakıldığında, LCL kısaltmasının olası bir anlamı, "Yaşam Bileşeni Sıvısı" veya bunun bir türevi olabilir.
 • Eski Ahit'te/Tevrat'ta kan, Kabala'da nepeş (נפש) olarak adlandırılan ruhun en alt veçhesi ile eşitlenir. Bakınız; Leviticus (ויקרא) xvii:xi ve Deuteronomy (דברים) xii:xxiii.

Referanslar

 1. Giriş Kapsülünün içindeki LCL sıvısı oksijenlenir, bu nedenle Ramiel'in enerji ışını 5 ve 6. bölümde Eva Ünite-01'e çarptığında Shinji Giriş Kapsülünün içinde “canlı canlı kaynar”, ısının tüm oksijenin çözeltiden dışarı çıkmasına neden olduğunu görebilirsiniz.