tr:Yoshiyuki Sadamoto

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Sadamoto gülümsüyor!

Yoshiyuki Sadamoto (貞本 義行) elbette Neon Genesis Evangelion'un en iyi karakter tasarımcısı olarak bilinir, ancak bir sanatçı olarak uzun bir başarı listesine sahiptir.

Ayrıca Hideaki Anno, Takami Akai, Shinji Higuchi, Hiroyuki Yamaga, Toshio Okado ve Yasuhiro Takeda ile birlikte 1980'lerin başında Gainax anime stüdyosunu kurdu. Resmen Gainax olarak adlandırılmadan önce (başlangıçta Daicon Film olarak adlandırılıyordu), Sadamoto, canavarlarla ve robotlarla savaşan bir kızı ve hatta bir uzay gemisine dönüşen bir daikon turpunu içeren Daicon III ve IV kısa filmlerinde animatör olarak çalıştı. Bu iki kısa film, Gainax OVA Otaku no Video'da (1991) açılış animasyonları olarak yeniden kullanıldı. Gainax ile karakter tasarımcısı olarak ilk çalışması, 1987'de Royal Space Force: The Wings of Honneamise ile başladı. Gainax projeleri Gunbuster (1988), Nadia: The Secret of Blue Water (1990) ve Diebuster (2004) projelerinde animatör olarak çalıştı. Sadamoto, hem Gainax hem de diğer stüdyolarla birlikte birçok proje için karakterler tasarladı: Nadia, Diebuster, FLCL (2000), (tüm Gainax projeleri), .hack//Sign (2002), The Girl Who Leapt Through Time (2005); ve Summer Wars (2009), Wolf Children (2012) ve Rebuild of Evangelion serisi gibi filmler için. 2007'de Tengen Toppa Gurren Lagann'ın 27. bölümünün ana animatörüydü ve Evangelion 1.0 You Are (Not) Alone'un hem animasyon yönetmeni hem de ana animatörlüğünü yaptı.

Sadamoto, orijinal serinin alternatif bir sürekliliği olan ilk tam manga çalışması olan Neon Genesis Evangelion tabanlı manga serisinin yaratıcısıdır. Ayrıca 60 sayfalık kısa manga Route 20'nin (1991) ve 2 kısa romanın, Dirty Work ve System of Romance'ın yazarıdır. 19 yaşındayken, manga çalışması Akita Shoten haftalık Shonen Champion'da yayınlandı. Manga sanatçısı olmaya karar verdi, dedi ki; "Tam ilkokul ve ortaokuldayken, Go Nagai'den Mazinger Z ve Leiji Matsumoto'nun Battlefield manga serisi yeni çıkıyordu. O sıralarda bir manga sanatçısı olmanın güzel olabileceğini düşündüm."[1]

2003 yılında Viz, Der Mond ("Ay") adlı bir sanat kitabı ile Sadamoto'nun eserlerinin bir koleksiyonunu yayınladı. Die Sterne ("Yıldızlar") ve Groundwork of FLCL gibi diğer sanat kitapları onun yeteneğini sergiliyor. Ayrıca Eric Clapton'ın Pilgrim albümünün kapağının çizimlerini yaptı.

Der Mond'da yayınlanan bir röportajda Sadamoto, Evangelion projesinin erken gelişimi sırasında kendisi ve Hideaki Anno arasındaki beyin fırtınası oturumlarından bazılarını anlatıyor.[2] Animede kullanılan Sadamoto'nun fikirlerinden bazıları şunlardır: Anno'ya kahramanı bir kızdan bir erkeğe değiştirmesini önermek, "Alcion" yerine "Evangelion" adını tercih etmek; NHK'da yayınlanan bir programdan A10 sinirini öğrendikten sonra "ölü anne çocukla zihinsel/ruhsal bağla çalıştırılan robotun içindedir" konseptini önermek ve gösteriyi OVA yerine dizi haline getirmek.

2008'de, mangaka karısı Mako Takaha ile birlikte Monthly Shonen Ace'de yayınlanan Archaic Smile adlı iki bölümlük bir manga çizdiler.[3] 2013 Tokyo Anime Fuarı'nda Gainax, Blue Uru film projesini Yoshiyuki Sadamoto'nun karakter tasarımcısı olarak canlandıracağını duyurdu.[4]

Notlar

  • Sadamoto, Pen Pen'in bir kaplıca pengueni olması fikrini ortaya atan isimdir.[5]

Dış Bağlantılar

Referanslar