tr:Metafizik Biyoloji

From EvaWiki
Jump to: navigation, search
Op C013 gendo.jpg

"Magi'nin veri kayıt cihazlarını incelemekte özgürsünüz. Böyle bir olayın kaydı yoktur."
Bu makale veya bölüm, herhangi bir (veya neredeyse yeterli) referans veya kaynaktan alıntı yapmamaktadır..
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın. .

19 C029 eva03-mess.jpg

"Aoba, B Kanatı'nın inşaatına özensiz dediğinde BUNUN gibi bir şey görmemişti!"
Bu makale veya bölüm, açıkça utanç verici olmayan bir kalite standardını karşılamak için bir temizleme gerektirebilir.
Lütfen bu konuyu tartışma sayfasında tartışın ve/veya sayfayı düzenlemeye başlayın..


Metafizik biyoloji (形而上生物学, keijijou seibutsugaku), Kozo Fuyutsuki'nin Kyoko Üniversitesi'nde öğrettiği bilim dalıdır. Fuyutsuki'nin araştırma odasının pankartında yalnızca bir kez görülen terim, Evangelion evreninde önemli, ancak belirtilmemiş bir rol oynuyor gibi görünüyor.

"Metafizik Biyoloji Araştırma Odası 1 (Fuyutsuki)"

Bu ne anlama gelmektedir?

Bu bölüm, zorunlu olarak, tipik ansiklopedik yönergelerden biraz farklıdır. Daha iyi çalışması için bir yol bulursanız, elbette...

Konuyla ilgili olarak, Newtype Filmbook 8 sadece "'Metafizikte, kişinin deneyimlerinde sunulan somut ve bireysel şeylerin ötesine geçerek her şeyi kapsayan, nihai ve mutlak bir duruş sergiliyor." ibaresi yer almaktadır. Forumdaki bir tartışma biraz daha aydınlatıcıydı. Carl Horn, "Gerçek hayatta" ‘metafizik biyoloji’ diye bir terim de vardır, ancak bu çoğunlukla felsefe tarihinde kullanılır; özellikle, Aristoteles'in, onların ne tür insanlar olduklarını belirleyen insan türleri içindeki ‘doğuştan gelen doğalara’ inandığını (elbette başka kültürlerde de benzer kavramlar vardı). Bazı insanlar bu fikirlerin genetik araştırmalar ışığında yeniden gözden geçirilmesini savundular, ancak Aristoteles'in kendi düşüncesi genellikle bilimsel değildi (tıpkı Evangelion’daki gibi)."

Yüzeyde, bunun NGE ile pek ilgisi yok gibi görünüyor. Soruna yaklaşmanın bir yolu, terimi etimolojik bir düzeyde ele almaktır: "Metafizik" kelimenin tam anlamıyla "fiziksel olanın ötesinde" demektir, bu nedenle "metafizik biyoloji" özünde “fiziksel olanın ötesinde olanın biyolojisi” olacaktır. Hemen aklınıza ne geliyor? Ruhlar. Şimdiye kadar gerçek dünyada bilimsel gerekçelerle gerekçelendirilemeyen evrensel insan kavramı. NGE'de kendi içlerinde bir yaşam biçimi olarak ele alınırlar ve büyük ölçüde bilimin egemenliği içinde, birinin bekleyebileceği tüm "sözde bilimselliktir” (bizim görüşümüz). Mantıksal bir sonuç: Metafizik biyoloji, NGE'nin "alternatif tarihinde" yerleşik "ruhun bilimi" olarak var olur ve işleyişleriyle ilişkili teknobabble'ı (psikoloji, kuantum psişikleri ve dinden gelen özürsüz bir kavram canavarı) kapsar.

Bu yorum, bilinen herhangi bir kanon tarafından onaylanan bir yorum değildir. Bununla birlikte, "metafizik biyoloji", daha önce eksik olan kavramsal bir boşluğu doldurmak için fandom tarafından benimsenmiştir. Bu terim, aksi belirtilmedikçe, "ruhun biyolojisi" olduğu şeklindeki zımni anlayışla burada kullanılacaktır.

Evangelion'da Metafizik Biyolojiye Genel Bakış

Evangelion'da, bir ruh uygun bir kapla birleştiğinde yaşamlar yaratılır. Ruhlar Guf Odası'ndan gelir. Lilin, LCL ile birleşmiş ruhlardan yapılmıştır. Ruh, LCL'i uygun bir kapta şekillendirir. Anti AT Alanları, mevcut AT Alanlarını yok edebilir ve bir kişinin AT Alanı çöktüğünde, ruh serbest kalır ve kap (ceset) orijinal LCL durumuna geri döner. Adam, Lilith ve Havariler, bir ruh olmadan bile şeklini koruyabilen “parçacık dalga maddesi” veya PWM olarak bilinen bir maddeden yapılmıştır. Bununla birlikte, Rei daha sonra Rei'nin formunu alan Lilith'e döndüğünde ruhlar The End of Evangelion'da görüldüğü gibi PDM’yi şekillendirebilir.

SEELE, Gehirn ve daha sonra NERV, Metafizik Biyolojiyi ve ruhları manipüle etmelerine izin veren teknolojiye sahiptir. Bu ruh manipülasyonunun iki biçimi “Kurtarma” ve “Temas Deneyleridir.”

Ayrıca Bakınız