tr:Teori ve Analiz: Havari Psikolojisi

From EvaWiki
Jump to navigation Jump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

"Gerçekten de, Shinji ve Asuka, EoE'nin sonunda Adem ve Havva olurlar ve Rebuildler milyarlarca yıl sonra gerçekleşir(!) Yeni filmleri "Amerikancaya(!)" çevirdikçe daha çok şey öğreneceğiz."
Bu makale, son derece şüpheli sayılabilecek, absürtlük derecesinde birçok öneri ve/veya ifade içermektedir. İçerik, masumların zihinlerini bozmasını önlemek için derhal gözden geçirilmeli ve temizlenmelidir.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın

"Neyse ki, MAGI sistemi nakledilebilir. Yarın işe dönebiliriz."
Bu makaledeki/bölümdeki içeriğin bir kısmı, farklı bir makaleye (veya muhtemelen makalelere) dahil edilmek için daha uygundur ve yeniden yerleştirilmelidir.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın.


Psikoloji bölümlerini taşımak için bir yer tutucu olarak oluşturuldu, silinmeye değer olduklarını düşünmüyorum, ancak havari sayfalarında kesinlikle yersizler.

Duyarlara sahip varlıklar olarak havarilerin statüsünün konusu belirsizdir. Her havari, bir hayvan için çok zeki görünen, ancak aynı zamanda, öncelikle içgüdüsel olarak işlev gören farklı özellikler sergiler. Arael, Armisael ve tabii ki Tabris gibi daha sonraki havarilerin birkaçı, insanlarınkiyle karşılaştırılabilir bir zekaya sahip gibi görünüyor.

Sachiel

Savaşta karşılaşılan ilk havari olan Sachiel'in pek bir kişiliği veya psikolojisi olduğu söylenemez. Havari olarak da özellikle zeki değildir ve güçlü bir duygu gösterdiği düşünülemez. Havari, Nerv Karargahına ulaşmak için Tokyo-3'ün altındaki GeoFront'a girme konusundaki tek fikirli hedefine odaklanıyor. Ve ancak, askeri araçlara saldırmak gibi ilerlemesinin önündeki doğrudan engelleri aşması gerektiğinde, insanların varlığını kabul eder ve ayrım gözetmeksizin yapılan yıkıcı saldırılara girişmez. Sachiel'in kendisine insan tankları ve hoverjetler tarafından füze atılmasına ilk tepkisi neredeyse merak veya şaşkınlık gibi görünüyor ve insan saldırganlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışıyor. Ancak bir N2 silahı tarafından ciddi şekilde yakıldıktan sonra saldırgan bir duruş sergiliyor.

Sandalphon

Yumurtadan yeni çıkmış Sandalphon, seslendirmesi olarak kullanılan yavaşlamış bebek sesleri ve Eva-02'nin ilk "emme" eylemi ile ima edilen bir bebek zihniyetine sahip olabilir. Çocuksu bir zihniyete sahip olup olmadığı veya Eva'nın göbek bağlarını onu öldürmek için ölmekte olduğu düşüncesinin bir çaresi olarak kasten kesip kesmediği belirsiz bırakılmıştır.

Zeruel

Zeruel'in Nerv Karargahına saldırısı çok fazla miktarda istihbarat kullanmaz, ancak ham kaba kuvvet kullanarak üsse doğru yol alır. Ancak, önceki havarilerin aksine, Zeruel aslında insanlara karşı doğrudan düşmanlık gösterir, doğrudan bir tehdit olmasa bile Komuta Merkezine girip insanları öldürmeye çalışır.

Zeruel, Eva'nın bataryası tamamen bittiğinde ve hareketsizken, sadece başını kesmek veya tek başına bırakıp devam etmek yerine, Eva-01'i çekirdekten bıçaklayarak zamanını alıyor.

Armisael

Armisael'in, animenin kendisinde gerçekten duyarlara sahip olduğu onaylandı. Önceki havarilerin ne kadar duyarlı olduğu belli değil, ancak Armisael açıkça insan düzeyinde zekaya sahiptir. Havari, Eva-00 ile birleştikten sonra Rei'nin kendisinin bir avatarı olarak görünerek Rei ile zihninden iletişim kurabiliyordu.

Rei, Armisael'e yalnızlığın acısını hissettiğinde dikkat çekti ve Armisael, diğer yaratıklarla birleşmenin yalnızlığını sona erdirmek için aradığı yol olduğunu ima ediyor gibiydi: nihayetinde bu onun, hatta tüm havarilerin Üçüncü Patlama'yı başlatma arzusunun arkasındaki sebep olabilir.