tr:İnsan

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Op C013 gendo.jpg

"Magi'nin veri kayıt cihazlarını incelemekte özgürsünüz. Böyle bir olayın kaydı yoktur."
Bu makale veya bölüm, herhangi bir (veya neredeyse yeterli) referans veya kaynaktan alıntı yapmamaktadır..
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın. .


İnsan (人: hito, 人間: ningen, 人類: jinrui)[1] Evangelion evreninde kullanıldığı şekliyle, çoğunlukla Lilin'e (İnsanlık) atıfta bulunur. Bununla birlikte, "insan", "kişi" ve benzerinin birçok "geleneksel olmayan" kullanımı, hiçbir zaman tam olarak tanımlanmamasına rağmen, daha geniş bir insanlık kavramının var olduğunu göstermektedir.

Anime boyunca:

  • Adam'a "ilk insan" denir.
  • Lilith'in bir "kişi" ve "insan" olduğu söylenir. (Bunun hem Adam hem de Rei 3 ile kaynaştıktan sonra bu şekilde olduğuna dikkat edin.)
  • Evalara "yapay insanlar" denir. Ritsuko daha sonra onlardan basitçe "insan" olarak bahseder (Shinji'nin "insan" olarak statüleriyle ilgili şüphelerini doğrular).
  • Adam'ın çocukları "insan biçimini bir kenara atan insanlar" olarak tanımlanır.
  • Rei, Kaworu'nun kendisi kadar insan olduğunu söylüyor, dolayısıyla ikisi de insan.
  • Ve elbette, Lilinler insandır.

Bu, animede "havari" olarak adlandırılan her şeyin ve bazı "liste dışı" havarisel varlıklarının (Evangelionlar ve Rei) da "insan" olduğu anlamına gelir ve "havari" ile "insan" arasındaki kesin ayrımın ne olduğu sorusunu gündeme getirir, eğer varsa. İnsanlar ayrıca 18. havari olarak da anıldığından, ayrımı tespit etmek daha da zor olabilir.

Analiz

Cevap, tüm bu varlıkların ortak kökeninde olabilir: yani İlk Ataların Irkı'nda. Onlar insansı bir türdü ve muhtemelen onları insanlığın orijinal formu olarak kabul etmek zor olmayacaktır. İAI'nın motivasyonları hakkında kesin bir şey bilinmiyor, ancak Yaşam Tohumlarının, insanlığı korumak amacıyla İAI'nın suretinde yapılan insan tanrıları olarak yaratılmış olması mümkün. Bu hem fiziksel hem de metafizik düzeyde olacaktır, insanlık beden ve ruh olarak her bir Tohum tarafından somutlaştırılacaktır ve ayrıca her bir Tohum, insanlığın farklı bir varyasyonunu yaymaya yönelik olacaktır.

Adam söz konusu olduğunda, bu varyasyon, akla gelebilecek herhangi bir formu alabilen, ancak yine de özünde insan olan bir tanrılar ırkı olacaktı. (Sandalphon, Adam'ın Çocuklarının hayata insansı olarak başladığını ve bu formu "bir kenara attıklarında" bile orijinal genetik bilgilerini koruduklarını gösterir, bu, Shamshel'in cesedi üzerinde yapılan analizle kanıtlanmıştır.) Lilith ile, bir insan türü, mikroskobik başlangıçlardan (muhtemelen "yönlendirilmiş") evrim yoluyla ortaya çıkacak ve tamamen farklı bir gelişim yolu izlemesine rağmen insanlığın "orijinal modeline" dikkate değer bir benzerlik kazandıracaktı. Bunların ve insanlığın diğer soyundan gelen versiyonlarının nihai amacı, Tohumların Guf Odaları arasında toplanan ve dağıtılan İlk Ataların Irkı'na ait olan ruhlarının, türlerinin fiziksel yok oluşunun ötesinde bir şekilde yaşamalarını sağlamaktır.

Nihayetinde, "insan" basitçe İlk Ataların Irkı'na ve onların ruhsal (ve daha az ölçüde fiziksel) mirasının tüm üyelerine atıfta bulunabilir.

İlgili Makaleler

Referanslar

  1. Bu üç Japonca terim, nüans bakımından farklılık gösterir, ancak hepsi Türkçe "insan" kelimesine çevrilebilir (bağlama bağlı olarak). Bunlar aynı zamanda Evangelion'da "insan", "kişi", "insanlık", "insanlık" ve benzeri için kullanılan üç kelimedir. Örneğin, "yapay insan [ningen]" yani Evalar, ve "insan [jinrui] formunu bir kenara atan insanlar [hito]" yani Adam'ın çocukları.