tr:Ölü Deniz Yazıtları

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Chronicle terminal-dogma crop.jpg

"Sadece bir çöplük."
Bu makale/bölüm, makalenin ana gövdesine dahil edilmesi gereken içerik için bir çöplük alanı olarak kullanılmaktadır.
Lütfen makaleyi genişletin ve aşağıdaki içeriği uygun şekilde yeniden konumlandırın.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın..

Açılış kredileri sırasında görünen Gizli Ölü Deniz Yazıtları'nın bir sayfanın görüntüsü

Ölü Deniz Yazıtları, Seele'nin birincil kılavuzu ve felsefesi olarak hizmet veren bir dizi belgenin evren içindeki adıdır. Seele'nin toplantıları sırasında neyi kastettiği ve Neon Genesis Evangelion 2 video oyununun Gizli Bilgiler bölümünde belirtilenler dışında onlar hakkında çok az şey biliniyor.

Evangelion'da

Ölü Deniz Yazıtları’nın dünya dışı kökenli olduğundan ve Karanlık ve Beyaz Aylar ile alakalı bilgi veren kılavuzlar olduklarından, Longinus Mızraklarından ve Yaşam Tohumlarının neler olduklarını anlattıklarından bahsetmiştik[1]. Bu öğelerin nasıl kullanılacağına dair kuralları detaylandırırlar ve genellikle kehanet olarak anılırlar; havarilerin salıverilme düzeni ve zamanları ölçüsünde.

Seele, muazzam bir servete ve güce sahipti ve dini bir organizasyon olarak kurulduğu için, inançlarının kalıntılarına yönelik soruşturmaları finanse ettiler. Bu, Ölü Deniz Yazıtları'nın kazılmasıyla sonuçlandı. Alakasız keşifler Ölü Deniz Yazıtları olarak kamuoyuna açıklanırken, Gizli Ölü Deniz Yazıtları, Seele tarafından saklandı. Daha sonra, İkinci ve Üçüncü Patlama ile ilgili nihai planlarını ve ardından Tamamlanma planlarını koymak için kullanılacaklardı.

Gerçek Hayatta

Gerçekte Ölü Deniz Yazıtları, 1947'de Ölüdeniz'in kuzeybatı kıyısındaki Kumran'daki on bir mağarada keşfedildi. Metinler, nispeten sağlam olmayan birkaç sayfa dışında, çoğunlukla parçalıdır. Bozulmamış sayfalar ve yazı parçaları, bulundukları mağaraya göre numaralandırılır. Bazı parşömenler İbranice, diğerleri ise Aramice'dir. Ester kitabı dışında Eski Ahit'in her kitabının parçaları Ölü Deniz Yazıtları arasında bulunmuştur.[2]

Evangelion'un yapımı sırasında sınıflandırılmış olan bir dizi Ölü Deniz Yazıtları, o zamandan beri halka açık hale getirildi. Böylelikle, içeriklerini çevreleyen gizem ortadan kalktı. Böylece, insansız Evalar üretilmeye başladı. (7. bölümde gördüğümüz Jet Alone adlı Evangelion mesela.)[3]

Referanslar