tr:IPEA

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Ikuto Yamashita tarafından tasarlanan IPEA logosu.

IPEA (Uluslararası Proje Evangelion Ajansı/International Project Evangelion Agency), Birleşmiş Milletler'in yetkisi altındaki gizemli bir organizasyondur.

Profil

IPEA, Nerv'den bağımsız olarak çalışır. Eva-02'nin Vatikan Antlaşması hükümlerine göre yerleştirildiği Eva muhafaza tesisinden sorumlular. Eva-02'nin daha sonra Mari Makinami Illustrious pilot olarak ve tesis teknisyenlerinin ona yardım ettiği 10. Havari'ye karşı ele geçirildiği göz önüne alındığında, IPEA Evangelion birimlerini harekete geçirmek için bağımsız güce de sahip olabilir.

Eva-05'in açılış ekranı, alt sistemin IPEA üretimi olduğunu gösterir ve IPEA'nın en azından bazı Eva birimlerinin hazırlanmasında da rol oynadığını gösterir.

IPEA'nın logosu, Yakın Üçüncü Patlama'daki Evangelion Ünite-01'in güçlü bir benzerlik gösterdiği üç gözlü, iki çekirdekli, Eva benzeri bir varlık içerir. IPEA logosunun muhafaza silo kapılarının üzerine yerleştirilmesi yoluyla ikisi arasında daha ince bir ima sağlanır: Kapılar açıldığında, ışık Eva-01'in kalbinden gelen ışık akışıyla aynı şekilde logonun iki çekirdeği arasından dışarı akar.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (International Atomic Energy Agency) (IAEA) gerçek logosu

Logo, BM ambleminde bulunan zeytin dallarını içeriyor. Bir diğer benzer tasarım, logosunda hem atom hem de zeytin dalları bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın tasarımıdır.

Gerçek Amaçları

IPEA'nın varlığı ve hedefleri uluslararası güç mücadeleleri ile kolayca açıklanabilse de -yani kendi siyasi düşmanlarının Evangelionslar aracılığıyla çok fazla güç biriktirmesini istemeyen ülkeler- yüzeyin altında daha uğursuz imalar yatmaktadır. Her ülkenin üçten fazla aktif Evangelion'a sahip olmasını engellemek, aynı zamanda dört Eva'nın asla aynı yerde bir araya gelemeyeceği anlamına gelir. Başka bir deyişle, IPEA, başka bir İkinci Patlama'nın gerçekleşmesini önlemek istiyor, bu nedenle Adamlardan birinin logosuna dahil ediyor. Bunun doğru olduğunu varsayarsak, hem Yakın Üçüncü Patlama hem de Dördüncü Patlama, tek bir Eva'nın bir Patlama'ya neden olmak için yeterli olduğunu gösterdiğinden, IPEA'nın eksik bilgilere göre hareket ettiği sonucuna varılabilir. Bir tür örtbasın gerçekleştiğini belirtmekle birlikte, IPEA'nın sadece Adamlar hakkında bilgi sahibi olmadığı için, NGE'deki İkinci Patlama'yı örtbas etme kadar eksiksiz olmadığı açıktır ama Adamlar ve Evalar arasında bir bağlantı olduğunu biliyorlar (yoksa dört Eva'nın İkinci Patlama'nın tekrarını tetikleyebileceğini asla düşünmezlerdi).

IPEA
Eva-05'in açılışı.
Eva-02, IPEA yetki alanına alındı.
Nerv ve IPEA yetki alanları arasındaki ayrım çizgisi.
Muhafaza silosuna açılan kapılar.
Eva-01, Parlak Dev olarak.
Organizasyonlar
Seele | Gehirn | Birleşmiş Milletler | IPEA | JSSDF | Wille | Kredit
Özel Ajans Nerv:
Nerv Karargahı | Nerv 1. Üssü | Nerv 2. Üssü | Nerv 3. Üssü
Nerv 7. Üssü (Tabgha Üssü) | Bethany Üssü | Golgotha Üssü