tr:Tesseract

From EvaWiki
Revision as of 07:49, 11 July 2021 by Mbselvitopu (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
Ep08 gaghiel.jpg

"BM Donanması ne zaman kargo hizmeti oldu?" "Belli bir organizasyon kurulmasından hemen sonra olduğuna inanıyorum."
Bu makalenin yeni bir sayfa adına taşınması önerildi.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın.


Tesseract

Evangelion 3.0'ın başlangıcında, zarar görmüş Dünya'nın üzerinde alçak yörüngede yüzen Ünite-01'i içeren çapraz şekilli kabın resmi olmayan (belki de resmi?) adı. Tesseract, metalik karelerden yapılmış, yanan ve Ünite-02'ye saldırmaya başlayan birkaç uzun dokunaç benzeri kolu ortaya çıkarmak için açılır. Ünite-01 Uyandığında, silahlar yok edilir, ancak Ünite ekranda göründüğü süre boyunca Tesseract'ın içinde kalır. Yörüngeden döndükten sonra Ünite-01'in ne zaman ve nasıl alındığı bilinmiyor.

Amaç

Tesseract'ın bir tarafında yeni Nerv logosu bulunur. ABD Operasyonu sırasındaki çeşitli zorluklardan, niyetin Ünite-01'in alınmasını zorlaştırmak olduğu ve Ünite2yi yörüngeye yerleştirmenin Wille'ın onu elde etmesini engellemenin bilinen bir yolu olduğu kanıtlanmıştır.

Tesseract'ın çeşitli etkileri ve yerleştirilmesi, Nerv'ün Shinji'nin Dünya'dan uzaklığını gerekli bulduğunu gösteriyor. Tekrarlayan bir başka Patlama korkusu olması muhtemeldir ve bu nedenle Shinji'yi Dünya'dan uzak tutmak, bunun feci etkilerini bir kez daha önleyecektir. Bununla birlikte, Wille'ın Shinji'yi geri alma ihtiyacı ve Eva-01'i Dünya'ya geri getirme riski, daha fazla Patlama'yı önlemek amacı ile doğrudan çelişmektedir. Ancak Misato, 3.0'da Wille'ın Shinji'ye "güvenliğini sağlayacağından" bahseder. O zaman Wille, Shinji'yi çıkarmak için Ünite-01'i almış, böylece bir Patlama'yı engellemiş olabilir, burada Nerv onu başlatmak için önce Tesseract'a gitmiş olabilir.

Nerv, Tesseract'ı yaratmaktan sorumlu gibi göründüğü için, içine tuzaklar ekleyerek, yaratıldıktan sonra gelecekte düşmanların varlığını öngördükleri varsayılabilir. Bu nedenle, Tesseract'ın Wille ortaya çıktıktan sonra, Ünite-01'i Wille'in "Nerv'ün Evaları yok etme" planından korumak için inşa edilmiş olabileceğini varsayabiliriz.

Teknoloji

Tesseract, cihazın üst ve alt çevresini çevreleyen çit benzeri bir yapı ile haç benzeri bir yapı oluşturmak üzere bir araya getirilmiş sekiz küp olarak görünür. Evangelion kanonunda görülen, parlak, ince ve gökkuşağı gibi görünen diğer haçların aksine, bu haç özellikle siyahtır; sağlam ve kısıtlama sembolüdür, zaferin sembolü değil.

Kollardan biri açılır ve diğer tarafta ayna benzeri dört kare tabanlı dokunaç şeklinde açılır ve diğer kollar da açılır. Kollardan birinin içinde, Ünite-01'in daha sonra yok ettiği bir Evangelion Mark.04 droneu var. Bunların, Ünite-01'i serbest bırakmak isteyen kişiler için kurulmuş tuzaklar olduğu ve sistemin ayrılmaz bir parçası olduğu varsayılabilir.

Açıldıktan sonra Ünite-01'in gözü, Üçüncü Patlama ortamından farklı olarak kırmızı madde ile çevrili, Ünite-02'de parıldayarak görülebilir. İçerisi çok bozuk görünüyor ve içeriğinin doğası bilinemiyor. Ünite-01'i dizginlemek için tam olarak hangi mekanizmaların mevcut olduğu ve faaliyeti nasıl önledikleri de bilinmiyor.