tr:Hideaki Anno

From EvaWiki
(Redirected from tr:Anno)
Jump to: navigation, search
Hideaki Anno

Hideaki Anno (庵野秀明 Anno Hideaki), 22 Mayıs 1960'ta Japonya'nın Yamaguchi kentinde Ube'de doğdu. Neon Genesis Evangelion, The End of Evangelion, Rebuild of Evangelionun yönetmeni ve televizyon animesinin her bölümünün senaryosunu yazan ve Evangelion hikayesinin yaratıcısıdır (4. bölüm hariç) Aralık 1964'te kurulan Gainax anime stüdyosunun kurucu üyelerinden biriydi. Anno, sonunda birkaç canlı aksiyon filmi üzerinde çalışmak için animasyon yapmayı bıraktı, ancak 2006'da, Rebuild of Evangelion filmlerini yapmak üzere Khara Stüdyosu'nun kurulmasıyla animasyon yapımına geri döndü.

Kişisel Hayatı

Hideaki Anno, 27 Nisan 2002'de mangaka Moyoko Anno ile evlenmiştir. Anno bir agnostik olduğunu söylemiştir, ancak Japon spiritüalizmi inançlarına oldukça yakındır[1] ve aynı zamanda vejeteryan olduğunu söylemiştir[2]

Evangelion’dan Önce

Anno, Osaka Sanat Üniversitesi’nde “The Super Dimension Fortress Macross” adlı anime dizisinde animatör olarak katılmaya başladı ve öğrencileriyle DAICON III ve IV Açılış Animasyonlarını yaptı. Yine de sonunda Osaka'dan kovuldu.

Yeteneği, ünlü Japon animasyon dergisi Animage'daki bir ilana yanıt verdikten sonra Hayao Miyazaki tarafından tanındı. Anno, Miyazaki ile tanıştığı filmin stüdyosuna gitti ve ona bazı çizimlerini gösterdi. Anno'nun çalışmalarından etkilenen Miyazaki, onu 1984 yapımı Nausicaä of the Valley of the Wind filminin sonuna doğru en karmaşık sahnelerden bazılarını çizmesi için tuttu.

Anno buradan sonra Gainax'ın kurucu ortaklarından biri olmakla devam etti hayatına. İlk uzun metrajlı filmleri Royal Space Force: The Wings of Honneamise'de animasyon yönetmeni olarak çalışan ve nihayetinde Gunbuster ve Nadia: The Secret of Blue Water gibi stüdyonun projelerinin çoğunu yöneten prömiyer anime yönetmeni oldu. Ancak, Nadia üzerindeki çalışması Anno'nun yaratıcı özgünlük eksikliği ve stres nedeniyle dört yıllık bir depresyona girmesine neden oldu.

Hideaki Anno Neon Genesis Evangelion'da

Burada ne yapmaya çalışıyorduk.

Hideaki Anno: Protoculture Addicts #43 (NewType 11/1996)

Yeni Evangelion Filmleri Hakkında Açıklama

Hideaki Anno ile yapılan diğer alıntılar ve röportajlar için Evangelion Ekibinin Açıklamaları makalesine bakın.

Referanslar

  1. Anno’nun Yuvarlak Masa Tartışmaları sırasında.
  2. Hideaki Anno sözlerinden birisinde bunu söylemiştir. Burada bulabilirsiniz.