tr:Guf (RoE)

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
Neon Genesis Evangelion sürekliliğinde gösterilen Guf için lütfen bakınız: Guf.


Guf Portallarının Kapısı
Eva-01 tarafından açılan Kapı.
Kapının yukarıdan görünümü.
Dördüncü Patlama sırasında Kapı açıldı.
Mızraklar ve hale ile birlikte Eva-13, Kapının altında havalanıyor.

Rebuild of Evangelion filmlerindeki Guf’lar, Rebuild of Evangelion 2.0 ve 3.0’da Guf Kapısı (ガフの扉, Gafu no Tobira), çok renkli halkalarla çevrili siyah bir boşluk şeklinde gözükmektedir.

Evangelion 2.0’ın sonundaki olaylar Yakın Üçüncü Patlama ile sonuçlanacaktı. Shinji’nin Rei’yi 10. havariden kurtarma girişimi Evangelion Ünite-01’in uyanmasına ve Guf Kapılarını açmasına neden oldu. Kapı, Eva-01’in halesinden (Hale, gökcisimlerinin çevresinde görülen ışık halkası. Başta Hristiyanlık olmak üzere bazı dinî çizimlerde kutsal kabul edilen kimselerin başlarının etrafına nurlu olduklarını belirtmek için çizilir.) oluştu ve yavaşça dönen kırmızı ve beyaz halkalarla çevrildi. Portal, Eva-01 Cassius Mızrağı ile vurulduğunda dağıldı ancak bu olaydan sonra kapının tamamen kapanıp kapanmadığı bilinmemektedir.

Evangelion 3.0’da uyanmış bir Eva olan Eva-13, Dördüncü Patlama sırasında Guf Kapılarını açar. Bu kapı, öncekiden çok daha büyüktür ve çok renkli dönen halkalara sahiptir. Kaworu, Eva-13’ü iki Longinus Mızrağı ile mıhladıktan sonra kapı durur ve iki pilot da Eva’dan çıkarıldıktan sonra tamamıyla kapanır.

Golgotha Objesi

3.0'da göründüğü şekliyle Golgotha Objesi

Dördüncü Patlama esnasında portalın diğer tarafında bir nesne gözükmektedir. Altı ana yönde dışarıya doğru çıkıntı yapan büyük çapraz benzeri kirişlerle küre şeklinde gözükmektedir. Evangelion: 3.0+1.0, bunun insan algısının LCL tarafından şekillendirildiği, anılar ve hayal gücü ile tanımlandığı bir yer olan "Golgotha Objesi" olduğunu ortaya koyuyor. Burada Gendo'nun nihai hedefi ortaya çıkıyor - Golgotha Objesi insan kaderini değiştirebileceğinden, kendi Tamamlanma versiyonunu başlatacak.

Obje, bir Evangelion Ünitesi'nin boyutunu gölgede bırakan, devasa altı uçlu üç boyutlu bir haç olarak görünür. Yüzeyinde, Havari-Mühürleyen Hex Sembolleri ile aynı görünen, sadece renkleri farklı olan sayısız beyaz rün vardır. Gendo ve Shinji, sırasıyla Eva-13 ve Eva-01'i kullanarak, anılarından yaratılan konumlar ve arka planlar arasında Obje'nin içinde savaşırlar. Gendo'nun dünyayı kendi algısı aracılığıyla yeniden yazmaya çalıştığı Tamamlanma'nın merkez üssü olarak Dr. Katsuragi tarafından varlığı tahmin edilen teorik bir varlık olan Hayali Evangelion'u içeriyor gibi görünüyor. Tamamlanma'nın sonunda, Shinji bir sahilde çizgisel sahneler ve hikaye tahtalarına dönüşerek tak başına otururken Mari, Eva-08+09+10+11+12'nin içindeki Obje'nin içinde, Evangelion'u dünyanın sıfırlanmasıyla silinmeden hemen önce görünür ve o ve Shinji birlikte yeni dünyaya geçerler.

3.0+1.0'dan, Golgotha Objesinin tam görünümü
Yüzeyinin yakın çekimi. Boyut karşılaştırması için Eva-01 ve Eva-13'e dikkat edin.