tr:Teori ve Analiz: Ritsuko ve Gendo

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Eva2-22 C0750.jpg

"Bir şeylerle ilgilenmek... Bir şeyleri beslemek gerçekten harika. Süreçten çok şey görebilir ve öğrenebilirsin."
Lütfen bu makaleyi veya bölümü genişleterek geliştirmeye yardımcı olun.
Lütfen bu konuyu tartışın, veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Bu sayfa Ritsuko Akagi ve Gendo Ikari arasındaki karmaşık ilişkiyi sunmayı amaçlamaktadır. Şu anda yapım aşamasındadır.

İlişkilerinin Doğası

Görünüşe göre, Dr. Akagi ve Komutan Ikari, Nerv'in sadece kıdemli üyeleridir ve Ritsuko, Nerv'in teknik operasyonlarından sorumludur ve doğrudan Gendo'ya rapor verir. Ancak animenin seyri boyunca ilişkilerinin kesinlikle profesyonel olmaktan çok daha fazlası olduğu ve çiftin muhtemelen bir süredir gizli bir ilişkisi olduğu ortaya çıkıyor. Dahası, Ritsuko, Nerv ve Gendo'nun sırlarının tümü olmasa da çoğunun bilmektedir ve çoğu zaman en kritik ve en gizli görevlerde onun sağ kolu olarak hareket eder.

Gendo ve Ritsuko'nun cinsel bir ilişki içinde olduğu gerçeği -Evangelion'daki diğer birçok önemli gerçek gibi- hiçbir zaman açıkça belirtilmemiştir. Ancak, bu sonucu kaçınılmaz kılan dolaylı kanıtlar mevcuttur. En önemli kanıt, ilk hapishane sahnesindeki 24. bölümden geliyor.

Gendo, Ritsuko'yu hapishanede sorgular.

Ritsuko: Kumandan Ikari... Kedim öldü. Büyükannemin bakımına bırakmıştım. Uzun zamandır onunla hiç ilgilenmemiştim, ama şimdi aniden onu bir daha asla göremeyeceğimi öğrendim.

Ikari: Kukla sistemi neden yok ettin?

Ritsuko: Kukla sistemi değil, yok ettiğim şey Rei'ydi.

Ikari: Bunu sana sadece bir kez soracağım. Neden?

Ritsuko: Çünkü artık benimle seviştiğinde bile mutlu değilim. Neden sadece vücudumu kullanmıyorsun?! O zaman yaptığın gibi!

Ikari: Hayal kırıklığına uğradım.

Ritsuko: Hayal kırıklığına mı uğradın?! En başından beri benden hiçbir şey ummadın ya da beklemedin! Benden hiçbir şey beklemedin! Hiçbir şey! Hiçbir şey!

Ikari çıkar

Ritsuko: Ne yapmalıyım, anne?

Ritsuko'nun "benimle sevişirken bile" artık mutlu olmuyorum demesi, bu noktaya kadar olan ilişkilerinin doğasının açık bir ifadesidir.[1] Ritsuko'nun Sorgulamasından hemen sonra olduğu gibi ve bu bağlamda, ilişkilerinin açığa çıkma şekli, algıları biraz renklendirme eğilimindedir. Çoğu kişi -tamamen yanlış değil- Ritsuko'nun basitçe acımasızca kullanıldığı sonucuna varacaktır: Kişisel, profesyonel ve cinsel; acımasız ve manipülatif Gendo tarafından. Ancak durum o kadar açık değildir ve ilişkilerinin ilk bakışta görülenlerden daha derin yönleri ve kökenleri vardır.

Kökenleri

Açıklanacak: Naoko'ya paralel. Naoko'nun Gendo ile ilişkisi gibi. Ritsuko'nun "öğrenci (gençlik) aşkı".

Serideki İpuçları

Açıklanacak: Animede ilişkiye işaret eden çeşitli ipuçları.

Ritsuko'nun Rolü

Açıklanacak: Ritsuko'nun Gendo'nun sağ kolu rolü.

Notlar ve Referanslar

  1. DÇP'nin bu satırı "Beni tutsan bile mutlu değilim" olarak çevirdiğini unutmayın. Kelimenin tam anlamıyla farklı olmasına rağmen, sahne bağlamında cümlenin anlamı açıktır ve yukarıdaki ADV çevirisine eşdeğerdir.